956

UCHWAŁA RADY GMINY W KŁODZKU

z dnia 5 marca 2003 r.

w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Kłodzko

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a, art. 40 ust. 1 i ust. 2 pkt 3, art. 41 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142, poz. 1251 z 2001 r. ze zmianami), art. 34 ust. 6 oraz art. 37 ust. 3, art. 68 ust. 1 pkt 7, art. 70 ust. 4 i art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zmianami) Rada Gminy w Kłodzku uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwała określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Kłodzko.

§ 2

Gospodarowanie nieruchomościami należy do Wójta Gminy.

§ 3

Ilekroć mowa o:

1. Nieruchomościach stanowiących własność gminy – należy przez to rozumieć:

a) nieruchomości zabudowane,

b) nieruchomości niezabudowane przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego na cele zabudowy,

c) nieruchomości rolne, to zgodnie z art. 461 k.c. nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie, w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej,

d) lokale oraz budynki, jeżeli stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności,

e) inne nieruchomości przeznaczone w planie zagospodarowania na cele niewymienione w lit. “b”.

2. Uchwale – należy przez to rozumieć uchwały Rady Gminy w Kłodzku.

3. Ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zmianami).

4. Wójcie – należy przez to rozumieć Wójta Gminy.

5. Umowie – należy przez to rozumieć umowę przeniesienia własności nieruchomości.

§ 4

Wszelkie czynności prawne Wójta zmierzające do obrotu nieruchomościami, muszą być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Kłodzko.

§ 5

Przedmiotem obrotu nieruchomościami mogą być w szczególności: sprzedaż, zamiana, oddanie w użytkowanie wieczyste, w najem, dzierżawę, użyczenie, w trwały zarząd, wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki.

§ 6

Wójt ma prawo do obciążania nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi, w szczególności: hipoteką, użytkowaniem, służebnością.

§ 7

Ustala się zasady sprzedaży lokali mieszkalnych i innych nieruchomości określone w załączniku nr 1 do uchwały.

§ 8

Ustala się zasady sprzedaży i najmu lokali użytkowych określone w załączniku nr 2 do uchwały.

§ 9

Ustala się zasady sprzedaży i dzierżawy nieruchomości rolnych określone w załączniku nr 3 do uchwały.

§ 10

Wysokość opłat adiacenckich wynosić będzie 50% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką ma po ich wybudowaniu.

§ 11

W sprawach nieuregulowanych stosuje się:

1. Ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

2. Kodeks cywilny.

§ 12

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 13

Traci moc:

1) Uchwała nr 277/98 Rady Gminy w Kłodzku z dnia 28 kwietnia 1998 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Kłodzko.

2) Uchwała nr 254/98 Rady Gminy w Kłodzku z dnia 26 lutego 1998 r. w sprawie bonifikat przy sprzedaży na rzecz najemców lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Kłodzko.

3) Uchwała nr 255/98 Rady Gminy w Kłodzku z dnia 26 lutego 1998 r. w sprawie przyznania pierwszeństwa w nabywaniu lokali mieszkalnych i użytkowych, stanowiących własność Gminy Kłodzko.

§ 14

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego oraz na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy i sołectw.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

KAZIMIERZ SOŁOTWIŃSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy w Kłodzku z dnia 5 marca 2003 r. (poz. 956)

Zasady sprzedaży lokali mieszkalnych i innych nieruchomości

1. Sprzedaży lokali mieszkalnych i innych nieruchomości dokonuje się w drodze przetargu, z zastrzeżeniami określonymi w ustawie i niniejszej uchwale.

2. W przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje najemcy.

3. Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości:

a) przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są celami statutowymi, i których dochody przeznaczone są w całości na działalność statutową.

b) której sprzedaż następuje na rzecz osoby wydzierżawiającej tę nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na lat 10, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana przez tę osobę na podstawie pozwolenia na budowę.

