1020

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W STRONIU ŚLĄSKIM

z dnia 27 stycznia 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami turystyki i rekreacji na części działki nr 219 we wsi Stronie Śląskie, Gmina Stronie Śląskie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami), w związku z uchwałą
nr XXXIV/246/01 z dnia 27 września 2001 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, Rada Miejska w Stroniu Śląskim uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami turystyki i rekreacji na części działki nr 219 we wsi Stronie Śląskie, Gmina Stronie Śląskie, zwany dalej w uchwale planem miejscowym.

2. Obowiązujące ustalenia planu miejscowego zawarte są w treści uchwały oraz na rysunku planu miejscowego w skali 1:1000, który jako integralna część planu stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

§ 2

Granice planu miejscowego

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto część działki nr 219 sklasyfikowanej jako R IVb oraz Ps IV wolnej od zabudowy z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z usługami turystyki i rekreacji.

§ 3

Ustalenia formalnoprawne

1. Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalania dla tego terenu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

2. Decyzje o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu miejscowego są nieważne.

3. Dla terenu objętego uchwalonym planem miejscowym tracą moc ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Stronie Śląskie zatwierdzonego uchwałą nr 95/XXII/92 Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 24 września 1992 roku.

§ 4

Przedmiot ustaleń planu

Przedmiot ustaleń planu, zawarty w formie tekstowej uchwały i graficznej – na rysunku planu stanowiącym załącznik do uchwały, obejmuje:

§ 5

Program zagospodarowania terenu

1. Program zagospodarowania terenu obejmuje realizację 6 budynków mieszkalnych jednorodzinnych z usługami turystyki i rekreacji oraz ciągu pieszo--jezdnego.

Budynki mieszkalno-usługowe zlokalizowano na 6 wydzielonych działkach oznaczonych symbolem MN/UT.

2 działki posiadają wjazdy z drogi gminnej 01 KD, 2 działki dostępne są z drogi gminnej oznaczonej symbolem 03 KD oraz 2 działki dostępne z ciągu pieszo-jezdnego oznaczonego w planie symbolem KX.

2. Działki zabudowy mieszkalno-usługowej (MN/UT) zajmują powierzchnię ok. 10 010,0 m2.

Powierzchnia najmniejszej działki – ok. 1500 m2.

Dojazd pieszo-jezdny KX – ok. 390 m2.

§ 6

Zasady zagospodarowania terenu i kształtowania

zabudowy

Program wymieniony w § 5 należy realizować z zachowaniem następujących warunków wynikających z lokalnych uwarunkowań uzgodnień i opinii oraz przepisów szczególnych:

1. Zabudowę mieszkalno-usługową (usługi z zakresu turystyki i rekreacji) kształtować w formie wolno stojących 2 kondygnacyjnych budynków z poddaszem użytkowym. Podpiwniczenie dostosowane do konfiguracji terenu. Dachy strome nachylone pod kątem 35°–45°. Układ kalenic określa rysunek planu.

2. Linie zabudowy:

8 m od granicy działki przy drodze 01 KD,

7 m od granicy działki przy drodze 03 KD,

7 m od granicy frontowej działek dostępnych z dojazdu KX.

Oznaczona na rysunku planu nieprzekraczalna linia zabudowy – granica zainwestowania wsi określona w “Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Stronie Śląskie”, ogranicza dodatkowo możliwości sytuowania obiektów.

3. Architektura obiektów winna nawiązywać do tradycyjnej regionalnej architektury rekreacyjno-usługo-wej Ziemi Kłodzkiej. Dotyczy to bryły obiektów jak i detalu architektonicznego.

Dopuszcza się uzupełnienie bryły podstawowej obiektami pomocniczymi związanymi kubaturowo w jedną całość.

4. Maksymalna powierzchnia zabudowy działek do 25%.

5. Zagospodarowanie działek: mała architektura i urządzenia rekreacyjno-turystyczne oraz zieleń ozdobna wysoka i niska.

§ 7

Zasady obsługi komunikacyjnej terenu

1. Projektowany zespół zabudowy obsługiwać będą drogi dojazdowe 01 KD, 03 KD (drogi gminne) oraz ciąg pieszo-jezdny KX.

1.1. Parametry dróg zgodnie z opracowanym dla sąsiedniej działki nr 223 miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego:

droga dojazdowa 01 KD – linie rozgraniczające 15,0 m, szerokość jezdni – 6,0 m, obustronne chodniki o szerokości 2,0 m z pasem zieleni izolacyjnej,

droga dojazdowa 03 KD – linie rozgraniczające 10,0 m, szerokość jezdni 5,0 m,

ciąg pieszo-jezdny KX – linie rozgraniczające 10,0 m, szerokość jezdni 5,0 m

zatoka do zawracania 10,0 m.

Prace ziemne związane z realizacją wjazdów z drogi 01 KD należy uzgodnić z TP S.A. Pion Sieci Dalekosiężnych we Wrocławiu, z uwagi na przebieg urządzeń telekomunikacyjnych.

§ 8

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

Projektowane uzbrojenie terenu:

§ 9

Zasady ochrony środowiska przyrodniczego

i kulturowego

1. Teren objęty miejscowym planem leży w zasięgu obszarów chronionych:

– strefy “C” ochrony uzdrowiska Lądek Zdrój,

– otuliny Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego,

– zlewni chronionej rzeki Nysy Kłodzkiej,

– strefy “K” ochrony krajobrazu kulturowego w granicach historycznego zasięgu wsi i w strefie “OW” obserwacji archeologicznej,

– w pobliżu granic Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 339 “Góry Bialskie – Śnieżnik”.

1.1. Realizacja projektowanej zabudowy nie może naruszać zasad ochrony środowiska naturalnego obowiązujących dla tych obszarów chronionych, ani pogorszyć stanu lub uszczuplić jego walorów i zasobów.

1.2. W celu ochrony środowiska gruntowo-wodnego należy:

– gospodarkę ściekową i odprowadzenie wód deszczowych oraz gospodarkę cieplną rozwiązać w sposób określony w § 8,

– drogę dojazdową i chodniki wykonać jako utwardzone.

§ 10

Ustalenia dotyczące wartości nieruchomości

1. Konsekwencją uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wzrost wartości nieruchomości w granicach opracowania planu.

2. Ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości, w związku z uchwaleniem planu w wysokości 8% na rzecz Gminy Stronie Śląskie.

3. Jednorazowa opłata będzie pobierana w przypadku zbywania nieruchomości przez jej właściciela.

§ 11

Ustalenia końcowe

1. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Stronia Śląskiego.

2. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i na tablicach ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Stroniu Śląskim.

3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

RYSZARD SULIŃSKI

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 27 stycznia 2003 r. (poz. 1020)