1200

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W BOLESŁAWCU

z dnia 26 lutego 2003 r.

w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Bolesławiec

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 ze zmian.) oraz art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmian.) Rada Miejska w Bolesławcu uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Bolesławiec.

§ 2

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 ze zmian.) zwana jest w niniejszej uchwale “ustawą”.

§ 3

1. W skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Bolesławiec wchodzą lokale stanowiące jej własność, albo własność komunalnych osób prawnych lub spółek prawa handlowego utworzonych z udziałem gminy, z wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego.

2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) lokalu – należy przez to rozumieć lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki,

2) lokalu socjalnym – należy przez to rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie,

3) lokalu zamiennym – należy przez to rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni,

4) gospodarstwie domowym – należy przez to rozumieć gospodarstwo prowadzone przez osoby stale razem zamieszkujące,

5) najniższej emeryturze – należy przez to rozumieć kwotę najniższej emerytury ogłaszanej przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

§ 4

Wynajmującym lokale, o których mowa w § 3 ust. 2, jest Gmina Miejska Bolesławiec jako ich właściciel, reprezentowana przez wskazanego przez gminę zarządcę budynków.

§ 5

1. Za dochód, przyjęty dla celów ustalenia czy osoba ubiegająca się o najem lokalu stanowiącego własność Gminy Miejskiej Bolesławiec spełnia kryterium umieszczenia jej w rocznym wykazie, uważa się sumę wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego, osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym wydane jest zaświadczenie.

2. Za dochód przyjęty do celów ustalenia czy osoba ubiegająca się o najem lokalu stanowiącego własność gminy miejskiej spełnia kryterium uznania jej

za osobę uprawnioną do zawarcia umowy najmu, uważa się sumę wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego, osiągniętych w okresie ostatnich trzech miesięcy przed otrzymaniem propozycji mieszkaniowej.

3. Za dochód, w rozumieniu niniejszej uchwały, uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

§ 6

1. Wnioski o najem lokali, złożone do końca danego roku podlegają rozpatrzeniu w roku następnym, zgodnie z trybem przyjętym w niniejszej uchwale.

2. Trybu określonego w ust. 1 nie stosuje się do lokali socjalnych przyznawanych wyrokiem sądowym.

R o z d z i a ł II

Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem

Gminy Miejskiej Bolesławiec

§ 7

Gmina Miejska Bolesławiec wynajmuje lokale osobom, które spełniają kryteria wymienione w § 11 ust. 1, jeżeli wnioskujące osoby, ich małżonkowie, ani żadne z osób wspólnie z nimi prowadzące gospodarstwo domowe, nie posiadają tytułu prawnego do lokalu (nieruchomości) położonego (położonej) na terenie gminy lub w miejscowości pobliskiej.

§ 8

Do prowadzenia spraw związanych z zawarciem umowy najmu zobowiązany jest Prezydent Miasta Bolesławiec poprzez upoważniony przez niego właściwy wydział.

§ 9

Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób Gminy Miejskiej Bolesławiec, z wyjątkiem lokali socjalnych, mogą być wynajmowane tylko na czas nieoznaczony.

§ 10

1. Przyjmuje się zasady jawności, co do sposobu przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umów najmu, jak też sposobu wyboru osób, z którymi powinny być zawierane umowy najmu.

2. Jawność postępowania ma na celu kontrolę społeczną nad trybem zawierania umów najmu.

3. Kontrolę społeczną sprawuje Komisja Infrastruktury, Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Rady Miejskiej Bolesławiec.

R o z d z i a ł III

Kryteria wyboru osób, którym przysługuje skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony, lokalu zamiennego i lokalu socjalnego oraz

ustalenie pierwszeństwa w zawieraniu umów najmu

§ 11

1. Najemcami lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą być osoby, które posiadają stałe zameldowanie w Bolesławcu przynajmniej przez okres ostatnich 5 lat, przed datą umieszczenia w wykazie i spełniają łącznie następujące kryteria:

1) zamieszkują w lokalu, w którym na osobę zameldowaną na pobyt stały, przypada mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi,

2) dochody z gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekraczają:

– 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,

– 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

2. W celu ustalenia powierzchni łącznej pokoi przypadającej na osobę zameldowaną na pobyt stały przyjmuje się wyłącznie osoby, które wspólnie razem zamieszkują i które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa lokatora bądź właściciela.

