1712

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W OŁAWIE

z dnia 28 kwietnia 2003 r.

w sprawie utrzymania czystości i porządku w mieście

Na podstawie art. 3 i art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zmianami), w związku z art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) Rada Miejska w Oławie uchwala, co następuje:

§ 1

Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

1. ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 września z 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ze zmianami,

2. właścicielach nieruchomości – należy przez to rozumieć także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością,

3. odpadów komunalnych – należy przez to rozumieć odpady stałe i ciekłe w rozumieniu przepisów o odpadach,

4. podmiotach uprawnionych – należy przez to rozumieć gminne jednostki organizacyjne oraz inne jednostki i osoby fizyczne, które mają zezwolenie w zakresie wywozu nieczystości stałych i ciekłych, zbiórki padłych zwierząt i prowadzenia schronisk dla zwierząt.

R o z d z i a ł I

Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości i terenach przyległych

§ 2

1. Właściciele nieruchomości są obowiązani do utrzymania na jej terenie czystości, porządku oraz należytego stanu sanitarno-higienicznego.

2. Właściciele nieruchomości lub inne podmioty wskazane ustawą, mają obowiązek niezwłocznego uprzątnięcia ze śniegu, lodu, błota oraz innych zanieczyszczeń z chodnika bezpośrednio przyległego do nieruchomości.

§ 3

1. Obowiązek uprzątnięcia chodnika ze śniegu i lodu powinien być realizowany przez:

1) odgarnięcie w miejsca niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów,

2) podjęcie działań likwidujących lub co najmniej ograniczających śliskość chodnika, przy czym piasek, popiół lub inne materiały użyte do tych celów należy uprzątać z chodnika niezwłocznie po ustaniu przyczyn jego zastosowania.

2. Zakazuje się zgarniania śniegu, błota lub innych zanieczyszczeń z chodnika na jezdnię.

§ 4

Właściciele nieruchomości winni utrzymywać czystość i porządek poprzez:

1) uprzątanie (w szczególności zamiatanie, zbieranie, zmywanie, itp.) zanieczyszczeń z pomieszczeń i urządzeń budynków wielolokalowych przeznaczonych do wspólnego użytku (w szczególności sieni, klatek schodowych, korytarzy, kabin dźwigowych, itp.), studzienek (tzw. świetlików) piwnicznych przyokiennych i rur spustowych rynnowych z kratkami czyszczakowymi,

2) niezwłoczne usuwanie odpadów powstałych w wyniku remontu i modernizacji lokali (np. gruzu, itp.),

3) wystawiania odpadów wielkogabarytowych do uprzątnięcia tylko w terminach ustalonych przez podmiot, z którym zawarta jest umowa na oczyszczanie miasta i wywóz odpadów.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-12/14/03 z dnia 29 maja 2003 r. stwierdzono nieważność § 4 pkt 1 i 2).

§ 5

1. Właściciel nieruchomości zapewnia utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki i kontenery o odpowiedniej pojemności, uwzględniającej częstotliwość i sposób pozbawiania się odpadów z nieruchomości. Wyboru rodzaju zbiorników dokonują w uzgodnieniu z uprawnionym podmiotem, któremu zlecili wywóz odpadów lub wyposażenie nieruchomości w zbiorniki zlecają temu podmiotowi.

2. Obowiązek ustawienia koszy na śmieci i ich opróżniania dotyczy także zarządzającego drogą publiczną, znajdującą się na terenie zabudowanym.

§ 6

1. Gromadzenie odpadów komunalnych na terenie nieruchomości może być dokonywane wyłącznie w miejscach na ten cel wyznaczonych, zgodnie z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i pozwolenia na budowę.

2. Odpady winny być zbierane w sposób selektywny.

3. Miejsce gromadzenia, rodzaje pojemników i zasady odpłatności za odpady segregowane “u źródła” będą określone zarządzeniem Burmistrza Miasta Oława.

§ 7

1. Odpady z terenu nieruchomości należy usuwać nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W przypadku nieruchomości, na których organizowane są imprezy masowe, wprowadza się obowiązek niezwłocznego usuwania odpadów po zakończeniu imprezy.

§ 8

1. Właściciele nieruchomości w obrębie, których znajdują się tereny lub obiekty przeznaczone do użytku publicznego, mają obowiązek ustawienia na tych terenach koszy na śmieci i systematyczne ich opróżnianie.

