R o z d z i a ł IV

Zasady i tryb zwoływania zebrań wiejskich oraz warunki ważności podejmowania uchwał

§ 19

1. Do udziału w zebraniu wiejskim uprawnieni są wszyscy stali mieszkańcy sołectwa posiadający czynne prawo wyborcze w wyborach do rady gminy.

2. W razie wątpliwości przewodniczący zebrania może prosić o wyjaśnienia.

§ 20

Uprawnienie do udziału w zebraniu wiejskim obejmuje następujące prawa:

1) udziału w dyskusji nad sprawami objętymi porządkiem obrad,

2) zadawania pytań sołtysowi, członkom rady sołeckiej oraz obecnym na zebraniu przedstawicielom gminy,

3) udziału w głosowaniach,

4) zgłaszania kandydatur i kandydowanie na stanowiska w wybieralnych organach sołectwa.

§ 21

1. O ile niniejszy statut nie stanowi inaczej, zebranie wiejskie zwoływane jest przez sołtysa.

2. Sołtys zwołuje zebranie wiejskie:

1) z własnej inicjatywy,

2) na polecenie rady gminy lub wójta,

3) na żądanie co najmniej 1/5 mieszkańców uprawnionych do udziału w zebraniu.

§ 22

1. Zebranie wiejskie odbywa się w miarę istniejących potrzeb.

2. Termin i miejsce zebrania wiejskiego sołtys podaje do wiadomości publicznej poprzez ogłoszenie na tablicach ogłoszeń w sołectwie, na 7 dni przed zebraniem. O miejscu i terminie zebrania sołtys zawiadamia również radę gminy.

3. Zebranie wiejskie zwoływane na wniosek mieszkańców, rady gminy lub wójta winno odbywać się w terminie do 7 dni, chyba że wnioskodawca proponuje termin późniejszy.

§ 23

1. Zebranie wiejskie jest ważne, gdy mieszkańcy sołectwa zostali o nim prawidłowo zawiadomieni, zgodnie z wymogami statutu.

2. Zebranie wiejskie otwiera sołtys i przewodniczy obradom, a w razie jego nieobecności zastępuje go upoważniony członek rady sołeckiej z zastrzeżeniem § 26 ust. 1.

3. Porządek obrad ustala zebranie wiejskie na podstawie projektu przedłożonego przez sołtysa.

4. Projekt porządku obrad winien być skonsultowany z radą sołecką. Sprawy proponowane do rozpatrzenia na zebraniu powinny być należycie przygotowane.

5. Obowiązkiem sołtysa jest zapewnienie referentów spraw przedstawianych na zebraniu. W przypadku trudności sołtys zwraca się do przewodniczącego rady gminy lub wójta o pomoc.

§ 24

W celu udzielania sołtysowi stałej pomocy w przygotowywaniu materiałów i w organizacji zebrań, wójt wyznacza poszczególnych pracowników urzędu gminy do kontaktów z sołectwem.

§ 25

1. Zebranie wiejskie jest uprawnione do przeprowadzania wyborów oraz podejmowania uchwał w obecności co najmniej 1/5 uprawnionych do głosowania osób.

2. W przypadku braku kworum określonego w ust. 1 następne zebranie mieszkańców sołectwa odbywa się po upływie 15 minut od wyznaczonego pierwszego terminu bez względu na liczbę uprawnionych do udziału w zebraniu. Uchwały podjęte w drugim terminie są wiążące, z zastrzeżeniem § 31 ust. 2.

3. Uchwały zebrania zapadają zwykłą większością głosów, tzw. liczba głosów “za” musi być większa od liczby głosów “przeciw”. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania.

4. Głosowanie z zastrzeżeniem § 27 ust. 1 odbywa się w sposób jawny przez podniesienie ręki.