1367

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ LEGNICY

z dnia 31 marca 2003 r.

w sprawie ustalenia Regulaminu szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Legnicy

Na podstawie art. 4 pkt 1–6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 1996 r. Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 60, poz. 369, Nr 121, poz. 770, z 2000 r. Nr 22, poz. 272, z 2001 r. Nr 100, poz. 1085, Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz z 2003 r. Nr 7, poz. 78) uchwala się, co następuje:

§ 1

Dla zapewnienia utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Legnica ustala się Regulamin szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Legnica, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Traci moc uchwała nr XLV/314/97 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 29 września 1997 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Legnica.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

CZESŁAW KOZAK

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Legnicy z dnia 31 marca 2003 r. (poz. 1367) 

REGULAMIN UTRZYMANIA PORZĄDKU I CZYSTOŚCI NA TERENIE GMINY

D z i a ł I

Przepisy

R o z d z i a ł 1

Zakres obowiązywania

§ 1

Regulamin ustala szczegółowe zasady utrzymania porządku i czystości na terenie nieruchomości znajdujących się w gminie Legnica.

R o z d z i a ł 2

Definicje

§ 2

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

1) odpadach komunalnych wielkogabarytowych – należy przez to rozumieć odpady komunalne, w rozumieniu przepisów o odpadach, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie mogą być zbierane w pojemnikach stanowiących wyposażenie nieruchomości,

2) odpadach komunalnych drobnych – należy przez to rozumieć odpady komunalne w rozumieniu ustawy o odpadach, które ze względu na swoje rozmiary i masę mogą być zbierane w pojemnikach stanowiących wyposażenie nieruchomości,

3) odpadach roślinnych – należy przez to rozumieć odpady powstające na prywatnych lub publicznych terenach zielonych wskutek ich pielęgnacji lub uprawiania oraz odpady pochodzenia roślinnego z targowisk,

4) firmie wywozowej – należy przez to rozumieć zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub uprawnionego przedsiębiorcę,

5) terenie gminy Legnica – obszar w granicach administracyjnych miasta Legnicy.

D z i a ł II

Wymagania w zakresie utrzymania porządku i czystości na nieruchomości

R o z d z i a ł 1

Selektywna zbiórka odpadów komunalnych

§ 3

1. Właścicielom nieruchomości zaleca się prowadzenie selektywnej zbiórki następujących odpadów:

– makulatury,

– szkła,

– tworzywa sztucznego.

2. Dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów można stosować pojemniki odpowiadające ogólnym warunkom określonym w niniejszym Regulaminie z tym, że pojemniki te powinny być utrzymane w następującej kolorystyce:

– niebieski o poj. 1,5 m3 – makulatura,

– zielony o poj. 1,5 m3 – szkło,

– pojemniki siatkowe o poj. 1,5 m3 – tworzywo sztuczne.

3. Selektywna zbiórka odpadów powinna być prowadzona z zachowaniem ogólnych warunków usuwania odpadów określonych w niniejszym Regulaminie.

R o z d z i a ł 2

Uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego

§ 4

1. Błoto oraz inne zanieczyszczenia z chodnika nie mogą być zgarniane na jezdnię.

2. Przed wywiezieniem, śnieg i lód może być gromadzony w pryzmy w sposób niepowodujący zakłócania w ruchu pieszym lub pojazdów.

3. Pryzmy śniegu i lodu nie mogą być umieszczane pod drzewami, chyba że inne ich umieszczenie nie jest możliwe.

R o z d z i a ł 3

Mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi

§ 5

Na nieruchomościach i przyległych chodnikach, bądź innych fragmentach dróg miejskich dopuszcza się:

1) mycie samochodów – pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej lub gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z wymaganiami niniejszego Regulaminu, z tym że ścieki te nie mogą być odprowadzane do zbiorników wodnych lub bezpośrednio do ziemi,

2) dokonywanie doraźnych napraw pojazdów samochodowych, pod warunkiem że powstające odpady gromadzone będą w pojemnikach do tego przeznaczonych.

D z i a ł III

Rodzaje urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, a także wymagań dotyczących ich rozmieszczenia oraz utrzymywania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

R o z d z i a ł 1

Rodzaje urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych

§ 6

1. Odpady komunalne drobne mogą być gromadzone jedynie w zamkniętych i szczelnych pojemnikach lub kontenerach, wyłącznie do tego celu przeznaczonych.

2. Pojemniki służące do gromadzenia odpadów komunalnych drobnych mogą mieć pojemność od 110 litrów do 1100 litrów, a kontenery od 7000 litrów do 10 000 litrów.

3. Pojemniki na odpady komunalne drobne służą wyłącznie do gromadzenia tego rodzaju odpadów.

4. W sytuacjach wyjątkowego krótkotrwałego zwiększenia ilości odpadów komunalnych dozwolone jest gromadzenie ich w szczelnych workach z tworzywa.

5. Na drogach publicznych odpady komunalne mogą być gromadzone w pojemnikach metalowych, zadaszonych, zamontowanych na słupkach.

