1673

UCHWAŁA RADY GMINY WISZNIA MAŁA

z dnia 28 marca 2003 r.

w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) oraz art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1177) Rada Gminy Wisznia Mała uchwala, co następuje:

§ 1

Określa się wysokość zwolnień i obniżeń wysokości podatku od nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą inną niż leśna lub rolnicza.

§ 2

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty związane z działalnością gospodarczą, na których wybudowano bądź zaadaptowano istniejące budynki na nowy zakład pracy zatrudniający co najmniej 5 osób zameldowanych na stałe na terenie gminy Wisznia Mała, który został oddany do użytkowania w roku budżetowym 2003.

2. Obniża się o niżej podany procent wielkość podatku od budynków lub ich części związanych z działalnością gospodarczą podatnika za każdą nowo zatrudnioną osobę zameldowaną na stałe z terenu gminy Wisznia Mała na nowo utworzonym stanowisku pracy w roku podatkowym 2003:

1) 5% dla podatników zwiększających zatrudnianie o 5 – 15 osób,

2) 1,5% dla podatników zwiększających zatrudnianie o 16 – 50 osób,

3) 0,75% dla podatników zwiększających zatrudnianie o 51 i więcej osób.

3. Maksymalna obniżka podatku, o którym mowa w ust. 2, może wynieść 75%.

§ 3

1. Zwolnienia z podatku lub obniżenie jego wysokości przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik spełnił warunki określone w § 2, przez okres zatrudnienia osób o których mowa w § 2, lecz nie dłużej niż przez okres 36 miesięcy.

2. Podatek podlega zwrotowi, jeżeli poziom zatrudnienia określony we wniosku, o którym mowa w ust. 5, nie będzie utrzymany przez okres co najmniej 12 miesięcy.

3. Warunek utworzenia nowych stanowisk pracy uważa się za spełniony, jeżeli nastąpił u podatnika wzrost liczby zatrudnionych w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia w okresie 6 miesięcy poprzedzających fakt nabycia uprawnień do zwolnienia.

4. Przy ustalaniu poziomu zatrudnienia uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych w formie umowy o pracę.

5. Podstawą przyznania ulg, o których mowa w § 2, jest pisemny wniosek podatnika z adnotacją referatu finansowego Urzędu Gminy o niezaleganiu z płatnościami wobec gminy Wisznia Mała wraz z kopiami deklaracji ZUS (RNA bądź RCA) uwzględniającymi liczbę etatów za okres 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku, a jeśli okres prowadzenia działalności nie przekracza 6 miesięcy należy przedłożyć deklaracje począwszy od miesiąca, w którym rozpoczęto działalność gospodarczą.

6. Podatnik po otrzymaniu ulgi zobowiązany jest do przedkładania w Urzędzie Gminy raz na kwartał kopii comiesięcznych deklaracji ZUS (RNA bądź RCA) składanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za nowo zatrudnione osoby objęte zwolnieniem w terminie do 20 dnia miesiąca następnego po upływie kwartału.

7. Niespełnienie obowiązku przedkładania co kwartał comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych, o których mowa w ust. 6, skutkuje utratą ulgi oraz prawa starania się o ponowne jej udzielenie .

8. Ulgi nie mają zastosowania do nowych miejsc pracy uruchomionych na bazie likwidowanych uprzednio miejsc pracy bądź działalności.

9. Za zmniejszenie zatrudnienia nie uważa się rozwiązania umowy o pracę z powodu przejścia na rentę lub emeryturę.

§ 4

1. Podatnik jest zobowiązany powiadomić pisemnie Wójta Gminy Wisznia Mała o utracie warunków do ulgi najpóźniej w terminie 14 dni od dnia powstania okoliczności powodujących tę utratę.

2. Podatnik, który w terminie określonym w ust. 1, zawiadomi Wójta Gminy Wisznia Mała o utracie warunków do ulgi, traci do niej prawo poczynając od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przestał spełniać warunki przewidziane uchwałą.

3. Podatnik, który nie dopełnił obowiązku terminowego zawiadomienia o utracie warunków do ulgi, traci prawo do tego zwolnienia, poczynając od początku roku podatkowego, w którym przestał spełniać warunki przewidziane uchwałą.

4. Podatnik, który złożył nieprawdziwe oświadczenie lub informację, o których mowa w § 3, co do spełnienia warunków od których uzależniona jest ulga, traci prawo do niej za cały okres zwolnienia.

5. W przypadku utraty ulgi podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

§ 5

1. Obniża się o podany niżej procent podatek od nieruchomości za grunty i budynki nieużytkowane co najmniej od roku, w których dokonano zmiany sposobu ich użytkowania w celu prowadzenia działalności gospodarczej oraz w związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej zatrudnione zostaną osoby na stałe zamieszkałe na terenie gminy Wisznia Mała:

1) 25% dla podatników, którzy zatrudnią od 5 do 10 osób,

2) 50% dla podatników, którzy zatrudnią od 11 do 15 osób,

3) 75% dla podatników, którzy zatrudnią powyżej 15 osób.

2. Przepisy § 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

§ 6

1. Ulgi w podatku od nieruchomości przewidziane niniejszą uchwałą przysługiwać będą podatnikom zatrudniającym w przeliczeniu na pełne etaty mieszkańców gminy Wisznia Mała, którzy w chwili zatrudnienia nie pozostawali w innym stosunku pracy, ani też nie pobierali świadczeń emerytalno-rentowych.

2. Ulgi podatkowe, o których mowa w § 2 i § 5, nie mogą się sumować.

3. Przekształcenie organizacyjne lub sprzedaż zakładu pracy powoduje utratę prawa do ulg, o których mowa w § 2 i § 5.

§ 7

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Wisznia Mała.

§ 8

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

HENRYK IDACZYK