R o z d z i a ł III
Rodzaje i zasady rozmieszczania urządzeń do gromadzenia odpadów, częstotliwości usuwania odpadów komunalnych z nieruchomości i terenów przeznaczonych do użytku publicznego
§ 14
Odpady komunalne mogą być gromadzone wyłącznie w przeznaczonych do tego celu pojemnikach.
§ 15
Gromadzenie stałych odpadów komunalnych na terenie nieruchomości musi być prowadzone w następujących urządzeniach w zależności od ilości wytwarzanych odpadów:
a) pojemniki PA – 1100 l.
b) pojemniki 240 l.
c) pojemniki SM – 110 l.
d) pojemniki SM – 80 l.
§ 16
1. Odpady medyczne lub weterynaryjne, powstające w związku z prowadzoną na terenie danej nieruchomości działalnością w zakresie usług medycznych lub weterynaryjnych, nie mogą być gromadzone w pojemnikach do gromadzenia odpadów komunalnych. Szczegółowe zasady postępowania z tymi odpadami określają przepisy odrębne.
2. Odpady inne niż odpady komunalne i wymienione w ust. 1, powstające na terenie nieruchomości, należy gromadzić oddzielnie, a zasady gospodarowania takimi odpadami określają przepisy odrębne.
3. Zabrania się gromadzenia w pojemnikach na odpady komunalne śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużla, gruzu budowlanego, szlamów, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych, a także odpadów z działalności gospodarczej.
§ 17
1. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do przygotowania na własny koszt na terenie nieruchomości utwardzonego miejsca do ustawiania pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych oraz zapewnić pracownikom przedsiębiorstwa wywozowego dostęp do tych pojemników w sposób umożliwiający opróżnienie pojemników bez narażenia na szkodę ludzi, budynków bądź pojazdów.
2. Ustawianie pojemników na drogach
i przejściach jest zabronione.§ 18
1. Wywóz odpadów komunalnych z pojemników powinien odbywać się nie rzadziej niż raz w tygodniu.
2. Nieczystości ciekłe powinny być usuwane z nieruchomości z częstotliwością zapobiegającą przepełnianiu zbiornika bezodpływowego i wypływowi tych nieczystości do ziemi lub wód gruntowych.
3. Istnieje możliwość odstąpienia od wywożenia odpadów komunalnych raz w tygodniu na wniosek zainteresowanych dla gospodarstw domowych prowadzonych przez jedną osobę pod warunkiem, że odpady łatwo psujące się będą wrzucane do pojemników w szczelnie zamkniętych workach foliowych.
§ 19
1. Na drogach o dużym natężeniu ruchu pieszych i na innych terenach intensywnego ruchu pieszych lub zgromadzeń oraz na przystankach komunikacyjnych, należy zainstalować na stałe kosze uliczne do gromadzenia drobnych zanieczyszczeń.
2. Obowiązek instalowania koszy ulicznych, utrzymania ich we właściwym stanie sanitarnym i technicznym oraz usuwania nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu lub z częstotliwością zapobiegającą przepełnianiu zgromadzonych w nich odpadów, ciąży na:
1) Urzędzie Miasta Bolesławiec w przypadku będących w zarządzie tego Urzędu parków, zieleńców i dróg publicznych oraz dróg wewnętrznych,
2) zarządcy drogi w przypadku dróg publicznych i dróg wewnętrznych będących w jego zarządzie,
3) Miejskim Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w przypadku terenów administrowanych przez ten zakład,
4) spółdzielniach mieszkaniowych w przypadku terenów administrowanych przez te jednostki,
5) Wojskowej Agencji Mieszkan
iowej w przypadku terenów administrowanych przez tę agencję,6) jednostkach użytkujących tereny służące komunikacji publicznej (PKS, MZK) w przypadku przystanków komunikacyjnych.