882

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W SZCZAWNIE ZDROJU

z dnia 24 lutego 2003 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego
zasobu Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno Zdrój

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a, art. 40 ust. 1, ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity
Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobem gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 ze zm.) Rada Miejska w Szczawnie Zdroju uchwala, co następuje:

§ 1

Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

§ 2

Uchwałą ma zastosowanie do mieszkaniowego zasobu Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawna Zdroju, zwanej w dalszych postanowieniach uchwały “Gminą”.

§ 3

1. Gmina w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby mieszkaniowe członków jej wspólnoty samorządowej.

2. Umowa najmu lokalu mieszkalnego może zostać zawarta z osobą, która nie posiada tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego położonego w Szczawnie Zdroju lub innej miejscowości i znajduje się w trudnych warunkach mieszkaniowych.

3. W rozumieniu niniejszej uchwały przez osobę pozostającą w trudnych warunkach mieszkaniowych uważa się osobę zamieszkującą w lokalu, w którym na jednego członka gospodarstwa domowego przypada mniej iż 15 m2 ogólnej powierzchni użytkowej mieszkania lub osobę zamieszkującą w lokalu niespełniającym warunków pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

§ 4

Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego przysługuje osobom:

1) podlegającym przekwaterowaniu z lokali mieszkalnych w budynkach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy wymagających modernizacji, remontu lub rozbiórki,

2) uprawnionym do lokalu zamiennego na podstawie przepisów ustawy lub orzeczenia sądowego,

3) które deklarują chęć remontu lub adaptacji na własny koszt na cele mieszkalne pomieszczeń niemieszkalnych stanowiących zasób Gminy, po uzyskaniu w trybie odrębnych przepisów pozwolenia na nadbudowę rozbudowę lub przebudowę,

4) uznanym za niezbędne dla miasta, zatrudnionych na czas nieokreślony i zamieszkujących w Gminie od co najmniej trzech lat,

5) zajmującym na mocy umowy najmu lokal mieszkalny w nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej i której wypowiedziano najem na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 4 i ust. 5 ustawy.

§ 5

Ustala się następujące kryteria dochodowe pozwalające na zawarcie umowy najmu:

1) w przypadku lokali mieszkalnych dochód brutto nie może przekroczyć 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym na każdą osobę zgłoszoną do wspólnego zamieszkiwania w okresie trzech ostatnich miesięcy poprzedzających datę rozpatrzenia wniosku,

2) w przypadku lokali socjalnych osiągnięty dochód brutto z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających datę wskazania lokalu nie może przekroczyć 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.

Za dochód wymieniony w ust. 1 i pkt 1 i 2 uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do dochodu nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej oraz jednorazowych świadczeń w naturze z pomocy społecznej.

§ 6

Lokale mieszkalne mogą być wynajmowane jako lokale socjalne, po spełnieniu warunków określonych w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy.

Na lokale socjalne Gmina przeznacza mieszkania o obniżonym standardzie, wyposażone w nie więcej niż dwa czynniki podwyższające stawkę bazową czynszu regulowanego spośród nw.:

a) instalacja gazowa,

b) instalacja wod.-kanalizacyna,

c) w.c.,

d) łazienka,

e) c.o.

§ 7

Pierwszeństwo wynajmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

1) nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego,

2) opuściły dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności, o ile wywodzą się z Gminy,

3) utraciły mieszkanie na terenie Gminy wskutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru.

§ 8

1. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na okres nie dłuższy niż 24 miesiące.

2. Umowę najmu lokalu socjalnego można po upływie oznaczonego w niej czasu przedłużyć na następny okres, jeżeli najemca znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.

3. W przypadku przekroczenia progów dochodowych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 niniejszej uchwały, Burmistrz może zezwolić na podpisanie umowy do czasu opróżnienia lokalu za odszkodowaniem określonym w art. 18 ust. 1 i 2 ustawy.

§ 9

Prawo ubiegania się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego nie przysługuje osobie, która była właścicielem lokalu mieszkalnego i przeniosła jego własność na inną osobę.

§ 10

Lokale mieszkalne, w których powierzchnia użytkowa przekracza 80 m2, oddawane są w najem za zapłatę czynszu wolnego, ustalonego w trybie przetargu.

