R o z d z i a ł V

Tryb wyboru sołtysa i rady sołeckiej

§ 26

1. Zebranie wiejskie, na którym ma być dokonany wybór sołtysa i członków rady sołeckiej zarządza rada gminy. W tym celu określa miejsce, dzień i godzinę zebrania oraz wyznacza przewodniczącego zebrania.

2. Postanowienia rady gminy o zwołaniu zebrania wiejskiego dla wyboru sołtysa i członków rady sołeckiej podaje się do wiadomości mieszkańców sołectwa co najmniej na 7 dni przed wyznaczoną datą zebrania.

3. Zebranie wiejskie, na którym przeprowadza się wybory, wprowadza obowiązek podpisania listy obecności przez uczestników zebrania uprawnionych do głosowania.

§ 27

1. Wyboru (lub odwołania) sołtysa i członków rady sołeckiej dokonuje się w głosowaniu tajnym.

2. Wybory (lub odwołanie) sołtysa i członków rady sołeckiej przeprowadza komisja skrutacyjna w składzie co najmniej 3 osób wybranych spośród uprawnionych uczestników zebrania. Członkiem komisji nie może być osoba kandydująca na sołtysa lub członka rady sołeckiej.

3. Do zadań komisji należy:

1) przyjęcie zgłoszeń kandydatów,

2) przeprowadzenie głosowania,

3) ustalenie wyników wyborów,

4) ogłoszenie wyników wyborów,

5) sporządzenie protokołu z wyników wyborów.

4. Protokół z wyników wyborów podpisują członkowie komisji i przewodniczący zebrania.

5. Wybory przeprowadza się na kartach do głosowania opatrzonych pieczęcią rady gminy.

§ 28

1. Wybory odbywają się przy nieograniczonej liczbie kandydatów, zgłoszonych bezpośrednio przez uprawnionych uczestników zebrania.

2. W pierwszej kolejności przeprowadza się głosowanie dla wyboru sołtysa, w drugiej kolejności członków rady sołeckiej.

§ 29

1. Za wybranych uważa się kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów.

2. W przypadku równej liczby głosów ta sama komisja skrutacyjna przeprowadza dodatkowe tajne głosowanie.

§ 30

1. W terminie 14 dni od dnia wyborów, każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec sołectwa może wnieść do rady gminy protest wyborczy.

2. Protest wyborczy wymaga formy pisemnej i uzasadnienia.

3. Protest wyborczy może być wniesiony z powodu naruszenia przepisów statutu, a w szczególności:

1) udziału w głosowaniu osób nieuprawnionych,

2) przebiegu głosowania,

3) ustalania wyników głosowania,

4) ustalania wyników wyborów.

4. Rada gminy rozpatruje protest wyborczy w ciągu 30 dni od jego wniesienia. W przypadku stwierdzenia, że zarzuty przedstawione w proteście miały wpływ na wynik wyborów, rada niezwłocznie zarządza ponowne wybory.

§ 31

1. Sołtys i członkowie rady sołeckiej są bezpośrednio odpowiedzialni przed zebraniem wiejskim i mogą być przez to zebranie odwołani przed upływem kadencji, jeżeli nie wykonują swoich obowiązków, naruszają postanowienia statutu i uchwały zebrania lub dopuścili się czynu dyskwalifikującego ich w opinii środowiska.

Uzasadniony wniosek o odwołanie złożony przez 15 osób powinien być poddany głosowaniu na zebraniu, na którym został zgłoszony lub na następnym w terminie do jednego miesiąca.

2. Do odwołania wybieranych organów sołectwa na zebraniu wymagana jest obecność co najmniej 20% uprawnionych do głosowania.

3. Odwołanie winno być podjęte po wysłuchaniu zainteresowanego.

§ 32

1. W przypadku odwołania lub ustąpienia sołtysa, rada gminy zwołuje zebranie wiejskie dla wyboru nowego sołtysa.

2. Wybory dla uzupełnienia składu rady sołeckiej lub wybrania nowego składu całej rady sołeckiej przeprowadza samodzielnie zebranie wiejskie zwołane przez sołtysa.