3. Od zasady określonej w ust. 1 pkt 1 można będzie odstąpić w następujących przypadkach:

1) jeżeli w miejscu zamieszkiwania wnioskodawcy występuje przechodni układ pokoi – wówczas powierzchnia łączna pokoi przypadająca na jedną osobę nie może być większa niż 6 m2 ,

2) wspólnego zamieszkiwania z osobą niepełnosprawną całkowicie niezdolną do samodzielnego poruszania się bez wózka inwalidzkiego, lub z osobą, dla której lekarz specjalista wskazał zamieszkiwanie w oddzielnym pokoju ze względu na jej stan zdrowia – wówczas w powierzchni łącznej pokoi nie uwzględnia się 10 m2, oraz osoby niepełnosprawnej.

§ 12

1. Najemcą lokalu zamiennego, poza przypadkami określonymi w art. 10 ust. 4 i art. 32 ustawy, może być wyłącznie osoba, która nie utraciła uprawnień do dotychczasowego lokalu i:

1) której dotychczasowy lokal został uznany za niemieszkalny,

2) która zamieszkuje w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego, wyburzenia lub sprzedaży,

3) która utraciła lokal w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru.

2. W przypadkach wymienionych w ust. 1, Gmina Miejska Bolesławiec może wynająć oprócz lokalu zamiennego, inne lokale, gdy w lokalu oprócz najemcy i osób prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe zamieszkują dodatkowo – wstępni, lub zstępni, pełnoletnie rodzeństwo, rozwiedzeni małżonkowie, lub osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych.

3. Gdy zajdzie konieczność wynajęcia innych lokali, o których mowa w ust. 2, lokalami tymi mogą być lokale socjalne lub lokale wymagające przeprowadzenia modernizacji lub gruntownego remontu, przy czym prace te wykonywane będą przez przyszłego najemcę na koszt własny, bez możliwości żądania zwrotu poniesionych nakładów od wynajmującego.

4. W przypadku zwolnienia się części lokalu wspólnego, najemcy pozostałej części lokalu Gmina Miejska Bolesławiec może wskazać lokal zamienny.

5. Tryb przydziału lokali zamiennych określonych w ust. 1 pkt 2 i 3 ustala każdorazowo Prezydent Miasta, stosownie do wniosku zarządcy, z pominięciem wykazów, o którym mowa w § 16.

§ 13

1. Najemcą lokalu socjalnego, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy, może zostać wyłącznie osoba, która utraciła tytuł prawny do lokalu i której dochody z gospodarstwa domowego nie przekraczają:

1) 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,

2) 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

2. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na czas oznaczony, nie krótszy niż jeden rok.

3. Umowę najmu lokalu socjalnego przedłuża się na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji materialnej, o której mowa w ust. 1, a ponadto:

1) nie zalega z opłatami za lokal,

2) przestrzega zasad regulaminu porządku domowego,

3) utrzymuje lokal w należytym stanie.

4. Do określenia wysokości dochodu, uzasadniającego zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego na następny okres, przyjmuje się dochód, o którym mowa w § 5 ust. 3, z ostatnich 12 miesięcy, przed datą rozpatrzenia wniosku.

5. Najemca lokalu przydzielonego na czas nieoznaczony, którego dochody gospodarstwa domowego spełniają wymogi ust. 1, a zajmowany lokal spełnia kryteria lokalu socjalnego, może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego na dotychczas zajmowany lokal. W takim przypadku umowa najmu zostanie zawarta na czas oznaczony, o jakim mowa w ust. 2.

6. W razie wzrostu dochodów gospodarstwa domowego najemcy ponad wysokość określoną w ust. 1 uzasadniającą oddanie w najem lokalu socjalnego, ale nie więcej niż dochód określony w § 11 ust. 1 pkt 1, Gmina Miejska Bolesławiec może zawrzeć z dotychczasowym najemcą umowę najmu tego lokalu na czas nieoznaczony, pod warunkiem przeprowadzenia jego remontu na własny koszt, bez możliwości żądania zwrotu poniesionych nakładów od wynajmującego, i pod warunkiem, że najemca będzie płacił czynsz, o którym mowa w art. 7 ustawy.

7. Przepis ust. 6 nie ma zastosowania do osób, które otrzymały prawo do lokalu socjalnego w wyniku wyroku sądu, oraz do osób, którym sąd orzekł “eksmisję na bruk”.

§ 14

W wyjątkowych przypadkach, Prezydent Miasta Bolesławiec może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone § 11 ust. 1, o ile jest to uzasadnione szczególnym interesem społeczności lokalnej, bądź ze względu na zasady współżycia społecznego.

§ 15

1. Umowy najmu lokalu zamiennego, o których mowa w § 12 z wyłączeniem ust. 1 pkt 1), zawierane są w pierwszej kolejności.