§ 7

Odpady komunalne wielkogabarytowe i gruz budowlany pochodzący z remontu mieszkań winny być gromadzone w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości, w osobnych kontenerach, w sposób nieutrudniający korzystania z nieruchomości przez osoby do tego uprawnione i usuwane możliwie jak najszybciej, w terminach uzgodnionych z firmą wywozową.

§ 8

Powstające na terenie nieruchomości odpady roślinne mogą być kompostowane na własne potrzeby.

R o z d z i a ł 2

Rozmieszczenie i utrzymywanie pojemników na odpady w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 9

1. Pojemniki na odpady komunalne drobne należy ustawiać w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla użytkowników, jak i dla pracowników firmy wywozowej, w sposób niepowodujący nadmiernych uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców nieruchomości lub osób trzecich.

2. Pojemniki powinny być ustawione w granicach nieruchomości w miejscu trwale oznaczonym na równej, utwardzonej nawierzchni, zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota. Miejsce ustawienia pojemników właściciel nieruchomości jest obowiązany utrzymywać w czystości.

3. Przepisy ust.1–2 stosuje się odpowiednio do ustawienia koszy na odpady na drogach publicznych i przystankach komunikacji zbiorowej.

§ 10

1. Właściciel nieruchomości ma obowiązek utrzymywać pojemniki na odpady w takim stanie sanitarnym i technicznym, aby korzystanie z nich mogło odbywać się bez przeszkód i powodowania zagrożeń dla zdrowia użytkowników, a w szczególności ma obowiązek utrzymywania ich w czystości oraz co najmniej raz na kwartał dezynfekowania.

2. Zabrania się gromadzenia w pojemnikach na odpady komunalne śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużla, gruzu budowlanego, szlamów, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych, a także odpadów z działalności gospodarczej.

3. Zabrania się spalania w pojemnikach jakichkolwiek odpadów komunalnych.

4. Obowiązki określone w ust.1–3 stosuje się odpowiednio do koszy na odpady, ustawianych na drogach publicznych, przystankach komunikacyjnych oraz innych terenach użytku publicznego.

D z i a ł IV

Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

R o z d z i a ł 1

Częstotliwość pozbywania się odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych

§ 11

1. Stałe odpady komunalne drobne muszą być usuwane z terenu nieruchomości periodycznie, w terminach uzgodnionych z firmą wywozową, z częstotliwością co najmniej raz w tygodniu.

2. Nieczystości ciekłe muszą być usuwane z nieruchomości z częstotliwością i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi ich wypływ ze zbiornika.

§ 12

1. Usuwanie odpadów budowlanych winno odbywać się niezwłocznie po zapełnieniu kontenera.

2. Usuwanie odpadów z koszy ulicznych oraz innych miejsc publicznych winno odbywać się w miarę ich zapełnienia, nie rzadziej jednak jak co trzy dni.

R o z d z i a ł 2

Sposób pozbywania się odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych

§ 13

Usuwanie odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości winno odbywać się w taki sposób, aby nie powodować rozsypywania oraz wylewania ich podczas załadunku lub transportu. W przypadku rozproszenia się odpadów podmiot usuwający odpady winien niezwłocznie uprzątnąć zanieczyszczony teren.

D z i a ł V

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe

§ 14

Osoby będące właścicielami lub opiekunami psów i innych zwierząt domowych są zobowiązane do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, w tym w szczególności niepozostawiania ich bez dozoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym bądź na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się zwierzęcia z niego.

§ 15

1. Na tereny użytku publicznego psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy i w kagańcu. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone tylko w miejscach mało uczęszczanych, gdy właściciel (opiekun) ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem. Obowiązek wyposażenia psa w kaganiec nie dotyczy małych psów.

2. Zwolnienie psa ze smyczy, o którym mowa w ust. 1, nie może mieć miejsca na terenach, na których znajdują się piaskownice oraz inne urządzenia służące do zabaw dla dzieci.

§ 16

Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do usuwania spowodowanych przez nie zanieczyszczeń w miejscach służących do wspólnego użytku.

D z i a ł VI

Zasady utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 17

Na terenie miasta Legnicy wprowadza się, na obszarze zwartej zabudowy wielo- i jednorodzinnej zakaz hodowli zwierząt gospodarskich, a w szczególności: trzody chlewnej, zwierząt kopytnych, futerkowych, drobiu w każdej ilości.

§ 18

Prowadzący hodowlę zwierząt gospodarskich jest obowiązany zapewnić gromadzenie i usuwanie powstających w związku z hodowlą odpadów i nieczystości w szczególności przez:

1) niepowodowanie zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz wód powierzchniowych i podziemnych,

2) niepowodowanie prowadzoną hodowlą uciążliwości takich jak: hałas, odory i temu podobne, wobec osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich.

D z i a ł VII

Deratyzacja

§ 19

1. Obowiązkowej deratyzacji podlega obszar terenu miasta Legnicy.

2. Deratyzację należy przeprowadzać w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w roku, w miesiącu marcu.