880

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W POLANICY ZDROJU

z dnia 20 lutego 2003 r.

w sprawie określenia zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości
gruntowych oraz ich wydzierżawiania na okres dłuższy niż trzy lata

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a i art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy
z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 13 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. t.j. Dz. U. Nr 46 z 2000 r., poz. 543 o gospodarce nieruchomościami, Rada Miejska
w Polanicy Zdroju uchwala się, co następuje:

§ 1

1. Uchwała określa zasady nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania na okres dłuższy niż 3 lata.

2. Zasady, o których mowa w ust. 1, dotyczą nieruchomości gruntowych, przez które należy rozumieć grunt wraz z częściami składowymi, z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności.

3. Uchwała nie dotyczy budynków i lokali stanowiących odrębny przedmiot własności lub podlegających wyodrębnieniu w celu ustanowienie odrębnego przedmiotu własności.

§ 2

1. Nieruchomościami, o których mowa w § 1 ust. 3, Burmistrz Miasta Polanica Zdrój gospodaruje samodzielnie w ramach kompetencji ustawowych.

§ 3

Burmistrz Miasta nabywa do gminnego zasobu nieruchomości gruntowe, jeżeli:

1) są one niezbędne dla celów publicznych gminy,

2) ich nabycie wiąże się z osiągnięciem przez gminę korzyści majątkowej,

3) ich nabycie skutkuje znacznym zmniejszeniem lub zaspokojeniem wierzytelności gminy wobec właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej,

4) ich nabycie następuje w związku ze zwiększeniem się atrakcyjności nieruchomości spowodowanej zmianą zapasów planu przestrzennego zagospodarowania,

5) ich nabycie przyczynia się lub powoduje powstanie zwartego kompleksu nieruchomości gruntowych, ułatwiając gospodarowanie nim zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem,

6) ich nabycie następuje nieodpłatnie lub w drodze zamiany polepszającej gospodarowanie gminnym zasobem nieruchomości albo służące realizacji celu społeczno-gospodarczego gminy w ramach zadań własnych gminy.

§ 4

1. Burmistrz Miasta nabywając nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości w formie odpłatnej, nabywa je po cenie nie wyższej niż wartość określana przez rzeczoznawcę majątkowego.

2. Zapłata ceny wyższej od wartości wymaga zgody Rady Miejskiej w formie odrębnej uchwały, poprzedzającej nabycie nieruchomości.

3. Cena nabycia nieruchomości winna być rozłożona na raty, chyba że zbywca odmówił na piśmie tej formy zapłaty. Opracowanie niezapłaconych rat rozstrzyga umowa stron.

4. Przy nieodpłatnym nabyciu nieruchomości wymagana jest zgoda Rady Miejskiej, jeżeli nieruchomość obciążona jest prawem lub wierzytelnościami osób trzecich i jej nabycie nie powoduje wygaśnięcia tych praw lub wierzytelności.

§ 5

Burmistrz Miasta zbywa nieruchomości gruntowe, jeżeli nie służą one do powszechnego użytku lub bezpośredniego zaspokajania potrzeb publicznych w drodze przetargu, chyba że przepis szczególny ustanawia drogę bezprzetargową.

§ 6

1. W pierwszej kolejności zbywane są nieruchomości gruntowe nieprzynoszące dochodu, a przeznaczone w planie przestrzennego zagospodarowania pod budownictwo jedno- lub wielorodzinne, zabudowane budynkami wielorodzinnymi albo obiektami zabytkowymi, a także grunty rolne, jeżeli nie jest planowana zmiana ich przeznaczenia.

2. Nieruchomości gruntowe zabudowane domami jednorodzinnymi zbywane są za gotówkę, bez możliwości rozłożenia ceny sprzedaży na raty.

§ 7

Nieruchomości gruntowe o przeznaczeniu gospodarczym (tereny przemysłowe, handlowo-usługowe, składowe itp.) zbywane są w przetargu nieograniczonym, a w innej formie przetargu, gdy założony cel zbycia nieruchomości przemawia za inną formą przetargu.

§ 8

1. Nieruchomości gruntowe zbywane są na własność. Zbycie ich w drodze ustanowienia użytkowania wieczystego na okres do 99 lat wymaga merytorycznego i gospodarczego uzasadnienia ze strony Burmistrza Miasta.

2. Oddając nieruchomość w użytkowanie wieczyste, Burmistrz Miasta precyzyjnie określa sposób korzystania z nieruchomości oraz terminy jej zagospodarowania.

3. Termin zagospodarowania nieruchomości podlega kontroli i może być przedłużony na wniosek użytkowania wieczystego jednorazowo i nie dłużej niż na jeden rok w przypadku, gdy nie dopuścił się on już zwłoki w zagospodarowaniu nieruchomościami ponad rok.

4. Jeżeli użytkownik wieczysty dopuszcza się zwłoki w zagospodarowaniu nieruchomości przez okres dłuższy niż jeden rok, Burmistrz Miasta przystąpi do procedury rozwiązania umowy użytkowania wieczystego i zarządzenia odebrania gruntu.

5. Odstąpienie od procedury, o której mowa w ust. 4, może nastąpić, jeżeli użytkownik wieczysty w znacznej części dopełnił swych obowiązków przed jej zakończeniem. Powyższe dotyczy także jego następców prawnych.