2. Umowy najmu lokali socjalnych zawierane są w pierwszej kolejności z osobami, które:

1) zostały pozbawione mieszkań w wyniku klęsk żywiołowych, katastrofy lub pożarów i nie mają prawa do lokalu zamiennego,

2) które mają orzeczone przez sąd uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego,

3) opuściły placówkę opiekuńczo-wychowawczą w wyniku osiągnięcia pełnoletności i nie spełniają kryteriów zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony,

4) zamieszkują z osobą skazaną prawomocnym wyrokiem za znęcanie się nad nią (rodziną) bądź zmuszone zostały do opuszczenia mieszkania, z uwagi na fakt niemożności dalszego zamieszkiwania wspólnie z osobą skazaną za znęcanie się.

R o z d z i a ł IV

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali i o najem lokali socjalnych

§ 16

1. Wszczęcie procedury uzyskania najmu lokalu rozpoczyna złożenie przez ubiegającego się wniosku o najem lokalu, lokalu socjalnego lub lokalu zamiennego w Urzędzie Miasta.

2. Ustalenie osób, spełniających kryteria zawarte w § 11, § 12, § 13 i § 14 następuje w formie rocznych wykazów.

3. Roczne wykazy sporządza Prezydent Miasta Bolesławiec w sposób jawny i zapewniający społeczną kontrolę, o której mowa w § 10 ust. 3.

4. Osoby, których wniosek został rozpatrzony negatywnie, mogą składać odwołania do Prezydenta Miasta.

5. Ostateczny wykaz osób, po uwzględnieniu odwołań, ustala Prezydent Miasta Bolesławiec po zaopiniowaniu przez właściwą komisję.

6. Wykaz sporządzony w danym roku obowiązuje do czasu ustalenia nowego wykazu.

7. Nieumieszczenie ubiegającego się w danym roku w ostatecznym wykazie, nie wyłącza jego prawa do uaktualnienia wniosku na lata następne.

8. Umieszczenie danej osoby w wykazie, o którym mowa w ust. 5, nie stanowi zobowiązania Gminy Miejskiej Bolesławiec do zawarcia z nią umowy najmu w danym roku.

9. Na każdym etapie załatwiania sprawy najmu lokalu Prezydent Miasta może skreślić osobę z wykazu, o której mowa w ust. 5, jeżeli:

1) dane zawarte we wniosku o najem lokalu, okażą się nieprawdziwe,

2) wnioskodawca przestaje spełniać kryteria i warunki do ubiegania się o najem lokalu z zasobu mieszkaniowego gminy,

3) nie przyjęła dwóch kolejnych propozycji mieszkaniowych, odpowiadających jej aktualnej sytuacji materialnej,

4) zwiększeniu ulegnie powierzchnia łączna pokoi, przypadająca na 1 osobę ponad określoną w § 11 ust. 1 pkt 1, i o ile nie zajdą okoliczności wymienione w § 11 ust. 3.

10. O skreśleniu z wykazu wnioskodawca jest informowany w formie pisemnej.

11. Jeżeli uprawnione osoby znajdujące się w wykazie ostatecznym nie otrzymały lokalu w danym roku, zachowują pierwszeństwo do skierowania do zawarcia umowy najmu w roku następnym, jeżeli po przeprowadzonej weryfikacji wniosku zachowują kryteria przydziału, o których mowa w § 11 ust. 1 i w § 13 ust. 1. W dalszej kolejności zostaną umieszczone w wykazie osoby, które uzyskały uprawnienia do najmu w roku bieżącym, poczynając od najniższej powierzchni łącznej pokoi przypadającej na jedną osobę, a w przypadku osób pozostających w tzw. “bezdomności” czas pozostawania w takim stanie.

12. Nieprzyjęcie przez osoby umieszczone w wykazie, o którym mowa w ust. 5, propozycji zasiedlenia zwolnionego lokalu, spowoduje przesunięcie tych osób, na ostatnią pozycję w wykazie.

R o z d z i a ł V

Zamiany mieszkań

§ 17

W celu poprawy warunków zamieszkiwania Gmina Miejska Bolesławiec dokonuje zamiany lokali z urzędu oraz pośredniczy w zamianach wzajemnych, przy zachowaniu w odniesieniu do lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Bolesławiec, minimalnej powierzchni pokoi ustalonej jak dla lokalu socjalnego.

