1551

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W WOŁOWIE

z dnia 28 marca 2003 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Wołów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.) Rada Miejska w Wołowie uchwała, co następuje:

§ 1

Określa się “Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Wołów” w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Wołów.

§ 3

Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr IX/90/94 w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY MIEJSKIEJ

ALINA JELEŃ

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 28 marca 2003 r. (poz. 1551)

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Wołów

§ 1

Ilekroć w umowie jest mowa o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733),

2) gminie – należy przez to rozumieć Gminę Wołów,

3) mieszkaniowym zasobie gminy lub zasobie – należy przez to rozumieć Mieszkaniowy Zasób Gminy Wołów,

4) lokalu mieszkalnym lub lokalu – należy przez to rozumieć lokal, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy,

5) lokalu socjalnym – należy przez to rozumieć lokal, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy,

6) lokalu zamiennym – należy przez to rozumieć lokal, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy,

7) gospodarstwie domowym – należy przez to rozumieć gospodarstwo, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy,

8) dochodzie – należy przez to rozumieć sumę wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego,

9) Burmistrzu Miasta i Gminy – należy przez to rozumieć Burmistrza Miasta i Gminy Wołów.

§ 2

Uchwała określa zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 3

Gmina gospodarując mieszkaniowym zasobem gminy wynajmuje mieszkańcom gminy:

– lokale mieszkalne,

– lokale socjalne,

– lokale zamienne.

§ 4

1. Umowa najmu lokalu mieszkaniowego zawierana jest z osobami, które osiągnęły w okresie 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku dochód miesięczny brutto w wysokości nie wyższej niż 100% najniższej emerytury w przeliczeniu na członka rodziny, a w przypadku osoby samotnej dochód miesięczny brutto w wysokości nie wyższej niż 150% najniższej emerytury.

2. Umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana jest w pierwszej kolejności z osobami, które łącznie spełniają następujące kryteria:

1) nie posiadają tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu,

2) są stałymi mieszkańcami Gminy Wołów, za stałych mieszkańców uważa się osoby zameldowane na pobyt stały i zamieszkałe na terenie Gminy Wołów od co najmniej 5 lat,

3) zamieszkują pomieszczenia nienadające się na stały pobyt ludzi lub mieszkają w lokalach, w których na jedną osobę uprawnioną przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej.

3. Umowa najmu lokalu mieszkalnego może być zawarta w pierwszej kolejności również:

1) z osobami, które utraciły mieszkanie w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

2) z osobami, które na podstawie odrębnych umów zobowiązały się do dokonania na własny koszt przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych na lokal mieszkalny, remontu kapitalnego zniszczonego lokalu lub adaptacji strychu na lokal mieszkalny,

3) z osobami osiedlającymi się na terenie gminy w wyniku repatriacji,

4) z osobami zamieszkującymi z głównym najemcą – członkiem rodziny pozostałymi po wyprowadzeniu się i wymeldowaniu głównego najemcy – członka rodziny.

§ 5

1. Umowa najmu lokalu socjalnego może być zawarta z osobami mieszkającymi w lokalu, w którym na jedną osobę zamieszkującą na stałe przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej oraz których dochód miesięczny brutto w okresie 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie przekroczył 50% niniejszej emerytury w przeliczeniu na członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym, a w przypadku osoby samotnej 75% najniższej emerytury.

2. Umowa najmu lokalu socjalnego zawierana jest w pierwszej kolejności z osobami:

1) uprawnionymi do otrzymania lokalu socjalnego na podstawie orzeczenia sądowego,

2) bezdomnymi,

3) pełnoletnimi wychowankami opuszczającymi dom dziecka lub inne placówki opiekuńczo- -wychowawcze,

4) opuszczającymi zakłady karne.

§ 6

1. Najemcy lokali mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy mogą dokonywać zamiany zajmowanych przez siebie lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, jak również zamiany z osobami zajmującymi lokale w innych zasobach.

