1602

UCHWAŁA RADY POWIATU TRZEBNICKIEGO

z dnia 30 kwietnia 2003 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat wierzytelności z tytułu należności pieniężnych przysługujących Powiatowi Trzebnickiemu i jednostkom organizacyjnym Powiatu Trzebnickiego, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r o samorządzie powiatowym (t.j. z 2001 r Dz. U. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) oraz art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 ze zm.) Rada Powiatu Trzebnickiego uchwala, co następuje:

§ 1

Wierzytelności Powiatu Trzebnickiego i powiatowych jednostek organizacyjnych mogą być umarzane w całości lub w części, rozkładane na raty bądź termin ich zapłaty może być odraczany.

§ 2

Ilekroć w uchwale mowa jest o:

1) wierzytelności – rozumie się przez to należność pieniężną, do której nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) obejmującą należność główną oraz należności uboczne w rozumieniu Kodeksu cywilnego wraz z kosztami dochodzenia wierzytelności;

2) wierzycielu – rozumie się przez to Powiat Trzebnicki oraz jego jednostki organizacyjne;

3) dłużniku – rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej;

4) przeciętnym wynagrodzeniu – rozumie się przez to kwotę przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w II półroczu roku poprzedzającego umorzenie, ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów naliczania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

§ 3

Wierzytelności mogą być w całości lub w części umarzane w przypadku ich całkowitej lub częściowej nieściągalności, a w szczególności jeżeli:

1) nie można ustalić miejsca pobytu dłużnika;

2) dłużnik, będący osobą fizyczną, zmarł, nie pozostawiając spadkobierców, pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo nie pozostawił żadnego majątku;

3) dłużnik, będący osobą prawną, został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych, przy jednoczesnym braku majątku, z którego można przeprowadzić egzekucję, a odpowiedzialność z tytułu wierzytelności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

4) sąd umorzył postępowanie upadłościowe lub oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika, wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego;

5) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w toku postępowania egzekucyjnego nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej wierzytelności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

6) zaspokojenie wierzytelności zagraża ważnym interesom dłużnika,a zwłaszcza jego egzystencji;

7) należność główna nie przekracza 5 % przeciętnego wynagrodzenia;

8) należność stanowi odsetki za opóźnienie w kwocie nieprzekraczającej 0,5% przeciętnego wynagrodzenia;

9) roszczenie dotyczy należności ubocznych, a dłużnik należność główną uregulował w całości i wykazał, że jego sytuacja bytowa jest na tyle trudna, że spłata odsetek nie może odbyć się bez znaczącego uszczerbku dla jego egzystencji;

10) odrębny przepis prawa tak stanowi.

§ 4

1. Umorzenie należności pieniężnej, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą wobec wszystkich dłużników.

2. Jeżeli umorzenie dotyczy tylko części należności, określa się termin zapłaty pozostałej należności.

3. Umorzenie wierzytelności następuje na pisemny, udokumentowany wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w § 3 pkt 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10 – także z urzędu.

§ 5

1. Na wniosek dłużnika termin zapłaty wierzytelności może zostać odroczony lub zapłata wierzytelności może zostać rozłożona na raty, o ile przemawiają za tym względy społeczne lub gospodarcze.

2. Gdy odroczenie lub rozłożenie na raty dotyczy wyłącznie należności głównej, od której przysługują odsetki, rozłożenie na raty lub odroczenie terminu zapłaty można uzależnić od uprzedniej zapłaty odsetek należnych od dnia wymagalności do dnia udzielenia ulgi.

3. Wobec tej samej wierzytelności można dokonać rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności tylko jeden raz.

4. Odroczenie terminu płatności może nastąpić z równoczesnym rozłożeniem płatności na raty. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.

5. Odroczenie terminu zapłaty wierzytelności może nastąpić na okres do 12 miesięcy, zaś okres spłaty wierzytelności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 24 miesiące.