§ 18

1. Gmina Miejska Bolesławiec na wniosek najemcy może dokonać zamiany z urzędu lokalu na inny lokal, wchodzący w skład jej zasobu w przypadkach, gdy:

1) dotychczas zajmowany lokal nie kwalifikuje jego najemcy do otrzymania dodatku mieszkaniowego ze względu na ponadnormatywną powierzchnię użytkową, a proponowany do zamiany lokal będzie odpowiadał standardowi dotychczas zajmowanego,

2) najemca wystąpił z wnioskiem o zamianę na lokal o niższym standardzie,

3) najemca lub członek gospodarstwa domowego najemcy jest osobą niepełnosprawną, całkowicie niezdolną do samodzielnego poruszania się bez wózka inwalidzkiego, zajmującą lokal niedostosowany do jej potrzeb,

4) najemca zajmuje lokal, który w wyniku zawarcia małżeństwa, urodzenia lub przysposobienia dziecka nie zapewnia minimalnej normy powierzchni pokoi, tj. 5 m2 na 1 osobę,

5) najemca uznany przez sąd rodziną zastępczą zajmuje lokal, który nie zapewnia minimalnej powierzchni pokoi, tj. 5 m2 na 1 osobę,

6) zwalniany lokal spełnia warunki prawne i techniczne umożliwiające jego natychmiastowe zasiedlenie.

2. Gmina Miejska Bolesławiec na wniosek najemcy może dokonać zamiany z urzędu lokalu socjalnego na inny lokal socjalny, w przypadku gdy:

1) jeden z członków gospodarstwa domowego doznał trwałego kalectwa, które w istotny sposób utrudnia korzystanie z lokalu,

2) w wyniku zawarcia małżeństwa, urodzenia lub przysposobienia dziecka lokal zajmowany przestanie zapewniać minimalną normę powierzchni pokoi, tj. 5 m2 na 1 osobę.

§ 19

1. Gmina Miejska Bolesławiec wyraża zgodę na wzajemną zamianę lokali, będących przedmiotem najmu, a wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Bolesławiec, na inne lokale, do których przysługują następujące tytuły prawne:

1) umowa najmu,

2) decyzja administracyjna o przydziale lokalu,

3) lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,

4) własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,

5) prawo własności lokalu mieszkalnego lub budynku przeznaczonego na stały pobyt ludzi,

i pod warunkiem uzyskania zgody ich zarządców.

2. Gmina Miejska Bolesławiec nie zezwoli na zamianę lokali, jeżeli w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi oraz gdy osiągany dochód uniemożliwi utrzymanie z własnych środków zamienionego lokalu.

3. Warunkiem dokonania zamiany wzajemnej jest uregulowanie przez strony wszelkich zobowiązań finansowych wobec Gminy Miejskiej Bolesławiec.

4. Gmina Miejska Bolesławiec umieszcza złożone oferty w prowadzonym przez właściwy wydział, “zeszycie zamian” i udostępnia je w sposób zwyczajowo przyjęty.

5. Gmina Miejska Bolesławiec może wyrazić zgodę na zamianę lokali osobom, względem których sąd orzekł wydanie lokalu należącego do jej zasobu mieszkaniowego, pod warunkiem spłaty zaległości czynszowych przez drugą stronę biorącą udział w tej zamianie.

§ 20

Zgodę na zamiany przewidziane w § 18 i 19, oprócz najemcy winny wyrazić wszystkie osoby pełnoletnie, stale razem zameldowane, posiadające uprawnienia do przebywania w lokalu.

R o z d z i a ł VI

Zwiększanie mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Bolesławiec poprzez adaptację lokali niemieszkalnych

na lokale mieszkalne

§ 21

Mieszkaniowy zasób Gminy Miejskiej Bolesławiec można zwiększyć poprzez dokonywanie przez osoby fizyczne na koszt własny adaptacji pomieszczeń niemieszkalnych, niewchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych, usytuowanych w obiektach stanowiących własność Gminy Miejskiej Bolesławiec, w celu wybudowania lub powiększenia zajmowanego mieszkania.

§ 22

Adaptacja, o której mowa w § 21, polega na nadbudowie, przebudowie, rozbudowie pomieszczeń niemieszkalnych w obiektach budowlanych, wytypowanych przez zarządcę.

§ 23

Lista obiektów wytypowanych do adaptacji znajduje się we właściwym wydziale, oraz u zarządcy.

§ 24

O adaptację mogą ubiegać się osoby zameldowane na pobyt stały w Bolesławcu, nieposiadające uprawnień do jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego, działki budowlanej lub domu, składając stosowny wniosek (podanie) w Urzędzie Miasta, ze wskazaniem obiektu, w którym dokonywana będzie adaptacja.

