1788 UCHWAŁA RADY GMINY RUDNA z dnia 16 maja 2003 r. w sprawie zmiany miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Rudna w zakresie rozbudowy zbiornika “Żelazny Most” Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1, art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 |
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 1
1. Uchwala się zmianę miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Rudna zatwierdzonego uchwałą Gminnej Rady Narodowej nr XXX/67/83 z dnia 20 stycznia 1983 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Legnickiego Nr 27, poz. 427 z dnia 29 grudnia 1990 r. ze zmianami).
2. Zmiana, o której mowa w § 1, polega na rozbudowie zbiornika “Żelazny Most” z obecnej rzędnej korony zapór 160 m npm. i ogólnej pojemności 350 mln m3 do rzędnej korony zapór 180 m npm. i ogólnej pojemności 700 mln m3 – bez powiększania jego wymiarów poziomych.
3. Ilekroć w uchwale jest mowa o zbiorniku, należy przez to rozumieć składowisko odpadów poflotacyjnych “Żelazny Most”.
4. Ilekroć w uchwale jest mowa o rozbudowie zbiornika “Żelazny Most”, należy przez to rozumieć rozbudowę i formowanie składowiska odpadów poflotacyjnych “Żelazny Most”.
§ 2
Ustalenia planu obejmują:
a) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania, w tym linie rozgraniczające zbiornika “Żelazny Most” w zakresie związanym z celem planu, jakim jest rozbudowa zbiornika do rzędnej korony obwałowań 180 m npm. i pojemności 700 mln m3,
b) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,
c) szczególne warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi przed oddziaływaniem zbiornika oraz wpływami eksploatacji górniczej,
d) tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzenia oraz użytkowania terenów.
§ 3
Na plan składają się: niniejsza uchwała oraz rysunek planu w skali 1:10 000, stanowiący załącznik do uchwały.
R o z d z i a ł II
Przepisy szczegółowe obowiązujące na obszarze
objętym planem
§ 4
Obowiązującymi ustaleniami planu są przepisy uchwały oraz oznaczenia graficzne rysunku planu:
1. Granica obszaru objętego planem.
2. Granice Gminy Rudna z gminami Grębocice i Pol-kowice.
3. Granice obrębów Rudna i Rynarcice.
4. Granice i obszar zapór wraz z pasem technicznym związanym z funkcjonowaniem i rozbudową zbiornika, zawarty między granicą obszaru objętego planem a koroną zapór zbiornika o rzędnej 180 m npm., oznaczony symbolem 2.1 NU.
5. Granice i obszar czaszy zbiornika po zwiększeniu ogólnej jego pojemności do 700 mln m3, zawarty wewnątrz korony obwałowań, o których mowa w pkt 4 – oznaczony symbolem 2.2 NU.
6. Granica maksymalnego dopuszczalnego zalewu czaszy zbiornika.
7. Wieże ujęciowe i osie rurociągów “A” i “B”, odprowadzających wody nadosadowe do pompowni.
8. Granice obszarów górniczych “Rudna I” i “Rudna II”.
9. Granice terenów górniczych “ Rudna I” i “Rudna II”.
10. Granice filara ochronnego.
§ 5
Dla terenu oznaczonego symbolem 2.1 NU ustala się:
1. Zapory zbiornika o rzędnej korony wału 180 m npm. wraz z pasem technicznym, zawierającym sieci i obiekty uzbrojenia inżynieryjnego, w tym przepompownie odpadów poflotacyjnych, nasypy dociążające, drogi wewnętrzne oraz pozostałe urządzenia, związane z funkcjonowaniem i rozbudową zbiornika.
2. Formowanie zapór może następować od strony czaszy zbiornika, o której mowa w § 6, z możliwością wykonywania nasypów dociążających, o których mowa w pkt 1, i powinno być wykonywane z materiałów budowlanych i w technologiach gwarantujących ich stabilność oraz maksymalne zabezpieczenie przed awariami.
3. Jednostka eksploatująca zbiornik jest zobowiązana zabezpieczyć środki zapewniające szybkie usuwanie ewentualnych uszkodzeń zapór.
4. Dopuszcza się realizowanie obiektów, urządzeń, dróg oraz sieci i obiektów infrastruktury technicznej, związanych pośrednio i bezpośrednio z funkcją zbiornika, w zgodności z ustaleniami § 6. Ich realizacja nie może powodować zagrożeń stabilności zbiornika oraz wywoływać zagrożeń dla środowiska, wykraczających poza strefę ochronną, o której mowa w § 9 pkt 1.
5. Zapory muszą być odporne na zagrożenia, w tym zjawiska parasejsmiczne, związane z eksploatacją górniczą na obszarach górniczych “Rudna” i “Lubin”.
§ 6
Dla terenu oznaczonego symbolem 2.2 NU ustala się:
1. Czasza zbiornika o rzędnej korony zapory 180 m npm. i całkowitej pojemności 700 mln m3.
2. Do zbiornika mogą być odprowadzane odpady poflotacyjne pochodzące z eksploatacji i przeróbki rud miedzi oraz wody kopalniano-technologiczne i wody opadowo-przemysłowe z obiektów zakładów górniczych i zakładów wzbogacania rudy.
