1376

UCHWAŁA RADY GMINY I MIASTA W BOGATYNI

z dnia 4 marca 2003 r.

w sprawie zasad polityki czynszowej w gminie Bogatynia

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, 40 ust. 1 i 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), w związku z art. 21 ust. 2 pkt 4 i art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. u. z 2001 r. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.) Rada Gminy i Miasta w Bogatyni uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się zasady polityki czynszowej, które stanowić będą element wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta i gminy Bogatynia.

§ 2

1. Ustala się następujące rodzaje czynszów:

1) za lokal mieszkalny,

2) za lokal socjalny.

2. Czynsz za lokale, o którym mowa w ust. 1, opłacają najemcy lokali mieszkalnych i lokali socjalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta i gminy Bogatynia.

§ 3

1. Czynsz obejmuje: podatek od nieruchomości, koszty administrowania, koszty konserwacji, utrzymania technicznego budynku, koszty utrzymania zieleni i pozostałych części niezabudowanych nieruchomości oraz wszystkich pomieszczeń do wspólnego użytku, w tym opłaty za utrzymanie czystości, energię cieplną i elektryczną.

2. Najemca oprócz czynszu obowiązany jest do uiszczania związanych z eksploatacją mieszkania opłat niezależnych od właściciela, w tym opłaty za energię cieplną, energię elektryczną, wodę, za odbiór nieczystości stałych i płynnych, windę, antenę zbiorczą w wypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.

(Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914-10/5/03 z dnia 8 maja 2003 r. na § 3 ust. 2 we fragmencie “windę, antenę zbiorczą”).

§ 4

1. Wysokość stawki czynszu miesiźcznego z 1 m˛ powierzchni użytkowej lokalu ustala Burmistrz Miasta i Gminy w oparciu o zasady określone w uchwale.

2. Przez powierzchnię użytkową lokalu należy rozumieć powierzchnię użytkową, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.).

3. Wysokość stawki czynszu nie może przekroczyć w stosunku rocznym 3% wartości odtworzeniowej lokalu.

4. Ustala się czynniki podwyższające i obniżające wysokość stawki czynszu, które nie mają zastosowania do lokali socjalnych, stanowiące załącznik do uchwały.

§ 5

Czynsz najmu lokali socjalnych ustala się w wysokości 40% stawki czynszu obowiązującego dla lokali mieszkalnych w mieszkaniowym zasobie gminy.

§ 6

Podwyższanie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywanie częściej niż co 6 miesięcy poprzez wypowiedzenie dotychczasowej wysokości stawki czynszu na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

§ 7

1. W czasie trwania stosunku najmu wynajmujący może podwyższyć dotychczasową wysokość stawki czynszu, jeżeli dokonał w lokalu ulepszeń mających wpływ na jego wysokość.

2. W przypadku dokonania ulepszenia przez najemcę czynsz pozostaje na dotychczasowych zasadach, zaś koszty koniecznych napraw i remontów wykonanego ulepszenia obciążają najemcę.

3. Podstawą zmiany umowy w zakresie wysokości stawki czynszu jest protokół stwierdzający fakt dokonania zmian, o których mowa w ust. 1.

§ 8

Traci moc uchwała nr XXVI/212/2000 Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 25 sierpnia 2000 roku w sprawie stawek czynszu regulowanego za najem lokali mieszkalnych i lokali socjalnych.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

GMINY I MIASTA

HENRYK BORUTA

Załącznik do uchwały Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 4 marca 2003 r. (poz. 1376)

Czynniki podwyższające wysokość stawki czynszu za lokale mieszkalne:

1) lokal wyposażony w 4 elementy techniczne, to jest:

centralne ogrzewanie dostarczane z węzła cieplnego 1), łazienkę 2),

w.c. podłączone do sieci sanitarnej 3) i ciepłą wodę z węzła cieplnego 4) – 40%

2) lokal wyposażony w 3 elementy techniczne, o których mowa w pkt 1) – 30%

3) lokal wyposażony w 2 elementy techniczne, o których mowa w pkt 1) – 20%

4) lokal wyposażony w 1 element techniczny, o którym mowa w pkt 1) – 10%

5) lokal usytuowany w zabudowie jednorodzinnej 5) – 10%

6) lokal podnajmowany w całości za zgodą gminy – 10%

Czynniki obniżające wysokość stawki czynszu za lokale mieszkalne:

1) lokal o złym stanie technicznym urządzeń i instalacji 6) – 10%

2) lokal usytuowany w budynku o złym stanie technicznym 7) – 40%

3) lokal usytuowany w budynku zabudowy łużyckiej 8) – 40%

4) lokal usytuowany na parterze i IV piętrze zabudowy wielorodzinnej 9)

lub lokal usytuowany na parterze, w którym poziom posadzek

znajduje się poniżej poziomu przyległego terenu – 10%

5) lokal bez urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych – 10%

6) lokal usytuowany w budynku położonym w bezpośrednim

sąsiedztwie zakładu przemysłowego – 10%

7) lokal z kuchnią bez bezpośredniego oświetlenia naturalnego – 10%

8) lokal położony na terenie wsi – 20%

Objaśnienia:

1) przez centralne ogrzewanie z węzła cieplnego rozumie się ogrzewanie energią cieplną dostarczaną z elektrociepłowni i kotłowni lokalnych (osiedlowych i domowych);

2) przez łazienkę rozumie się wydzielone w lokalu pomieszczenie posiadające stałe instalacje wodociągowo- -kanalizacyjne, ciepłej wody dostarczanej centralnie bądź z urządzeń zainstalowanych w lokalu lub inne umożliwiające podłączenie wanny, brodzika, baterii, piecyka kąpielowego (gazowego, elektrycznego, bojlera itp.);

3) przez w.c. podłączone do sieci sanitarnej rozumie się doprowadzoną do łazienki lub wydzielonego pomieszczenia instalację wodociągowo-kanalizacyjną umożliwiającą podłączenie muszli klozetowej i spłuczki; dotyczy to również w.c. przynależnego do lokalu, położonego poza lokalem na tej samej kondygnacji;

4) przez ciepłą wodę z węzła cieplnego rozumie się ciepłą wodę dostarczaną elektrociepłowni i kotłowni lokalnych (osiedlowych i domowych);

5) przez lokal w zabudowie jednorodzinnej rozumie się lokal położony w budynku mieszkalnym jednorodzinnym lub w zespole takich budynków w układzie: wolno stojącym, szeregowym, atrialnym, a także w budynku mieszkalnym zawierającym nie więcej niż 4 mieszkania lub zespole takich budynków;

6) zły stan techniczny urządzeń i instalacji powinien być potwierdzony orzeczeniem wydanym przez osobę posiadającą uprawnienia w tym zakresie;

7) przez budynek o złym stanie technicznym rozumie się budynek, który ze względu na stan techniczny został przeznaczony do rozbiórki;

8) przez budynek o zabudowie łużyckiej rozumie się budynek umieszczony w Spisie konserwatorskim obiektów architektury dla miasta i gminy Bogatynia;

9) przez lokal w zabudowie wielorodzinnej rozumie się lokal położony w budynku mieszkalnym zawierającym więcej niż 4 mieszkania lub w zespole takich budynków.