§ 9

Burmistrz Miasta określa cenę zbycia nieruchomości w oparciu o jej wartość określoną przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego w drodze odrębnego zarządzenia i cena ta może być wyższa od wartości określonej przez rzeczoznawcę.

§ 10

W przypadku zbycia nieruchomości, koszty jej przygotowania do zbycia oraz koszty zbycia ponosi kupujący, a informacja o takim rozkładzie kosztów winna towarzyszyć procedurze zbycia.

§ 11

1. Burmistrz Miasta prowadzi sprzedaż nieruchomości w oparciu o uchwalony przez Radę Miejską plan sprzedaży.

2. Dopuszcza się możliwość uzupełnienia planu sprzedaży nieruchomości na wniosek Burmistrza.

§ 12

1. Nieruchomości gruntowe wchodzące w skład gminnego zasobu nieruchomości mogą być w drodze umowy z burmistrzem Miasta przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność lub będące w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych lub prawnych, jeżeli taka zamiana leży w interesie gminy lub nie jest z nim sprzeczna.

2. Zamiany nieruchomości dokonuje się ekwiwalentnie z uwzględnieniem dopłat, jeżeli nieruchomości są nierównej wartości – na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego.

3. Gminne nieruchomości gruntowe mogą być wnoszone jako aporty do spółek z udziałem gminy po uprzedniej ich wycenie przez rzeczoznawcę majątkowego i wartość aportu nie może być niższa od wartości nieruchomości.

§ 13

1. Wysokość pierwszej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkami mieszkalno-użytkowymi i użytkowymi oraz gruntu niezabudowanego, a przeznaczonego pod budownictwo mieszkalno-użytkowe wynosi 25% ceny gruntu, zaś następne opłaty roczne w wys. 3% tej ceny, chyba że Rada Miejska uchwali wyższą lub niższą opłatę roczną.

2. W pozostałych przypadkach niewymienionych w ust. 1 i 2 wysokość pierwszej opłaty rocznej wynosi 15% ceny ustalonej na podstawie art. 67 ustawy, a następne opłaty w wysokości 1% tej ceny.

3. Udziela się bonifikaty w opłatach rocznych za sprawowanie zarządu komunalnym jednostkom nieposiadającym osobowości prawnej w wysokości 50%.

Opłaty z tytułu użytkowania komunalnych nieruchomości gruntowych ustala się w drodze umowy.

§ 14

1. Gminne nieruchomości gruntowe mogą być obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi (użytkowanie, służebność, hipoteka), a także stanowić przedmiot zabezpieczenia długu, pod rygorem przewłaszczenia.

2. Osobom prawnym i fizycznym nieruchomości gruntowe mogą być oddawane w użyczenie na okres do 1 roku.

3. Użyczone nieruchomości komunalne mogą być wykorzystane w szczególności na cele charytatywne, opiekuńcze, kulturalne, techniczne, oświatowe i wychowawcze oraz sportowo-turystyczne.

§ 15

1. Użytkowanie ustanawiane jest na okres nie dłuższy niż 5 lat z wyjątkiem, gdy jest ustanawiane na rzecz gminnej jednostki organizacyjnej.

2. Użytkowanie może być ustanowione wyłącznie, gdy nieruchomość nie jest planowana do zbycia lub gdy pomimo wyczerpania dwukrotnie trybu przetargowego nie znalazła nabywcy w trybie bezprzetargowym, a wymagane jest utrzymanie substancji rzeczy.

§ 16

Służebność może być ustanowiona w szczególnie uzasadnionych przypadkach i tylko na okres niezbędny, wynikający z okoliczności danego przypadku.

§ 17

Hipoteka na gminnej nieruchomości gruntowej może być ustanowiona jako zabezpieczenie zaciąganych przez gminę pożyczek lub kredytów Hipoteka nie może być ustanawiana na nieruchomościach służących do powszechnego użytku lub bezpośredniego zaspokajania potrzeb publicznych.

§ 18

1. Burmistrz Miasta obowiązany jest prowadzić odrębny rejestr nieruchomości obciążonych.

2. Nieruchomości obciążone mogą być zbywane wraz z przejęciem obciążenia przez nabywcę.

§ 19

Burmistrz Miasta może wydzierżawić nieruchomości gruntowe na okres powyżej 3 lat tylko w drodze przetargu, co dotyczy także wydzierżawienia na czas nieoznaczony.

§ 20

Wydzierżawianie nieruchomości na czas oznaczony nie może przekroczyć okresu 10 lat.

§ 21

Umowy dzierżawy nieruchomości winny zawierać postanowienia o okresowej waloryzacji czynszu, a także winny odnosić się do prawa zabudowy gruntu i jego skutków oraz innych nakładów niż konieczne.

§ 22

1. Nieruchomość gruntowa wydzierżawiona może być zbyta w okresie trwania dzierżawy.

2. Zbycie nieruchomości gruntowej wydzierżawionej może nastąpić, jeżeli jej wartość ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego przekracza 10-letni skumulowany czynsz.

§ 23

Traci moc uchwała Rady Miejskiej w Polanicy Zdroju nr XVIII/112/99 z dnia 25 listopada 1999 roku.

§ 24

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta w Polanicy Zdroju.

§ 25

Uchwałą wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

ZBIGNIEW PUCHNIAK