1136

UCHWAŁA RADY MIASTA I GMINY PRUSICE

z dnia 20 grudnia 2002 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Prusicach obejmującego działkę nr 12/22 oraz zmiany ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego Prusic

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późniejszymi zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późniejszymi zmianami) oraz uchwały nr XXIX/271/01 Rady Miasta i Gminy w Prusicach z dnia 29 czerwca 2001 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Prusicach obejmującego działkę nr 12/22 oraz zmiany ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego Prusic, uchwala się, co następuje:

R o z d z i a ł 1

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Prusicach obejmującego działkę nr 12/22 oraz zmianę ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego Prusic w granicach określonych w rysunku planu, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Plan ustala:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

2) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacyjnej.

2. Plan składa się z następujących części:

1) tekstu planu – stanowiącego treść niniejszej uchwały,

2) rysunku planu – określającego ustalenia dotyczące zasad kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej, wykonanego w skali 1:1000 i stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały.

3. Na ustalenia, o których mowa w ust. 1, składają się:

1) ogólne zasady zagospodarowania terenu, określone w rozdziale 2 niniejszej uchwały,

2) szczegółowe zasady zagospodarowania terenów objętych liniami rozgraniczającymi, określone w rozdziale 3 niniejszej uchwały,

3) przeznaczenie terenów w obrysie linii rozgraniczających o różnym przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania, określone i oznaczone odpowiednimi symbolami literowymi na rysunku planu.

4. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikiem,

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

3) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej podstawowej funkcji, ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony odpowiednim symbolem użytkowania,

4) funkcji lub sposobie użytkowania terenu – należy przez to rozumieć podstawową funkcję terenu.

R o z d z i a ł 2

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 3

1. Przedmiotem planu są tereny, przeznaczone na cele mieszkaniowe, zieleni urządzonej, obsługi komunikacji samochodowej oraz komunikacji pieszej.

2. Wyżej wymienione obszary przeznacza się pod zagospodarowanie oraz realizację obiektów i urządzeń, oznaczonych następującymi symbolami:

1) ZP – dla terenów zieleni urządzonej,

2) KS – dla terenów obsługi komunikacji samochodowej,

3) KP – dla terenów komunikacji pieszej oraz ścieżek rowerowych.

3. Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania oznacza się w rysunku planu jako:

1) ściśle określone linie ciągłe dla wskazania obowiązujących granic terenów,

2) linie przerywane dla wskazania orientacyjnych granic terenów; korekta ich przebiegu wynikająca z warunków konfiguracji i użytkowania terenu może być dokonywana w nawiązaniu do konkretnych potrzeb inwestycyjnych i określana szczegółowo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

4. Określone w planie funkcje terenów wskazują podstawowy ustalony w planie sposób użytkowania terenów. Ustala się możliwość wprowadzenia w obszarze poszczególnych, wyznaczonych w rysunku terenów funkcji uzupełniających usługowych, niekolidujących z funkcją podstawową i niezmieniających generalnie charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.

§ 4

Ustala się następujące zasady ochrony środowiska kulturowego: wszystkie nowe rodzaje inwestycji wymagają uzyskania opinii oraz uzgodnienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu w związku z położeniem w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego zespołu urbanistycznego wpisanego do rejestru nr 387 z dnia 25 listopada 1956 r.

§ 5

1. Ustala się następujące ogólne zasady powiązania terenów objętych ustaleniami planu z urządzeniami i sieciami uzbrojenia technicznego:

1) realizacja nowych obiektów kubaturowych powinna się odbywać wyłącznie po uprzednim uzbrojeniu terenów budowlanych w wymagane sieci infrastruktury, w powiązaniu z istniejącymi systemami uzbrojenia technicznego;

2) projektowane elementy sieci infrastruktury należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających dróg lokalnych, w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa od tej zasady;

3) dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń i elementów sieci uzbrojenia technicznego poza terenami wyznaczonymi w planie, na obszarze władania inwestora jako obiekty towarzyszące.

§ 6

1. Ustala się powiązanie terenów obsługi komunikacyjnej (przystanek autobusowy) z podstawowym układem drogowym (miejskim układem) poprzez drogę klasy L (ulicą Żmigrodzką).

2. Ustala się powiązanie terenu objętego planem poprzez układ komunikacji pieszej; teren ten skomunikowany będzie z centrum miasta oraz z częścią wschodnią za pomocą ciągu pieszo-rowerowego o szerokości minimalnej 1,5 m.

3. Ustala się, że realizacja poszczególnych elementów projektowanego układu komunikacyjnego będzie prowadzona wraz z kompleksową budową sieci uzbrojenia technicznego, lokalizowanych w korytarzach infrastruktury w liniach rozgraniczających ulic.

4. Korekty elementów istniejącego układu komunikacyjnego mogą być dokonywane w projektach technicznych budowy i modernizacji dróg i ulic, zaś ewentualne ich poszerzanie może się odbywać wyłącznie za zgodą właścicieli gruntów, których to dotyczy.

5. W granicach linii rozgraniczających terenów obsługi komunikacyjnej mogą być lokalizowane urządzenia związane z obsługą komunikacji – kioski, elementy małej architektury i reklamy w trybie obowiązujących przepisów.

6. Na terenach komunikacji pieszej (place) mogą być realizowane obiekty małej architektury związane z obsługą ciągów pieszych.

R o z d z i a ł 3

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenu

§ 7

1. Dla terenu ozn. symb. ZP ustala się jako użytkowanie podstawowe – zieleń parkowa – park miejski z pomnikiem, urządzeniami małej architektury.

2. Dla terenu ozn. symb. KS ustala się jako użytkowanie podstawowe – obsługa komunikacji samochodowej (przystanek autobusowy); zasady obsługi – jak w § 6 pkt 1, 3–5 uchwały.

3. Dla terenu ozn. symb. KP ustala się jako użytkowanie podstawowe – place publiczne, komunikacja piesza z prowadzoną równolegle ścieżką rowerową, zasady obsługi – jak w § 6 pkt 2, 6 uchwały.

R o z d z i a ł 4

Przepisy końcowe

§ 8

Ustala się stawkę procentową o wysokości 0%, służącą naliczaniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 9

Na terenie objętym planem, stanowiącym treść niniejszej uchwały, tracą moc ustalenia miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego wsi Prusice uchwalonego w dniu 25 maja 1994 r. uchwałą Rady Gminy Prusice nr XXXVII/296/94.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Prusice

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego

Przewodniczący

Rady Miasta i Gminy

Mariusz Kiepul

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miasta i Gminy Prusice z dnia 20 grudnia 2002 r. (poz. 1136)