1587

UCHWAŁA RADY GMINY W GŁOGOWIE

z dnia 21 marca 2003 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

gminy Głogów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami) oraz w związku z uchwałą Rady Gminy w Głogowie nr XVII/149/2000 z dnia 28 listopada 2000 r. uchwala się, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Głogów, zwany dalej planem, obejmuje część działki 656/284 o powierzchni ca 0,005 ha oraz działkę nr 658/284 w Serbach, w granicach określonych w rysunku planu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Przedmiotem planu jest:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

2) linie rozgraniczające ulice i drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi,

3) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,

4) zasady ochrony środowiska, wynikające z pośredniej Strefy Ochronnej Ujęcia Wody Serby.

2. Następujące oznaczenia graficzne przedstawione na rysunku planu, o którym mowa w § 1, stanowią jego obowiązujące ustalenia:

a) granica opracowania,

b) linie rozgraniczające tereny o różnych sposobach użytkowania,

c) oznaczenie terenu przepompowni ścieków,

d) oznaczenie powierzchniowego stanowiska archeologicznego,

e) oznaczenie ulicy dojazdowej.

§ 3

1. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikiem,

2) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie wykonywania niniejszej uchwały przepisy prawne,

3) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze, wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,

4) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony

liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem użytkowania.

2. Pojęcia niezdefiniowane należy rozumieć zgodnie z:

1) ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym,

2) ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane,

3) przepisami wykonawczymi do wyżej wymienionych ustaw oraz ustaw związanych z planowaniem przestrzennym i przepisami wykonawczymi do nich.

R o z d z i a ł II

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 4

1. Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania oznaczają ściśle określone, obowiązujące granice terenów.

2. Określone w planie funkcje terenów wskazują na podstawowy sposób użytkowania terenów, oznacza to dopuszczenie wprowadzania funkcji uzupełniających, niekolidujących z funkcją podstawową, niezmieniających generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.

§ 5

1. Wszelkie roboty ziemne w obrębie stanowiska archeologicznego można prowadzić wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia organu służby ochrony zabytków i zapewnieniu ratowniczych badań archeologicznych metodą wykopaliskową.

2. Wszelkie prace ziemne, prowadzone w obrębie obszaru objętego planem mogą być prowadzone wyłącznie pod nadzorem archeologicznym oraz po uprzednim uzyskaniu przez inwestora zezwolenia organu służby ochrony zabytków na tego typu badania. W przypadku wystąpienia obiektów archeologicznych, nieruchomych lub ruchomych ustala się wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań wykopaliskowych. Ustala się wymóg zapewnienia na koszt inwestora nadzoru archeologicznego.

§ 6

Teren objęty planem znalazł się w obszarze zasięgu fali powodziowej w 1997 roku. Ustala się wymóg informowania inwestorów w “decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu” o prawdopodobieństwie wystąpienia wód maksymalnych raz na 100 lat.

§ 7

Na terenie objętym planem, który w całości zlokalizowany jest w granicach zewnętrznej strefy ochrony pośredniej ujęcia wody “Serby” obowiązują zasady określone w Decyzji Wydziału Ochrony Środowiska Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wód podziemnych “Serby”.

§ 8

Ustala się następujące ogólne zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną:

1. Linie rozgraniczające dróg i ulic oznaczone na rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego. Projektowane sieci, jak również istniejące, w miarę ich modernizacji, należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających dróg i ulic.

2. Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestorów.

3. Realizacja układu komunikacyjnego powinna obejmować kompleksową realizację uzbrojenia technicznego.

4. Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie zaopatrzenia w wodę, gaz, energię elektryczną, odprowadzania ścieków oraz lokalizacji innych urządzeń technicznych na terenach określonych w § 1 ust. 1 uchwały, wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.

5. W zakresie ochrony źródeł i ujęcia wód podziemnym obowiązują zasady określone w Decyzji Wydziału Ochrony Środowiska Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wód podziemnych “Serby”.

