Ordynacja Wyborcza do Młodzieżowej Rady
§ 1
Ordynacja Wyborcza określa zasady i tryb wyboru radnych do Młodzieżowej Rady.
§ 2
1. Do Młodzieżowej Rady może kandydować:
1) każdy uczeń klasy II i III Gimnazjum w Szklarskiej Porębie,
2) każdy uczeń, który nie ukończył jeszcze Liceum Ogólnokształcącego lub Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie w Szklarskiej Porębie.
§ 3
Wybory do Młodzieżowej Rady są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym.
§ 4
Numery i granice obwodu głosowania, siedzibę Obwodowej Komisji Wyborczej, numery okręgów wyborczych oraz liczbę radnych wybieranych w poszczególnych okręgach określa załącznik nr 1 do Ordynacji Wyborczej.
§ 5
1. Wybory do Młodzieżowej Rady przeprowadzają:
1) Szkolna Komisja Wyborcza, w skład której wchodzą: przedstawiciele Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w liczbie od 2 do 3 i przedstawiciele samorządów uczniowskich Zespołu Szkół Ogólnokształcących w liczbie od 3 do 4,
2) Obwodowa Komisja Wyborcza, w skład której wchodzą: przedstawiciele Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w liczbie od 1 do 2 i przedstawiciele samorządów uczniowskich Zespołu Szkół Ogólnokształcących w liczbie od 2 do 3.
2. Komisje wymienione w ust. 1 powołuje Przewodniczący Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie.
3. W pracach Komisji nie może uczestniczyć kandydat na radnego.
4. Komisje ze swojego grona wybierają przewodniczącego, jego zastępcę oraz sekretarza.
5. Wybory powinny być przeprowadzone najpóźniej w terminie 30 dni od dnia ich zarządzenia.
6. Głosowanie odbywa się w Zespole Szkół Ogólnokształcących od godz. 8oo do godz. 14oo. W Zespole Szkół Ogólnokształcących mieści się również siedziba Szkolnej Komisji Wyborczej.
7. Samorządy uczniowskie mogą wyznaczyć na czas głosowania i ustalania wyników wyborów mężów zaufania, wydając im stosowne zaświadczenia.
§ 6
Do zadań Szkolnej Komisji Wyborczej należy:
1) ustalenie kalendarza wyborczego, na podstawie którego Przewodniczący Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie zarządza wybory do Młodzieżowej Rady,
2) opracowanie obwieszczeń wyborczych i podanie ich do wiadomości poprzez rozplakatowanie w siedzibie Zespołu Szkół Ogólnokształcących,
3) przygotowanie kart do głosowania oraz protokołów głosowania w obwodzie z podziałem na poszczególne okręgi i ich dostarczenie do Obwodowej Komisji Wyborczej,
4) rozpatrywanie skarg na działalność Obwodowej Komisji Wyborczej,
5) ustalenie zbiorczych wyników głosowania i wyników wyborów do Młodzieżowej Rady.
§ 7
Do zadań Obwodowej Komisji Wyborczej należy:
1) przeprowadzenie głosowania w obwodzie,
2) ustalenie wyników głosowania w obwodzie, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.
§ 8
1. Kandydat na radnego musi posiadać poparcie do najmniej 10 uczniów uczęszczających do Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Poparcia nie mogą udzielać uczniowie klasy I Gimnazjum.
2. Kandydat na radnego może kandydować jedynie w tym okręgu wyborczym, w którym uczęszcza do szkoły.
§ 9
1. Lista osób popierających kandydata musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko osoby popierającej, nazwę szkoły i klasę, do której uczęszcza osoba popierająca, adres zamieszkania, rok urodzenia, numer legitymacji szkolnej osoby popierającej oraz jej własnoręczny podpis. Lista powinna zostać opatrzona datą.
Wzór listy osób popierających kandydaturę stanowi załącznik nr 2 do Ordynacji Wyborczej.
