R o z d z i a ł III

Sprzedaż i oddawanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste

§ 10

1. Przy podejmowaniu decyzji o sprzedaży nieruchomości albo oddaniu w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej, uwzględnia się jej położenie oraz szczególne przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz inne ważne powody uwzględniające słuszne interesy Gminy.

2. W użytkowanie wieczyste winny być oddawane przede wszystkim następujące nieruchomości:

1) grunty niezabudowane,

2) zabudowane obiektami budowlanymi przeznaczonymi do przebudowy, nadbudowy, rozbudowy, kapitalnego remontu lub rozbiórki,

3) zabudowanych obiektami zabytkowymi wymagającymi odbudowy lub remontu.

§ 11

Sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej następuje w trybie określonym w rozdziale 4 ustawy oraz przepisów § 6 rozdziału I niniejszej uchwały.

§ 12

1. W umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się okres użytkowania wieczystego zależnie od celu, na który nieruchomość gruntowa zostaje oddana w użytkowanie wieczyste, oraz określa się sposób korzystania z nieruchomości.

2. Jeżeli oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste następuje w celu wzniesienia na gruncie budynków lub innych urządzeń, w umowie określa się:

1) termin rozpoczęcia i zakończenia robót,

2) rodzaj budynków lub urządzeń oraz obowiązek ich utrzymania w należytym stanie,

3) warunki i termin odbudowy w razie zniszczenia albo rozbiórki budynków lub urządzeń w czasie trwania użytkowania wieczystego,

4) wynagrodzenie należne użytkownikowi wieczystemu za budynki lub urządzenia istniejące na gruncie w dniu wygaśnięcia użytkowania wieczystego.

§ 13

1. W razie niedotrzymania terminów zagospodarowania nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste, Burmistrz Miasta może wyznaczyć terminy dodatkowe, a jeżeli terminy nie mogły być dotrzymane z przyczyn niezależnych od użytkownika wieczystego, mogą one być przedłużone na jego wniosek.

2. Jeżeli użytkownik wieczysty korzysta z nieruchomości w sposób sprzeczny z ustalonym w umowie, a w szczególności jeżeli nie zagospodarował jej w ustalonym terminie, Burmistrz Miasta może żądać rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przed upływem ustalonego w niej okresu.

§ 14

1. Do ustalania cen sprzedaży nieruchomości stosuje się zasady określone w przepisach rozdziału 8 ustawy oraz niniejszej uchwale.

2. Jeżeli nieruchomość jest sprzedawana w drodze bezprzetargowej:

1) pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych,

2) osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną na cele niezwiązane z działalnością zarobkową,

3) organizacjom zrzeszającym działkowców z przeznaczeniem na pracownicze ogrody działkowe,

4) poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy, jeżeli nieruchomość została od niego przejęta przed dniem 5 grudnia 1990 roku,

5) na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego,

6) kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej,

7) jako lokal mieszkalny,

8) w wyniku uwzględnienia roszczeń, o których mowa w art. 209a ust. 1 i 2 ustawy,

Burmistrz Miasta może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z ustawą. Wysokość udzielonej bonifikaty nie może być jednak wyższa niż 95% ustalonej ceny nieruchomości.

3. Warunkiem udzielenia bonifikaty jest zapłata całej ceny sprzedaży nieruchomości do dnia zawarcia umowy przenoszącej jej własność. Przepis ten nie dotyczy sprzedaży lokali mieszkalnych.

§ 15

W przypadku sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, ustaloną zgodnie z art. 67 ustawy cenę tej nieruchomości obniża się o 30%. W szczególnie uzasadnionych przypadkach cena tych nieruchomości może być obniżona o więcej niż 30%, jednak nie więcej niż o 50%.

§ 16

1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze przetargu podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność.

2. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej, od której nie udzielono bonifikaty określonej w § 14 niniejszej uchwały – może zostać rozłożona na raty, nie dłużej jednak niż na 10 lat. Wierzytelność Gminy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu, w szczególności zabezpieczeniu hipotecznemu.

3. Pierwsza rata, która nie może być niższa niż 30% ustalonej ceny nieruchomości podlega zapłacie, nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następnie raty wraz z oprocentowaniem – w terminach ustalonych w umowie.

4. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu według umownej stawki oprocentowania wynoszącej 5% w stosunku rocznym.