4. Przy sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców stosuje się następujące bonifikaty od ceny ustalonej przez Wójta Gminy:

a) przy jednorazowej zapłacie ceny sprzedaży przed aktem notarialnym przysługuje nabywcom 90% zniżki,

b) przy jednorazowej sprzedaży wszystkich lokali mieszkalnych w budynku, w którym wyodrębnione są co najmniej dwa lokale mieszkalne i jednorazowej wpłacie ceny sprzedaży, nabywcom przysługuje 96% zniżki,

c) w przypadku sprzedaży lokali położonych w budynkach po byłym Państwowym Funduszu Ziemi, przy jednorazowej wpłacie ceny sprzedaży nabywcom przysługuje 96% zniżki,

d) cena ustalona po bonifikacie powinna być zapłacona najpóźniej w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność,

– umowa ta w przypadkach wymienionych w pkt 4 lit. a–c będzie zawarta do końca danego roku kalendarzowego,

– sposób zapłaty ceny będzie ustalony w protokóle uzgodnień, spisanym pomiędzy Wójtem i Nabywcą.

5. Jeżeli nabywca lokalu mieszkalnego sprzeda go przed upływem 5 lat od dnia nabycia od Gminy, zobowiązany będzie do zwrotu kwoty równej udzielonej mu bonifikaty po jej waloryzacji.

6. Nabywcę obciążają koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży, a w szczególności opracowanie dokumentacji geodezyjnej, szacunków rzeczoznawcy, założenia księgi wieczystej, zawarcie umowy, ustanowienie hipoteki.

Koszty te nabywca zapłaci najpóźniej w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności.

Wójt może także pobierać zaliczki na poczet tych kosztów od osób, którym służy prawo pierwszeństwa przy zakupie nieruchomości budynkowych, lokalowych i gruntowych.

7. Pozostała do zapłaty część ceny podlega oprocentowaniu w wysokości 1/8 stopy redyskonta weksli, stosowanej w NBP, liczonej od niespłaconej kwoty i od dnia zawarcia umowy.

8. Rozłożona na raty cena sprzedaży lokalu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.

9. Cenę sprzedaży lokalu mieszkalnego, zajmowanego przez najemcę ustala Wójt i nie może być ona niższa niż wartość określona przez rzeczoznawcę.

10. W przypadku sprzedaży nieruchomości w drodze przetargu cenę nabycia stanowi cena osiągnięta w tym przetargu i winna być zapłacona w całości najpóźniej w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności.

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Gminy w Kłodzku z dnia 5 marca 2003 r. (poz. 956)

Zasady sprzedaży i najmu lokali użytkowych

I. Zasady sprzedaży

1. Sprzedaż lokali użytkowych dokonuje się w drodze przetargu z wyjątkiem zbywania lokali ich najemcom i dzierżawcom.

2. Cenę sprzedaży lokalu użytkowego zajmowanego przez najemcę, dzierżawcę ustala Wójt Gminy i cena ta nie może być niższa niż wartość nieruchomości określona przez rzeczoznawcę.

3. Nabywcę obciążają koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży, a w szczególności opracowanie dokumentacji geodezyjnej, szacunków rzeczoznawcy, założenie księgi wieczystej, zawarcie umowy, ustanowienie hipoteki.

Koszty te nabywca zapłaci najpóźniej w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności.

Wójt może pobierać zaliczki na poczet tych kosztów.

4. Cena nabycia nieruchomości może być rozłożona maksymalnie na 10 rocznych rat płatnych do 31 marca każdego roku. Pierwsza rata wynosi 10% ceny nieruchomości i podlega zapłacie najpóźniej w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności.

Pozostałe do zapłaty części ceny podlegają oprocentowaniu w wysokości 1/4 stopy redyskonta weksli, stosowanej przez NBP, liczonej od niespłaconej kwoty i od dnia zawarcia umowy.

5. Rozłożona na raty cena sprzedaży lokalu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.

6. W przypadku sprzedaży lokalu użytkowego w drodze przetargu, cenę zbycia stanowi cena osiągnięta w tym przetargu i winna być zapłacona w całości i najpóźniej w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności.

II. Zasady najmu

1. Wójt jest upoważniony do zawierania umów najmu i dzierżawy lokali użytkowych na czas nieokreślony.

2. Wójt może upoważnić dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Gminy Kłodzko do zawierania i rozwiązywania umów najmu, dzierżaw lokali użytkowych w zakresie wykonywania zadań statutowych Zakładu.

3. Wysokość stawek czynszowych wolnych lokali użytkowych ustala się w drodze przetargu.

Stawka wywoławcza nie może być niższa niż 2 zł + VAT za 1 m2 (nie dotyczy bibliotek, świetlic, pomieszczeń przeznaczonych na cele kultury, oświaty i sportu).

