KOMISJE RADY

§ 34

1. Do wykonywania swoich zadań Rada w drodze uchwały powołuje stałe i doraźne komisje, które są wewnętrznymi organami Rady.

2. W uchwale o powołaniu komisji określa się: nazwę komisji, zakres jej działania oraz liczbę członków.

3. Rada nie może przekazywać komisjom prawa podejmowania rozstrzygnięć w jej imieniu.

§ 35

1. Rada powołuje i odwołuje komisje, ustala ich skład osobowy. Rada powołuje członków komisji spośród zgłoszonych kandydatur.

2. Przewodniczącego komisji wybiera Rada spośród radnych członków komisji w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, na wniosek członków komisji.

3. Zastępcę przewodniczącego komisji wybierają ze swego grona członkowie komisji w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.

4. W posiedzeniach komisji bez prawa udziału w głosowaniu mogą brać udział radni niebędący jej członkami oraz przewodniczący organów wykonawczych jednostek pomocniczych.

§ 36

1. Do zadań komisji stałych należy:

1) opiniowanie pracy Burmistrza i podległych mu jednostek organizacyjnych w zakresie spraw właściwych przedmiotowo danej komisji,

2) opiniowanie i rozpatrywanie spraw przekazanych komisji przez Radę oraz spraw przedkładanych przez członków komisji,

3) występowanie z inicjatywą uchwałodawczą oraz przygotowywanie projektów uchwał,

4) sprawowanie kontroli nad wykonaniem uchwał Rady w zakresie przedmiotowym działania komisji,

5) współdziałanie z organami jednostek pomocniczych.

2. Komisje działają w oparciu o własne koncepcje działania, gwarantujące wykonanie zadań Rady w zakresie przedmiotowym działania komisji.

3. Na pierwszej sesji roku budżetowego komisje przedstawiają Radzie:

– plan pracy na rok budżetowy,

– sprawozdanie z działalności komisji za rok poprzedni.

§ 37

1. Na wniosek przewodniczącego komisji, Rada może odwołać członka komisji jeżeli bez usprawiedliwienia nie bierze udziału w pracach komisji.

2. Radny może brać czynny udział w posiedzeniu komisji, której nie jest członkiem bez prawa do udziału w głosowaniu oraz diety.

3. Radny jest członkiem jednej komisji. Nie dotyczy to członkostwa w Komisji Rewizyjnej.

4. Komisje mogą wyodrębniać podkomisje oraz odbywać wspólne posiedzenia. Odnośnie wspólnych posiedzeń komisji w ramach współdziałania różnych rad postanowienia § 30 stosuje się odpowiednio.

§ 38

1. Do udziału w posiedzeniach komisji mogą być zapraszane w charakterze doradców, ekspertów, obserwatorów oraz reprezentantów podmiotów zainteresowanych przedmiotem obrad, osoby niebędące członkami komisji.

2. W posiedzeniach komisji bez prawa głosowania mogą brać udział Burmistrz i Zastępca Burmistrza oraz przewodniczący organów wykonawczych jednostek pomocniczych.

3. Przewodniczący komisji może zaprosić do udziału w posiedzeniu komisji pracowników Urzędu, kierownika jednostki organizacyjnej, właściwych ze względu na przedmiot działania i obrad komisji.

§ 39

Komisje mogą odbywać wspólne posiedzenia. Obradom wspólnym przewodniczy Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący, a w razie ich nieobecności jeden z przewodniczących komisji wybrany w drodze głosowania.

W czasie wspólnego posiedzenia głosowania odbywają się w ramach danej komisji.

§ 40

1. Formą działania komisji są wnioski lub opinie, które przewodniczący komisji kieruje do Przewodniczącego.

2. W przypadku przekazania przez Radę lub Burmistrza za pośrednictwem Przewodniczącego Rady zagadnienia do opracowania przez właściwą komisję, winna ona zająć stanowisko w terminie wskazanym przez Przewodniczącego.

3. W sprawach przebiegu posiedzeń komisji oraz podejmowania uchwał przepisy § 15, § 16 ust. 1 i 2, § 17–19, § 23, § 27 ust. 2, § 28 ust. 1 oraz 2, § 29 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

4. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół spełniający wymogi, o których mowa w § 29 ust. 2–9. Protokoły gromadzi i przechowuje Urząd.