R o z d z i a ł 5
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
§ 10
1. Ustala się dostawę wody do celów komunalnych z istniejących systemów wodociągowych funkcjonujących w Dobromierzu, Jaskulinie, Jugowej, Bronowie, Kłaczynie, Celowie, Roztoce, Czernicy.
2. Dopuszcza się utrzymanie i rozwój indywidualnych rozwiązań zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków do czasu realizacji gminnych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Okres ich zastosowania należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Rozwiązania te powinny spełniać wymogi sanitarne i ochrony środowiska wynikające z aktualnych przepisów.
3. Ustala się następujące zasady obsługi w zakresie usuwania i utylizacji odpadów stałych:
1) składowanie czasowe odpadów wyłącznie w miejscach gromadzenia odpadów stałych zlokalizowanych zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego,
2) przewidzieć możliwość segregacji odpadów w miejscach czasowego ich gromadzenia,
3) wywóz odpadów z miejsc czasowego składowania do zakładu utylizacji odpadów komunalnych.
4. Ustala się zaopatrzenie energetyczne z sieci i urządzeń przedsiębiorstw energetycznych zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.
5. Dopuszcza się dostawę energii elektrycznej z indywidualnych i niekonwencjonalnych źródeł.
6. Ustala się ogrzewanie obiektów w oparciu o indywidualne lub grupowe instalacje grzewcze zasilane energią elektryczną, paliwem stałym, paliwem płynnym, gazem płynnym, przy spełnieniu wymogów sanitarnych, ochrony środowiska oraz ochrony interesu osób trzecich.
7. Ustala się obsługę telefoniczną z sieci przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.
§ 11
1. Ustala się rozbudowę istniejących systemów wodociągowych i połączenie ich w jeden system obejmujący całą gminę, oparty na ujęciu powierzchniowym wody ze zbiornika w Dobromierzu i stacji uzdatniania wody w Dobromierzu. Ustala się rozbudowę o następujące elementy:
1) budowę nowych sieci wodociągowych w Dobromierzu, Pietrzykowie, Borowie, Dzierzkowie, Gniewkowie (w Dzierzkowie i Gniewkowie po obu stronach rzeki Nysy Szalonej),
2) modernizację istniejących sieci wodociągowych w Dobromierzu, Jaskulinie, Jugowej, Bronowie, Kłaczynie, Celowie, Roztoce, Czernicy,
3) modernizację ujęcia wody i stacji uzdatniania wody w Dobromierzu.
2. Ustala się uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie całej gminy, z uwagi na konieczność ochrony zlewni zbiornika wody pitnej w Dobromierzu i zlewni rzeki Nysy Szalonej, będącej źródłem wody pitnej. Ustala się budowę nowych systemów kanalizacyjnych na obszarze gminy:
1) budowę oczyszczalni ścieków w Dobromierzu oraz sieci kanalizacyjnej z przepompowniami, obejmującej Dobromierz, Pietrzyków, Jaskulin,
2) budowę oczyszczalni ścieków w Roztoce na działce nr 139/2 oraz sieci kanalizacyjnej z przepompowniami, obejmującej Roztokę, Jugową, Bronów, Kłaczynę i Celów,
3) budowę oczyszczalni ścieków w Czernicy na działkach nr 100 i 99/2 oraz sieci kanalizacyjnej z przepompowniami, obejmującej miejscowości: Czernicę, Gniewków, Dzierzków i Borów.
3. Ustala się możliwość dostawy gazu ziemnego do celów gospodarczych i grzewczych poprzez budowę sieci i urządzeń przedsiębiorstwa energetycznego, z uwzględnieniem następujących przedsięwzięć:
1) budowę stacji redukcyjno-pomiarowych,
2) budowę gazociągu wysokiego ciśnienia,
3) budowę sieci rozdzielczej niskiego i średniego ciśnienia.
4. Ustala się rozbudowę istniejących sieci elektroenergetycznych z uwzględnieniem następujących przedsięwzięć:
1) budowę stacji transformatorowych 20/0,4 kV,
2) budowę nowych linii średniego napięcia 20 kV oraz modernizację i skablowanie istniejących,
3) budowę linii niskiego napięcia i przyłączy.
§ 12
1. Układ nowych oraz zakres rozbudowy istniejących sieci i urządzeń infrastruktury technicznej należy ustalić w oparciu o programy i koncepcje rozbudowy poszczególnych rodzajów sieci lub w oparciu o rozwiązania zawarte w projektach budowlanych poszczególnych przedsięwzięć.
2. W obszarze istniejącego zainwestowania oraz rozwoju przestrzennego nowe sieci infrastruktury technicznej należy lokalizować w istniejących i projektowanych pasach ulic, dróg, placów i ciągów pieszych oraz w ciągach niewydzielonych dróg wewnętrznych za zgodą zarządzającego drogą i właściciela terenu.
3. Dopuszcza się sytuowanie sieci poza pasami ulic, dróg, placów i ciągów pieszych w przypadkach koniecznych, wymuszonych konfiguracją terenu i istniejącym zainwestowaniem.
4. Plan adaptuje istniejące sieci infrastruktury technicznej (rurociągi i linie energetyczne oraz współpracujące z nimi urządzenia) z zachowaniem następujących warunków:
1) zapewnić dostęp do celów eksploatacyjnych i modernizacyjnych,
2) wykluczyć lokalizację zabudowy w obszarze zapewniającym ochronę i prawidłową eksploatację sieci – zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, warunkami technicznymi oraz wydanymi decyzjami,
3) dokonać każdorazowych uzgodnień z zarządcą sieci wszelkich lokalizacji nowych zamierzeń przewidzianych w ich sąsiedztwie.
5. Dla sieci energetycznych wysokiego napięcia 110 kV proponuje się wyznaczenie obszaru ograniczonego użytkowania o szerokości 14,5 m od osi sieci. W granicach tego obszaru wyklucza się lokalizację zabudowy.
6. Dla sieci gazowej wysokiego ciśnienia, o średnicy nominalnej DN100 i ciśnieniu nominalnym PN6, 3MPa relacji Strzegom – Bolków wyznacza się strefę kontrolowaną o szerokości 4 m (po 2 m od osi gazociągu). W strefie kontrolowanej operator sieci gazowej jest uprawniony do kontrolowania wszelkich działań, które mogłyby spowodować uszkodzenie gazociągu. W strefie kontrolowanej obowiązują następujące zasady zagospodarowania:
1) zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy,
2) obowiązek zapewnienia swobodnego dojazdu do sieci infrastruktury technicznej oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż gazociągu,
3) dopuszcza się lokalizację sieci podziemnego uzbrojenia technicznego po uzgodnieniu i na warunkach określonych przez zarządcę gazociągu,
4) zakaz sadzenia drzew i krzewów w pasie o szerokości 4 m (po 2 m od osi gazociągu); zagospodarowanie zielenią niską,
5) zakaz prowadzenia działalności mogącej zagrozić trwałości gazociągu podczas eksploatacji.
7. Dla sieci gazowej wysokiego ciśnienia proponuje się wyznaczenie obszaru ograniczonego użytkowania o szerokości 50 m (po 25 m od osi gazociągu), a na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem RH strefę ochronną o szerokości 70 m (po 35 m od osi gazociągu). W granicach tego obszaru dla wszelkich lokalizacji nowych zamierzeń należy dokonać każdorazowych uzgodnień z zarządcą sieci.