§ 9

1. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się:

1) zaopatrzenie w wodę z sieci wodociągowej wsi Serby, na warunkach określonych przez użytkownika sieci;

2) budowę sieci wodociągowej na terenie objętym planem, poprzez realizację sieci rozdzielczej, ułożonej zgodnie z zapisem w § 8 ust. 1–5;

3) zakaz lokalizowania nowych ujęć wody.

§ 10

1. W zakresie unieszkodliwiania ścieków sanitarnych ustala się:

1) odprowadzenie ścieków systemem grawitacyjno--tłocznym do istniejącej kanalizacji miasta Głogowa na Ostrowiu Tumskim;

2) wyposażenie w sieć kanalizacji sanitarnej wszystkich obszarów zainwestowania;

3) zakaz wprowadzania ścieków do wód powierzchniowych i do ziemi;

4) budowę kanalizacji sanitarnej ułożonej zgodnie z zapisem w § 8 ust. 1–5 oraz z uchwałą XXVIII/174/97 Rady Gminy Głogów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania kanalizacji zbiorowej dla wsi Serby, Serby Stare, Grodziec Mały, Klucze, Wilków i Krzekotów w gminie Głogów.

§ 11

1. W zakresie odprowadzania wód deszczowych ustala się:

1) wyposażenie w sieć kanalizacji deszczowej wszystkich obszarów zainwestowania,

2) budowę kanalizacji deszczowej ułożonej zgodnie z zapisem w § 8 ust. 1–5;

3) obowiązek zneutralizowania substancji ropopochodnych lub chemicznych, jeśli takie wystąpią, na terenie własnym inwestora;

4) utwardzenie i skanalizowanie terenów, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami, o których mowa w pkt 3.

§ 12

1. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:

1) zasilanie terenów objętych planem z istniejących Głównych Punktów Zasilania lub ze źródeł będących w dyspozycji innych przedsiębiorstw energetycznych;

2) rozbudowę i budowę linii energetycznych kablowych i napowietrznych średniego i niskiego napięcia oraz budowę stacji transformatorowych wnętrzowych, na warunkach określonych przez właściciela sieci;

3) lokalizację stacji transformatorowych, o których mowa w pkt 2), stosownie do potrzeb, przy znacznym zwiększeniu mocy zapotrzebowanej;

4) wykonanie sieci niskiego napięcia według zaleceń właściciela sieci, z uwzględnieniem istniejących stacji transformatorowych i sieci niskiego napięcia;

5) w przypadkach występowania kolizji nowych obiektów z istniejącą siecią elektroenergetyczną przebudowa kolidującej sieci będzie możliwa po uzyskaniu z ZE Legnica S.A. warunków na przebudowę kolidujących urządzeń i zawarciu stosownej umowy o usunięcie kolizji.

§ 13

1. W zakresie gromadzenia i usuwania odpadów obowiązują:

1) zakaz wykonywania dołów chłonnych;

2) zasady określone w odrębnych przepisach szczególnych i gminnych.

R o z d z i a ł III

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenów

w obrębie linii rozgraniczających

§ 14

1. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem KD ustala się:

1) przeznaczenie terenu na drogę dojazdową;

2) szerokość w liniach rozgraniczających 10,0 m;

3) budowa drogi wymaga uzyskania pozytywnej opinii określającej warunki realizacji inwestycji, zapewniające ochronę ujęcia “Serby” właściwych organów ochrony środowiska oraz inspekcji sanitarnej.

2. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem NO ustala się:

1) przeznaczenie terenu na przepompownię ścieków;

2) zagospodarowanie terenu obejmuje lokalizację urządzeń technicznych związanych z przepompownią ścieków.

R o z d z i a ł IV

Przepisy końcowe

§ 15

W granicach terenu określonego w § 1 tracą moc obowiązującą ustalenia w ogólnym planie zagospodarowania przestrzennego dla gminy Głogów zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy w Głogowie nr XVI/41/91 z dnia 28 maja 1991 roku.

§ 16

Dla terenu określonego w § 1 ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) w wysokości 0,1%.

§ 17

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Głogów.

§ 18

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA RADY

KRYSTYNA GRZEGOREK

Załącznik do uchwały Rady Gminy w Głogowie z dnia 21 marca 2003 r. (poz. 1587)