STATUT SOŁECTWA
STRUGA
R o z d z i a ł I
NAZWA I TEREN DZIAŁANIA
§ 1
1. Ogół mieszkańców Sołectwa Struga stanowi Samorząd Mieszkańców Wsi.
2. Nazwa Samorządu Mieszkańców Wsi brzmi: Soł
ectwo Struga.3. Obszarem działania Sołectwa Struga jest wieś Struga.
§ 2
1. Sołectwo Struga jest jednostką pomocniczą, której mieszkańcy wspólnie z innymi sołectwami tworzą wspólnotę samorządową Gminy Stare Bogaczowice.
2. Sołectwo działa na podstawie przepisów prawa, a w szczególności:
a) ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami),
b) uchwały nr XVII/123/2000 Rady Gminy Stare Bogaczowice z dnia 30 czerwca 2000 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Stare Bogaczowice (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego Nr 54, poz. 821 z późniejszymi zmianami),
c) niniejszego statutu.
§ 3
1. Osoby fizyczne i prawne, niebędące mieszkańcami sołectwa, których mienie (grunty, lasy, budynki i inne obiekty) znajdują się na terenie sołectwa lub których działalność jest na nim prowadzona – mogą wejść we wszystkie (poza biernym i czynnym prawem wyborczym) prawa przysługujące mieszkańcom sołectwa pod warunkiem wyrażenia woli przez zainteresowanego i uzyskania zgody mieszkań
ców (zebrania wiejskiego).2. Osoby prawne, o których mowa w pkt 1, uczestniczą w działalności organów sołectwa poprzez wyznaczonych przez siebie przedstawicieli do spraw dotyczących swojego mienia i swojej działalności na terenie sołectwa. Przedstawicielom nie przysługuje prawo głosowania.
R o z d z i a ł II
ZADANIA I KOMPETENCJE SOŁECTWA
§ 4
1. Do zakresu działania samorządu sołectwa należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu miejscowym, niezastrzeżone ustawami oraz uchwałami Rady Gminy na rzecz innych
podmiotów.2. Do zadań sołectwa należy w szczególności:
1) działanie na rzecz godzenia interesów własnych z interesem wspólnym i konieczności zachowania istniejących wartości przyrodniczych i społecznych,
2) działanie na rzecz rozwoju sołectwa mając na uwadze jego potrzeby, funkcję rolniczą, turystyczną i sakralną oraz poprawę stanu środowiska naturalnego,
3) tworzenie warunków do pełnego udziału w życiu publicznym sołectwa wszystkich uczestników jego społeczności,
4) reprezentowanie interesów społeczności sołeckiej i jej uczestników względem organów gminnych,
5) organizowanie zbiorowej działalności uczestników społeczności sołectwa w sprawach publicznych mających znaczenie dla sołectwa i gminy, a na rzecz powiatu, województwa i kraju – pod nadzorem gminy.
3. Sołectwo posiada zdolność sądową i procesową w sprawach, które z mocy ustawy lub statutu należą do właściwości sołectwa.
§ 5
1. Sołectwo dysponuje i korzysta z mienia komunalnego w ramach regulaminu, o którym mowa w § 14 ust. 3 niniejszego statutu.
2. S
ołectwo prowadzi gospodarkę finansową w ramach budżetu gminy, zgodną z ustawą o finansach publicznych.3. Gmina ponosi odpowiedzialność za zobowiązania sołectwa wobec osób trzecich.
4. W terminie do 30 września poprzedzającego rok budżetowy, Rada Sołecka winna złożyć wnioski do budżetu gminy.
5. Rada Gminy jest zobowiązana sfinansować zaakceptowane przez siebie inwestycje sołectwa, a w szczególności te, które przynoszą korzyści także innym sołectwom gminy.
6. Wójt Gminy niezwłocznie, po opracowaniu układu wykonawczego budżetu gminy, poinformuje Radę Sołecką o zadaniach przyjętych do realizacji w danym roku budżetowym.
§ 6
1. Sołectwo czynnie uczestniczy w podejmowaniu wszelkich rozstrzygnięć prawnych i administracyjnych dotyczących sołectwa, a w szczególnośc
i opiniuje:1) projekty przepisów gminnych,
2) plan zagospodarowania przestrzennego gminy,
3) lokalizacje inwestycji komunikacyjnych, przemysłowych, działalności uciążliwych dla otoczenia i środowiska naturalnego,
4) działalność naruszającą stosunki wodne.
2. Sołectwo jest zobowiązane udzielić opinii i odpowiedzi na kierowane do niego zapytania w terminie 14 dni od dnia doręczenia stosownego pisma Sołtysowi, chyba że organy gminy i Sołtys ustalą w drodze porozumienia inaczej.
