1379

UCHWAŁA RADY MIASTA I GMINY ŚWIERZAWA

z dnia 2 kwietnia 2003 r.

w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Miasta i Gminy Świerzawa

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 13 ust. 1, art. 14, art. 15, art. 18, art. 34, art. 67, art. 68, art. 70, art. 71, art. 73, art. 74, art. 84 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.), art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłoszeniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718) Rada Miasta i Gminy uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwała określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Miasta i Gminy Świerzawa oraz zasady nabywania nieruchomości do zasobu mienia gminnego.

§ 2

1. Burmistrz Miasta i Gminy zobowiązany jest do gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki określonej przepisami prawnymi w tym zakresie oraz postanowieniami niniejszej uchwały.

2. Przy sprzedaży nieruchomości lub oddawania ich w użytkowanie wieczyste z wyłączeniem przypadków określonych ustawą oraz przy oddawaniu nieruchomości w użytkowanie, dzierżawę lub najem Burmistrz przeprowadza przetarg w formie:

1) przetargu ustnego nieograniczonego,

2) przetargu ustnego ograniczonego,

3) przetargu pisemnego nieograniczonego,

4) przetargu pisemnego ograniczonego.

3. Wyboru formy przetargu dokonuje Burmistrz Miasta i Gminy.

4. Burmistrz Miasta i Gminy może wydzierżawiać, wynajmować nieruchomości gruntowe na czas określony i nieokreślony. Do przetargu na dzierżawę i najem mają zastosowanie przepisy ogólne obowiązujące w sprawie zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność gminy.

5. Coroczne ustalanie stawki czynszu dzierżawnego i najmu z wyłączeniem stawek za lokale mieszkalne należy do Burmistrza.

6. Ustala się trwałość stawki czynszu dzierżawy i najmu na okres jednego roku. Po upływie roku od dnia zawarcia umowy stawkę czynszu podwyższa się o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłoszony w Monitorze Polskim przez Prezesa GUS.

7. Burmistrz może odstąpić od obowiązku przetargu w przypadku przedłużenia czasu trwania umowy dzierżawy lub najmu uprzednio zawartej przez organ wykonawczy gminy.

§ 3

1. Burmistrz Miasta i Gminy dokonuje wyboru formy prawnej oraz ustala treść umowy lub decyzji dotyczącej obrotu nieruchomościami i w tym zakresie może:

1) oddawać nieruchomości gruntowe w użytkowanie wieczyste,

2) przenosić własność nieruchomości w drodze sprzedaży,

3) dokonywać zamiany nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo własności nieruchomości, zamiany własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego, zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego innej nieruchomości,

4) wnosić nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jako wkłady pieniężne (aporty) do spółek utworzonych przez Radę Miasta i Gminy lub do których gmina przystąpiła po podjęciu przez Radę Miasta i Gminy stosownej uchwały.

§ 4

1. Zgody Rady Miasta i Gminy wyrażonej odrębną uchwałą wymaga:

1) przekazanie nieruchomości w drodze darowizny na cele publiczne,

2) przekazanie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa w drodze darowizny,

3) sprzedaż nieruchomości Skarbowi Państwa za cenę obniżoną oraz oddanie nieruchomości nieodpłatnie w użytkowanie wieczyste,

4) nieodpłatne obciążanie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub innych jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawa rzeczowymi,

5) zamiana nieruchomości, zamiana prawa użytkowania wieczystego na własność nieruchomości oraz zamiana prawa użytkowania wieczystego między gminą a Skarbem Państwa bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamiennych nieruchomości,

6) zamiany nieruchomości stanowiącej własność gminy na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych lub prawnych oraz stosowania dopłaty, której wysokość jest równa różnicy wartości zamienianych nieruchomości.

§ 5

1. Burmistrz Miasta i Gminy może ustanowić użytkowanie nieruchomości na czas określony do lat 10 na rzecz jednostek organizacyjnych administracji rządowej, samorządu terytorialnego, komunalnych osób prawnych oraz osób prawnych prowadzących działalność w zakresie: kultury, oświaty, ekologii, sportu, rekreacji, ochrony zdrowia, pomocy społecznej i związków wyznaniowych.