2. Zarządy Pracowniczych Ogrodów Działkowych mają obowiązek ustawienia pojemników na odpady na terenie ogrodów.

§ 9

Odpady medyczne powstające w obiektach użyteczności publicznej należy gromadzić w oddzielnych pojemnikach, spełniających warunki jak dla odpadów niebezpiecznych. Wymaganie gromadzenia odpadów medycznych w sposób oddzielony od odpadów komunalnych obowiązuje także, gdy powstają one w związku z prowadzoną na terenie danej nieruchomości działalnością gospodarczą w zakresie usług medycznych lub weterynaryjnych. Szczegółowe zasady gromadzenia i usuwania tego rodzaju odpadów określają odrębne przepisy. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-12/14/03 z dnia 29 maja 2003 r. stwierdzono nieważność § 9).

§ 10

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymywania zbiorników na odpady w czystości, a także zapewniać ich należyty stan techniczny.

§ 11

W nieruchomościach nieprzyłączonych do sieci kanalizacji sanitarnej, z powodu jej braku, komunalne odpady ciekłe powinny być gromadzone w zbiornikach bezodpływowych (szambach) wykonanych i użytkowanych w sposób uniemożliwiający przenikanie ich zawartości do ziemi i wód.

§ 12

Komunalne odpady ciekłe usuwane są przez podmioty uprawnione na podstawie zlecenia właściciela nieruchomości zgłoszonego z odpowiednim wyprzedzeniem wykluczającym przepełnienie zbiornika (szamba).

§ 13

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do zlecania usług wywozowych i unieszkodliwiania odpadów wyłącznie podmiotom do tego uprawnionym.

§ 14

Właściciele nieruchomości na żądanie uprawnionego przedstawiciela Urzędu Miejskiego zobowiązani są do udzielania informacji związanych z powstawaniem i wywozem odpadów komunalnych oraz do okazania aktualnej umowy na wywóz odpadów stałych i odbiór ścieków przez uprawniony podmiot.

§ 15

Właściciele nieruchomości, na której mieszkają lub przebywają ludzie, mają obowiązek przyłączenia obiektów do istniejącej kanalizacji bez zbędnej zwłoki. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-12/14/03 z dnia 29 maja 2003 r. stwierdzono nieważność § 15).

§ 16

1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się na terenie nieruchomości pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji miejskiej sanitarnej lub gromadzone są w sposób umożliwiający ich usunięcie, zgodnie z przepisami o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ścieki takie nie mogą być bezpośrednio odprowadzane do zbiorników wodnych lub ziemi.

2. Naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi mogą odbywać się na terenie nieruchomości pod warunkiem, że nie są uciążliwe dla sąsiednich nieruchomości. Powstające odpady winny być gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z przepisami o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawą o odpadach.

R o z d z i a ł II

Wymagania w zakresie utrzymania zwierząt

domowych

§ 17

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

§ 18

1. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, a w szczególności psy, należy:

a) zarejestrowanie psa,

b) oznakowanie psa,

c) wyposażenie psa w obrożę,

d) prowadzenie psa na uwięzi; pies rasy uznanej za agresywną lub pies w inny sposób zagrażający otoczeniu powinien mieć założony kaganiec,

e) stały, skuteczny nadzór nad psami i innymi zwierzętami domowymi,

f) niewprowadzanie psów i innych zwierząt domowych do obiektów użyteczności publicznej, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, jak schroniska, lecznice, wystawy, itp.; postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników,

g) niewprowadzanie psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw dla dzieci, piaskownic, kąpielisk oraz terenów oznakowanych zakazem,

h) usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych (zieleńcach, parkach, itp.). W tym celu Burmistrz Miasta umożliwi zaopatrzenie się w niezbędne przedmioty zapewniające higieniczne usuwanie zanieczyszczeń oraz pojemniki na ich składowanie. Postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników,

i) niedopuszczanie do długotrwałego zakłócania ciszy i spokoju przez zwierzęta domowe, szczególnie w godzinach nocnych,

j) utrzymywanie większej ilości zwierząt (psy, koty ...) w budynkach wielorodzinnych nie może stanowić uciążliwości zapachowych dla pozostałych mieszkańców.

2. Zwolnienie psa ze smyczy, ale z nałożonym kagańcem, jest dozwolone jedynie w miejscach nieuczęszczanych przez ludzi i tylko w sytuacji, gdy posiadacz ma możliwość sprawowania kontroli nad jego zachowaniem.

3. Zwolnienie psów ze smyczy bez kagańca jest dozwolone wyłącznie na terenie nieruchomości należycie ogrodzonej, w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich, odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem.

§ 19

1. Osoby utrzymujące psa zobowiązane są do jego zarejestrowania i oznakowania w terminie 14 dni od wejścia w posiadanie psa.

