R o z d z i a ł III

Sposób rozliczeń

§ 12

Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków są prowadzone przez Przedsiębiorstwo z odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach stawek opłat oraz ilości dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków w oparciu o odczyt wodomierza głównego na przyłączu za zaworem głównym.

(Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.0914- -9/8/03 z dnia 29 kwietnia 2003 r. na § 12)

§ 13

1. Ilość dostarczonej wody ustala się na podstawie odczytu wodomierza, a w przypadku jego braku w oparciu o normy zużycia wody, ustalane na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy.

2. W taryfach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków określa się:

e) taryfowe grupy odbiorców usług,

f) rodzaje i wysokość stawek opłat,

g) warunki rozliczeń z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w urządzenia pomiarowe,

h) warunki stosowania stawek opłat.

(Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.0914-9/8/03 z dnia 29 kwietnia 2003 r. na § 13)

§ 14

W razie niesprawności wodomierza ilość pobranej wody ustala się na podstawie zużycia wody równego średniemu zużyciu w tym samym okresie roku poprzedniego z uwzględnieniem czynników mających wpływ na wzrost lub spadek zużycia wody.

§ 15

Ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych. W razie braku urządzeń pomiarowych ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie umowy jako równą ilości wody pobranej lub określonej w umowie.

(Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.0914- -9/8/03 z dnia 29 kwietnia 2003 r. na § 15)

§ 16

W rozliczeniach ilości odprowadzanych ścieków, ilość bezpowrotnie zużytej wody uwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na koszt dostarczającego ścieki.

(Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.0914- -9/8/03 z dnia 29 kwietnia 2003 r. na § 16)

§ 17

Za wodę:

– pobraną z publicznych studni,

– zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe,

– zużytą do zraszania publicznych ulic i publicznych terenów zielonych.

Przedsiębiorstwo obciąża gminę na podstawie cen i stawek ustalonych w taryfie.

(Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.0914- -9/8/03 z dnia 29 kwietnia 2003 r. na § 17)

§ 18

Okresy obrachunkowe mogą być miesięczne, kwartalne lub inne ustalone w umowie. Otrzymaną fakturę VAT odbiorca usług obowiązany jest zapłacić według zasad określonych w umowie. Wpłaty można dokonać bezpośrednio u inkasenta w chwili dostarczenia rachunku, w kasie Przedsiębiorstwa bądź na konto Przedsiębiorstwa.

§ 19

Zgłoszenie reklamacji nie wstrzymuje obowiązku uregulowania należności. W przypadku uwzględnienia reklamacji nadpłata podlega zaliczeniu w poczet przyszłych należności. Jeżeli nadpłata powstała z winy Przedsiębiorstwa, należy ją powiększyć o wysokość ustawowych odsetek.