R o z d z i a ł IV

RADNI

§ 61

1. Przed przystąpieniem do wykonania mandatu radny winien złożyć ślubowanie o treści i w trybie przewidzianym przepisami ustawy. Niezłożenie ślubowania oznacza nieobjęcie mandatu, nie skutkuje jednak jego wygaśnięciem.

2. Po objęciu mandatu radny zobowiązany jest złożyć na ręce Przewodniczącego oświadczenia o swoim stanie majątkowym oraz o braku kolizji między sprawowaniem mandatu, a zatrudnieniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.

3. Niezłożenie wniosku o urlop bezpłatny w przypadku zatrudnienia w Urzędzie lub wykonywania funkcji kierownika jednostki organizacyjnej, jest równoznaczne z zrzeczeniem się mandatu radnego.

4. Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego P.N.II.0911-21/62/03 z dnia 24 kwietnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 61 pkt 1 i pkt 4).

§ 62

1. Radni obowiązani są systematycznie uczestniczyć w pracach Rady, w szczególności brać aktywny udział w sesjach, posiedzeniach komisji, uczestniczyć w czynnościach kontrolnych.

2. Aktywność radnych może polegać na zasięgnięciu opinii w sprawach rozstrzyganych przez organy Rady, na udziale w przygotowywaniu materiałów i projektów uchwał, formułowaniu własnych opinii i wniosków, występowaniu z interwencjami i wnioskami w sprawach mieszkańców.

§ 63

1. Radni winni wypełniać zadania wynikające z mandatu w sposób zdyscyplinowany i sumienny. W swoich działaniach mają obowiązek kierować się interesem całej Gminy.

2. Radny potwierdza swoją obecność na sesji Rady lub posiedzeniu komisji podpisem na liście obecności.

3. W przypadku niemożliwości udziału w sesji lub posiedzeniu, radny usprawiedliwia swoją nieobecność pisemnie na ręce Przewodniczącego lub przewodniczącego komisji.

4. Zaniedbania radnych w wykonywaniu ich obowiązków mogą być przedmiotem obrad sesji poświęconej okresowym ocenom działalności Rady, komisji i radnych. Rada może imiennie wskazać radnego, który dopuszcza się takich zaniedbań.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego P.N.II.0911-21/62/03 z dnia 24 kwietnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 63 pkt 4).

§ 64

1. Radni utrzymują systematyczną i stałą więź z wyborcami oraz współpracują z organami jednostek pomocniczych.

2. Radni współpracują z organizacjami społecznymi, samorządami pracowniczymi i związkami zawodowymi oraz załogami zakładów pracy, w szczególności we własnym miejscy pracy oraz jednostkach podporządkowanych Radzie.

3. Radny powinien w określonym wcześniej i podanym do wiadomości publicznej miejscu i czasie przyjmować opinie, uwagi i wnioski.

4. Na spotkaniach z wyborcami radny winien informować o pracy Rady i swoim w niej udziale.

5. Postulaty wyborców, poparte przez większość uczestników spotkania, radny obowiązany jest przedstawić Radzie lub komisji celem ustalenia zasadności i możliwości realizacji.

6. O dalszych działaniach związanych z realizacją postulatów, wyborcy winni być powiadomieni w sposób zapewniający dostęp do informacji.

§ 65

1. Radny za udział w sesjach i posiedzeniach komisji otrzymuje dietę, na zasadach i w wysokości określonej przez Radę.

2. Radnemu przysługuje prawo zwolnienia od obowiązków świadczenia pracy na czas umożliwiający mu branie udziału w pracach Rady i jej organów. Podstawą zwolnienia jest zawiadomienie o sesji lub posiedzeniu komisji.

3. Radnemu w związku z wykonywaniem mandatu przysługuje zwrot kosztów podróży i diety na zasadach ogólnych.