Regulamin Młodzieżowej Rady

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Regulamin niniejszy stanowi integralną część Statutu Młodzieżowej Rady, określa jej organizację wewnętrzną oraz tryb pracy.

§ 2

Młodzieżowa Rada działa na sesjach, a także za pośrednictwem Przewodniczącego, Prezydium i komisji problemowych.

§ 3

Na sesjach Młodzieżowa Rada rozpatruje i rozstrzyga w drodze uchwał sprawy należące do jej kompetencji, określone w statucie.

R o z d z i a ł II

Zasady ogólne

§ 4

Młodzieżowa Rada odbywa sesje zwyczajne z częstotliwością potrzebną do wykonywania swoich zadań, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące.

§ 5

1. Sesje nadzwyczajne zwoływane są na wniosek Przewodniczącego Młodzieżowej Rady, Prezydium lub co najmniej 1/3 ustawowego składu Młodzieżowej Rady w ciągu 4 dni od dnia złożenia wniosku.

2. Sesje nadzwyczajne poświęcone są sprawom pilnym, wymagającym niezwłocznego rozstrzygnięcia.

3. Jeżeli Przewodniczący Młodzieżowej Rady podczas sesji zwyczajnej przekazał informację o terminie, miejscu i projekcie porządku obrad sesji nadzwyczajnej, obecnych w czasie tej sesji uważa się za powiadomionych.

4. Sesje nadzwyczajne będą zwoływane również na wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie lub Burmistrza Miasta Szklarska Poręba.

R o z d z i a ł III

Organizacja sesji

§ 6

1. Sesje przygotowuje Przewodniczący Młodzieżowej Rady.

2. Przygotowanie sesji obejmuje:

1) ustalenie porządku obrad,

2) ustalenie czasu i miejsca obrad,

3) zapewnienie dostarczenia radnym materiałów, w tym projektów uchwał, dotyczących poszczególnych punktów porządku obrad.

3. Sesje zwołuje Przewodniczący lub z jego upoważnienia jeden z Wiceprzewodniczących.

4. O sesji zawiadamia się wszystkich radnych co najmniej na 5 dni przed terminem rozpoczęcia sesji. Warunek ten nie dotyczy sesji zwołanych w trybie nadzwyczajnym.

5. Zawiadomienie winno zawierać:

1) miejsce,

2) dzień i godzinę rozpoczęcia sesji,

3) porządek obrad,

4) projekty uchwał.

6. Do zawiadomienia dołącza się materiały związane z tematyką sesji.

7. W razie niedotrzymania terminu, o jakim mowa w ust. 4, Młodzieżowa Rada może zdecydować o odroczeniu sesji i wyznaczyć nowy termin jej odbycia. Wniosek o odroczenie sesji może być zgłoszony przez radnego tylko na początku obrad, przed głosowaniem nad ewentualnym wnioskiem o zmianę porządku obrad.

8. Zawiadomienie o terminie, miejscu i przedmiocie obrad Rady powinno być podane do wiadomości społeczności uczniowskiej.

9. O sesji Młodzieżowej Rady powiadamia się Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie i Burmistrza Miasta Szklarska Poręba. Pisemne powiadomienia przekazuje Sekretarz Młodzieżowej Rady najpóźniej na 3 dni przed wyznaczonym terminem sesji.

§ 7

Przed każdą sesją Przewodniczący Młodzieżowej Rady, po zasięgnięciu opinii Prezydium, ustala listę gości zaproszonych na sesję.

§ 8

1. Posiedzenia Młodzieżowej Rady są jawne.

2. Na wniosek Przewodniczącego Młodzieżowej Rady lub co najmniej 1/3 radnych obecnych na sesji, obrady mogą odbywać się przy drzwiach zamkniętych. Wniosek o wyłączenie jawności musi zostać przegłosowany.

3. Po ogłoszeniu tajności na sali obrad pozostają radni oraz osoby imiennie zaproszone do udziału w sesji.

R o z d z i a ł IV

Obrady

§ 9

1. Młodzieżowa Rada może rozpocząć obrady tylko w obecności co najmniej polowy swego ustawowego składu.

2. Przed otwarciem posiedzenia radni zobowiązani są podpisać listę obecności.

3. Radny zobowiązany jest przybyć na posiedzenie punktualnie i uczestniczyć w nim do końca.

4. Przewodniczący Młodzieżowej Rady nie przerywa obrad, gdy liczba obecnych radnych spadnie poniżej połowy ustawowego składu rady, jednakże Rada nie może wówczas podejmować uchwał.