§ 11

Lokale mieszkalne opuszczone przez najemcę (w którego najem osoby zamieszkujące nie wstąpiły po śmierci najemcy) mogą być oddane w najem osobom pozostającym w lokalu, jeżeli nie przysługuje im tytuł prawny do żadnego innego lokalu i są to:

1) pełnoletnie dzieci najemcy i jego współmałżonka,

2) osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych,

3) osoby, które pozostawały we wspólnym pożyciu z najemcą.

§ 12

Osoby ubiegające się o wynajem lokalu mieszkalnego lub socjalnego z zasobu mieszkaniowego Gminy składają w tym celu wniosek o najem w Urzędzie Miejskim (zwór wniosku określa załącznik nr 1 do uchwały).

§ 13

W celu zapewnienia kontroli społecznej i opiniowania wniosków o najem lokali działa powoływana przez Burmistrza Komisja Mieszkaniowa, która nie rzadziej niż raz na kwartał kwalifikuje na listę osób oczekujących na przydział mieszkania z zasobów Gminy.

§ 14

Wskazania osoby do zawarcia umowy najmu w oparciu o zasady określone w uchwale dokonuje Burmistrz.

§ 15

1. Osoba, która trzykrotnie odmówiła przyjęcia propozycji zasiedlenia lokalu mieszkalnego spełniającego kryteria określone w art. 2 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy, zostaje skreślona z listy osób oczekujących na lokal z mieszkaniowego zasobu gminy.

2. Postanowienia ust. 1 dotyczą również osób, które otrzymały propozycje mieszkania do remontu.

§ 16

1. Najemcy lokali mieszkalnych mogą dokonywać zamian lokali na podstawie pisemnej zgody wydanej przez Burmistrza.

2. Zamiana lokali pomiędzy najemcami lokali mieszkalnych komunalnych a osobami wynajmującymi lokale w innych zasobach może być dokonana po przedłożeniu zgody właściciela lub zarządcy tego zasobu.

§ 17

Sprawy dotyczące wyrażenia zgody na podnajem lub oddanie całości lub części lokalu w bezpłatne używanie rozstrzyga Burmistrz.

§ 18

O łączeniu i podziale lokali komunalnych rozstrzyga Burmistrz.

§ 19

Wprowadza się “Regulamin porządku domowego” stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej uchwały oraz określa się obowiązki właściciela i najemcy lokalu – załącznik nr 3 do uchwały.

§ 20

Traci moc uchwały nr VII/29/94 Rady Miejskiej w Szczawnie Zdroju z dnia 22 grudnia 1994 roku w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz kryteriów wyboru osób, z którymi w pierwszej kolejności będą zawierane umowy najmu lokali mieszkalnych i socjalnych.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi.

§ 21

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego oraz podaniu do publicznej wiadomości przez rozplakatowanie w miejscach publicznych.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

STANISŁAW BORKUSZ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Szczawnie Zdroju z dnia 24 lutego 2003 r. (poz. 882)

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej w Szczawnie Zdroju z dnia 24 lutego 2003 r. (poz. 882)

REGULAMIN PORZĄDKU DOMOWEGO

1. Ilekroć mowa o najemcach lokali należy przez to rozumieć także osoby z nimi zamieszkałe, podnajemców lub użytkowników oraz osoby przebywające na terenie nieruchomości.

2. Regulamin porządku domowego, zwany dalej “regulaminie”, po ogłoszeniu i przyjęciu stanowi prawo wewnętrzne, którego treści będą egzekwowane przez Wynajmującego, poprzez nakładanie kar pieniężnych z możliwością wytoczenia powództwa o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

3. Stosowanie zasad regulaminu dotyczy najemców, którzy także biorą pełną odpowiedzialność za osoby przebywające w lokalu, ich zachowanie, wskazanie adresu do korespondencji w przypadku nieobecności dłuższej jak 30 dni.

