C z ę ś ć V
Jednostki pomocnicze gminy
§ 67
1. Gmina może tworzyć osiedla jako jednostki pomocnicze gminy.
2. Przy tworzeniu osiedla uwzględnia się przede wszystkim naturalne uwarunkowania przestrzenne oraz istniejące więzi między mieszkańcami.
3. Organizacja i zakres działania jednostki pomocniczej określa Rada Miasta odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami.
§ 68
1. Osiedla
tworzy się w gminie w drodze uchwały Rady Miasta podjętej:1) z inicjatywy Rady po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, które odbywają się w formie zebrań lub przyjmowania uwag i wniosków do projektu uchwały wyłożonej w Urzędzie Miasta przez okres
2) z inicjatywy mieszkańców, w imieniu których występuje “grupa inicjatywna” składająca się z co najmniej 7 członków społeczności.
2. W celu zajęcia stanowiska dotyczącego utworzenia osiedla z inicjatywy Rady, konieczne jest przeprowadzenie konsultacji, w której winno wziąć udział co najmniej 30% uprawnionej do głosowania społeczności tworzonego osiedla.
§ 69
Do łączenia lub znoszenia osiedli stosuje się odpowiednio przepisy § 68 statutu dotyczącego ich tworzenia.
§ 70
1. Przewodniczący Rady Osiedla w przypadku jego nieobecności zastępca Przewodniczącego, może uczestniczyć bez prawa głosowania w pracach Rady, a w szczególności:
1) brać udział w sesjach Rady i pracach komisji,
2) zgłaszać wnioski,
3) zabierać głos w sprawach treści merytorycznej projektów uchwał,
4) współuczestniczyć w inicjatywach uchwałodawczych,
5) kontrolować wykonanie uchwał.
§ 71
1. Osiedla mogą prowadzić własną gospodarkę finansową.
2. Rada Miasta może odrębną uchwałą przekazać wyodrębnioną część mienia gminnego osiedla, którą zarządza, korzysta z niej, finansuje ją oraz rozporządza pochodzącymi z niej określonymi dochodami w zakresie i na zasadach określonych przez Radę.