§ 25

Osoba adaptująca winna dostarczyć orzeczenie konstrukcyjne budynku, wstępny szkic pomieszczenia niemieszkalnego z zaznaczeniem części do adaptacji (wykonany przez osobę uprawnioną) z podaniem powierzchni przeznaczonej na adaptację, powierzchni przeznaczonej do wspólnego użytkowania przez wszystkich mieszkańców budynku, wskazaniem dostępu do przewodów kominowych i na dach, o ile taka potrzeba istnieje, a także zgodę wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych, wyrażoną w formie uchwały wspólnoty mieszkaniowej.

§ 26

Skompletowane dokumenty, o których mowa w § 25, przedstawione będą Prezydentowi Miasta Bolesławiec, celem uzyskania przez osobę, o której mowa w § 24, zgody zawarcia umowy użyczenia pomieszczenia niemieszkalnego do adaptacji – a po jej zakończeniu – uzyskanie zapewnienia, że z osobą tą zostanie zawarta umowa najmu.

§ 27

1. Na podstawie uzyskanej zgody Prezydenta Miasta Bolesławiec oraz wymaganych ekspertyz i projektów technicznych, osoba wymieniona w § 24 zawiera z zarządcą umowę o udostępnienie obiektu budowlanego z przeznaczeniem na adaptację.

2. W zawartej umowie powinny być określone w szczególności warunki udostępnienia obiektu budowlanego do adaptacji, a także wzajemne obowiązki inwestora i zarządcy oraz stosowne rozliczenia z tym związane.

§ 28

Po zakończeniu robót adaptacyjnych i po uzyskaniu wpisu do rejestru obiektów zgłoszonych do użytkowania, inwestor, z którym zawarto umowę o udostępnienie obiektu budowlanego, otrzymuje skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego.

R o z d z i a ł VII

Zasady postępowania w stosunku do osób, które

pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub

w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci

najemcy

§ 29

Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność Gminy Miejskiej Bolesławiec z zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, którzy pozostali w lokalu po wyprowadzeniu się najemcy, jeżeli ten zrzekł się dotychczasowego prawa najmu oraz:

1) zamieszkał w lokalu, do którego uzyska prawo najmu w wyniku zastosowania art. 691 k.c.,

2) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym – w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych – nastąpiłoby przegęszczenie poniżej 5 m2 powierzchni łącznej pokoi na osobę.

§ 30

1. Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność Gminy Miejskiej Bolesławiec z osobami, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy, jeżeli zamieszkiwały z nim przez okres 10 lat.

2. W wyjątkowych przypadkach Prezydent Miasta może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu po śmierci najemcy z osobami wymienionymi w ust. 1, jeżeli zamieszkiwały z nim, przez okres krótszy niż 10 lat uwzględniając zasady współżycia społecznego.

§ 31

Umowy najmu, o których mowa w § 29 i § 30, mogą być zawierane za zgodą Prezydenta Miasta Bolesławiec, po wcześniejszym zaopiniowaniu wniosku stron przez zarządcę.

R o z d z i a ł VIII

Łączenie i podział lokali

§ 32

1. Najemca lokalu może wystąpić o przyłączenie do swojego lokalu, innego, zwolnionego lokalu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie, o ile zwolniony lokal nie spełnia wymogów samodzielności określonych w przepisach ustawy o własności lokali, oraz przemawiają za tym zasady współżycia społecznego.

2. Lokale nienadające się na stały pobyt ludzi i które nie mogą być przedmiotem przyłączenia, o którym mowa w ust. 1, zostaną skreślone z ewidencji zasobów lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 33

1. Najemca lokalu, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wystąpić z wnioskiem o jego podział na odrębne, samodzielne lokale, jeżeli taki podział będzie zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

2. Jeżeli w wyniku podziału lokalu, o którym mowa w ust. 1, zajmowanego dotychczas wspólnie przez najemcę oraz osoby określone w § 29 powstaną samodzielne lokale, o ich najem może ubiegać się najemca i wskazane przez niego osoby.

3. Prezydent Miasta Bolesławiec, po zasięgnięciu opinii zarządcy budynku, wydaje zgodę na dokonanie podziału, o którym mowa w ust. 1, oraz kieruje wskazane osoby do zawarcia umów najmu.

R o z d z i a ł IX

Postanowienia końcowe

§ 34

Osoby znajdujące się w rocznych wykazach przed wejściem w życie niniejszej uchwały podlegają jej przepisom.

§ 35

Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, traci moc uchwała nr XLV/368/01 Rady Miejskiej w Bolesławcu z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Bolesławiec.

§ 36

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Bolesławiec.

§ 37

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

STANISŁAW MAŁKOWSKI