4. Regulamin zobowiązuje najemców do dbania o budynek, jego otoczenie na całej nieruchomości gruntowej, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i przeciwpożarowych, ze szczególnym uwzględnieniem:

a) utrzymywania lokalu w należytym stanie technicznym i sanitarnym,

b) zakazu zakładania dodatkowych gniazd poboru energii elektrycznej,

c) usuwania szkód powstałych z ich winy na własny koszt,

d) zakazu palenia tytoniu w częściach wspólnych,

e) wyrzucania śmieci tylko do pojemników,

f) zakazu mycia samochodów na nieruchomości,

g) usuwania gruzu na własny koszt po remoncie,

h) stosowania ostrożności przy wjeździe i wyjeździe z bramy,

i) stosowania ciszy nocnej w godz. 2200–600,

j) nieumieszczania (bez zgody Wynajmującego) szyldów, reklam lub ogłoszeń,

k) parkowania samochodów tylko w miejscach do tego przeznaczonych,

l) wzajemnej pomocy współlokatorów,

ł) trzepania dywanów tylko w miejscach dozwolonych,

m) zakazu przechowywania materiałów łatwopalnych, żrących, wybuchowych,

n) niezastawiania przedmiotami ciągów komunikacyjnych,

o) realizowania zasady, że zachowanie dzieci i ewentualne szkody przez nich wyrządzone obciążają rodziców lub prawnych opiekunów.

UWAGA!

Trzymane zwierzęta (z zachowaniem przepisów sanitarnych) nie mogą powodować zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz zakłócać spokoju.

5. W przypadku awarii lub innych nagłych zdarzeń właściciel zawiadamia pana Władysława Bernaczka, ul. Kolejowa 15a, tel. 843-84-56 oraz inne służby, jak np. straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe.

Załącznik nr 3 do uchwały Rady Miejskiej w Szczawnie Zdroju z dnia 24 lutego 2003 r. (poz. 882)

OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA (WYNAJMUJĄCEGO) I LOKATORA (NAJEMCY)

DOTYCZĄCE UTRZYMANIA I EKSPLOATACJI LOKALI MIESZKALNYCH

STANOWIĄCYCH MIESZKANIOWY ZASÓB GMINY SZCZAWNO ZDRÓJ

1. Właściciel oddając w najem lokal mieszkalny, zapewnia:

a) instalację elektryczną (bez urządzeń odbiorczych) spełniającą wymogi obowiązujących przepisów,

b) instalację gazową (bez urządzeń odbiorczych) spełniającą wymogi obowiązujących przepisów – jeżeli lokal jest w nią wyposażony,

c) sprawną instalację wodną i kanalizacyjną (bez urządzeń odbiorczych) – jeżeli lokal jest w nią wyposażony,

d) trzony kuchenne, piece grzewcze bądź wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania, spełniające wymogi bezpiecznej eksploatacji,

e) sprawną technicznie standardową stolarkę okienną i drzwiową,

f) sprawne technicznie podłoża pod podłogi (bez warstwy wykończeniowej podłogi).

2. Do wynajmującego należy dokonywanie napraw urządzeń wyposażenia technicznego wykazanych w pkt 1 ppkt a–c, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia kosztów usunięcia awarii powstałych z jego winy.

3. Lokator jest obowiązany utrzymywać lokal i pomieszczenia do niego przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym, a także obowiązany jest dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania.

4. Najemcę lokalu mieszkalnego obciąża naprawa, konserwacja i wymiana:

a) podłóg i wykładzin podłogowych,

b) okien i drzwi,

c) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej,

d) czynników grzewczych, takich jak: trzonów kuchennych, pieców grzewczych, etażowego centralnego ogrzewania,

e) urządzeń armatury sanitarnej wraz z przewodami dopływowymi (woda) i odpływowymi (kanalizacja sanitarna) aż do pionów zbiorczych,

f) grzejników wody przepływowej, podgrzewaczy wody, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych,

g) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych poprzez malowanie lub tapetowanie oraz naprawę tynków ścian i sufitów.

5. W szczególnych przypadkach dopuszcza się inny sposób wykonania prac określonych w pkt 4.

6. Poza naprawami, o których mowa w pkt 4, lokator obowiązany jest do naprawiania szkód powstałych z jego winy.

7. Po zakończeniu najmu najemca jest obowiązany przekazać lokal wynajmującemu w stanie niepogorszonym w stosunku do stanu, w jakim lokal przyjął w najem.