6. Od wierzytelności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia podjęcia decyzji lub uchwały do wyznaczonego nowego terminu zapłaty.

7. Jeżeli dłużnik nie zapłaci odroczonej należności lub nie zapłaci którejkolwiek z rat w wyznaczonym terminie, niezapłacona należność staje się wymagalna wraz z odsetkami od dnia odroczenia lub rozłożenia należności na raty.

§ 6

1. Umorzenia, rozłożenia na raty albo odroczenia terminu płatności wierzytelności jednostki organizacyjnej powiatu dokonuje:

1) kierownik jednostki – w formie pisemnej – jeżeli kwota wierzytelności nie przekracza pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia,

2) Zarząd Powiatu – w formie uchwały – jeżeli kwota wierzytelności przekracza pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

2. Umorzenia, rozłożenia na raty albo odroczenia terminu płatności wierzytelności powiatu dokonuje – w formie uchwały – Zarząd Powiatu bez względu na wysokość kwoty.

3. Umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty wierzytelności przekraczającej pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia wymaga opinii Skarbnika Powiatu.

§ 7

Kierownik jednostki organizacyjnej, w terminie 10 dni od złożenia wniosku przez dłużnika, dokonuje wstępnej weryfikacji wniosku, a w szczególności bada, czy występują okoliczności wymienione w § 3, § 4 ust. 1 i w § 5 ust. 1 oraz:

1) w przypadku, gdy kwota wierzytelności podlegająca umorzeniu, odroczeniu lub rozłożeniu na raty nie przekracza pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia – podejmuje decyzję o umorzeniu, odroczeniu bądź rozłożeniu na raty należności w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku;

2) w przypadku, gdy kwota wierzytelności podlegająca umorzeniu, odroczeniu lub rozłożeniu na raty przekracza pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia – dołącza do wniosku swoją opinię i wraz z kompletem dokumentacji przekazuje Zarządowi Powiatu w terminie 20 dni od daty złożenia wniosku.

§ 8

W przypadku gdy wierzycielem jest Powiat Trzebnicki lub Starostwo Powiatowe jako jednostka organizacyjna powiatu, naczelnik właściwego merytorycznie wydziału Starostwa, w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku, dokonuje wstępnej weryfikacji wniosku, kompletuje dokumentację, bada, czy zachodzą okoliczności wymienione w § 3, § 4 ust. 1 i w § 5 ust. 1 oraz:

1) w przypadku, gdy kwota wierzytelności podlegająca umorzeniu, odroczeniu lub rozłożeniu na raty nie przekracza pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia – przekazuje wniosek wraz z opinią i dokumentacją odpowiednio Staroście lub Zarządowi Powiatu,

2) w przypadku, gdy kwota wierzytelności podlegająca umorzeniu, odroczeniu lub rozłożeniu na raty

przekracza pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia – przekazuje wniosek wraz z opinią i odpowiednią dokumentacją Zarządowi Powiatu.

§ 9

1. Zarząd Powiatu podejmuje stosowną uchwałę w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku.

2. Starosta podejmuje decyzję w przedmiocie załatwienia wniosku w terminie określonym w ust. 1.

§ 10

1. Kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych składają Zarządowi Powiatu półroczne i roczne sprawozdania o dokonanych umorzeniach, odroczeniach i rozłożeniu na raty wierzytelności – w terminach składania półrocznych i rocznych sprawozdań budżetowych. Wzór sprawozdania stanowi załącznik do uchwały.

2. Zarząd Powiatu przedstawia Radzie Powiatu zbiorcze sprawozdanie o dokonanych umorzeniach, odroczeniach i rozłożeniu na raty wierzytelności w informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze oraz w rocznym sprawozdaniu z wykonania budżetu powiatu.

§ 11

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Trzebnicy.

§ 12

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY POWIATU

JÓZEF ŚLĄCZKA

Zalacznik do Uchwaly