REGULAMIN DOSTARCZANIA

WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

1. Regulamin dotyczy zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków na terenie gminy Janowice Wielkie, realizowany przez Urząd Gminy Janowice Wielkie.

2. Przez zbiorowe zaopatrzenie w wodę rozumie się działalność Urzędu Gminy polegająca na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczeniu wody.

3. Przez zbiorowe odprowadzanie ścieków rozumie się działalność Urzędu Gminy polegającą na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków.

4. Odbiorcą usług w znaczeniu niniejszego regulaminu jest każdy, kto korzysta z usług wodociągowych i kanalizacyjnych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na podstawie zawartej umowy, zwanym dalej Odbiorcą.

5. Ilekroć w regulaminie używa się określenia “ustawa” należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747).

6. Regulamin niniejszy określa prawa i obowiązki Urzędu oraz Odbiorców wynikające z ustawy oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy, w tym:

a) minimalny poziom usług świadczonych przez Urząd w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków,

b) warunki i tryb zawierania umów z Odbiorcami usług,

c) sposób rozliczeń w oparciu o ceny,

d) warunki przyłączenia do sieci,

e) techniczne warunki określające możliwości dostępu do usług wodociągowych i kanalizacyjnych,

f) sposoby postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody,

g) standardy obsługi odbiorców, a w szczególności sposoby załatwiania reklamacji oraz wymiany informacji dotyczących w szczególności zakłóceń w dostawie wody,

h) sposoby postępowania w przypadku niedotrzymania warunków umownych przez Odbiorcę usług.

R o z d z i a ł II

Minimalny poziom usług świadczonych przez Urząd Gminy oraz prawa i obowiązki Urzędu Gminy i Odbiorcy warunkujące jego utrzymanie

§ 2

Urząd zgodnie z przepisami ustawy ma obowiązek:

1. Zapewnić zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości określonej w umowie i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostawy wody w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnić należyte odprowadzanie ścieków.

2. Dostarczyć wodę o jakości spełniającej wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi, określone w obowiązujących przepisach.

3. Zapewnić prawidłową eksploatację posiadanej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

4. Wydać warunki techniczne podłączenia instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej do sieci będącej w administrowanej przez Urząd oraz uzgodnić dokumentację techniczną na podstawie tych warunków.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/12/03 z dnia 21 marca 2003 r. stwierdzono nieważność § 2 pkt 1).

§ 3

Odbiorcy usług zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę w sposób niepowodujący pogorszenia jakości świadczonych usług przez Urząd oraz nieutrudniający działalności Urzędu, a w szczegól- ności do:

1) zapewnienia niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie,

2) utrzymanie instalacji wodociągowych w stanie uniemożliwiającym wtórne zanieczyszczenie wody w wyniku skażenia chemicznego lub bakteriologicznego,

3) zabezpieczenia instalacji przez cofnięciem się wody z instalacji wodociągowej,

4) niezmieniania bez uzgodnień z urzędem uzyskanych warunków technicznych przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej,

5) utrzymania pomieszczeń, w których zainstalowany jest wodomierz w stanie uniemożliwiającym jego uszkodzenie i oddziaływania zakłócające jego prawidłowe działanie oraz zabezpieczenie pomieszczenia przed dostępem osób nieuprawnionych. Odbiorca nie może przemieszczać wodomierza, zakłócać jego funkcjonowanie, “zrywać” umieszczone na nim plomby i osłony oraz wykorzystywać instalację wodociągową do uziemienia urządzeń elektrycznych,

6) poinformowania urzędu o własnych ujęciach wody oraz instalacjach zasilanych z tych ujęć, w stopniu umożliwiającym ustalenie, czy mogą one oddziaływać na instalacje zasilane z sieci eksploatowanej przez Urząd,

7) wykorzystania wody z sieci wodociągowej wyłącznie w celach i na warunkach określonych w umowie o przyłączeniu do sieci,

8) umożliwienia upoważnionym przedstawicielom Urzędu, po okazaniu stosownych dokumentów, wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń w celach określonych przepisami ustawy oraz niniejszego regulaminu.

R o z d z i a ł III

Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z Odbiorcami usług

§ 4

Dostarczenie wody odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków zawartej pomiędzy Urzędem Gminy a Odbiorcą usług.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/12/03 z dnia 21 marca 2003 r. stwierdzono nieważność § 4).

§ 5

Urząd jest zobowiązany do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzania ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z wnioskiem o zawarcie umowy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/12/03 z dnia 21 marca 2003 r. stwierdzono nieważność § 5).

