REGULAMIN
określający wysokość oraz szczegółowe zasady i warunki przyznawania
składników wynagrodzenia nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach
prowadzonych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego
§ 1
Regulamin określa:
1) wysokość dodatku motywacyjnego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania,
2) wysokość dodatku funkcyjnego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania,
3) wysokość dodatków za warunki pracy i zasady ich przyznawania,
4) szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
5) warunki przyznawania dodatku za wysługę lat oraz nagrody ze specjalnego funduszu nagród.
§ 2
1. Ilekroć w dalszych przepisach niniejszego regulaminu jest mowa bez bliższego określenia o:
1) szkole, placówce, zakładzie kształcenia nauczycieli i placówce doskonalenia nauczycieli – należy przez to rozumieć odpowiednią oświatową jednostkę organizacyjną Samorządu Województwa Dolnośląskiego,
2) dyrektorze lub wicedyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki, o której mowa w ust. 1 pkt 1,
3) nauczycielu – należy przez to rozumieć nauczyciela zatrudnionego w oświatowej jednostce organizacyjnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego,
4) klasie – należy przez to rozumieć także oddział lub grupę,
5) uczniu – należy przez to rozumieć także wychowanka, słuchacza,
6) tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin – należy przez to rozumieć tygodniowy wymiar godzin, o którym mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego, za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę do przyznawania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat wraz z kolejnymi zmianami, zwanego dalej “rozporządzeniem”.
Dodatek motywacyjny
§ 3
1. Warunkiem przyznawania nauczycielowi, zatrudnionemu w oświatowej jednostce organizacyjnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego, dodatku motywacyjnego z zastrzeżeniem ust. 2 jest:
1) uzyskiwanie szczególnych osiągnięć w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej,
2) wysoka jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:
a) efektywne przygotowywanie i prowadzenie przydzielonych zajęć i obowiązków,
b) stałe doskonalenie kompetencji zawodowych i metod pracy dydaktycznej,
c) wzbogacanie własnego warsztatu pracy,
d) dbałość o estetykę powierzonych pomieszczeń i sprawność pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych,
e) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z przyjętych zadań i poleceń służbowych,
3) szczególne zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust 2 pkt 2 i 3 ustawy Karta Nauczyciela, a w szczególności:
a) aktywność w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,
b) udział w pracach komisji przedmiotowych i innych,
c) sprawowanie opieki nad działającymi w szkole lub w placówce organizacjami uczniowskimi,
d) wysoka aktywność w wewnątrzszkolnym doskonaleniu zawodowym,
e) aktywny udział w realizacji innych zadań statutowych szkoły lub placówki.
2. Warunkiem przyznawania nauczycielowi zatrudnionemu w placówce doskonalenia nauczycieli lub bibliotece pedagogicznej, prowadzonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, jest:
1) uzyskiwanie szczególnych osiągnięć w realizacji głównych zadań statutowych,
2) wysoka jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowymi zadaniami lub zajęciami, a w szczególności:
a) podnoszenie umiejętności i kompetencji zawodowych,
b) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych i powierzonych obowiązków,
3) posiadanie co najmniej dobrej oceny lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego,
4) zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy Karta Nauczyciela, a w szczególności:
a) aktywny udział w szkoleniach, naradach i konferencjach,
b) rzetelne wykonywanie innych zadań statutowych placówki oraz poleceń służbowych.
3. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż jeden rok szkolny, w wysokości do 25% otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. W oświatowych jednostkach organizacyjnych Samorządu Województwa Dolnośląskiego będących zakładami budżetowymi, wysokość dodatku motywacyjnego może wynosić do 50%, z tym że środki na zwiększenie muszą pochodzić z dochodów własnych jednostki.
5. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela, o którym mowa w ust. 1 i 2, ustala dyrektor oświatowej jednostki organizacyjnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego, a dla dyrektora – organ prowadzący, w ramach posiadanych środków finansowych.
6. Organ prowadzący zabezpiecza środki przeznaczone na dodatki motywacyjne w kwocie stanowiącej iloczyn liczby nauczycieli (w przeliczeniu na pełne etaty) i wysokości 3% stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym.
7. Dodatek motywacyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze. Dodatku motywacyjnego nie przyznaje się na okres trwania urlopu zdrowotnego.
Dodatek funkcyjny
§ 4
1. Dodatki funkcyjne otrzymują nauczyciele, o których mowa w § 3 rozporządzenia.
2. Wysokość dodatku funkcyjnego dla nauczycieli, o których mowa w ust. 1, ustala dyrektor oświatowej jednostki organizacyjnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego na podstawie tabeli zawartej w załączniku nr 1 do niniejszego regulaminu, uwzględniając wielkość szkoły, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska oraz rzetelność w ich realizacji.
3. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora oświatowej jednostki organizacyjnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego ustala organ prowadzący uwzględniając w szczególności:
1) warunki organizacyjne szkoły, placówki, zakładu kształcenia nauczycieli,
2) sposób organizowania i wykonywania obsługi finansowej i kadrowej,
3) ilość i jakość realizowanych zadań związanych z administrowaniem powierzonym mieniem,
4) prawidłowość realizacji budżetu szkoły, placówki, zakładu kształcenia nauczycieli,
5) terminowość i rzetelność wykonywanych zadań.
4. Dodatek funkcyjny w wysokości ustalonej dla dyrektora oświatowej jednostki organizacyjnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego przysługuje wicedyrektorowi takiej jednostki, a w przypadku jego braku – innemu nauczycielowi przejmującemu obowiązki dyrektora, od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po trzech miesiącach nieobecności dyrektora, z przyczyn innych niż urlop wypoczynkowy.
