R o z d z i a ł V

WARUNKI PRZYŁĄCZENIA DO SIECI

§ 19

1. Przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej odbywa się na wniosek osoby ubiegającej się o przyłączenie.

2. Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej może występować osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci.

3. Osoba, o której mowa w ust. 1, składa do przedsiębiorstwa wniosek o określenie warunków przyłączenia.

4. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, ustala przedsiębiorstwo.

5. W uzasadnionych przypadkach przedsiębiorstwo może wydać zgodę na przyłączenie osobie, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

§ 20

Przedsiębiorstwo określa warunki przyłączenia i przekazuje je wnioskodawcy wraz z projektem umowy o przyłączenie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku:

1. Warunki przyłączenia są ważne 2 lata od dnia ich wydania.

2. Warunki przyłączenia określają:

a) miejsce i sposób przyłączenia sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej z instalacjami odbiorcy,

b) maksymalne dobowe zapotrzebowanie na pobór wody,

c) miejsce zainstalowania wodomierza głównego oraz miejsce zainstalowania urządzenia pomiarowego liczącego ilość odprowadzanych ścieków,

d) dopuszczalną ilość i jakość odprowadzanych ścieków,

e) termin ważności wydanych warunków przyłączenia.

§ 21

1. Przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej następuje na podstawie umowy o przyłączenie, po spełnieniu technicznych warunków przyłączenia określonych przez przedsiębiorstwo, zwane dalej “warunkami przyłączenia”.

2. Umowa o przyłączenie określa w szczególności:

a) datę zawarcia umowy,

b) strony zawierające umowę,

c) zakres prac projektowych i budowlano-montażowych oraz prac związanych z przeprowadzeniem prób i odbiorów końcowych,

d) sposób prowadzenia kontroli wykonywanych prac i spełnienia wymagań określonych w warunkach przyłączenia,

e) terminy zakończenia budowy przyłącza, przeprowadzenia niezbędnych prób i odbiorów częściowych oraz przeprowadzenia prób i odbioru końcowego przyłącza,

f) przewidywany termin rozpoczęcia zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków,

g) odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy o przyłączenie,

h) podmiot zarządzający przyłączami po wykonaniu.

§ 22

1. Umowa o przyłączenie stanowi podstawę do rozpoczęcia realizacji prac projektowych oraz budowlano- -montażowych.

2. Określone w umowie o przyłączenie próby i odbiory częściowe oraz końcowe są przeprowadzane przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron.

3. Wyniki prób i odbiorów, o których mowa w ust. 2, są potwierdzane przez strony w protokołach, których wzory określa przedsiębiorstwo.

§ 23

Realizację budowy przyłącza wodociągowego, przyłącza kanalizacyjnego, studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego, a także urządzenia pomiarowego odprowadzanych ścieków zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. Przyłącza i wymienione urządzenia stanowią jej własność.

§ 24

Jeżeli umowa o dostarczenie wody lub odprowadzenie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.

Wodomierze poza wodomierzem głównym są częścią instalacji wewnętrznej i koszty ich montażu, utrzymania oraz legalizacji obciążają eksploatatora instalacji.

Odbiorca zobowiązany jest do natychmiastowego usunięcia awarii na przyłączu wodociągowym lub kanalizacyjnym. W przypadku zaniechań ze strony odbiorcy, przedsiębiorstwo może usunąć awarię we własnym zakresie, a kosztami obciąży odbiorcę (wykonanie zastępcze).