R o z d z i a ł III

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI I TRYB ZAWIERANIA UMÓW Z ODBIORCAMI USŁUG

§ 4

Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków określają przepisy art. 6 ustawy.

§ 5

Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.

§ 6

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.

§ 7

1. Umowa powinna zawierać w szczególności postanowienia dotyczące:

1.1 ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych i kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia,

1.2 sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń,

1.3 praw i obowiązków stron umowy,

1.4 procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,

1.5 dokumentów upoważniających do wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń odbiorcy usług, w celach określonych ustawą,

1.6 ustaleń zawartych w zezwoleniu, o których mowa w art. 18 ustawy,

1.7 okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1.5, stanowią: legitymacja służbowa i upoważnienie podpisane przez dyrektora przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego określające czynności, których wykonanie wymaga wstępu na teren nieruchomości odbiorcy usług, w szczególności obejmujące: dokonanie odczytu i sprawdzenia prawidłowości działania urządzenia pomiarowego i wodomierza głównego lub wodomierzy w lokalach, wykonanie prac konserwacyjno-remontowych oraz kontrolę prawidłowości korzystania z usług, zgodnie z umową.

§ 8

Umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczana woda i z którego mają być odprowadzane ścieki, albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

§ 9

Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi umowa, o której mowa w § 5, zawierana jest z właścicielem budynku lub z zarządcą nieruchomości wspólnej.

§ 10

Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zawiera umowy z osobami korzystającymi z lokali, o których mowa w § 9, jeżeli:

1) we wszystkich lokalach są zainstalowane wodomierze w sposób uzgodniony z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym,

2) zainstalowane wodomierze spełniają wymagania Polskich Norm,

3) możliwy jest odczyt wskazań wodomierzy,

4) wnioskodawca i przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ustalili, zaaprobowany przez korzystających z lokali, sposób rozliczeń różnicy wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania,

5) możliwe jest przerwanie dostarczania wody do lokalu bez zakłóceń dostaw wody w pozostałych lokalach.

§ 11

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może wyrazić zgodę na zawarcie umów z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w § 8 i 9, również w przypadku, gdy nie są spełnione warunki, o których mowa w § 10.

§ 12

Podpisanie umowy o dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków następuje po podpisaniu przez strony protokołów z prób i odbiorów prac budowlano-montażowych, wykonanych w związku z przyłączeniem do sieci.

§ 13

Treść umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków nie może ograniczać praw i obowiązków stron, jakie wynikają z przepisów wykonawczych do ustawy oraz z niniejszego Regulaminu.

§ 14

W przypadku zmiany odbiorcy usług następuje wygaśnięcie umowy zawartej z dotychczasowym odbiorcą.

§ 15

Taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków określone zgodnie z przepisami ustawy, przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne i zatwierdzone uchwałą uprawnionego organu, nie podlegają ustalaniu pomiędzy przedsiębiorstwem a odbiorcą na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

§ 16

1. Integralną część umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków stanowi Informacja o gospodarce wodno-ściekowej, składana przez odbiorcę usług przy zawieraniu umowy, określająca charakterystykę zużycia wody oraz rodzaj, ilość oraz jakość odprowadzanych ścieków.

2. Informacja o gospodarce wodno-ściekowej musi być aktualizowana każdorazowo, po zmianie warunków korzystania z usług.