D z i a ł VII
Organy wykonawcze Gminy
R o z d z i a ł 1
Burmistrz
§ 101
1. Burmistrz jest organem wykonawczym gminy.
2. Zasady i tryb przeprowadzania wyborów burmistrza określa odrębna ustawa.
3. Z burmistrzem nawiązuje się stosunek pracy na podstawie wyboru. W imieniu Rady jako pracodawcy czynności z tym związane wykonuje przewodniczący Rady.
4. Wynagrodzenie burmistrza ustala Rada w drodze odrębnej uchwały.
§ 102
1. Burmistrz w drodze zarządzenia powołuje i odwołuje swoich zastępców, określając równocześnie ich liczbę, stosownie do treści art. 26a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.
2. Funkcji burmistrza oraz jego zastępców nie można łączyć z:
a. funkcją wójta, burmistrza i prezydenta i ich zastępców w innej gminie,
b. członkostwem w organach innych jednostek samorządu terytorialnego, w tym gminie, w której jest burmistrzem lub zastępcą burmistrza,
c. zatrudnieniem w administracji rządowej,
d. mandatem posła lub senatora.
§ 103
1. Uchwała Rady w sprawie nieudzielenia burmistrzowi absolutorium jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza. Przed podjęciem uchwały w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium Rada Miejska zapoznaje się z wn
ioskiem i opinią, o których mowa w art. 18a ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym.2. Uchwałę w sprawie absolutorium Rada Gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym.
3. Rada Miejska może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza z przyczyny określonej w ust. 1 na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały w sprawie nieudzielania burmistrzowi absolutorium.
4. Przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 3, Rada Miejska zapoznaje się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie uchwały Rady o nieudzieleniu burmistrzowi absolutorium oraz wysłuchuje wyjaśnień burmistrza.
5. Uchwałę, o której mowa w ust. 3, Rada Miejska podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady w głosowaniu imiennym.
§ 104
1. Rada Miejska może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza z innej przyczyny niż nieudzielenie burmistrzowi absolutorium jedynie na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu Rady.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wymaga formy pisemnej i uzasadnienia przyczyny odwołania oraz podlega zaopiniowaniu przez Komisję Rewizyjną.
3. Rada Miejska może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
4. Uchwałę, o której mowa w ust. 3, Rada Miejska podejmuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu Rady w głosowaniu imiennym.
§ 105
Jeżeli zgłoszony w trybie § 104 ust. 1 wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza nie uzyskał wymaganej większości głosów, kolejny wniosek może być zgłoszony w tym trybie nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy
od poprzedniego głosowania.§ 106
1. W przypadku wygaśnięcia mandatu burmistrza przed upływem kadencji, przeprowadza się wybory przedterminowe na zasadach określonych w ustawie o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta oraz w ustawie – O
rdynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.2. Wyborów nie przeprowadza się, jeżeli data wyborów przedterminowych miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji burmistrza.
3. Wygaśnięcie mandatu burmistrza przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępców.
§ 107
W przypadku wygaśnięcia mandatu burmistrza przed upływem kadencji w sytuacji przewidzianej w § 106 ust. 2, jego funkcję pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów do czasu wyboru
nowego burmistrza.§ 108
1. Po upływie kadencji, burmistrz pełni swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego burmistrza.
2. Po upływie kadencji burmistrza zastępcy burmistrza pełnią swoje obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez nowo powołanych zastępców burmistrza
.§ 109
Objęcie obowiązków przez burmistrza następuje z chwilą złożenia wobec Rady Miejskiej ślubowania o następującej treści: “Obejmując urząd burmistrza miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: “Tak mi dopomóż Bóg”.
