1038 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W STRONIU ŚLĄSKIM z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsi Goszów – gmina Stronie Śląskie – działki nr: 118/1, 118/2 i 118/3 Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. ze zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lica 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami) oraz w związku z uchwałą nr XXXV/252/01 Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 29 października 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Goszów – Rada Miejska w Stroniu Śląskim uchwala, co następuje: |
§ 1
1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wsi Goszów – gmina Stronie Śląskie.
2. Ustalenia planu stanowią:
1) niniejsza uchwała,
2) rysunek planu w skali 1:500, stanowiący
Oznaczenia graficzne rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 2
1. Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wsi Goszów – gmina Stronie Śląskie jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalenia dla tego terenu warunków zabudowy i zagospodarowania. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu są nieważne.
2. Dla terenu objętego uchwalonym miejscowym planem tracą moc ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Stronie Śl. zatwierdzonego uchwałą nr 95/XXII/92 Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 24 września 1992 roku.
§ 3
Ilekroć w dalszych przepisach uchwały jest mowa o:
1) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę,
2) planie – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej położonej we wsi Goszów – gmina Stronie Śląskie,
3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć odpowiednie przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,
4) rysunku planu – należy przez to rozumieć graficzny zapis planu przedstawiony na mapie sytuacyjno- -wysokościowej w skali 1:500, stanowiącej załącznik do niniejszej uchwały,
5) terenie – należy przez to rozumieć teren w granicach planu, ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony odpowiednimi symbolami, tak jak na rysunku planu,
6) przeznaczeniu podstawowym terenu – należy przez to rozumieć podstawowe funkcje, pod które przeznacza się ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony odpowiednim symbolem teren na rysunku planu,
7) przeznaczeniu dopuszczalnym terenu – należy przez to rozumieć przeznaczenie inne niż podstawowe, które może być wprowadzone na części terenu określonego w punkcie 5, jeżeli takie jest zapotrzebowanie rynkowe lub społeczne.
§ 4
Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto teren położony we wsi Goszów – gmina Stronie Śląskie – działki nr: 118/1, 118/2 i 118/3. Teren ten określa rysunek planu.
§ 5
1. Dla obszaru objętego miejscowym planem ustala się następujące funkcje zagospodarowania dla poszczególnych terenów:
1.1 teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oznaczony na rysunku planu symbolem MN,
1.2 tereny komunikacji oznaczone na rysunku planu symbolem KX oraz 01KD.
§ 6
Przedmiot ustaleń planu obejmuje:
1) granice opracowania planu,
2) przeznaczenie terenów,
3) linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,
4) zasady obsługi komunikacyjnej terenu i powiązań z zewnętrznym układem komunikacyjnym,
5) zasady podziału terenu na działki budowlane,
6) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, nieprzekraczalne i obowiązujące linie zabudowy i gabaryty obiektów,
7) zasady kształtowania zieleni,
8) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,
9) ustalenia w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego.
R o z d z i a ł II
Przepisy szczegółowe
§ 7
Dla obszaru objętego miejscowym planem ustala się następujące przeznaczenie podstawowe i dopuszczalne dla poszczególnych terenów i działek:
I. MN – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,
II. KX – ciąg pieszo-jezdny.
§ 8
Zasady zagospodarowania terenu i kształtowania
zabudowy
1. Teren MN:
1.1 Ustala się jako przeznaczenie podstawowe zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
1.2 Granice projektowanych działek określa rysunek planu.
1.3 Nieprzekraczalne linie zabudowy określa rysunek planu.
1.4 Orientacyjne usytuowanie zabudowy określa rysunek planu. Mogą być to obiekty wolno stojące powiązane garażami jak na rysunku planu lub odrębne budynki wolno stojące.
1.5 Ustala się wysokość wolno stojącej zabudowy usługowej – 1 kondygnacja nadziemna z poddaszem użytkowym.
1.6 Dachy strome dwu- i wielospadowe symetryczne o nachyleniu połaci pod takim samym kątem 35o–45o. Pokrycie dachów dachówką ceramiczną. Podstawowy układ kalenicowy określa rysunek planu.
1.7 Architektura obiektów winna być inspirowana zabudową charakterystyczną dla budownictwa Kotliny Kłodzkiej lub dobrą architekturą współczesną wkomponowaną w otaczający ją krajobraz. Projektowane obiekty gabarytami, charakterem i detalem architektury winny nawiązywać do architektury regionalnej.
1.8 Garaże należy projektować jako wbudowane w budynkach lub powiązane kubaturą z architekturą budynku jak na rysunku planu.