§ 6

1. Umowa zawiera w szczególności postanowienia dotyczące:

A) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych i kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia,

B) sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń,

C) praw i obowiązków stron umowy,

D) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,

E) ustaleń zawartych w zezwoleniu, o którym mowa w art. 18,

F) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.

2. Dokument, o którym mowa w § 3 pkt 8, to upoważnienie podpisane przez Wójta Gminy określające czynności, których wykonanie wymaga wstępu na teren nieruchomości, w szczególności obejmuje:

– dokonanie odczytu i sprawdzenia prawidłowości działania urządzenia pomiarowego i wodomierza głównego lub wodomierzy w lokalach,

– wykonanie prac konserwacyjno-remontowych,

– kontrola korzystania z usług zgodnie z warunkami regulaminu.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/12/03 z dnia 21 marca 2003 r. stwierdzono nieważność § 6 ust. 1).

§ 7

Umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczana woda, a w uzasadnionych przypadkach osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/12/03 z dnia 21 marca 2003 r. stwierdzono nieważność § 7).

§ 8

Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub zarządcą nieruchomości wspólnej.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/12/03 z dnia 21 marca 2003 r. stwierdzono nieważność § 8).

§ 9

Na wniosek właściciela lub zarządcy Urząd zawiera umowy na rozliczanie opłat za wodę i ścieki z korzystającymi z lokali osobami, jeżeli:

1) we wszystkich lokalach są zainstalowane wodomierze w sposób uzgodniony z Gminą,

2) zainstalowane wodomierze spełniają wymagania Polskich Norm oraz wymagania uzgodnione z Urzędem odnośnie ich typu,

3) możliwy jest odczyt wskazań wodomierzy,

4) wnioskodawca i Urząd ustalili sposób rozliczeń różnicy wskazań między wodomierzem głównym, a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/12/03 z dnia 21 marca 2003 r. stwierdzono nieważność § 9).

§ 10

Podpisanie umowy o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków w związku z przyłączeniem do sieci następuje po podpisaniu przez strony protokołów z prób i odbiorów wykonanych w ramach realizacji prac budowlano-montażowych.

§ 11

Miejscem dostarczania wody jest zawór za wodomierzem głównym.

§ 12

W przypadku zmiany Odbiorcy usług następuje wygaśnięcie umowy zawartej z dotychczasowym Odbiorcą.

§ 13

1. Taryfowe ceny i stawki opłat określone zgodnie z przepisami ustawy przez Urząd i zatwierdzone uchwałą Rady Gminy, bądź wprowadzone w trybie art. 24 ust 8 ustawy nie podlegają ustalaniu w oparciu o umowę o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

2. Taryfa wymaga ogłoszenia w sposób zwyczajowo przejęty w gminie (na tablicach ogłoszeń).

3. Taryfa obowiązuje przez rok.

4. Zmiana taryfy nie wymaga zmiany umowy o dostarczenie wody.

R o z d z i a ł IV

Sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat

§ 14

Podstawowe zasady rozliczeń za zaopatrzenie w wodę określają przepisy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzanie ścieków.

Zgodnie z ustawą:

1. Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków są prowadzone przez Urząd z Odbiorcami usług na podstawie ustalonej ceny 1 m3 wody oraz ilości dostarczonej wody oraz ceny 1 m3 odprowadzonych ścieków.

2. Ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazań wodomierza głównego, a w przypadku jego braku w oparciu o przeciętne normy zużycia wody, ustalane na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w art. 27 ustawy.

3. W przypadku niesprawności wodomierza głównego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, ilość wody pobranej ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 6 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności wodomierza, a gdy nie jest to możliwe, na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody i liczby miesięcy niesprawności wodomierza.

4. Ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych, a w przypadku jego braku w oparciu o przeciętne normy zużycia wody, ustalane na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w art. 27 ustawy.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/12/03 z dnia 21 marca 2003 r. stwierdzono nieważność § 14 ust. 3).

§ 15

Gmina ponosi koszty poboru wody:

– z publicznych studni i zdrojów ulicznych,

– zużytą na cele przeciwpożarowe.

§ 16

1. Ustala się trzymiesięczny okres obrachunkowy.

2. Odbiorca usług dokonuje zapłaty za dostarczoną wodę w terminie 14 dni od daty otrzymania rachunku.

R o z d z i a ł V

Warunki przyłączenia do sieci

§ 17

1. Na wniosek Odbiorcy Urząd wydaje warunki techniczne przyłącza do zbiorczej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

2. W przypadku, gdy nieruchomość Odbiorcy usług usytuowana jest w miejscu dla którego w momencie realizacji przyłącza plany rozwoju i modernizacji nie przewidują wyposażenia w urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, Odbiorca może wybudować na własny koszt, po wcześniejszym uzgodnieniu w umowie o przyłączeniu z Urzędem, warunków technicznych oraz warunków ich odpłatnego przekazania Gminie.