R o z d z i a ł III
ORGANY SOŁECTWA I ZAKRES ICH DZIAŁANIA
§ 7
1. Organami sołectwa są:
1) zebranie wiejskie – jako organ uchwałodawczy,
2) Sołtys – jako organ wykonawczy.
2. Sołtysa wspomaga w jego działalności Rada Sołecka.
3. Kadencja Sołtysa i Rady Sołeckiej trwa 4 lata.
4. Pełnienie funkcji Sołtysa oraz członka Rady Sołeckiej ma charakter społeczny.
§ 8
Kompetencje zebrania wiejskiego
1. Do kompetencji zebrania wiejskiego należą wszystkie sprawy dotyczące sołectwa, mające wpływ na jego organizację i strukturę.
2. W szczególności do zebrania wiejskiego należy:
1) wybór Sołtysa i Rady Sołeckiej oraz odwoływanie tych organów,
2) prowadzenie gospodarki mieniem komunalnym powierzonym sołectwu na podstawie porozumienia i protokołu zdawczo-odbiorczego oraz decydowanie o sposobie korzy
3) określanie celów wydatkowania środków budżetowych będących w dyspozycji sołectwa,
4) decydowanie o podejmowaniu czynów społecznych, sporządzanie i opiniowanie wniosków w sprawie zbycia składników mienia gminnego, będącego w dyspozycji sołectwa,
5) składanie wniosków i uwag dotyczących statutu sołectwa,
5) rozpatrywanie rocznych sprawozdań z pracy Sołtysa i Rady Sołeckiej.
§ 9
1. Zebranie wiejskie jest uprawnione do podejmowania uchwał przy obecności co najmniej 1/5 stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.
2. Jeżeli w wyznaczonym terminie nie uzyskano wymaganego kworum, należy wyznaczyć drugi termin zebrania, najwcześniej po upływie pół godziny.
3. Zebranie zwołane w drugim terminie jest uprawnione do podejmowania uchwał bez względu na liczbę uczestników.
4. Uchwały zebrania wiejskiego w sprawach określonych w § 8 zapadają większością głosów uczestniczących w zebraniu mieszkańców, to znaczy liczba głosów “za” musi być większa od liczby głosów “przeciw”. W przypadku równej liczby głosów “za” i “przeciw” głosowanie należy powtórzyć.
§ 10
1. Zebranie wiejskie zwołuje Sołtys, zawiadamiając mieszkańców poprzez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń na 7 dni przed zebraniem, a w razie jego nieobecności jego zastępca z własnej inicjatywy, na wniosek Rady Sołeckiej lub na pisemny wniosek co najmniej 1/5 mieszkańców uprawnionych do głosowania.
2. W ogłoszeniu o zebraniu należy podać informacje o terminie, miejscu i tematyce zebrania oraz o możliwości zwołania zebrania w drugi
m terminie – w przypadku braku kworum.3. Sołtys może wyrazić zgodę na udział w zebraniu młodzieży nieletniej w celu przedstawienia przez nią swoich postulatów.
4. Sołtys jest zobowiązany zwołać zebranie wiejskie na wniosek organów gminy w terminie przez n
ie ustalonym.Organ gminy wnioskujący zwołanie zebrania jest obowiązany podać temat zebrania na 7 dni przed terminem zebrania.
5. W sytuacji gdy Sołtys nie zwoła zebrania wiejskiego na wniosek organów gminy, zebranie zwołuje Wójt Gminy.
6. Obradom zebrani
a przewodniczy Sołtys lub przewodniczący zebrania wybrany przez zebranie wiejskie.7. Obrady zebrania są protokołowane. Protokół i uchwały podpisuje Sołtys lub przewodniczący zebrania i protokolant.
8. Protokół z zebrania wiejskiego powinien zawierać:
1) m
iejsce i datę zebrania,2) stwierdzenie prawomocności zebrania i liczbę jego uczestników,
3) porządek zebrania,
4) treść podejmowanych uchwał i zgłoszonych wniosków wraz z danymi dot. wyników głosowania w sprawie ich przyjęcia (ilość uczestników głosowania, ilość głosów: za, przeciw, wstrzymujących się),
5) przebieg dyskusji,
6) listę obecności w formie załącznika do protokołu.
9. Sołtys prowadzi zbiór uchwał i protokołów zebrania wiejskiego.
§ 11
1. Sołtys przekazuje uchwały i kopie protokołów Wójt
owi Gminy w terminie 7 dni od dnia zebrania.2. Wójt Gminy sprawdza zgodność powyższych dokumentów z prawem i przekazuje je właściwemu organowi gminy lub instytucji zewnętrznej do dalszego załatwienia.