2. Do każdej listy należy dołączyć pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie i posiadaniu biernego prawa wyborczego. Oświadczenie musi zawierać również takie dane jak: imię i nazwisko kandydata, nazwę szkoły i klasę, do której uczęszcza kandydat, adres zamieszkania, rok urodzenia, numer legitymacji szkolnej kandydata oraz jego własnoręczny podpis. Oświadczenie powinno zostać opatrzone datą.
3. Listy powinny zostać złożone Szkolnej Komisji Wyborczej w terminie 14 dni od dnia pisemnego przekazania informacji o wyborach dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Informację przekazuje Szkolna Komisja Wyborcza.
4. Na podstawie list osób popierających kandydatów Szkolna Komisja Wyborcza w terminie 5 dni licząc od dnia, w którym zakończono ich przyjmowanie ustala listę osób uprawnionych do kandydowania.
5. Odrzucenie kandydatury może nastąpić w sytuacji, gdy nie spełnia ona wymogów określonych w § 8 albo w ust. 1, 2 lub 3.
6. Lista osób, o której mowa w ust. 4, winna zostać wywieszona w siedzibie Zespołu Szkół.
§ 10
1. Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem jej ogłoszenia w formie obwieszczenia przez Szkolną Komisję Wyborczą.
2. Prowadzenie kampanii w dniu wyborów jest zakazane.
§ 11
1. Wyborca otrzymuje od Obwodowej Komisji Wyborczej kartę do głosowania ostemplowaną pieczęcią Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Wzór karty określa załącznik nr 3 do Ordynacji Wyborczej.
2. Wyborca może otrzymać tylko jedną kartę do głosowania. Karta zostaje wydane głosującemu po okazaniu Obwodowej Komisji Wyborczej legitymacji szkolnej bądź poświadczeniu wychowawcy lub innego nauczyciela, stwierdzającego, że jest on uczniem danej szkoły i po podpisaniu listy wyborców.
3. Wyborca głosuje na określonych kandydatów, stawiając znak “X”, w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych wybieranych jest w danym okręgu wyborczym.
4. Wyborca może głosować na mniejszą liczbę kandydatów.
5. Za nieważny uznaje się głos, jeżeli:
1) wyborca głosował na większą liczbę kandydatów niż jest wybieranych radnych,
2) znak “X” postawiono w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego z listy osób uprawnionych do kandydowania, o której mowa w § 9 ust. 4,
3) znaku “X” nie postawiono w żadnej kratce.
6. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie powoduje unieważnienia głosu.
§ 12
1. Niezwłocznie po zakończeniu głosowania Obwodowa Komisja Wyborcza przystępuje do ustalenia wyników głosowania w obwodzie, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.
2. Komisja ustala liczbę niewykorzystanych kart do głosowania w poszczególnych okręgach, a następnie karty te umieszcza w dwóch zapieczętowanych pakietach.
3. Przewodniczący Komisji, w obecności jej członków otwiera urnę wyborczą, po czym Komisja liczy znajdujące się w niej karty do głosowania, dzieląc je na karty ważne i nieważne.
4. Za karty nieważne uznaje się karty nieostemplowane pieczęcią Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz karty inne niż określone w załączniku nr 3 do Ordynacji Wyborczej.
5. Kart do głosowania przedartych całkowicie na dwie lub więcej części nie bierze się pod uwagę przy obliczeniach, o których mowa w ust. 3.
§ 13
1. Na podstawie ważnych kart do głosowania Obwodowa Komisja Wyborcza ustala liczbę głosów nieważnych oraz liczbę głosów ważnych oddanych na poszczególnych kandydatów w danym okręgu, a następnie sporządza w dwóch egzemplarzach protokół głosowania w obwodzie z podziałem na poszczególne okręgi.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1) datę przeprowadzenia wyborów,
2) liczbę uczniów uprawnionych do głosowania,
3) liczbę wyborców, którym wydano karty do głosowania,
4) liczbę oddanych kart do głosowania,
5) liczbę kart nieważnych,
6) liczbę kart ważnych,
7) liczbę głosów nieważnych, z podaniem przyczyny ich nieważności,
8) liczbę głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów z danego okręgu.
3. W protokole wymienia się również liczbę otrzymanych i niewykorzystanych kart do głosowania w poszczególnych okręgach oraz podaje czas rozpoczęcia i zakończenia głosowania.