4. Zmiana wysokości stawki czynszowej będzie dokonywana nie częściej niż raz w roku w drodze negocjacji umawiających się stron (najemcy i wynajmującego).

5. Brak porozumienia co do nowych, istotnych warunków umowy może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy najmu.

6. Najemca, oprócz czynszu będzie ponosił opłaty związane z kosztami utrzymania najmowanego lokalu, w szczególności opłatę za dostawę wody, odbiór ścieków, odbiór śmieci, energii cieplnej, zużycie energii elektrycznej.

Załącznik nr 3 do uchwały Rady Gminy w Kłodzku z dnia 5 marca 2003 r. (poz. 956)

ZASADY

SPRZEDAŻY I WYDZIERŻAWIANIA NIERUCHOMOŚCI ROLNYCH

1. Nieruchomości, o których mowa w niniejszym rozdziale, to nieruchomości rolne w rozumieniu art. 461 k.c. i inne nieruchomości przeznaczone w planie zagospodarowania przestrzennego na cele gospodarki rolnej.

2. Upoważnia się Wójta do:

a) zbywania nieruchomości rolnych,

b) wydzierżawiania nieruchomości rolnych do 10 lat.

3. Obrotu nieruchomościami rolnymi dokonuje Wójt w drodze przetargu, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5 niniejszego rozdziału.

4. Zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zmianami), w związku z art. 695 k.c. dzierżawcy nieruchomości rolnej zawartej na okres dłuższy niż 3 lata lub trwającej faktycznie przez okres co najmniej 10 lat, przysługuje pierwszeństwo jej nabycia w drodze bezprzetargowej.

5. Wójt Gminy może wydzierżawiać nieruchomości rolne w drodze bezprzetargowej. Dzierżawca ma prawo otrzymania nieruchomości rolnej do dalszej dzierżawy, jeżeli nie zostanie ona przeznaczona do sprzedaży i dzierżawca przyjmie warunki zaproponowane przez Wójta.

6. Cenę sprzedaży nieruchomości rolnej ustala Wójt Gminy, i cena ta nie może być niższa niż wartość nieruchomości określona przez rzeczoznawcę.

7. Koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży, a w szczególności opracowanie dokumentacji geodezyjnej, szacunków rzeczoznawcy, założenia księgi wieczystej oraz koszty zawarcia umowy przeniesienia własności i zabezpieczenia hipotecznego obciążają nabywcę.

8. Ustala się następujące zasady zapłaty ceny nabycia nieruchomości dla osób wymienionych w pkt 4 niniejszego załącznika:

a) nabywca płaci jednorazowo 10% ceny przed zawarciem umowy, a pozostałą część ceny spłaca maksymalnie w 9 rocznych ratach płatnych do 31 marca każdego roku,

b) pozostała do zapłaty część ceny podlega oprocentowaniu w wysokości 1/8 stopy redyskonta weksli, stosowanej przez NBP, liczonej od niespłaconej kwoty i od dnia zawarcia umowy.

9. Rozłożona na raty cena nieruchomości podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.

10. Ustala się stawki czynszu dzierżawnego dla gruntów ornych i użytków zielonych w wysokości 1 q żyta/1 ha, ustalonej w Gminie Kłodzko.

11. Czynsz dzierżawny płatny jest w dwóch półrocznych ratach, z tym że pierwsza rata płatna jest w terminie do 15 maja za I półrocze danego roku, a druga rata płatna jest w terminie do 15 listopada za II półrocze danego roku.

12. Dzierżawione grunty klasy V i VI są zwolnione z czynszu dzierżawnego. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek dzierżawcy, Wójt Gminy może zwolnić z czynszu także grunty innych klas.

13. Jeżeli dzierżawa w danym roku trwa krócej niż 12 miesięcy czynsz za ten rok oblicza się proporcjonalnie do okresu dzierżawy.

14. Wójt Gminy może zwolnić dzierżawcę z czynszu przez okres do 3 lat w następujących przypadkach:

a) jeżeli przedmiotem dzierżawy jest grunt uprzednio odłogowany przez okres co najmniej 1 roku,

b) w pozostałych uzasadnionych gospodarczo przypadkach, np. klęski żywiołowej.