2. Użytkowanie może być odpłatne lub nieodpłatne.

3. Burmistrz Miasta i Gminy może użyczać nieruchomości podmiotom, o których mowa w ust. 1, na czas określony do lat 10, w przypadku gdy prowadzona działalność statutowa tych podmiotów stanowi realizację zadań własnych miasta i gminy.

4. Użytkowanie i użyczenie Burmistrz Miasta i Gminy ustanawia w formie zarządzenia podjętego na wniosek zainteresowanych podmiotów.

§ 6

1. Burmistrz Miasta i Gminy ustanawia służebność w formie zarządzenia podjętego z urzędu lub na wniosek zainteresowanych właścicieli nieruchomości lub użytkowników wieczystych.

2. Szczegółowy zakres i warunki obciążania nieruchomości określa zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy.

§ 7

Burmistrz Miasta i Gminy ustanawia służebność na nieruchomościach miasta i gminy z urzędu, gdy jest to niezbędne dla:

1) zapewnienia dostępu do nieruchomości w związku z podziałem lub przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży bądź ustanowienia prawa użytkowania wieczystego innych nieruchomości komunalnych,

2) zapewnienia dostępu do istniejących lub projektowanych urządzeń infrastruktury komunalnej, sieci gazowych, energetycznych i telekomunikacyjnych.

§ 8

Burmistrz Miasta i Gminy ustanawia służebności na nieruchomościach stanowiących własność miasta na wniosek właścicieli lub użytkowników wieczystych innych nieruchomości po stwierdzeniu, że obciążenie nieruchomości komunalnej jest niezbędne dla prawidłowego korzystania przez wnioskodawcę ze swojej nieruchomości, a obciążenie nieruchomości miasta nie spowoduje istotnej utraty jej wartości, a także nie utrudni korzystania z nieruchomości komunalnych oraz nieruchomości osób trzecich.

§ 9

Obciążenie nieruchomości przez Burmistrza Miasta i Gminy na okres powyżej trzech lat następuje po uzyskaniu opinii właściwej komisji Rady Miasta i Gminy. Opinii komisji wymaga również ustanowienie służebności gruntowej, gdy korzystanie ze służebności gruntowej naruszać może prawa osób trzecich.

§ 10

1. Burmistrz Miasta i Gminy może nabywać nieruchomości na rzecz gminy w związku z realizacją:

a) zadań własnych,

b) obowiązków wynikających z przepisów szczególnych.

2. Warunki nabycia nieruchomości ustala się w drodze rokowań.

3. Nabycie nieruchomości może nastąpić po uprzednim zapewnieniu środków finansowych na ten cel odrębną uchwałą Rady Miasta i Gminy.

4. Nabycie nieruchomości na rzecz gminy następuje po uprzedniej wycenie nieruchomości sporządzonej przez rzeczoznawcę na koszt zbywającego nieruchomość.

§ 11

1. Burmistrz Miasta i Gminy może wynajmować (wydzierżawiać) nieruchomości od osób fizycznych i osób prawnych oraz od innych podmiotów mających zdolność do czynności prawnych na rzecz gminy i w tym celu zaciągać zobowiązania do wysokości ustalonej przez Radę Miasta i Gminy w uchwale budżetowej.

2. Burmistrz Miasta i Gminy podejmuje decyzje o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę podając do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości wg zasad określonych odrębnie.

§ 12

1. Z osobami, które w chwili wejścia w życie niniejszej uchwały użytkują bezumownie daną nieruchomość, na ich wniosek może zostać zawarta umowa najmu lub dzierżawy tej nieruchomości, jeżeli udowodnią prawidłowe gospodarowanie nieruchomością co najmniej przez okres 5 lat. O zawarciu umowy dzierżawy lub najmu decyduje Burmistrz. Paragraf 2 ust. 5 uchwały stosuje się odpowiednio.

2. Wniosek o zawarcie umów, o których mowa w ust. 1, należy złożyć do dnia 30 listopada 2003 r.

3. Dotychczasowy bezumowny użytkownik zobowiązany jest wydać gminie użytkowaną nieruchomość w ciągu dwóch tygodni od upływu terminu określonego w ust. 2, jeżeli w tym czasie nie złoży wniosku o zawarcie umowy dzierżawy lub najmu.

