1052

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W SZCZYTNEJ

z dnia 24 marca 2003 r.

w sprawie określenia zasad gospodarowania gminnym zasobem

nieruchomości oraz sprzedaży prawa użytkowania wieczystego

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a, pkt 15, art. 40 ust. 2 pkt 3 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz w związku z art. 11, art. 13 ust. 1 i 2, art. 24 i art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.) Rada Miejska w Szczytnej uchwala:

§ 1

Kompetencje Burmistrza Miasta i Gminy Szczytna

oraz Rady Miejskiej

1. Sprzedaż, oddawanie w użytkowanie wieczyste, w najem, dzierżawę, użyczenie lub w trwały zarząd nieruchomości wchodzących w skład gminnego zasobu nieruchomości, nabywanie nieruchomości do tego zasobu i sprzedaż prawa użytkowania wieczystego następuje na podstawie zarządzenia Burmistrza.

2. Zamiana, zrzeczenie się, darowizna, obciążanie ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszenie jako aportów (wkładów niepieniężnych) do spółek oraz inne formy obrotu nieruchomościami wchodzącymi w skład gminnego zasobu nieruchomości należą do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej.

3. Sprzedaż lokali mieszkalnych i użytkowych reguluje odrębna uchwała Rady Miejskiej.

§ 2

Nabywanie nieruchomości gruntowych na rzecz gminy

1. Nabycie nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości może nastąpić, jeżeli:

a) są one niezbędne dla celów publicznych,

b) nabycie jest wymagane przez prawo,

c) skutkiem nabycia będzie znaczne zmniejszenie lub zaspokojenie wierzytelności gminy wobec właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości,

d) nabycie przyczynia się do powstania lub powoduje powstanie zwartego kompleksu nieruchomości gruntowych, ułatwiając gospodarowanie nim zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem,

e) nabycie następuje nieodpłatnie.

2. W uzasadnieniu zarządzenia o nabyciu nieruchomości Burmistrz podaje motywy nabycia.

§ 3

Cena nabycia

1. Nabycie nieruchomości w formie odpłatnej następuje po cenie nie wyższej niż wartość określona przez rzeczoznawcę majątkowego.

2. Zapłata ceny wyższej od wartości podanej w wycenie wymaga zgody Rady Miejskiej w formie odrębnej uchwały poprzedzającej nabycie nieruchomości.

3. W przypadku, gdy cena nabycia nieruchomości została rozłożona na raty, oprocentowanie rat płaconych przez gminę nie może przekraczać poziomu zwykłego dla transakcji kredytowych w powszechnym obrocie w chwili zawierania umowy.

4. Przy nabyciu nieruchomości wymagana jest zgoda Rady Miejskiej, jeżeli nieruchomość obciążona jest prawami lub wierzytelnościami osób trzecich i jej nabycie nie powoduje wygaśnięcia tych praw tub wierzytelności.

§ 4

Sprzedaż oraz oddawanie w użytkowanie wieczyste

1. Do sprzedaży i oddania w użytkowanie wieczyste przeznacza się nieruchomości gruntowe, które nie służą do powszechnego użytku lub do bezpośredniego zaspokajania potrzeb publicznych.

2. Nieruchomości gruntowe o przeznaczeniu gospodarczym, w szczególności tereny przemysłowe,

handlowo-usługowe, składowe itp. są zbywane w przetargu ustnym nieograniczonym, a w innej formie przetargu tylko wtedy, gdy uzasadnia to przyjęty cel zbycia nieruchomości.

3. Oddanie w użytkowanie wieczyste następuje w przypadkach, gdy:

a) ich zagospodarowanie, w tym terminowa zabudowa terenu, jest szczególnie istotne dla rozwoju gminy,

b) jest to konieczne dla dostosowania się do wcześniej ukształtowanych stosunków własnościowych,

c) w innych szczególnych przypadkach.

