873 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ŚWIEBODZICACH z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego przy ul. Strzegomskiej w Świebodzicach z przeznaczeniem na cele usługowe z drobnym przemysłem Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1, art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 7, art. 8 ust. 1 i 2, art. 10 ust. 1 i 3, art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami), w związku z uchwałą nr XLII/612/01 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 25 października 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w granicach działek nr 161, 254 przy ul. Strzegomskiej w Świebodzicach |
§ 1
1. Uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego przy ul. Strzegomskiej w Świebodzicach z przeznaczeniem na cele usługowe z drobnym przemysłem.
2. Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu są nieważne.
3. Integralną częścią planu jest rysunek miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, sporządzony w skali 1:1000, stanowiący
4. Ustalenia rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.
5. Dla terenu objętego niniejszy planem tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Świebodzice zatwierdzonego uchwałą nr 288/VI/93 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 23 czerwca 1993 r. (opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wałbrzyskiego Nr 12 z dnia 26 sierpnia 1993 r., poz. 77).
§ 2
Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto teren działek nr 161, 254/1, 254/2, obręb Pełcznica 1 przy ul. Strzegomskiej w Świebodzicach.
§ 3
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustala:
1. Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania.
2. Linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi.
3. Tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny.
4. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.
5. Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy.
6. Zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane.
7. Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.
8. Tereny, na których przewiduje się stosowanie systemów indywidualnych lub grupowych oczyszczania ścieków bądź zbiorników bezodpływowych.
9. Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu.
10. Granice obszarów zorganizowanej działalności inwestycyjnej.
§ 4
W granicach terenu objętego planem wyznacza się:
1. Tereny usług i drobnego przemysłu oznaczone symbolem – U, AG.
2. Teren urządzeń elektroenergetycznych, oznaczony symbolem – EE.
3. Teren wód otwartych, oznaczony symbolem – W.
4. Tereny ulic lokalnych, oznaczone symbolem – KL.
§ 5
Zasady zagospodarowania terenów i kształtowania zabudowy:
1. Dla terenów usług i drobnego przemysłu, oznaczonych symbolem – U, AG; ustala się następujące zasady zagospodarowania:
a) podział na działki według zasad określonych na rysunku planu orientacyjnymi liniami podziału wewnętrznego. Dopuszcza się w zależności od potrzeb podział na działki, poprzez łączenie sąsiednich lub wtórny podział, z uwzględnieniem zasady zapewnienia dostępu komunikacyjnego ulicą wewnętrzną klasy D, o szerokości w liniach rozgraniczających – 10 m oraz zapewnienia obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,
b) powierzchnia przeznaczona bezpośrednio pod zainwestowanie (obiekty kubaturowe, nawierzchnie utwardzone) nie może przekraczać 70% powierzchni wydzielonej działki,
c) powierzchnie niezainwestowane zagospodarować zielenią izolacyjną i ozdobną,
d) nieprzekraczalne linie zabudowy określa rysunek planu:
– 8 m od linii rozgraniczającej ulicy będącej drogą wojewódzką nr 374,
– 6 m od linii rozgraniczającej ulicy KL,
e) obiekty kubaturowe sytuować w układzie równoległym lub prostopadłym w stosunku do północno-wschodniej granicy opracowania, dopuszcza się dla niektórych fragmentów obiektów zorientowanie ich z obrotem 45 stopni,
f) wysokość zabudowy dla obiektów administracyjno-biurowych nie może przekroczyć 3 kondygnacji naziemnych lub 12 metrów. Ograniczenia wysokości nie dotyczą elementów takich jak kominy, maszty, obudowy dźwigu lub innego akcentu architektonicznego. Wysokości obiektów o funkcjach usługowo-produkcyjnych nie określa się. Obiekty lokalizowane wzdłuż północno-wschodniej granicy, nie mogą zaciemniać sąsiednich terenów ogrodnictwa szklarniowego,
g) architekturę obiektów należy dostosować do charakteru i funkcji przedsięwzięcia, elewacje od strony drogi wojewódzkiej oraz od strony ulicy klasy L należy traktować jako uprzywilejowane.
2. Teren oznaczony symbolem – EE:
a) przeznacza się pod lokalizację urządzeń elektroenergetycznych – lokalna stacja transformatorowa, przewidziana dla obsługi obszaru opracowania,
b) obsługę komunikacyjną zapewnić z ulicy lokalnej (KL) poprzez podjazd z włączeniem do jezdni na zasadzie obniżenia krawężnika.