3. Ustala się, że minimalna odległość zalewu powierzchni czaszy zbiornika nie może być mniejsza niż 200 m od korony wału.
4. Wody nadosadowe są ujmowane przez system rurociągów i pompowni, następnie wprowadzane do obiegu wód przemysłowych zakładów górniczych a ich nadmiar zrzucany do rzeki Odry.
R o z d z i a ł III
Ustalenia dotyczące bezpieczeństwa powszechnego
§ 7
1. Ustala się, że ze względu na objęcie zbiornika filarem ochronnym, o którym mowa w § 4 pkt 10, obszar objęty planem jest położny poza granicami bezpośredniego wpływu eksploatacji górniczej. Filar ochronny może być, w razie potrzeby, poszerzony.
2. Ustala się na powierzchni objętej planem wskaźnik deformacji powierzchni – kategorię terenu górniczego na “0” , o poniższych parametrach:
a) odkształcenie poziome
b) nachylenie t
Ł 0,5 mm/m,c) krzywizna R
ł 40 km.3. Ustala się, że do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w sprawie rozbudowy zbiornika, o której mowa w § 1 pkt 2, należy przyjąć maksymalne wskaźniki intensywności drgań gruntu, jakie występowały na terenie objętym zmianą planu.
4. W związku z ustaleniami pkt 1, 2 i 3 wprowadza się wymóg zapewnienia stateczności zapór i prowadzenia monitoringu, o którym mowa w § 10.
§ 8
1. W związku z ustaleniami § 5 i § 6 należy, w oparciu o przepisy szczególne, dokonać weryfikacji zasięgu strefy skutków ewentualnej awarii zapory
i w miarę potrzeby, sporządzić nowy plan operacyjno-ratowniczy oraz uruchomić system alarmowania i ostrzegania.
2. Koszt opracowania, wymienionego w pkt 1 spoczywa na jednostce organizacyjnej eksploatującej zbiornik.
3. Pokrycie kosztów i likwidacja skutków wszelkich ewentualnych szkód, powstałych w wyniku rozbudowy zbiornika spoczywa na jednostce organizacyjnej, o której mowa w pkt 2.
4. Pokrycie kosztów strat powstałych w związku z prowadzeniem eksploatacji górniczej spoczywa na przedsiębiorcy górniczym.
R o z d z i a ł IV
Ustalenia dotyczące ochrony środowiska
§ 9
1. Eksploatacja zbiornika nie może powiększać negatywnego oddziaływania na składniki środowiska położone poza granicami obecnej strefy ochronnej, która będzie, na mocy przepisów szczególnych, obowiązywać tylko do 2005 roku. W szczególności dotyczy to odcinka strefy, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Rudna i Rynarcice.
2. Jednostka eksploatująca zbiornik jest zobowiązana ograniczyć szkodliwe oddziaływanie na środowisko do terenu, do którego posiada tytuł prawny.
3. W szczególności przepisy pkt 1 i 2 dotyczą emisji pyłu, infiltracji zasolonych wód do wód powierzchniowych i podziemnych.
4. W związku z ustaleniami pkt 3 oraz § 5 pkt 3 należy odpowiednio rozbudować drenaż wód podziemnych oraz skutecznie stabilizować frakcje pylaste na plaży zbiornika.
§ 10
1. W związku z ustaleniami § 9 ustala się obowiązek stałego monitoringu stanu środowiska oraz stabilności, szczelności i bezpieczeństwa zapór zbiornika podczas jego rozbudowy i po jej zakończeniu.
2. W miarę potrzeb należy zagęścić sieć piezometrów kontrolujących stan wód podziemnych, a także sieć stanowisk monitoringu immisji w powietrzu atmosferycznym.
§ 11
1. Ustala się obowiązek utrwalania zewnętrznych skarp zapór przez zastosowanie odpowiednich zabiegów technicznych i pokrycie ich zielenią niską, w tym darnią.
2. Rekultywacja zbiornika po zakończeniu jego eksploatacji powinna obywać się w uzgodnieniu z właściwym organem administracyjnym.
R o z d z i a ł V
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 12
Zobowiązuje się jednostkę eksploatującą zbiornik do uwzględnienia, w dalszych fazach realizacji przedsięwzięcia, wniosków i zaleceń zawartych w “Prognozie oddziaływania zbiornika “Żelazny Most” na otaczające środowisko”, opracowanej wraz z projektem niniejszego planu.
§ 13
Do czasu uprawomocnienia się planu ustala się użytkowanie zbiornika w dotychczasowych parametrach, tj. rzędnej korony obwałowań 160 m npm. i pojemności 350 mln m3.
§ 14
Plan jest przepisem gminnym i stanowi podstawę do ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.
§ 15
1. Z dniem wejścia planu w życie wygasają ustalenia miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rudna, dotyczące terenów objętych niniejszą zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy.
2. Z dniem wejścia planu w życie tracą moc decyzje o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, sprzeczne z ustaleniami planu niniejszego.
§ 16
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Rudna.
§ 17
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej publikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego .
PRZEWODNICZĄCY |
RADY GMINY |
JERZY STANKIEWICZ |
Załącznik do uchwały Rady Gminy Rudna z dnia 16 maja 2003 r. (poz. 1788)