1.9 Maksymalny wskaźnik zabudowy działki do 30%.
1.10 Na działkach przewidzieć pojemniki na odpady bytowe.
1.11 Dojazd i dojście do działek od ciągu pieszo- -jezdnego KX.
1.12 Wzdłuż granic działek nasadzić zieleń izolacyjną średniowysoką jak na rysunku planu.
1.13 Pozostawić istniejący na działkach starodrzew – zieleń łęgową wzdłuż rowu melioracyjnego.
1.14 Projektowane budynki mieszkalne posadowione są na obszarze zalewowym A1 (strefa zagrożenia powodziowego Q 1%). W celu zminimalizowania skutków szkód i strat powodziowych posadowienie budynków należy wynieść ponad poziom terenu ca 70 cm.
1.15 Budynki projektować bez podpiwniczenia.
1.16 Realizacja obiektu na tym terenie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
§ 9
Zasady obsługi komunikacyjnej terenu
1. Projektowaną zabudowę obsługiwać będzie ciąg pieszo-jezdny KX włączony do istniejącej drogi gruntowej 01 KD. Droga 01 KD włączona jest do wiejskiej drogi dojazdowej 018 KDw.
1.1 Ciąg pieszo-jezdny KX:
– szerokość – 4,0 m,
– linie rozgraniczające – 6,5 m (jednostronnie).
§ 10
Ustalenia w zakresie uzbrojenia terenu
1. W zakresie zaopatrzenia w wodę z ujęć własnych (studnie głębinowe wody podziemnej) po uzyskaniu stosownych zezwoleń wynikających z przepisów szczególnych.
2. W zakresie odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków sanitarnych ustala się odprowadzanie ścieków do lokalnej oczyszczalni biologicznej wspólnej dla obu obiektów typu Mikroclar lub Miniclar.
3. W zakresie odprowadzania wód deszczowych powierzchniowo do istniejącego rowu melioracyjnego nr R 102.
4. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną z istniejącej sieci na warunkach określonych przez właściciela sieci.
5. W zakresie zaopatrzenia w energię cieplną z lokalnych kotłowni przy wykorzystaniu ekologicznych czynników grzewczych, takich jak: gaz, paliwa płynne lub elektryczne o niskim stopniu emisji zanieczyszczeń.
6. Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie zaopatrzenia w wodę, energię elektryczną, odprowadzanie ścieków oraz lokalizację innych urządzeń technicznych wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.
7. Projektowane sieci uzbrojenia należy prowadzić w liniach rozgraniczających ciągu pieszo-jezdnego KX.
8. Istniejący rów melioracyjny nr R 102 do zachowania.
§ 11
Ustalenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego
i kulturowego
1. Teren objęty miejscowym planem leży w zasięgu następujących obszarów chronionych:
– w otulinie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego,
– w strefie “B” ochrony konserwatorskiej i w strefie “K” ochrony krajobrazu kulturowego.
1.1 Realizacja projektowanego zespołu nie może naruszać zasad ochrony środowiska naturalnego obowiązujących dla tych chronionych obszarów ani pogorszyć stanu środowiska lub uszczuplić jego zasobów i walorów.
1.2 Celem ochrony środowiska, gleby, wód powierzchniowych i wgłębnych przed zanieczyszczeniem należy:
– drogi dojazdowe i chodniki wykonać jako utwardzone,
– gospodarkę ściekową oraz odprowadzenie wód opadowych rozwiązać w sposób określony w § 10,
– gospodarkę cieplną rozwiązać w sposób określony w § 10,
– bezwzględnie zachować istniejący na działkach starodrzew oznaczony na rysunku planu,
– na odpady stałe przewidzieć kontenerowe zbiorniki odpadów, wywóz odpadów na zasadach umowy ze służbą komunalną.
Z uwagi na położenie terenu w strefie “B” ochrony konserwatorskiej i w strefie “K” ochrony krajobrazu kulturowego, wszelkie poczynania inwestycyjne i projekty należy konsultować i uzgadniać z Państwową Służbą Ochrony Zabytków wg właściwości.
R o z d z i a ł III
Przepisy końcowe
§ 12
Ustalenia dotyczące wartości nieruchomości
Konsekwencją uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wzrost wartości nieruchomości w granicach opracowania planu.
Ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 8% zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym.
Jednorazowa opłata pobierana będzie w przypadku zbywania nieruchomości przez właściciela.
§ 13
Ustalenia końcowe
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Stronia Śląskiego.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i na tablicach ogłoszeń Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY MIEJSKIEJ |
RYSZARD SULIŃSKI |