4. Oddanie w użytkowanie wieczyste wymaga każdorazowo wyczerpującego uzasadnienia zapisanego w aktach sprawy.

5. W przypadku oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste:

a) jeżeli sposób, zagospodarowania nieruchomości polega na zabudowie ustala się termin rozpoczęcia zabudowy na 2 lata. Ustalenie terminu dłuższego wymaga zgody Rady,

b) sposób i termin zagospodarowania podlega kontroli. Termin może być przedłużony na wniosek użytkownika wieczystego tylko raz i na okres do jednego roku, pod warunkiem, iż zwłoka, która już zaistniała w zagospodarowaniu nieruchomości, nie trwa dłużej niż rok,

c) jeżeli użytkownik wieczysty dopuszcza się zwłoki w zagospodarowaniu nieruchomości przez okres dłuższy niż jeden rok, Burmistrz może przystąpić do procedury ustalania dodatkowych opłat rocznych obciążających użytkownika wieczystego lub do procedury rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przed upływem ustalonego okresu,

d) odstąpienie od procedur, o których mowa w pkt c, może nastąpić, jeżeli użytkownik wieczysty w znacznej części dopełnił swych obowiązków przed ich zakończeniem.

§ 5

Ustalanie ceny zbycia nieruchomości

1. Cenę zbycia nieruchomości ustala się w oparciu o jej wartość określoną w aktualnej wycenie dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego.

2. Ustalona cena może być wyższa, natomiast nie może być niższa od tej wartości, chyba że nieruchomość:

a) jest sprzedawana z udzieleniem, za zgodą Rady Miejskiej, stosownej bonifikaty,

b) jest sprzedawana w drugim przetargu – wtedy cena wywoławcza może być obniżona do 75% tej wartości,

c) jest sprzedawana, gdy przetargi nie przyniosły rezultatu, w drodze negocjacji – wtedy cena uzgadniana jest z nabywcą nieruchomości, jednak nie może być niższa niż 50% tej wartości; ustalenie ceny sprzedaży niższej niż 50% wartości wymaga zgody Rady.

3. Stawkę procentową pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości oddanych na cele budownictwa mieszkaniowego ustala się w wysokości 15% ceny nieruchomości gruntowej, a za pozostałe nieruchomości gruntowe w wysokości 25%.

4. W przypadku ustawowej możliwości rozłożenia ceny na raty Burmistrz może, na uzasadniony wniosek nabywcy, rozłożyć cenę wynoszącą do kwoty 10.000,– zł na raty z okresem spłaty nie dłuższym niż 5 lat, a cenę wynoszącą powyżej 10.000,– zł na raty z okresem nie dłuższym niż 10 lat.

5. Jako aktualną uznaje się wycenę sporządzoną do 24 miesięcy przed datą zbycia nieruchomości, chyba że ze względu na szczególne okoliczności nie odpowiada już ona wartości nieruchomości w chwili zbycia.

6. Przyjęcie przez Burmistrza, jako podstawy określenia ceny zbycia wyceny starszej niż określona w punkcie 5, wymaga zgody Rady.

7. Koszty przygotowania nieruchomości do zbycia oraz koszty zbycia (opłata notarialna i sądowa) ponosi kupujący, a informacja o tym winna towarzyszyć procedurze zbycia.

8. Ewentualne okazanie granic nieruchomości następuje na życzenie i koszt nabywcy.

§ 6

Zasady zamiany nieruchomości

1. Nieruchomości gruntowe gminy mogą być przedmiotem zamiany na inne nieruchomości, jeżeli taka zamiana leży w interesie gminy lub nie jest z nim sprzeczna.

Zamiana nieruchomości następuje na podstawie aktualnej wyceny ich wartości.

2. Dokonując zamiany nieruchomości należy kierować się zasadą ekwiwalentności.

Ewentualne dopłaty ze strony gminy, wynikające z nierównej wartości nieruchomości, nie powinny przekraczać 25% jej ceny nieruchomości. Jeżeli dopłata miałaby być wyższa, to zamiana taka wymaga szczegółowego uzasadnienia.

3. Jeżeli zamiana nie następuje na wyłączny wniosek gminy, to koszty przygotowania nieruchomości do zamiany oraz koszty zamiany ponosi druga strona.

§ 7

Oddawanie w najem lub w dzierżawę

1. Oddawanie w najem lub dzierżawę nieruchomości gruntowych następuje w trybie bezprzetargowym.

2. W przypadku gdy zainteresowanych jest dwie lub więcej osób, w celu wyłonienia najemcy lub dzierżawcy należy przeprowadzić negocjacje lub przetarg.