§ 10

1. Sesję otwiera, prowadzi i zamyka Przewodniczący Młodzieżowej Rady, a w razie jego nieobecności lub gdy zachodzi taka potrzeba – jeden z wyznaczonych Wiceprzewodniczących.

2. Otwarcie sesji następuje po wypowiedzeniu przez Przewodniczącego Młodzieżowej Rady formuły: “Otwieram ... sesję Młodzieżowej Rady Miasta w Szklarskiej Porębie”.

3. Po otwarciu sesji Przewodniczący Młodzieżowej Rady:

1) stwierdza na podstawie listy obecności prawomocność obrad,

2) przedstawia porządek obrad.

4. Z wnioskiem o zmianę porządku obrad może wystąpić:

1) radny,

2) komisja problemowa.

5. Zmiany w porządku obrad mogą być wprowadzone bezwzględną większością głosów ustawowego składu Młodzieżowej Rady, z tym że zmiana porządku obrad sesji nadzwyczajnej wymaga dodatkowo zgody wnioskodawcy.

§ 11

1. Porządek obrad obejmuje w szczególności:

1) informację o stanie realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji,

2) informację przewodniczących komisji problemowych o pracach komisji w okresie międzysesyjnym,

3) podjęcie uchwał,

4) przyjęcie interpelacji radnych i odpowiedzi na interpelacje,

5) wnioski i zapytania radnych,

6) wnioski i zapytania młodzieży miasta Szklarska Poręba,

7) sprawy różne.

2. Informację, o jakiej mowa w ust. 1 pkt 1, składa Przewodniczący Młodzieżowej Rady, a informację o pracach komisji składają jej przewodniczący lub sprawozdawcy wyznaczeni przez komisje.

§ 12

1. Interpelacje kierowane są do Prezydium Młodzieżowej Rady.

2. Interpelacja dotyczy spraw o zasadniczym charakterze i musi zawierać przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające zeń pytania.

3. Interpelacje składa się w formie pisemnej na ręce Przewodniczącego Młodzieżowej Rady, który niezwłocznie przekazuje ją adresatowi.

4. W miarę możliwości i w zależności od charakteru interpelacji członkowie Prezydium Młodzieżowej Rady udzielają na nie odpowiedzi podczas sesji lub pisemnie w terminie 14 dni.

§ 13

1. Wnioski i zapytania składa się w sprawach mniej złożonych i dotyczących aktualnych problemów Młodzieżowej Rady.

2. Wnioski i zapytania formułowane są pisemnie i kierowane na ręce Przewodniczącego Młodzieżowej Rady lub ustnie – w trakcie sesji.

3. Do udzielenia odpowiedzi na wnioski i zapytania Przewodniczący Młodzieżowej Rady może upoważnić właściwe rzeczowo osoby. Jeśli bezpośrednia odpowiedź nie jest możliwa, pytany udziela odpowiedzi pisemnej w terminie 14 dni.

§ 14

1. Przez wnioski i zapytania młodzieży miasta Szklarska Poręba należy rozumieć uwagi, spostrzeżenia, propozycje, pomysły dotyczące funkcjonowania Młodzieżowej Rady i stanowiące ofertę zgłaszającego do ich wykorzystania przez Młodzieżową Radę.

2. Osoby chcące zabrać głos muszą wpisać się na listę mówców, którą prowadzi jeden z Wiceprzewodniczących Młodzieżowej Rady, a podczas ich nieobecności osoba wyznaczona przez Przewodniczącego.

§ 15

1. Przewodniczący Młodzieżowej Rady prowadzi obrady według ustalonego porządku obrad, przy czym podczas trwania obrad i jedynie w uzasadnionych przypadkach może za zgodą Młodzieżowej Rady dokonywać zmian w kolejności realizacji jego poszczególnych punktów.

2. Przewodniczący Młodzieżowej Rady udziela głosu radnym według kolejności zgłoszeń. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może także udzielić głosu poza kolejnością.

3. Radnemu nie wolno zabrać głosu bez zezwolenia Przewodniczącego Młodzieżowej Rady.

4. Przewodniczący Młodzieżowej Rady udziela głosu poza kolejnością Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie i Burmistrzowi Miasta Szklarska Poręba.

5. Przewodniczący Młodzieżowej Rady może zabierać głos w każdym momencie.

6. Przewodniczący Młodzieżowej Rady może udzielić głosu osobie niebędącej radnym.

§ 16

1. Przewodniczący Młodzieżowej Rady czuwa nad sprawnym przebiegiem i zachowaniem właściwego porządku obrad.

2. Przewodniczący Młodzieżowej Rady może czynić uwagi dotyczące tematu, formy i czasu trwania wystąpień podczas obrad. Ma on prawo odebrać głos mówcy, polecając odnotowanie tego faktu w protokole sesji.