2. Rejestracja i oznakowanie psa następuje po okazaniu aktualnego zaświadczenia potwierdzającego przeprowadzenie szczepienia psa przeciw wściekliźnie.

3. Zgłoszenia psów do rejestracji przejmuje Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

4. Oznakowanie psa polega na umieszczeniu na obroży znaczka identyfikacyjnego, które wydawane są nieodpłatnie przy rejestracji psa.

5. Wpis w miejskim rejestrze psów obejmuje następujące dane: nazwisko, imię i adres osoby utrzymującej psa, rasę, imię, wiek i płeć psa, numer znaczka identyfikacyjnego i datę jego wydania.

6. Osoba utrzymująca psa ma obowiązek jego wyrejestrowania w podmiocie określonym w ust. 3 w terminie 14 dni od dnia zbycia lub padnięcia psa.

7. W przypadku zmiany osoby utrzymującej psa dotychczasowy posiadacz i nowy posiadacz są zobowiązani zawiadomić podmiot określony w ust. 3 w terminie 14 dni o tej zmianie.

8. Właściciele psów, będących ich posiadaczami w momencie wejścia w życie niniejszej uchwały, w terminie 2 miesięcy dokonają rejestracji psów w podmiocie określonym w ust. 3.

9. Właściciele psów są zobowiązani do dokonywania szczepień ochronnych przeciwko wściekliźnie.

10. Właściciele psów mają obowiązek dokonywania opłat podatku od posiadania psów zgodnie z odrębną uchwałą.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-12/14/03 z dnia 29 maja 2003 r. stwierdzono nieważność § 19 ust. 9 i 10).

§ 20

Właściciele nieruchomości winni zgłaszać w Straży Miejskiej lub w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, fakt przebywania w obrębie nieruchomości psów i kotów tzw. niczyich, stwarzających zagrożenie.

§ 21

Na terenach wyłączonych z produkcji rolnej zabrania się hodowli zwierząt gospodarskich. Umożliwia się jedynie chów królików i drobiu w łącznej ilości nie większej niż 10 sztuk w odpowiednio wydzielonym i urządzonym wybiegu, oddalonym o co najmniej:

– 10 m od otworów okiennych i drzwiowych budynków sąsiadów,

– 5 m od granicy sąsiednich nieruchomości.

Większe ich ilości oraz chów gołębi i innych zwierząt wymaga zgody użytkowników graniczących nieruchomości.

§ 22

Utrzymanie pni pszczelich jest możliwe tylko w przypadku posiadania działki przyzagrodowej pod warunkiem, że ich ilość nie przekracza 5 sztuk i jest zachowana odległość 10 mb od najbliższego budynku mieszkalnego lub drogi oraz zapewnione ogrodzenie o wysokości 3 m.

R o z d z i a ł III

Inne postanowienia

§ 23

Zabrania się używania wody z wodociągów miejskich do innych celów niż przewiduje umowa z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, dotyczy to głównie:

– mycia samochodów pod bieżącą wodą,

– polewania bieżącą wodą ogrodów warzywnych i trawników, itp.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-12/14/03 z dnia 29 maja 2003 r. stwierdzono nieważność § 23).

 

 

 

 

 

§ 24

Zabrania się spalania jakichkolwiek odpadów oraz wysuszonych resztek roślinnych, między innymi słomy, zarówno w pojemnikach jak i na terenie otwartym.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-12/14/03 z dnia 29 maja 2003 r. stwierdzono nieważność § 24).

§ 25

Na nieruchomościach przeznaczonych do użytku publicznego zabrania się:

– parkowania na terenach zielonych,

– napraw blacharsko-lakierniczych i regulacji samochodów,

– niszczenia elewacji budynków, ogrodzeń i innych podobnych obiektów poprzez naklejanie plakatów, reklam, pisanie haseł bądź wykonywanie rysunków bez zgody właściciela.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-12/14/03 z dnia 29 maja 2003 r. stwierdzono nieważność § 25 w części “parkowania na terenach zielonych” i “niszczenia elewacji”).

§ 26

Zobowiązuje się wszystkich właścicieli nieruchomości zabudowanych do dokonywania deratyzacji w terminach określonych każdorazowo przez Burmistrza Miasta. W przypadku niewykonania zabiegu w określonym terminie, jednostka wyznaczona przez Burmistrza Miasta dokona zabiegu na koszt właściciela nieruchomości.

§ 27

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Oława.

§ 28

Traci moc uchwała Rady Miejskiej w Oławie nr V/29/2000 z dnia 29 maja 2000 r. w sprawie utrzymania czystości i porządku w mieście.

§ 29

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

KRZYSZTOF KŁAPKO