R o z d z i a ł II
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bolesławiec.
Obowiązki właścicieli nieruchomości
§ 3
Właściciele nieruchomości położonych na terenie miasta Bolesławiec obowiązani są:
1) wyposażyć każdą nieruchomość w odpowiednie urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych powstających na tej nieruchomości oraz utrzymywać te urządzenia i miejsca ich ustawienia w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym, a w szczególności:
a) dbać o ich dobry stan techniczny,
b) dbać o zamykanie pojemników i nieprzepełnianie ich ponad możliwości zamykania,
c) dbać o nierozprzestrzenianie zgromadzonych odpadów poza miejsce gromadzenia i zapobiegać oszpecaniu otoczenia nieładem i zaśmiecaniem,
d) oczyszczać i dezynfekować urządzenia służące do gromadzenia odpadów (miejsca i pojemniki) w miarę potrzeby, lecz nie rzadziej niż raz w miesiącu, a w okresie od 1 kwietnia do 31 października nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu,
2) utrzymywać czystość, porządek i należyty stan sanitarno-higieniczny na terenie nieruchomości oraz niezwłocznie oczyszczać ze śniegu, lodu i błota chodniki bezpośrednio do niej przyległe,
3) niezwłocznie oczyszczać ze śniegu, lodu i błota inne części nieruchomości służące do użytku publicznego.
§ 4
Właściciele nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego z zachowaniem następujących zasad:
1) śnieg odgarnięty z chodnika, dojazdów i dojść do budynku winien być złożony tak, aby nie powodował zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów,
2) piasek pozostały po przeprowadzeniu akcji zimowej należy zamieść z chodnika, dojazdów i dojść do budynku niezwłocznie po ustaniu przyczyny jego zastosowania tak, aby nie powodował zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów, w celu późniejszego wywiezienia go przez jednostki oczyszczania miasta,
3) inne zanieczyszczenia usuwane z chodników niew
ymienione w pkt 1 i 2 winny być gromadzone w pojemnikach posiadanych przez właścicieli nieruchomości i przeznaczonych do gromadzenia odpadów komunalnych,4) zakazuje się zgarniania błota, piasku i innych zanieczyszczeń z chodnika, dojazdów i dojść do budynku na jezdnię.
§ 5
Każda nieruchomość zlokalizowana na terenie miasta Bolesławiec posiadająca urządzenia sanitarne, z których pochodzą komunalne odpady ciekłe, musi zostać przyłączona do istniejącej miejskiej sieci kanalizacyjnej na warunkach podanych przez administratora sieci lub w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych.
§ 6
1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do systematycznego usuwania nagromadzonych odpadów komunalnych za pośrednictwem przedsiębiorcy z zachowaniem warunków określonych w § 7 lub indywidualnie z zachowaniem warunków określonych w § 8 w przypadku usuwania odpa
dów komunalnych, gruzu budowlanego i odpadów wielkogabarytowych.2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do wywożenia nieczystości ciekłych za pośrednictwem przedsiębiorcy.
§ 7
1. Właściciel nieruchomości korzystający z usług przedsiębiorcy w zakresie określonym w § 6 ust. 1 zobowiązany jest do okazania stosownej umowy na wykonywanie tych usług, a świadczenie usług powinno być udokumentowane rachunkami, fakturami bądź dowodami wpłaty.
2. Właściciel nieruchomości korzystający z usług przedsiębiorcy w zakresie wywożenia nieczystości ciekłych zobowiązany jest udokumentować rachunkami, fakturami bądź dowodami wpłaty wykonanie usług w tym zakresie.
3. Rachunki, faktury bądź dowody wpłaty właściciel nieruchomości zobowiązany jest przechowywać przez jeden rok i okazywać na żądanie pracowników Urzędu Miasta Bolesławiec lub upoważnionych przez Prezydenta Miasta Bolesławiec pracowników Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.
§ 8
1. Dopuszcza się możliwość wywozu:
1) przez właściciela nieruchomości stałych odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości na składowisko wymienione w § 2 ust. 1,
2) przez właściciela nieruchomości odpadów wielkogabarytowych z terenu jego nieruchomości na składowisko wymienione w § 2 ust. 1,
3) przez właściciela nieruchomości gruzu budowlanego powstałego na terenie jego nieruchomości na składowisko wymienione w § 2 ust. 1,
4) przez wykonawcę robót budowlanych gruzu budowlanego pochodzącego z prowadzonych przez niego robót budowlanych i rozbiórki obiektów budowlanych na składowisko wymienione w § 2 ust. 1.