5. Prawo do dodatku funkcyjnego, o którym mowa w ust. 1 i 2, powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, wychowawstwa lub funkcji, a jeżeli powierzenie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.
6. Dodatki funkcyjne, o których mowa w ust. 1 i 2, nie przysługują w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia stanowiska, wychowawstwa lub funkcji z innych powodów, a jeżeli zaprzestanie tego pełnienia nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.
7. Dodatki funkcyjne wypłacane są w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia.
8. Organ prowadzący zabezpiecza środki finansowe na dodatki funkcyjne w wysokości średnich kwot określonych w załączniku, o którym mowa w ust. 2.
Dodatki za warunki pracy
§ 5
1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole medycznej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowaw- czym, w nauczycielskim kolegium języków obcych, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego, przysługuje dodatek za pracę w trudnych warunkach określonych w § 6 pkt 2), 3), 6), 9), 13) rozporządzenia.
2. Wysokość dodatku z tytułu pracy w warunkach trudnych ustala się w wysokości od 3% do 22% osobistego wynagrodzenia zasadniczego.
3. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, ustala dla nauczyciela, w ramach posiadanych środków, dyrektor, a dla dyrektora – organ prowadzący szkołę, biorąc pod uwagę stopień trudności realizowanych zajęć lub wykonywanych prac, a w szczególności:
1) liczbę uczniów i słuchaczy w oddziale lub wychowanków w grupie wychowawczej,
2) utrudnienia w realizacji zadań edukacyjnych w oddziale lub w grupie wychowawczej, wynikające zwłaszcza z opinii i zaleceń poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli odpowiedzialnych za organizowanie i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
3) stopień utrudnień występujących w realizacji zajęć praktycznych w szkołach medycznych zgodnie z § 6 pkt 2 rozporządzenia,
4) utrudnienia występujące w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w języku obcym w nauczycielskim kolegium języków obcych.
4. Dodatek za pracę w trudnych warunkach wypłaca się w całości, jeżeli nauczyciel realizuje w takich warunkach cały obowiązujący go wymiar zajęć oraz w przypadku, gdy nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze, realizuje w tych warunkach obowiązujący go wymiar zajęć. Dodatek wypłaca się w odpowiedniej części, jeżeli nauczyciel realizuje w trudnych warunkach tylko część obowiązującego wymiaru lub jeżeli jest zatrudniony w niepełnym wymiarze.
5. Nauczycielowi przysługuje dodatek z tytułu pracy w warunkach uciążliwych określonych w § 7 ust. 1 rozporządzenia.
6. Wysokość dodatku z tytułu pracy w warunkach uciążliwych ustala się wysokości od 2% do 11% osobistego wynagrodzenia zasadniczego.
7. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 6, przysługuje nauczycielowi (w tym praktycznej nauki zawodu), a także wychowawcy zatrudnionemu w ośrodku szkolno-wychowawczym po przepracowaniu w ciągu jednego miesiąca co najmniej 40 godzin dydaktycznych. Zwiększona liczba przepracowanych godzin dydaktycznych nie powoduje zwiększenia dodatku.
8. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 6, ustala dyrektor placówki, a dla dyrektora organ prowadzący placówkę w ramach posiadanych środków finansowych.
9. Nauczycielom zatrudnionym w oświatowych jednostkach organizacyjnych Samorządu Województwa Dolnośląskiego przysługuje dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Wykaz prac wykonywanych w warunkach szkodliwych dla zdrowia oraz wysokość dodatku określa minister właściwy do spraw zdrowia.
10. Organ prowadzący zabezpiecza środki finansowe na dodatki za warunki pracy, na poziomie średnich kwot wynikających z zapisów ust. 2 i ust. 6.
11. Terminy płatności dodatków za warunki pracy określają odrębne przepisy.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw
§ 6
1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się z zastrzeżeniem ust. 2, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.
2. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy wymiar godzin ustalony na podstawie art. 42 ust. 4a ustawy Karta Nauczyciela wynagrodzenie za godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru godzin.
3. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin nauczyciela, o której mowa w ust. 1 i 2, ustala się mnożąc odpowiedni wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny i wyżej liczy się za pełną godzinę.
4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
5. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub Ľ, gdy dla nauczyciela ustalono 4-dniowy tydzień pracy) za kaćdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym szkoły lub placówki.
6. Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowane i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny ponadwymiarowe, nie więcej jednak niż za 4 godziny.
7. Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór na przebiegiem zajęć dydaktycznych, wychowawczych, nie przysługuje z tego tytułu odrębne wynagrodzenie.
8. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu w dniu otrzymywanego wynagrodzenia.
Dodatek za wysługę lat
§ 7
1. Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie, z zastrzeżeniem art. 20 ust. 6 ustawy – Karta Nauczyciela. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
2. Dodatek za wysługę lat przysługuje:
1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
Nagrody ze specjalnego funduszu nagród
§ 8
1. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli, w wysokości co najmniej 1% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, planuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego w uchwale budżetowej, z tym że:
1) 0,8% środków funduszu przeznacza się na nagrody przyznawane przez dyrektora,
2) 0,2% środków funduszu przeznacza się na nagrody przyznawane przez organ prowadzący.
2. Nagrody nauczycielom przyznają:
1) ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 – dyrektor oświatowej jednostki organizacyjnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2) ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, Zarząd Województwa Dolnośląskiego na podstawie Regulaminu przyznawania nagrody Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
3. Nagrody, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przyznawane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach, dyrektor może przyznać nauczycielowi nagrodę w innym czasie.
Postanowienia końcowe
§ 9
Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 października 2003 roku.