§ 12
1. Kompetencje Sołtysa:
1) reprezentuje sołectwo na zewnątrz,
2) zwołuje i organizuje zebranie wiejskie zgodnie z § 10 pkt 1 statutu,
3) przewodniczy Radzie Sołeckiej oraz zwołuje jej posiedzenia,
4) realizuje uchwały Rady Gminy dotyczące sołectwa, a także umożliwia zapoznanie się z uchwałami Rady Gminy przez jak najszerszy krąg mieszkańców,
5) w zakresie ustalonym przez Radę Gminy dokonuje poboru podatków.
2. Sołtys składa corocznie sprawozdania ze swojej działalności przed zebraniem wiejskim.
3. Uczestniczy w naradach sołtysów zwoływanych okresowo przez
Wójta Gminy.4. Sołtys ma obowiązek uczestniczenia w sesjach Rady Gminy.
5. Sołtys ma prawo w sprawach sołectwa zgłaszania interpelacji i wniosków na sesjach Rady Gminy, zabierania głosu w dyskusji, zgodnie z regulaminem Rady.
6. W przypadku gdy Sołtys nie może osobiście uczestniczyć w sesji Rady Gminy lub pracach organów Rady, może upoważnić do swojej reprezentacji zastępcę Sołtysa lub innego członka Rady Sołeckiej.
7. Z tytułu wypełniania swoich obowiązków, uczestnictwa w posiedzeniach organów Rady Gminy i reprezentowania sołectwa, Sołtysowi przysługuje dieta na zasadach ustalonych przez Radę Gminy.
§ 13
Rada Sołecka
1. Rada Sołecka liczy 4 osoby i posiada następujące obowiązki i uprawnienia:
1) pomaga Sołtysowi w prowadzeniu i załatwianiu spraw sołectwa,
2) inicjuje i prowadzi na terenie sołectwa prace możliwe do wykonania małymi nakładami finansowymi i przy współudziale mieszkańców, np. utrzymanie w czystości terenów wiejskich, szczególnie o charakterze publicznym,
3) w pełnym składzie uczestniczy i podpisuje umowy społeczne, w tym przypadku Rada Sołecka reprezentuje wszystkich mieszkańców sołectwa,
4) współdziała z właściwymi organizacjami społecznymi w celu wspólnej realizacji zadań.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-23/49/03 z dnia 8 kwietnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 13).
R o z d z i a ł IV
MAJĄTEK SOŁECTWA I JEGO FINANSE
§ 14
1. Sołectwo dysponuje mieniem komunalnym przekazanym przez Wójta Gminy.
2. Majątek ruchomy sołectwa zarejestrowany jest w księdze inwentarzowej gminy.
3. Zasady gospodarowania mieniem komunalnym określa “Regulamin dysponowania i korzystania przez sołectwo z powierzonego mienia komunalnego” stanowiący załącznik nr 1 niniejszego statutu.
4. Nadzór nad powierzonym sołectwu mieniem sprawuje Sołtys lub inna osoba wskazana przez zebranie wiejskie.
5. Czynności związane z dysponowaniem mieniem określa Wójt Gminy, który w razie potrzeby może ustalić zasady wynagrodzenia za ich wykonywanie.
§ 15
Nadzór nad sołectwem
1. Nadzór nad sołectwem i działalnością Sołtysa oraz Rady Sołeckiej sprawuje Rada Gminy.
2. Funkcje kontrolne wobec organów sołectwa w imieniu Rady Gminy wykonuje Komisja Rewizyjna.
3. Organy gminy mogą ingerować w sprawy sołectwa tylko w przypadkach, kiedy organy sołectwa działają niezgodnie z prawem.
4. Każdy mieszkaniec sołectwa uczestniczący w zebraniu wiejskim ma prawo domagania się sprawozdania z wykonania uchwał zebrania wiejskiego.
5. Nadzór nad bieżącym działaniem organów sołectwa w zakresie zgodności z prawem sprawuje Wójt Gminy.
R o z d z i a ł V
TRYB WYBORU I ODWOŁANIA SOŁTYSA I RADY SOŁECKIEJ
§ 16
Organizacja wyborów
1. Do wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej uprawnione jest zebranie wiejskie.
2. Zebranie wiejskie do przeprowadzenia wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej zwołuje Wójt Gminy w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzenia wyborów Rady Gminy, określając jednocześnie miejsce, dzień, godzinę zebrania wiejskiego oraz wyznaczając jego przewodniczącego (rola wyznaczonego przewodniczącego kończy się z chwilą wyboru przewodniczą
cego przez zebranie wiejskie – zgodnie z § 18 pkt 1).3. Zarządzenie Wójta Gminy w sprawie wyborów określonych w pkt 2 powinno być podane do wiadomości mieszkańców w sposób zwyczajowo przyjęty poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń w Urzędzie Gminy i soł
ectwie.§ 17
1. W zebraniu wyborczym mogą uczestniczyć mieszkańcy stale zamieszkujący na terenie sołectwa posiadający czynne i bierne prawo wyborcze.