3. Przewodniczący Młodzieżowej Rady może nakazać opuszczenie sali obrad przez te osoby spoza Młodzieżowej Rady, które swoim zachowaniem lub wystąpieniem zakłócają porządek bądź uchybiają powadze sesji.

§ 17

1. Przewodniczący Młodzieżowej Rady udziela głosu radnym poza kolejnością w sprawie wniosków natury formalnej dotyczących:

1) stwierdzenia quorum,

2) zmiany porządku obrad,

3) przerwania, zamknięcia albo odroczenia posiedzenia lub jego części,

4) wyłączenia jawności posiedzenia lub jego części,

5) ograniczenia czasu wystąpień,

6) zakończenia wystąpień,

7) zamknięcia listy mówców,

8) zakończenia dyskusji i podjęcia głosowania nad uchwałą,

9) odesłania projektu uchwały do komisji problemowej,

10) ponownego przeliczenia głosów,

11) głosowania imiennego,

12) zarządzenia przerwy w obradach,

13) przestrzegania regulaminu obrad.

2. Wnioski formalne Młodzieżowa Rada przyjmuje w głosowaniu jawnym, bez poddawania ich pod dyskusję.

§ 18

1. Sprawy osobowe Młodzieżowa Rada rozpatruje w obecności zainteresowanego. Rada może jednak postanowić inaczej.

2. Postanowienie ust. 1 nie dotyczy przypadków nieusprawiedliwionej nieobecności zainteresowanego na sesji.

§ 19

1. Po wyczerpaniu listy mówców Przewodniczący Młodzieżowej Rady zamyka dyskusję. W razie potrzeby zarządza przerwę w celu umożliwienia właściwej komisji problemowej ustosunkowania się do zgłoszonych w czasie debaty wniosków, a jeśli zaistnieje taka konieczność – przygotowania poprawek w rozpatrywanym dokumencie.

2. Po zamknięciu dyskusji Przewodniczący Młodzieżowej Rady rozpoczyna procedurę głosowania.

3. Do momentu zarządzenia głosowania, Przewodniczący Młodzieżowej Rady może udzielić radnym głosu tylko w celu zgłoszenia lub uzasadnienia wniosku formalnego o sposobie lub porządku głosowania.

§ 20

1. Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Młodzieżowej Rady kończy sesję, wypowiadając formułę “Zamykam ...... sesję Młodzieżowej Rady Miasta Szklarska Poręba”.

2. Czas od otwarcia sesji do jej zakończenia uważa się za czas trwania sesji.

3. Postanowienie ust. 2 dotyczy także sesji, która objęła więcej niż jedno posiedzenie.

§ 21

1. Młodzieżowa Rada jest związana uchwałą od chwili jej podjęcia.

2. Uchylenie lub zmiana podjętej uchwały może nastąpić tylko w drodze odrębnej uchwały podjętej nie wcześniej niż na następnej sesji.

3. Postanowienia ust. 2 nie stosuje się w odniesieniu do oczywistych omyłek.

§ 22

1. Osoby zainteresowane uczestniczące w posiedzeniu Młodzieżowej Rady mogą rejestrować przebieg posiedzenia za pomocą dźwięku lub obrazu, jednak przed rozpoczęciem posiedzenia mają obowiązek poinformować Przewodniczącego Młodzieżowej Rady o fakcie rejestracji.

2. Osoby rejestrujące przebieg posiedzenia nie mogą zakłócać porządku obrad.

§ 23

1. Z każdego posiedzenia Młodzieżowej Rady jej Sekretarz sporządza protokół, który winien zawierać:

1) numer, datę i miejsce posiedzenia,

2) godzinę rozpoczęcia i zakończenia obrad,

3) stwierdzenie prawomocności obrad,

4) zatwierdzony porządek obrad,

5) odnotowanie przyjęcia protokołu z poprzedniego posiedzenia,

6) opis przebiegu obrad obejmujący skrót wystąpień, przebieg dyskusji, treść złożonych interpelacji, wniosków i zapytań, wynik przeprowadzonych głosowań,

7) podpis przewodniczącego obrad i osoby sporządzającej protokół.

§ 24

1. Do protokołu dołącza się listę obecnych radnych, usprawiedliwienia osób nieobecnych, teksty przyjętych uchwał oraz wniesione w trakcie posiedzenia wystąpienia, interpelacje, wnioski, zapytania, a także inne dokumenty złożone na ręce Przewodniczącego Młodzieżowej Rady.