3. Teren oznaczony symbolem – W:
a) stanowi wydzielone geodezyjnie urządzenie melioracji szczegółowej,
b) dopuszcza się włączenie tego terenu do terenów oznaczonych symbolem – U, AG, w granice przylegających działek, pod warunkiem zapewnienia dostępu, umożliwiającego jego konserwację. Zbliżenie ewentualnych obiektów budowlanych do krawędzi koryta rowu ustala się na 4 m.
4. Na cele komunikacji publicznej – ulicy klasy lokalnej, oznaczonej symbolem KL – przeznacza się teren przylegający do wydzielonej geodezyjnie działki nr 263, będącej drogą gminną:
a) szerokość w liniach rozgraniczających – zmienna, zgodnie z rysunkiem planu,
b) jezdnia z dwoma pasami ruchu – szerokość 7 m,
c) wydzielona ścieżka ruchu rowerowego, usytuowana po południowo-zachodniej stronie jezdni,
d) wydzielony chodnik – nieprzylegający do jezdni, poprowadzony od strony terenów przewidzianych do zainwestowania, minimalna szerokość – 1,5 m,
e) w liniach rozgraniczających ulicy dopuszcza się:
– przeprowadzenie podziemnych liniowych elementów infrastruktury technicznej wraz z lokalizacją urządzeń towarzyszących,
– wprowadzenie zieleni (w tym wysokiej), niekolidującej z przebiegiem infrastruktury technicznej i niezagrażającej bezpieczeństwu ruchu.
§ 6
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:
1. Zaopatrzenie w energię elektryczną poprzez lokalną stację transformatorową podwiązaną do istniejącej sieci lub podwiązaną bezpośrednio do elektrociepłowni, zlokalizowanej na Osiedlu Piastowskim.
2. Zaopatrzenie w wodę poprzez realizację uzupełniających wodociągów, podwiązanych do istniejącej sieci magistralnej.
3. Odprowadzenie ścieków sanitarnych, w tym technologicznych, do istniejącej oczyszczalni, poprzez podłączenie do kolektora sanitarnego, biegnącego wzdłuż ul. Strzegomskiej. Na działkach usytuowanych poza granicą możliwości grawitacyjnego odprowadzenia Ścieków – należy przewidzieć lokalne przepompownie w obrębie władania poszczególnych inwestorów.
4. Dla ścieków chemicznych, pozostałych w wyniku prowadzonej działalności – przewidzieć urządzenia do ich neutralizacji lub separacji, stosownie do potrzeb.
5. Odprowadzenie wód opadowych z powierzchni dachowych oraz nawierzchni utwardzonych należy rozwiązać w oparciu o system wewnętrznej kanalizacji deszczowej, wyposażonej w łapacze olejów i związków ropopochodnych oraz szlamów pochodzących ze środków transportu, a następnie kierowanych do systemu istniejących rowów melioracyjnych uzyskując wcześniej pozwolenie wodno- -prawne.
6. Do celów grzewczych oraz zaopatrzenia w ciepłą wodę dopuszcza się wykorzystanie wyłącznie ekologicznych źródeł energii, w postaci gazu, oleju opałowego, energii elektrycznej. Zakazuje się uruchamiania kotłowni opalanych paliwem stałym.
7. Gospodarkę odpadami rozwiązać w oparciu o funkcjonujący na terenie miasta system. W przypadku konieczności czasowego składowania odpadów na terenie nieruchomości, należy miejsce tego składowania zabezpieczyć przed przedostaniem się odcieków do gruntu.
§ 7
Do czasu realizacji ustaleń planu dopuszcza się dotychczasowe użytkowanie terenu.
§ 8
1. Zrealizowane obiekty oraz sposób użytkowania terenu nie może powodować obniżenia standardów środowiska, wymaganych przepisami szczególnymi oraz oddziaływać negatywnie w tym zakresie na sąsiedztwo.
2. W przypadku wystąpienia ewentualnych uciążliwości dla środowiska, ich zasięg winien ograniczyć się do granic władania.
§ 9
Konsekwencją uchwalenia niniejszego planu jest wzrost wartości nieruchomości w granicach opracowania planu. Zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.
W odniesieniu do gruntu będącego własnością gminy Świebodzice jednorazowa opłata, w przypadku zbycia nieruchomości, nie będzie pobierana.
§ 10
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Świebodzice.
§ 11
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY MIEJSKIEJ |
WŁADYSŁAW GÓRA |