1318

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W STRZEGOMIU

z dnia 15 kwietnia 2003 r.

w sprawie zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz udzielenia innych ulg
w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów do tego uprawnionych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142,
poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r.
o finansach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 148) Rada Miejska w Strzegomiu uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwałą określa się zasady i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty i rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) przysługujących tym jednostkom od osób fizycznych, osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych nie- posiadających osobowości prawnej, a w szczególności za sprzedaż towarów, usług i robót wynikających ze stosunków cywilno-prawnych oraz należności o charakterze administracyjno-prawnym stanowiącym dochód jednostek organizacyjnych gminy.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) decyzji – rozumie się przez to wyrażone na piśmie oświadczenie woli gminnej jednostki organizacyjnej lub uprawnionego organu w sprawie umorzenia należności pieniężnej lub udzielenia ulgi w jej sprawie,

2) wierzytelność – rozumie się przez to należność pieniężną (należność główną) przypadającą od jednego dłużnika wraz z należnymi odsetkami ustawowymi i kosztami dochodzenia należności (należności uboczne) według stanu na dzień podejmowania decyzji, a jeżeli należność główna została zapłacona i pozostały do zapłaty odsetki i koszty – sumę tych należności ubocznych,

3) przeciętne wynagrodzenie – rozumie się przez to kwotę wynagrodzenia miesięcznego określoną w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla roku poprzedzającego rok podjęcia decyzji, o której mowa w pkt 1.

§ 3

Przepisów uchwały nie stosuje się do:

1) zobowiązań podatkowych i należności z nimi związanych,

2) należności sądowych,

3) grzywien, kar pieniężnych orzeczonych w postępowaniu sądowym i administracyjnym,

4) innych należności pieniężnych, których umarzanie, rozkładanie na raty i odraczanie terminu zapłaty należy do właściwości innych organów oraz instytucji i zostało uregulowane odrębnymi ustawami.

§ 4

1. Wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy mogą być w części lub w całości umorzone jeżeli:

1) w wyniku postępowania egzekucyjnego lub na podstawie innych okoliczności lub dokumentów stwierdzono, że dłużnik nie posiada majątku, z którego można by dochodzić wierzytelności,

2) ich nieściągalność została udokumentowana postanowieniem sądu o:

a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, gdy majątek masy nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego, lub

b) umorzeniu postępowania upadłościowego, gdy zachodzi okoliczność wymienienia pod literą “a”, lub

c) ukończeniu postępowania upadłościowego,

3) w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez organ uprawniony wykazane zostało, że dłużnik ze względu na swoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów nie jest w stanie uiścić należności, a ściągnięcie jej zagroziłoby egzystencji jego rodziny,

4) w wyniku egzekucji z majątku dłużnika, dłużnik lub osoby pozostające na jego utrzymaniu byłyby pozbawione niezbędnych środków do życia,

5) dłużnik zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił nieruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej 2-krotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,

6) jest oczywiste, że w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym tej wierzytelności nie uzyska się kwoty przewyższającej koszty egzekucji,

7) w protokole sporządzonym przez jednostkę organizacyjną gminy stwierdzone zostanie, że przewidywane koszty procesowe związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby wyższe od tej kwoty,

8) nie można ustalić osoby dłużnika,

9) mimo braku okoliczności wymienionych w pkt 1–8, jeżeli przeprowadzane postępowanie wyjaśniające wykaże, że za umorzeniem przemawiają szczególne względy gospodarcze lub społeczne, albo jest ono uzasadnione ważnym interesem dłużnika.

2. Umorzenie wierzytelności z przyczyn, o których mowa w § 4 pkt 6, może nastąpić tylko wówczas, gdy odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty nie zapewnia spłaty tej wierzytelności.

3. Umorzenie należności głównej powoduje również umorzenie należności ubocznych w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona należność główna.

4. Umorzenie wierzytelności, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie, o których mowa w ust. 1, zachodzą co do wszystkich zobowiązań.