2. W terminie 5 dni od dnia zakończenia posiedzenia Przewodniczący Młodzieżowej Rady doręcza kopie uchwał: organowi odpowiedzialnemu za wykonanie uchwały, Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie oraz Burmistrzowi Miasta Szklarska Poręba.

§ 25

1. Protokół z sesji wykłada się do wglądu i ewentualnych uzupełnień na kolejnej sesji.

2. Wnioski w sprawie poprawek i uzupełnień składa się do Przewodniczącego Młodzieżowej Rady, który rozstrzyga o ich uwzględnieniu po wysłuchaniu wyjaśnień protokolanta.

3. Radny, którego wnioski nie zostały uwzględnione, może przedłożyć je na następnej sesji. O przyjęciu lub odrzuceniu wniosku decyduje Młodzieżowa Rada w głosowaniu jawnym.

§ 26

1. Obsługę Rady zapewnia Biuro Młodzieżowej Rady.

2. Nadzór merytoryczny nad Biurem sprawuje Przewodniczący Młodzieżowej Rady.

R o z d z i a ł V

Uchwały

§ 27

Rada rozstrzyga sprawy rozpatrywane na sesjach w drodze uchwał, które są odrębnymi dokumentami.

§ 28

1. Inicjatywę uchwałodawczą posiadają: Przewodniczący Młodzieżowej Rady, Prezydium, komisje problemowe oraz co najmniej 5 radnych.

2. Podmioty wymienione w ust. 1 mogą przyjmować projekty uchwał od samorządów uczniowskich szkół z terenu Szklarskiej Poręby.

3. Projekty uchwał, o jakich mowa w ust. 1 i 2, przedstawia Młodzieżowej Radzie wraz z uzasadnieniem Przewodniczący.

4. Projekt uchwały powinien zawierać w szczególności:

1) tytuł uchwały,

2) podstawę prawną, jeżeli taką określają postanowienia niniejszego statutu,

3) postanowienia merytoryczne,

4) określenie organu odpowiedzialnego za wykonanie uchwały oraz sprawującego nadzór nad jego wykonaniem,

5) termin obowiązywania lub wejścia w życie uchwały.

5. Projekt uchwały powinien być przedłożony Młodzieżowej Radzie wraz z uzasadnieniem, w którym należy wskazać potrzebę podjęcia uchwały.

§ 29

Uchwały Młodzieżowej Rady powinny być zredagowane w sposób zwięzły, syntetyczny, przy użyciu wyrażeń w ich powszechnym znaczeniu.

§ 30

1. Podjętym uchwałom nadaje się kolejne numery, podając cyframi rzymskimi numer sesji, cyframi arabskimi – numer uchwały oraz dwiema ostatnimi cyframi – rok podjęcia uchwały. Uchwałę opatruje się datą posiedzenia, na którym uchwała została podjęta.

2. Uchwały Młodzieżowej Rady podpisuje jej Przewodniczący.

3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do Wiceprzewodniczącego prowadzącego obrady.

4. Uchwały ewidencjonuje się w rejestrze uchwał i przechowuje wraz z protokołami sesji Rady w Biurze Młodzieżowej Rady.

R o z d z i a ł VI

Procedura głosowania

§ 31

1. Po zamknięciu dyskusji Przewodniczący Młodzieżowej Rady przystępuje do przeprowadzenia aktu głosowania. Od tej chwili można zabierać głos tylko dla zgłoszenia lub uzasadnienia wniosku formalnego o sposobie lub porządku głosowania.

2. W głosowaniu udział biorą wyłącznie radni.

3. Uchwały Młodzieżowej Rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej ustawowego składu, w głosowaniu jawnym, chyba że postanowienia niniejszego statutu stanowią inaczej.

4. Młodzieżowa Rada może zawsze postanowić o przeprowadzeniu głosowania tajnego bezwzględną większością głosów swojego ustawowego składu.

5. W przypadku równej liczby głosów “za” i “przeciw” głosowanie przeprowadza się ponownie.

§ 32

1. W głosowaniu jawnym radni głosują przez podniesienie ręki.

2. Wyniki głosowania jawnego ogłasza Przewodniczący Młodzieżowej Rady i nakazuje ich odnotowanie w protokole z sesji.

§ 33

1. W głosowaniu tajnym radni głosują na kartach do głosowania, opatrzonych pieczęcią Młodzieżowej Rady. Karta do głosowania winna zawierać zwięźle sformułowane pytanie oraz możliwość udzielenia odpowiedzi – “tak”, “nie” lub “wstrzymuję się od głosu”.

2. Głosowanie tajne przeprowadza Komisja Skrutacyjna wybrana przez Młodzieżową Radę spośród radnych. Komisja Skrutacyjna wybiera przewodniczącego Komisji.

