R o z d z i a ł V

ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA

§ 20

Ochrona środowiska przyrodniczego

1. Zabrania się odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód podziemnych oraz do gruntu.

2. Przed podjęciem prac budowlanych należy zdjąć warstwę ziemi próchniczej z części terenów przeznaczonych na usytuowanie budynków oraz na powierzchnie utwardzone, a następnie odpowiednio ją zagospodarować.

3. Obszar objęty opracowaniem leży w strefie ochrony pośredniej rzeki Oławy o większym zakresie ograniczeń.

4. Obszar objęty opracowaniem leży w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 321 – Subzbiornika Kąty Wrocławskie – Oława – Brzeg, przewidzianego do objęcia ochroną.

5. Ustala się obowiązek zneutralizowania substancji ropopochodnych i chemicznych na terenie własnym inwestora przed odprowadzeniem wód opadowych. W przypadku realizacji paliw, możliwej do zlokalizowania na terenie “Uks”, konieczne będą rozwiązania techniczne chroniące grunty i wody gruntowe w wypadku awarii.

6. Należy dążyć do ograniczenia utwardzonych powierzchni terenu.

7. Części terenów, na których nie przewiduje się zabudowy i utwardzenia, należy przeznaczyć na zieleń biologicznie czynną.

8. Teren małego wyrobiska po eksploatacji piasku (dz. 89/12) winien być zrekultywowany.

9. W razie uszkodzenia urządzeń melioracji szczegółowych przy prowadzeniu robót ziemnych obowiązuje nakaz ich odbudowy przez właściciela gruntów w związku z koniecznością zachowania systemów przeciwerozyjnych na terenie objętym planem i na terenach sąsiednich (zgodnie z zapisem art. 73 ust. 2 oraz art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne Dz. U. z 2001 r., Nr 115, poz. 1229).

10. Uciążliwość spowodowana prowadzoną działalnością winna być ograniczona do terenu władania.

§ 21

Ochrona środowiska kulturowego

1. Teren opracowania planu miejscowego jest usytuowany w pobliżu znanych odkryć zabytków archeologicznych. Wszelkie zamierzenia inwestycyjne należy uzgadniać z wojewódzkim konserwatorem zabytków przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

2. Zgodnie z ustawa z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 98, poz. 1150) należy prace ziemne bezwzględnie przeprowadzać pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe, podlegają ochronie prawnej. Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia Państwowej Służby Ochrony Zabytków – Inspekcji Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych, z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania nadzoru archrologiczno-konserwatorskiego.

3. Ustala się strefę “E” ochrony ekspozycji na całym terenie objętym planem. Na obszarze strefy “E” ustala się wymóg uzgadniania lokalizacji nowych obiektów kubaturowych z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

4. Zaleca się zharmonizowanie planowanych inwestycji z historycznie ukształtowanym lokalnym krajobrazem kulturowym.