§ 13

Ustala się następujące zasady sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych stanowiących własność gminy:

1. W trybie bezprzetargowym pierwszeństwo nabycia lokalu, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a także użytkowego posiada najemca, który w chwili złożenia wniosku o nabycie jest stroną ważnej umowy najmu lub dzierżawy oraz nie zalega z należnościami związanymi z najmem (dzierżawą) tej nieruchomości.

2. Sprzedaż lokali następuje łącznie ze sprzedażą prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu niezbędnego do racjonalnego korzystania z budynku.

3. Cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

4. Koszty opracowania dokumentacji niezbędnej do zbycia nieruchomości oraz opłaty notarialne, skarbowe i sądowe ponosi nabywca.

5. Ustala się zaliczkę na przygotowanie dokumentacji do zbycia nieruchomości w trybie bezprzetargowym w wysokości:

1) za lokal użytkowy – 1.000,00 zł,

2) za lokal mieszkalny – 450,00 zł.

Zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji ze sprzedaży, chyba że nie zostały jeszcze poniesione żadne koszty. Zaliczka podlega wpłacie w momencie złożenia wniosku o nabycie nieruchomości.

6. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży zaliczka określona w pkt 5 zostaje zaliczona na poczet zapłaty za nabywaną nieruchomość.

7. Wyraża się zgodę na udzielenie przez Burmistrza bonifikaty od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych (jednorodzinnych), na rzecz najemcy w wysokości 95% ceny lokalu (budynku mieszkalnego) pod warunkiem, że najem trwa co najmniej trzy lata.

8. Wyraża się zgodę na udzielenie przez Burmistrza bonifikaty od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych na rzecz najemcy w wysokości 95% ceny mieszkania, gdy okres najmu jest krótszy niż trzy lata pod warunkiem, że wystąpiły następujące okoliczności:

1) dokonano zamiany mieszkań stanowiących własność Gminy Świerzawa,

2) okres najmu mieszkań przed i po dokonaniu zamiany trwał łącznie co najmniej trzy lata.

9. Cena lokalu mieszkalnego lub budynku jednorodzinnego zbywanego w trybie bezprzetargowym może być rozłożona na wniosek nabywcy przez Burmistrza na raty roczne, płatne przez okres do 10 lat, z tym że wysokość pierwszej traty nie może być niższa niż 30% tej ceny i jest ona płatna najpóźniej w dniu zawarcia umowy notarialnej. Następne raty płatne są do dnia 31 marca roku następnego po dacie zawarcia umowy. Należność rozłożona na raty podlega oprocentowaniu w wysokości 10% rocznie od niespłaconej części należności. W przypadku nieuiszczenia należności w terminie nalicza się odsetki według stawek określonych od zobowiązań podatkowych.

10. Burmistrz może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, w przypadku gdy:

1) nabywca lokalu mieszkalnego (budynku jednorodzinnego) zbędzie go przed upływem 5 lat od dnia nabycia (nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej),

2) nastąpi zmiana przeznaczenia lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od daty nabycia.

11. Cena nieruchomości (lokalu użytkowego) nabywanej w trybie bezprzetargowym może zostać rozłożona na raty, nie dłużej niż na 10 lat. Pierwsza rata podlega zapłacie, nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie. Należność rozłożona na raty podlega oprocentowaniu w wysokości 10% rocznie od niespłaconej części należności.

12. Niespłacenie raty podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu.

13. Nabywca nieruchomości na warunkach ratalnych, który dokona zbycia nieruchomości przed całkowitą zapłatą ceny, zobowiązany będzie do niezwłocznej spłaty pozostałej niespłaconej ceny. Należność ta staje się wymagalna w dniu zbycia nieruchomości.

14. Koszty związane z aneksowaniem umów notarialnych ponosi:

a) gmina, w przypadku zmiany wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej w umowach zawartych przed opracowaniem inwentaryzacji szkicowej budynku wielolokalowego,

b) wnioskodawca, w przypadku uzyskania zgody współwłaścicieli na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej.

§ 14

Tracą moc uchwała nr 217/XXXI/2001 z dnia 30 maja 2001 r., uchwała nr 277/XLIII/2002 z dnia 28 czerwca 2002 r. Rady Miasta i Gminy Świerzawa.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY MIASTA I GMINY

KRYSTYNA TATUŚ