R o z d z i a ł 7

Szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeby ochrony środowiska przyrodniczego, w tym wynikające z zagrożenia terenów na zalanie, z ochrony obszaru Książańskiego Parku Krajobrazowego i z ochrony zbiornika wody “Dobromierz”

§ 15

1. Ustala się ochronę pomników przyrody.

2. Ustala się ochronę występującej szaty roślinnej występującej w następujących formach:

1) zespołów lasów ochronnych i zadrzewień,

2) zadrzewień i zakrzewień śródpolnych i przydrożnych,

3) zieleni związanej z ekosystemem cieków wodnych i zbiorników,

4) założeń parkowych i ogrodowych,

5) zespołów zieleni towarzyszącej zabudowie, ciągom komunikacyjnym oraz terenom przemysłowym.

§ 16

1. Tereny usytuowane w granicach obszarów narażonych na zalanie, oznaczonych na rysunkach planu, podlegają ochronie wynikającej z przepisów szczególnych.

2. Przy budowie nowych obiektów budowlanych usytuowanych w granicach obszarów narażonych na zalanie, oznaczonych na rysunkach planu, należy uwzględnić uwarunkowania określone w specjalistycznych opracowaniach wykonanych zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.

3. Przy modernizacji i remoncie istniejących obiektów budowlanych usytuowanych w granicach obszarów narażonych na zalanie należy zapewnić wprowadzanie zabezpieczeń przed wodami powodziowymi.

4. Celem uzyskania pozwolenia na budowę i akceptacji zgłoszenia modernizacji obiektów, o których mowa w pkt 1 i 2, niezbędne jest uzgodnienie ww. inwestycji z odpowiednimi organami gospodarki wodnej oraz właściwym komitetem przeciwpowodziowym.

§ 17

1. Ustala się ochronę obszaru położonego w granicach i otulinie Książańskiego Parku Krajobrazowego, oznaczonych na rysunkach planu, ustalonych w trybie przepisów szczególnych.

2. Przy wszelkiej działalności inwestycyjnej na obszarze położonym w granicach i w otulinie Książańskiego Parku Krajobrazowego, należy uwzględnić zasady zagospodarowania terenów wynikające z ustaleń realizacyjnych planu ochrony Książańskiego Parku Krajobrazowego (rozporządzenie nr 5/96 Wojewody Wałbrzyskiego z 26 marca 1996 r. w sprawie zatwierdzenia planu ochrony Książańskiego Parku Krajobrazowego w województwie wałbrzyskim (Dz. Urz. Woj. Wałbrz. Nr 3, poz. 11 z 9 kwietnia 1996 r.).

§ 18

1. Ustala się ochronę obszaru położonego w granicach strefy ochrony sanitarnej bezpośredniej i pośredniej dla ujęcia wód na zbiorniku Dobromierz, w granicach linii brzegowej oraz zlewni oznaczonych na rysunkach planu, ustalonych w trybie przepisów szczególnych.

2. Zbiornik wody “Dobromierz” w granicach linii brzegowej łącznie z terenem zakładu uzdatniania wody stanowią ujęcie wody pitnej i podlegają ścisłej ochronie sanitarnej.

3. W granicach strefy ochrony sanitarnej bezpośredniej i pośredniej należy uwzględnić zasady zagospodarowania terenów oraz wszelkie zakazy i ograniczenia wynikające z ustaleń Decyzji ustanawiającej strefy ochrony sanitarnej dla ujęcia wód na zbiorniku Dobromierz (Decyzja znak OŚ. IV-6210/139/98 z dnia 6 listopada 1998 r.)

§ 19

1. Na obszarze objętym planem zakazuje się składowania i unieszkodliwiania odpadów. Lokalizacje miejsc czasowego gromadzenia odpadów stałych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budowlanej w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

2. Prowadzona działalność usługowo-produkcyjna nie może powodować uciążliwości dla środowiska i zdrowia ludności, a jej ewentualne oddziaływanie nie może wykraczać poza granice działki, na których zlokalizowany jest obiekt.

3. Dla obiektów obsługi komunikacji ustala się konieczność oczyszczania wód deszczowych poprzez separatory.