5. Jeżeli decyzja o umorzeniu dotyczy tylko części należności, w decyzji należy określić termin zapłaty pozostałej części należności. W przypadku, gdy dłużnik nie dotrzymał terminu zapłaty decyzja o umorzeniu podlega cofnięciu, a należność w całości staje się natychmiast wymagalna.

§ 5

Należność główna z tytułu odszkodowania za zagarnięcie mienia społecznego nie może być umorzona przed upływem 10 lat od daty popełnienia tego przestępstwa, chyba że zachodzą okoliczności, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 9.

§ 6

Należność główna z tytułu odpowiedzialności za niedobór mienia nie może być umorzona z powodu braku ustalenia osoby dłużnika.

§ 7

1. Wierzytelność jednostek organizacyjnych gminy może być w części lub w całości umorzona na wniosek dłużnika lub z inicjatywy wierzyciela.

2. W stosunku do jednego dłużnika organ uprawniony może umorzyć należność w części lub w całości, nie częściej jednak niż jeden raz w roku kalendarzowym.

§ 8

Do umarzania wierzytelności uprawnieni są:

1) kierownik zakładu budżetowego – jeżeli umarzana wierzytelność nie przekracza kwoty stanowiącej 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego określonego w § 2 pkt 3 uchwały,

2) kierownik jednostki budżetowej – jeżeli umarzana wierzytelność nie przekracza kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego określonego w § 2 pkt 3 uchwały,

3) Burmistrz – jeżeli umarzana wierzytelność jest wyższa od określonej w punkcie 1 i 2, lecz nie przekracza kwoty stanowiącej 10-krotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego określonego w § 2 pkt 3 uchwały.

Umorzenie wierzytelności przekraczającej 10-krotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia wymaga uzyskania uprzednio pozytywnej opinii komisji Budżetu, Finansów, Planowania i Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

§ 9

Organ uprawniony, o których mowa w § 8 pkt 3, umarza wierzytelności przysługujące jednostkom organizacyjnym gminy na wniosek kierowników tych jednostek.

§ 10

1. Burmistrz lub kierownik jednostki organizacyjnej gminy, ze względu na ważny interes dłużnika, na jego wniosek może:

1) odroczyć termin zapłaty,

2) rozłożyć na raty wierzytelności.

2. Od wierzytelności, której termin zapłaty odroczymy lub którą rozłożymy na raty, nie pobiera się odsetek ustawowych za zwłokę za okres od dnia wydania decyzji od dnia, który w decyzji określony został jako termin płatności.

3. Burmistrz lub kierownik jednostki organizacyjnej podejmuje decyzje w sprawach, o których mowa w ust. 1, zawierając z dłużnikiem umowę określającą ilość rat, oprocentowanie z tytułu zwolnień w spłacie rat i inne niezbędne postanowienia.

4. Wymienione w ust. 3 oprocentowanie wynosi 50% odsetek ustawowych obowiązujących w czasie trwania umowy.

§ 11

Kierownik jednostki organizacyjnej gminy lub organ uprawniony może cofnąć swoją decyzję o umorzeniu, odroczeniu terminu zapłaty lub rozłożeniu na raty należności, jeżeli wyjdzie na jaw, że dowody, na podstawie których należność umorzono lub udzielono ulg w jej spłacie, okazały się fałszywe, bądź że decyzja została wydana w wyniku przestępstwa, albo że dłużnik wprowadził kierownika jednostki lub organ uprawniony w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę decyzji.

§ 12

Zobowiązuje się kierowników jednostek organizacyjnych gminy do składania Burmistrzowi w terminie do dnia 10 następnego miesiąca po zakończeniu kwartału informacji kwartalnych o wysokości umarzanych wierzytelności, o których mowa w § 4.

§ 13

Zobowiązuje się Burmistrza do składania Radzie Miejskiej w Strzegomiu półrocznych informacji o wysokości umorzonych wierzytelności, o których mowa w § 4.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Strzegomia i kierownikom jednostek organizacyjnych gminy.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

STANISŁAW SITARZ