R o z d z i a ł VI

Obowiązki Odbiorcy

§ 33

Zamierzający korzystać z usług zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków winien wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy do Przedsiębiorstwa.

§ 34

Odbiorca winien zabezpieczyć posiadane urządzenia pomiarowe przed uszkodzeniami mechanicznymi lub skutkami niskich temperatur, a także prawidłowe utrzymanie studzienki czy też pomieszczenia, w którym są zamontowane oraz przed dostępem osób nieuprawnionych.

(Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.0914- -9/8/03 z dnia 29 kwietnia 2003 r. na § 34)

§ 35

Odbiorca winien niezwłocznie usuwać awarie powstałe na przyłączach wodociągowo-kanalizacyjnych, które nie zostały jeszcze przekazane Przedsiębiorstwu i stanowią jego własność. Jeżeli tego nie uczyni Przedsiębiorstwo wstrzymuje dostawę wody lub odbiór ścieków do czasu usunięcia awarii. Przedsiębiorstwo wznawia dostawę wody lub odbiór ścieków w terminie 2 dni, od złożenia przez Odbiorcę informacji o sprawności instalacji, po uprzednim dokonaniu odbioru robót.

§ 36

W przypadku stwierdzenia uszkodzenia urządzenia pomiarowego lub zerwania plomby na urządzeniu pomiarowym, o którym mowa § 35, Odbiorca podlega karze grzywny zgodnie z art. 28 ustawy.

(Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.0914- -9/8/03 z dnia 29 kwietnia 2003 r. na § 36)

§ 37

Odbiorca obowiązany jest do powiadomienia Przedsiębiorstwa o zmianach własnościowych nieruchomości lub zmianach sposobu użytkowania lokalu.

§ 38

Odbiorca obowiązany jest do powiadamiania Przedsiębiorstwa o zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci.

§ 40

Odbiorca dostarczający ścieki obowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia Przedsiębiorstwa o zrzutach awaryjnych lub zmianie jakości ścieków odbiegających od warunków umowy.

§ 41

Odbiorca jest obowiązany do terminowego regulowania należności za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.

§ 42

Odbiorca wody powinien racjonalnie gospodarować wodą i używać jej zgodnie z przeznaczeniem.

§ 43

Odbiorca obowiązany jest do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy i niepowodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez Przedsiębiorstwo oraz nieutrudniający działalności Przedsiębiorstwa, a w szczególności:

1. Użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania.

2. Niepobierania wody z instalacji wodociągowej z pominięciem wodomierza.

3. Realizacji określonych w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej oraz innych aktach prawnych, warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych, wymagań co do ich jakości, sposobów realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz określonych w umowie ograniczeń dotyczących ścieków.

4. Użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób nie-powodujący zakłóceń funkcjonowania sieci kanalizacyjnej.

5. Poinformowania Przedsiębiorstwa o stanie własności ujęcia wody w celu prawidłowego ustalania opłat za odprowadzanie ścieków.

6. Wykorzystywania wody z sieci wodociągowej oraz korzystania z przyłącza kanalizacyjnego wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia do sieci.

7. Umożliwienia dostępu pracownikom Przedsiębiorstwa do wodomierza w celu dokonania odczytów pomiarowych, kontroli jego funkcjonowania, dokonania napraw lub wymiany.

§ 44

Odbiorca dostarczający ścieki przemysłowe wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych jest obowiązany do:

1) niezwłocznego powiadomienia właściciela urządzeń kanalizacyjnych o awarii powodującej zrzut niebezpiecznych substancji do urządzeń kanalizacyjnych, w celu podjęcia odpowiednich przedsięwzięć zmniejszających skutki awarii,

2) instalowania niezbędnych urządzeń podczyszczających ścieki przemysłowe i prawidłowej eksploatacji tych urządzeń,

3) umożliwienia właścicielowi urządzeń kanalizacyjnych dostępu w każdym czasie do miejsc kontroli ilości i jakości ścieków przemysłowych wprowadzanych do tych urządzeń oraz przeprowadzania kontroli sieci i urządzeń do podczyszczania ścieków będących własnością odbiorcy usług,

4) wewnętrznej kontroli przestrzegania dopuszczalnych ilości i natężeń dopływu ścieków przemysłowych oraz ich wskaźników zanieczyszczenia, a w szczególności, gdy wprowadzane ścieki przemysłowe stanowią 10% wszystkich ścieków komunalnych dopływających do oczyszczalni oraz gdy zanieczyszczenia w ściekach przemysłowych mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa lub zdrowia osób obsługujących urządzenia kanalizacyjne lub bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych i wyposażenia technicznego urządzeń kanalizacyjnych lub procesu oczyszczania ścieków,

5) udostępniania wyników wewnętrznej kontroli właścicielowi urządzeń kanalizacyjnych oraz informacji na temat posiadanych urządzeń podczyszczających ścieki, a także rodzaju i źródeł substancji niebezpiecznych wprowadzanych do ścieków,

6) zainstalowania urządzeń pomiarowych służących do określania ilości i jakości ścieków przemysłowych na żądanie właściciela urządzeń kanalizacyjnych, jeżeli takie wymaganie jest uzasadnione możliwością wystąpienia zagrożeń dla bezpieczeństwa lub zdrowia osób obsługujących urządzenia kanalizacyjne lub bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych i wyposażenia technicznego urządzeń kanalizacyjnych lub procesu oczyszczania ścieków.

(Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.0914-9/8/03 z dnia 29 kwietnia 2003 r. na § 44)