3. Oddanie w najem lub dzierżawę nieruchomości może nastąpić, jeżeli:

a) nieruchomość nie może być zbyta lub oddana w użytkowanie wieczyste,

b) dotychczasowy dzierżawca złożył, najpóźniej na miesiąc przed zakończeniem dzierżawy, oświadczenie o zamiarze dalszego dzierżawienia nieruchomości na nowych warunkach uzgodnionych z Burmistrzem, z tym że czynsz nie może być niższy niż dotychczasowy,

c) nieruchomość jest użytkowana przez osoby bez wymaganego tytułu prawnego,

d) nieruchomość jest przeznaczona pod utworzenie ogródka przydomowego lub na poprawę zagospodarowania nieruchomości przyległej,

e) nieruchomość jest przeznaczona na cele zorganizowania lub powiększenia placu budowy prowadzonej na działce przyległej lub sąsiedniej,

f) wydzierżawienie ma charakter okazjonalny, w szczególności w związku z organizacją imprez, festynów, uroczystości, targów itp. i nie przekracza okresu 1 miesiąca.

4. Wydzierżawienie lub wynajęcie nieruchomości na czas określony nie może przekroczyć 10 lat.

5. Umowy dzierżawy lub najmu, zawierane na okres dłuższy niż rok lub na czas nieokreślony, winny zawierać postanowienia o corocznej waloryzacji czynszu, precyzując zasadę waloryzacji i jej termin, a także winny się odnosić do prawa zabudowy gruntu i jego skutków oraz nakładów innych niż nakłady konieczne i obciążających na zasadach ogólnych dzierżawcę lub najemcę.

6. Czynsz najmu ustala się w oparciu o stawki kształtujące się w obrocie wolnorynkowym. Określone w ten sposób stawki są stawkami wywoławczymi przy przetargach lub negocjacjach.

7. Postanowienia niniejszego paragrafu nie dotyczą wydzierżawiania gruntów rolnych, gdyż zasady te określa odrębna uchwała Rady Miejskiej w Szczytnej.

§ 8

Zasady obciążania nieruchomości gruntowych,

wnoszenia ich jako aportów i przekazywania

gminnym jednostkom organizacyjnym

1. Gminne nieruchomości gruntowe mogą być:

a) obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi (użytkowanie, służebność, hipoteka), a także mogą stanowić przedmiot zabezpieczenia długu pod rygorem przewłaszczenia,

b) wnoszone jako aporty do spółek z udziałem gminy, po uprzedniej ich wycenie i z zastrzeżeniem, że wartość aportu nie może być niższa od wartości nieruchomości,

c) oddawane w trwały zarząd lub w użytkowanie gminnym jednostkom organizacyjnym.

2. Nieruchomości obciążone mogą być zbywane wraz z przejęciem obciążenia przez nabywcę.

§ 9

Zasady użyczania nieruchomości

1. Nieruchomości gminne mogą być użyczane na cele charytatywne, opiekuńcze, ochrony zdrowia, kulturalne, oświatowe, wychowawcze oraz sportowo--turystyczne; przesłanką zastosowania użyczenia jest w szczególności niemożność zbycia lub wydzierżawienia nieruchomości, względy społeczne, brak możliwości lub nieracjonalność ekonomiczna przekazania jej gminnej jednostce organizacyjnej, przy jednoczesnej konieczności zachowania substancji tej nieruchomości.

2. Niezabudowane nieruchomości gruntowe, z zachowaniem przesłanek wyszczególnionych w punkcie pierwszym, mogą być użyczane podmiotom, które zobowiążą się do zagospodarowania przekazanego im w użyczenie terenu, poprzez:

– uporządkowanie,

– utrzymywanie w czystości,

– zadbanie o zieleń i elementy małej architektury.

W szczególności mogą być użyczane wspólnotom mieszkaniowym na zagospodarowanie terenów przyległych na cele rekreacyjne, place zabaw dla dzieci, ogródki letnie.

3. Niezabudowane nieruchomości mogą być użyczane na dokonywanie, poza terenem wyznaczonym jako stałe targowiska miejskie, sprzedaży okolicznościowej, np. w czasie świąt, festynów itp., z jednoczesnym pobraniem stosownej opłaty targowej.

4. Oddanie nieruchomości lub jej części w użyczenie wymaga umowy w formie pisemnej.

§ 10

Postanowienia końcowe

1. Tracą moc:

a) uchwała nr XXXIII/269/98 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 16 czerwca 1998 r. w sprawie zasad sprzedaży nieruchomości rolnych stanowiących własność gminy,

b) uchwała nr XVII/138/2000 Rady Miejskiej w Szczytnej z dnia 6 września 2000 r. w sprawie: określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania, najmu i użyczania.

2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy.

3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

WOJCIECH SZLOSBERGER