3. Komisja Skrutacyjna przed przystąpieniem do głosowania objaśnia zasady głosowania.

4. Komisja Skrutacyjna przeprowadza głosowanie, wyczytując kolejno z listy obecności nazwiska radnych.

5. Kart do głosowania nie może być więcej niż radnych obecnych na sesji.

6. Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej niezwłocznie po ustaleniu wyników głosowania odczytuje protokół Komisji i podaje rezultat głosowania.

7. W przypadku równej ilości głosów “tak” i “nie” głosowanie tajne powtarza się.

8. Karty z oddanymi glosami i protokół głosowania stanowią załącznik do protokołu sesji.

§ 34

Młodzieżowa Rada może postanowić o podjęciu uchwały w trybie głosowania imiennego, wówczas stosuje się § 33, z tym że na kartach do głosowania umieszcza się imię i nazwisko radnego.

§ 35

1. Przewodniczący Młodzieżowej Rady przed poddaniem wniosku pod głosowanie precyzuje i ogłasza Radzie proponowaną treść wniosku w taki sposób, aby jego redakcja była przejrzysta, a wniosek nie budził wątpliwości co do intencji wnioskodawcy.

2. W pierwszej kolejności Przewodniczący Młodzieżowej Rady poddaje pod głosowanie wniosek najdalej idący, jeśli może to wykluczyć potrzebę głosowania nad pozostałymi wnioskami. Ewentualny spór co do tego, który z wniosków jest najdalej idący rozstrzyga Przewodniczący.

3. W przypadku głosowania w sprawie wyboru osób, Przewodniczący Młodzieżowej Rady przed zamknięciem listy kandydatów zapytuje każdego z nich, czy zgadza się kandydować i po otrzymaniu odpowiedzi twierdzącej poddaje pod głosowanie zamknięcie listy kandydatów, a następnie zarządza wybory.

4. Przepis ust. 3 nie ma zastosowania, gdy nieobecny kandydat złożył uprzednio zgodę na piśmie.

§ 36

1. Jeżeli oprócz wniosku o podjęcie uchwały zostanie zgłoszony wniosek o jej odrzucenie, Młodzieżowa Rada w pierwszej kolejności głosuje nad wnioskiem o odrzucenie uchwały.

2. Głosowanie nad poprawkami do poszczególnych paragrafów lub ustępów projektu uchwały następuje według ich kolejności, z tym że w pierwszej kolejności Przewodniczący Młodzieżowej Rady poddaje pod głosowanie te poprawki, których przyjęcie lub odrzucenie rozstrzyga o innych poprawkach.

3. W przypadku przyjęcia poprawki wykluczającej inne poprawki do projektu uchwały, poprawek tych nie poddaje się pod głosowanie.

4. W przypadku zgłoszenia do tego samego fragmentu projektu uchwały kilku poprawek stosuje się zasadę określoną w § 35 ust. 2.

5. Przewodniczący Młodzieżowej Rady może zarządzić głosowanie łącznie nad grupą poprawek do projektu uchwały.

6. W ostatniej kolejności Przewodniczący Młodzieżowej Rady zarządza głosowanie nad przyjęciem uchwały w całości wraz ze zmianami wynikającymi z poprawek wniesionych do projektu uchwały.

7. Przewodniczący Młodzieżowej Rady może odroczyć głosowanie, o jakim mowa w ust. 6, na czas potrzebny do stwierdzenia, czy wskutek przyjętych poprawek nie zachodzi sprzeczność pomiędzy poszczególnymi postanowieniami uchwały.

§ 37

Jeżeli celem głosowania jest wybór jednej z kilku osób lub możliwości, przechodzi kandydatura lub wniosek, na który oddano liczbę głosów większą od liczby głosów oddanych na pozostałe z osobna. Głosowanie odbywa się kolejno nad każdą osobą lub wnioskiem, przy czym każdy głosuje tylko raz.

R o z d z i a ł VII

Referendum

§ 38

1. W sprawach dotyczących życia młodzieży w Szklarskiej Porębie może się ona wypowiadać w drodze referendum.

2. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum musi wystąpić grupa co najmniej 30% uczniów ze szkół ponadpodstawowych zamieszkujących na terenie Szklarskiej Poręby, z wyjątkiem uczniów, którzy uczęszczają do klasy I gimnazjum i uczniów, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną.

3. Referendum może zostać przeprowadzone również z inicjatywy Młodzieżowej Rady, która podejmuje uchwalę w sprawie przeprowadzenia referendum bezwzględną większością głosów swojego ustawowego składu.