2. Zamiana lokali wymaga zgody Burmistrza wyrażonej na piśmie.

3. Zamiana lokali nie może dotyczyć lokali mieszkalnych wolnych pozostających w dyspozycji gminy.

4. Burmistrz może zaproponować najemcy lokalu mieszkalnego zalegającemu z opłatami mieszkaniowymi zamianę lokalu z innym wskazanym przez Burmistrza najemcą, który zobowiązał się do uregulowania zaległości w opłatach mieszkaniowych.

§ 7

1. Gospodarowanie zasobem mieszkaniowym gminy jest jawne i podlega kontroli społecznej dokonywanej przez Społeczną Komisję Mieszkaniową składającą się z najwyżej 6 członków.

2. Członków Społecznej Komisji Mieszkaniowej powołuje i odwołuje Burmistrz w drodze zarządzenia.

3. Do zadań Społecznej Komisji Mieszkaniowej należy:

1) opiniowanie wniosków osób ubiegających się o wynajęcie lokalu,

2) sporządzanie projektów list osób zakwalifikowanych do wynajęcia lokalu,

3) opiniowanie uwag i zastrzeżeń do projektów list.

4. Społeczna Komisja mieszkaniowa wybiera ze swego grona przewodniczącego.

5. Społeczna Komisja Mieszkaniowa obraduje na posiedzeniach zwołanych przez Przewodniczącego zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz w kwartale.

6. Do ważności uchwały Społecznej Komisji Mieszkaniowej konieczna jest obecność połowy jej członków.

§ 8

1. Osoby ubiegające się o wynajem z zasobu mieszkaniowego gminy lokalu mieszkalnego lub socjalnego składają wniosek o najem lokalu.

2. Wnioski opiniowane są przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

3. Komisja Mieszkaniowa w oparciu o zasady określone w niniejszej uchwale sporządza projekt rocznej listy osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy o najem lokalu.

4. Projekt, o którym mowa w ust. 3, podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieranie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Wołowie do dnia 31 stycznia każdego roku. Projekt powinien zawierać informację o możliwości zgłoszenia ewentualnych uwag lub zastrzeżeń.

5. Zgłoszone uwagi i zastrzeżenia do projektu rocznej listy rozpatruje Burmistrz, po zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

6. Po rozpatrzeniu uwag i zastrzeżeń, o których mowa w ust. 5 – Burmistrz zatwierdza ostateczną roczną listę osób zakwalifikowanych do podpisania umowy o najem lokalu.

7. Listę, o której mowa w ust. 6, należy podać do publicznej wiadomości w terminie do dnia 31 marca każdego roku.

8. Wskazania osoby, spośród osób umieszczonych na liście, o której mowa w ust. 7, do podpisania umowy o najem lokalu dokonuje Burmistrz, po zasięgnięciu opinii Komisji Mieszkaniowej i sprawdzeniu spełniania przesłanek, o których mowa w niniejszej uchwale.

9. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, oprócz listy rocznej, mogą być w ciągu roku ustalane listy dodatkowe.

10. Najem lokalu wchodzącego w skład Mieszkaniowego Zasobu gminy następuje na podstawie umowy najmu zawieranej pomiędzy wynajmującym, tj. Gminą Wołów, w imieniu której działa Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Wołowie a najemcą.

§ 9

Gmina może zawierać umowy najmu poza kolejnością z osobami nieumieszczonymi na liście, o której mowa w § 8, jeżeli utraciły dotychczas zajmowany lokal mieszkalny w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy budowlanej, pożaru lub innych zdarzeń losowych.

§ 10

Decyzje w sprawie wynajmu lokali mieszkalnych znajdujących się w obiektach będących w dyspozycji gminnych jednostek organizacyjnych będących zakładami pracy, w szczególności szkół i placówek oświatowych, których najem jest związany ze stosunkiem pracy podejmuje Burmistrz na wniosek dyrektora placówki.

§ 11

Umowa najmu lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 może być zawarta po przeprowadzeniu przetargu.