4. Protokół podpisują i każdą ze stron parafują członkowie Komisji obecni przy jego sporządzaniu.
5. Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej przekazuje jeden egzemplarz protokołu Szkolnej Komisji Wyborczej, która na jego podstawie ustala zbiorcze wyniki głosowania i wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady.
6. Szkolna Komisja Wyborcza sporządza w trzech egzemplarzach zbiorczy protokół z wyborów, który powinien zawierać:
1) datę przeprowadzenia wyborów,
2) liczbę uczniów uprawnionych do głosowania,
3) liczbę wyborców, którym wydano karty do głosowania,
4) liczbę oddanych kart do głosowania,
5) liczbę kart nieważnych,
6) liczbę kart ważnych,
7) liczbę głosów nieważnych, z podaniem przyczyny ich nieważności,
8) liczbę głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów,
9) imiona i nazwiska osób wybranych do Młodzieżowej Rady.
7. W protokole wymienia się również łączną liczbę otrzymanych i niewykorzystanych kart do głosowania w obwodzie.
8. Protokół podpisują i każdą ze stron parafują członkowie Komisji obecni przy jego sporządzaniu.
9. Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu Szkolna Komisja Wyborcza podaje zbiorcze wyniki głosowania i wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady poprzez wywieszenie jednego z egzemplarzy protokołu w siedzibie Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
10. Przewodniczący Szkolnej Komisji Wyborczej przekazuje jeden z egzemplarzy protokołu Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie.
§ 14
1. Za wybranych w danym okręgu wyborczym uważa się tych kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów.
2. W przypadku uzyskania przez kandydatów na radnych równej liczby głosów siódmego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie. Na kartach do głosowania umieszcza się wówczas jedynie nazwiska tych kandydatów. Za wybranego w ponownym głosowaniu uważa się tego kandydata, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów.
§ 15
Protesty związane z przebiegiem wyborów lub ustaleniem ich wyników można zgłaszać do Szkolnej Komisji Wyborczej w terminie 5 dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów. Po tym terminie protesty nie będą rozpatrywane, a ustalenia Szkolnej Komisji Wyborczej uznaje się za ostateczne.
§ 16
1. Kadencja radnego może być skrócona, jeżeli nie wywiązuje się on ze swoich obowiązków i nie przestrzega postanowień niniejszego Statutu. Radnego odwołuje Młodzieżowa Rada na wniosek Prezydium, Przewodniczącego Młodzieżowej Rady lub 5 radnych bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym, po zaopiniowaniu wniosku przez Komisję Rewizyjną.
2. Radny ma prawo do rezygnacji z zajmowanego stanowiska oraz do zrzeczenia się mandatu w czasie trwania kadencji.
3. Mandat radnego wygasa także wskutek ukończenia przez niego Zespołu Szkół Ogólnokształcących lub skreślenia go z listy uczniów.
§ 17
1. Jeżeli okręg wyborczy nie jest reprezentowany przez określoną w załączniku nr 3 do Ordynacji Wyborczej liczbę radnych, Młodzieżowa Rada, po stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego, podejmuje na następnej sesji uchwałę o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tego samego okręgu wyborczego, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności. Przy równej liczbie głosów decyduje kolejność umieszczenia nazwiska kandydata na liście osób uprawnionych do kandydowania, o jakiej mowa w § 9 ust. 4.
2. Kandydat może zrzec się pierwszeństwa przy obsadzeniu mandatu na rzecz kandydata z tego samego okręgu wyborczego, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów.
3. Jeżeli obsadzenie mandatu w danym okręgu wyborczym byłoby niemożliwe z powodu braku kandydatów, mandat ten pozostaje nieobsadzony.
§ 18
1. Pierwszą sesję nowo wybranej Młodzieżowej Rady zwołuje przewodniczący Szkolnej Komisji Wyborczej w ciągu 14 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów.
2. Pierwszą sesję, do czasu wyboru Przewodniczącego Młodzieżowej Rady, prowadzi radny senior.