R o z d z i a ł 2
Zadania Burmistrza
§ 110
1. Burmistrz jest organem wykonawczym gminy.
2. Burmistrz wykonuje uchwały Rady Miejskiej i zadania gminy określone przepisami prawa.
3. Do zadań burmistrza należy w szczególności:
1) przygotowywanie projektów uchwał Rady,
2) określenie sposobu wykonywania uchwał Rady,
3) gospodarowanie mieniem komunalnym,
4) wykonywanie budżetu gminy,
5) zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych,
6) wykonywanie zadań zleconych z zakresu administracji rządowej,
7) podejmowanie decyzji i zarządzeń
w sprawach majątkowych gminy nieprzekraczających zakresu zwykłego zarządu, to jest:a) zaciąganie w roku budżetowym pożyczek i kredytów krótkoterminowych do wysokości ustalonej przez Radę,
b) zaciąganie zobowiązań w zakresie podejmowania inwestycji i remontów o wartości nieprzekraczającej granicy ustalanej corocznie przez Radę,
c) samodzielne zaciąganie zobowiązań w imieniu gminy do wysokości sumy określonej corocznie przez Radę,
8) wyrażanie zgody na poniesienie jednorazowego wydatku wyższego niż wielkość wynikającą z harmonogramu realizacji d
ochodów i wydatków gminy,9) udzielanie kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych pełnomocnictw do zarządu mieniem tych jednostek – (ogólnych i szczególnych upoważniających do podjęcia czynności przekraczających zwykły zarząd).
4. W realizacji zadań gminy burmistrz podlega wyłącznie Radzie.
§ 111
1. Burmistrz wykonuje zadania przy pomocy swoich zastępców oraz Urzędu Miasta, zwanego dalej Urzędem.
2. Kierownikiem Urzędu jest burmistrz.
3. W zakresie ustalonym przez burmistrza może on powierzyć prowadzenie spraw gminy w swoim imieniu zastępcom, sekretarzowi gminy lub innym, imiennie upoważnionym osobom.
4. Kierownik Urzędu wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników Urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych
.5. Organizację i zasady funkcjonowania Urzędu określa Regulamin Organizacyjny nadany przez burmistrza w drodze zarządzenia.
6. Status prawny pracowników samorządowych określa odrębna ustawa.
7.1) Pracownikami mianowanymi Urzędu Miasta są naczelnicy wydziałów,
2) Status pracownika mianowanego można otrzymać po rocznej nienagannej pracy.
§ 112
1. Burmistrz określa zadania dla swoich zastępców, organizuje pracę Urzędu, kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
2. W sprawach niecie
rpiących zwłoki, związanych z bezpośrednim zagrożeniem interesu publicznego, burmistrz podejmuje czynności należące do jego kompetencji, łącznie z prawem wydawania zarządzeń porządkowych. Czynności podjęte w tym trybie wymagają zatwierdzenia przez Radę Miejską.§ 113
1. Burmistrz wydaje decyzje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.
2. Burmistrz może upoważnić swoich zastępców lub innych pracowników Urzędu do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu burmistrza.
3. Decyzje wyda
wane przez burmistrza w sprawach z zakresu administracji publicznej podpisuje burmistrz lub inne upoważnione przez niego osoby. W decyzji wymienia się imiona i nazwiska osób, które brały udział w ich podejmowaniu.4. Od decyzji wydanych przez burmistrza,
w sprawach z zakresu zadań własnych Gminy, służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.§ 114
Burmistrz składa Radzie na każdej sesji sprawozdanie:
– ze swojej działalności obejmującej okres od poprzedniej sesji do sesji bieżącej,
– z wykonan
ia uchwał Rady Miejskiej.§ 115
1. Skarbnik gminy jest głównym księgowym budżetu gminy.
2. Zadania skarbnika jako głównego księgowego budżetu gminy określają odrębne przepisy oraz Regulamin Organizacyjny Urzędu Miasta.
3. Skarbnik kontrasygnuje dokumenty
dotyczące czynności prawnych mogących spowodować powstanie zobowiązań majątkowych.4. Do kontrasygnaty czynności, o których mowa w ust. 3, skarbnik może upoważnić inną osobę.
5. Skarbnik, który odmówił kontrasygnaty, ma jednak obowiązek jej dokonania na pisemne polecenie burmistrza, przy równoczesnym powiadomieniu o tym przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej.
§ 116
1. Sekretarz gminy, w imieniu burmistrza, sprawuje nadzór nad wykonywaniem bieżących zadań przez Urząd Miasta, w szczególności nad terminowym i prawidłowym załatwianiem spraw, przestrzeganiem Regulaminu Organizacyjnego Urzędu i instrukcji kancelaryjnej.
2. Ponadto sekretarz zapewnia merytoryczną i techniczno-organizacyjną obsługę posiedzeń organów kolegialnych gminy oraz wykonuje inne zadania w ramach upoważnień udzielonych przez burmistrza.
§ 117
Sekretarz i skarbnik gminy mogą uczestniczyć w obradach Rady Gminy i jej komisji z głosem doradczym.