§ 17

1. Z tytułu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne.

2. Zapłata pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste:

1) w drodze przetargu – winna być dokonana jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste,

2) w drodze bezprzetargowej – może zostać rozłożona na oprocentowane raty, nie dłużej niż na 10 lat. W sprawach tych stosuje się odpowiednio postanowienia § 16 ust. 3 i 4 niniejszej uchwały.

3. Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego w terminie i na zasadach określonych w ustawie.

§ 18

1. Pierwszą opłatę i opłaty roczne za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste określa się według stawki procentowej od ceny tej nieruchomości ustalonej zgodnie z przepisami ustawy.

2. Stawka procentowa pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynosi od 15% do 25% ceny nieruchomości gruntowej, w tym:

1) 15% ceny – za nieruchomości gruntowe zabudowane budynkami mieszkalnymi wielolokalowymi, w których nastąpiło wyodrębnienie nieruchomości lokalowej,

2) 20%:

a) za nieruchomości gruntowe pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych,

b) za nieruchomości gruntowe pod działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową, badawczo-rozwojową i sportowo-turystyczną,

3) 25% ceny – za pozostałe nieruchomości gruntowe.

3. Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego ustala się w wysokości określonej w ustawie oraz niniejszej uchwale, w zależności od celu, na jaki nieruchomość została oddana i wynosi:

1) za nieruchomości gruntowe oddane na cele obronności i bezpieczeństwa Państwa, w tym ochrony przeciwpożarowej – 0,3% ceny,

2) za nieruchomości gruntowe pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi – 0,3% ceny,

3) za nieruchomości gruntowe na działalność charytatywną oraz na niezarobkową działalność: opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową lub badawczo-rozwojową – 0,3% ceny,

4) za nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych oraz działalność sportowo-turystyczną – 1% ceny,

5) za pozostałe nieruchomości gruntowe – 6% ceny.

§ 19

1. W przypadku oddawania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste, od pierwszej opłaty i opłat rocznych ustalonych zgodnie z ustawą i niniejszą uchwałą, o których mowa w § 18 ust. 2 i 3, mogą być stosowane bonifikaty. Gdy nieruchomość gruntowa oddawana jest w użytkowanie wieczyste:

1) pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych, bonifikata wynosi – 60%,

2) osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, bonifikata wynosi – 90%,

3) organizacją zrzeszającym działkowców z przeznaczeniem na pracownicze ogrody działkowe, bonifikata wynosi – 90%,

4) poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy, jeżeli nieruchomość została od niego przejęta przed dniem 5 grudnia 1990 r., bonifikata wynosi – 30%,

5) na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz innej jednostki samorządu terytorialnego, bonifikata wynosi – 90%,

6) kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej, bonifikata wynosi – 90%,

7) w wyniku uwzględnienia roszczeń, o których mowa w art. 209a ust. 1 i ust. 2, bonifikata wynosi – 60%.

2. Wysokość zastosowanej bonifikaty nie może być wyższa niż 90% ustalonych odpowiednio w ustawie i niniejszej uchwale stawek procentowych tych opłat.

3. Określone w § 18 ust. 2 i 3 stawki pierwszej opłaty i opłat rocznych z uwzględnieniem bonifikat, o których mowa w ust. 1 z tytułu oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, wpisanej do rejestru zabytków obniża się o 10%.

§ 20

Osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarcze narodowej za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego udziela się na ich wniosek 50% bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowanie wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

§ 21

1. Osoby prawne i fizyczne oraz posiadające osobowości prawnej spółki prawa handlowego ubiegające się o nabycie nieruchomości w trybie bezprzetargowym, ponoszą koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do zbycia, w tym koszty: opracowań geodezyjnych, wyceny nieruchomości, koszty wymaganych ogłoszeń oraz koszty założenia księgi wieczystej i koszty sporządzenia umowy notarialnej oraz koszty sądowe związane z dokonaniem wpisów w księgach wieczystych.

2. Osoby wymienione w ust. 1 wnoszą na rachunek Gminy, na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem nieruchomości do zbycia opisanych w ust. 1 zaliczki w wysokości określonej przez Burmistrza Miasta w terminie złożenia wniosku lub oferty o nabycie nieruchomości.

§ 22

1. Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu.

2. Własność nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste może być przeniesiona w drodze umowy między Skarbem Państwa a Gminą oraz między Gminą a inną jednostką samorządu terytorialnego, za powiadomieniem jej użytkownika wieczystego.