2. Dla dokonania wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej wymagana jest obecność co najmniej 1/5 uprawnionych mieszkańców sołectwa.
3. O ile w wyznaczonym terminie nie uzyskano wymaganego kworum, należy wyznaczyć drugi termin zebrania najwcześniej po pół godzinie.
4. Zebranie zwołane w trybie pkt 3 jest prawomocne bez względu na liczbę obecnych osób.
§ 18
Przebieg zebrania wyborczego
1. Zebranie wyborcze dokonuje wyboru przewodniczącego obrad.
2. Sołtys wraz z Radą Sołecką składają sprawozdania z działalności w okresie upływającej kadencji.
3. Wybory przeprowadza komisja wyborcza składająca się z 3–5 osób wybranych w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów spośród osób uczestniczących w zebraniu.
4. Członek komisji wyborczej nie może kandydować do władz samorządu sołectwa.
5. Do obowiązków komisji wyborczej należy:
1) przyjęcie zgłoszeń kandydatów,
2) przygotowanie kart do głosowania,
3) przeprowadzenie głosowania tajnego,
4) ustalenie i ogłoszenie wyników głosowania.
6. Wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej dokonuje się w głosowaniu tajnym w następujący sposób:
1) kandydować do organów sołectwa mogą osoby posiadające czynne i bierne prawo wyborcze, które wyraziły zgodę na kandydowanie,
2) komisja sporządza karty do głosowania opatrzone pieczęcią Rady Gminy,
3) głosujący oddaje głos na tego kandydata (lub kandydatów), przy nazwisku (nazwiskach) którego (których) postawił znak “X” w kratce z lewej strony,
4) w wyborach Sołtysa stawia się tylko jeden znak “X”, wybierając tylko jednego kandydata,
5) w wyborach do Rady Sołeckiej stawia się maksymalnie tyle znaków “X” przy nazwiskach kandydatów, ile maksymalnie może Rada Sołecka liczyć członków,
6) głos jest nieważny, jeżeli:
a) karta do głosowania jest całkowicie przekreślona lub przedarta,
b) zawiera większą ilość znaków “X” przy nazwiskach kandydatów niż miejsc w organach sołectwa,
c) karta do
głosowania jest inna niż sporządzona przez komisję.7. Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej przeprowadzane są oddzielnie, z tym że wybory Sołtysa odbywają się jako pierwsze.
8. Sołtysem zostaje wybrany kandydat, który uzyskał największą ilość głosów osób uczestniczących w głosowaniu. W przypadku, gdy żaden kandydat nie uzyskał wymaganej większości, przeprowadza się wybory ponownie aż do skutku spośród dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą ilość głosów. Wybór stwierdza przewodniczący zebrania.
9. C
złonkami Rady Sołeckiej zostają te osoby, które uzyskały największą ilość ważnie oddanych głosów (zwykłą większością). W przypadku równej ilości głosów przeprowadza się wybory ponowne (uzupełniające) pomiędzy kandydatami, którzy uzyskali równą ilość głosów.10. Na swoim pierwszym zebraniu Rada Sołecka wybiera zastępcę Sołtysa, na wniosek Sołtysa, zwykłą większością głosów.
§ 19
W sprawach nieunormowanych w statucie, a dotyczących wyborów organów sołectwa decyzje podejmuje zebranie wiejskie.
§ 20
1. Mandat S
1) śmierci,
2) zrzeczenia się,
3) odwołania przed upływem kadencji przez wyborców,
4) utraty prawa wybieralności.
2. Wójt Gminy zarządza wybory uzupełniające do organów samorządu wiejskiego.
3. Wybory uz
upełniające odbywają się według zasad określonych w § 17–19 niniejszego statutu.R o z d z i a ł VI
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 21
1. Rada Gminy na 6 m-cy przed upływem kadencji winna wprowadzić poprawki lub zmiany do statutu – wynikające ze zmiany prawa, z wł
asnej inicjatywy lub na wniosek zebrania wiejskiego.2. Zmiany w statucie przeprowadza się w trybie przewidzianym dla jego uchwalenia.
3. Interpretację statutu sołectwa przeprowadza Rada Gminy.