2. Wywóz określony w ust. 1 winien odbywać się w sposób uniemożliwiający rozsypywanie się lub rozwiewanie przez wiatr przewożonych odpadów lub gruzu budowlanego, tj. opakowanie odpadów w worki foliowe, szczelne przykrycie odpadów lub gruzu budowlanego plandeką.
3. Dokonujący wywozu określonego w ust. 1 zobowiązany jest posiadać dowody płacenia (rachunki, faktury, dowody wpłat) za składowanie odpadów bądź gruzu budowlanego na składowisku odpadów komunalnych określonym w § 2 ust. 1 oraz przechowywać dowody płacenia przez jeden rok i okazywać na żądanie pracowników Urzędu Miasta Bolesławiec lub upoważnionych przez Prezydenta Miasta Bolesławiec pracowników Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.
4. Udokumentowana
w sposób podany w ust. 3 ilość odpadów komunalnych wywożonych indywidualnie zgodnie z ust. 1 pkt 1 nie może być mniejsza niż 2,14 m3/rok na jedną osobę zamieszkującą nieruchomość.5. Wysokości opłat za przyjęcie na składowisku określonym w § 2 ust. 1 gruzu budowlanego, odpadów wielkogabarytowych, odpadów zielonych oraz innych nieczystości w przypadku wywozu indywidualnego reguluje przedsiębiorca zarządzający ww. składowiskiem.
§ 9
1. Odpady wielkogabarytowe (zużyty sprzęt gospodarstwa domowego, meble itp.) powinny być gromadzone w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości w sposób nieutrudniający korzystanie z nieruchomości oraz niezwłocznie usuwane.
2. Odpady wielkogabarytowe usuwane będą, co najmniej cztery razy w roku, po uprzednim podaniu terminu do wiadomości publicznej przez przedsiębiorcę i na jego koszt.
§ 10
1. Gmina Miejska Bolesławiec z chwilą rozpoczęcia wdrażania programu segregacji odpadów udostępni na terenie miasta pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.
2. Powstające na terenie nieruchomości odpady powinny być zbierane do oznakowanych pojemników:
1) odpady komunalne – w pojemnikach w kolorze szarym,
2) szkło – w pojemnikach w kolorze zielonym,
3) papier – w pojemnikach w kolorze niebieskim,
4) tworzywa sztuczne – w pojemnikach w kolorze żółtym.
3. Odpady organiczne mogą być kompostowane we własnym zakresie przez właścicieli nieruchomości, w sposób niepowodujący uciążliwości lub zagrożenia dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości.
§ 11
Zabrania się spalania odpadów na terenie otwartym i w pojemnikach przeznaczonych do ich gromadzenia, z wyjątkiem spalania pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli spalanie to nie narusza odrębnych przepisów.
§ 12
Na terenach zieleni miejskiej takich jak parki, zieleńce, skwery, tereny rekreacji oraz tereny zabaw dla dzieci zabrania się:
1) parkowania, mycia, sprzątania i prowadzenia wszelkich napraw i remontów pojazdów,
2) palenia ognisk poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez zarządcę terenu.
§ 13
1. Na terena
ch nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych, takich jak utwardzone podwórka, dojazdy oraz na chodnikach przed tymi posesjami dozwolone jest sprzątanie i mycie pojazdów pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji miejskiej lub do zbiorników bezodpływowych. Ścieki takie nie mogą być bezpośrednio odprowadzane do zbiorników wodnych lub do ziemi.2. Mycie lub sprzątanie pojazdów w miejscach określonych w ust. 1 nie może być uciążliwe dla innych użytkowników tych terenów.
3. Myci
e i sprzątanie pojazdów na terenach innych niż wymienione w ust. 1 jest zabronione.4. Zabrania się prowadzenia takich napraw i remontów pojazdów na terenach określonych w ust. 1 i miejscach użyteczności publicznej, które mogą być w jakikolwiek sposób uciążliwe dla innych użytkowników tych terenów, bądź podczas których istnieje możliwość zanieczyszczenia środowiska olejami, smarami, paliwami bądź innymi toksycznymi lub uciążliwymi dla ludzi substancjami.