§ 18

1. Przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej odbywa się na wniosek osoby ubiegającej się o przyłączenie.

2. Wzór wniosku ustala Urząd Gminy.

Wniosek ten powinien w szczególności zawierać:

– oznaczenie Wnioskodawcy,

– określenie rodzaju p parametrów instalacji odbiorczych, charakterystyki zużycia wody, przeznaczenie wody,

– informacje określające charakterystykę techniczną obiektu, do którego będzie dostarczana woda i odprowadzane ścieki: powierzchnię użytkową i rodzaj lokali oraz wyposażenie w urządzenia zużywające wodę,

– proponowany termin rozpoczęcia poboru wody i odprowadzania ścieków.

Do wniosku osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci powinna załączyć mapę sytuacyjną, określającą usytuowanie nieruchomości względem istniejących sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

3. Urząd po otrzymaniu wniosku wydaje warunki techniczne na przyłączenie nieruchomości, które są ważne dwa lata od ich określenia.

§ 19

1. Warunkiem przystąpienia do robót przyłączeniowych jest wcześniejsze uzgodnienie dokumentacji technicznej.

2. Przed podpisaniem umowy na dostawę wody i odprowadzenie ścieków Urząd dokonuje odbioru wykonanego przyłącza pod kątem spełnienia warunków technicznych.

3. Realizację budowy przyłącza zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

§ 20

Urząd ma prawo odmówić przyłączenia do sieci jeśli przyłącze zostało wykonane bez uzyskania zgody Urzędu, bądź zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami technicznymi.

R o z d z i a ł VI

Możliwość dostępu do usług wodociągowych i kanalizacyjnych

§ 21

Potencjalni Odbiorcy usług wodociągowych mogą uzyskać informacje dostępności tych usług:

1. W Urzędzie Gminy Janowice Wielkie, który udostępnia nieodpłatnie wgląd:

A) w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy,

B) w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

2. W Urzędzie Gminy Janowice Wielkie udostępniającym nieodpłatnie wgląd w regulamin świadczenia usług.

R o z d z i a ł VII

Sposób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody i odprowadzania ścieków, niewypełnienia obowiązków Odbiorcy oraz w szczególności sposoby załatwiania reklamacji i wymiany informacji

§ 22

1. Urząd zobowiązany jest do udzielenia odbiorcom usług informacji dotyczących zakłóceń zaopatrzenia w wodę oraz awarii urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

2. Urząd powiadamia Odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty o planowanych przerwach w dostawie wody oraz o przewidywanym obniżeniu jej jakości w przypadku:

– braku wody na ujęciu lub jej zanieczyszczeniu w sposób niebezpieczny dla zdrowia,

– konieczności przeprowadzenia niezbędnych napraw urządzeń,

– potrzeby zwiększenia dopływu wody do hydrantów pożarowych,

– przerw w zasilaniu energetycznym urządzeń,

– uszkodzeniu instalacji odbiorczej, grożącego niebezpieczeństwem.

3. Urząd zwolniony jest z tego obowiązku w przypadku przerw wywołanych awarią lub innym nagłym, nienadającym się przewidzieć zdarzeniem.

Za skutki obniżenia poziomu jakości wymienione w tym paragrafie Urząd nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej.

4. W przypadku przerwy w dostawie wody trwającej dłużej niż 24 godziny Urząd powinien zorganizować dostawę wody środkami obwoźnymi lub wskazać zastępcze punkty poboru wody.

§ 23

1. Urząd Gminy Janowice Wielkie może odciąć dostawę wody i zaprzestać odprowadzania ścieków jeżeli:

A) przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami prawa,

B) Odbiorca nie uiścił opłat za pełne dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległości,

C) został stwierdzony nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków, tj. bez zawarcia umowy, jak również przy celowo uszkodzonych urządzeniach pomiarowych.

2. Urząd jest zobowiązany do udostępnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez odbiorców, którym odcięto dostawę wody oraz poinformowania o możliwościach korzystania z tego punktu.

Urząd o zamiarze odcięcia wody oraz o miejscach i sposobie udostępnienia zastępczych punktów poboru wody zawiadamia Powiatowego Inspektora Sanitarnego, oraz Odbiorcę usług co najmniej 20 dni przed planowanym terminem odcięcia dostaw wody.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/12/03 z dnia 21 marca 2003 r. stwierdzono nieważność § 23).

§ 24

Jeżeli w wyniku nieprawidłowości eksploatacji przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego będącego własnością Odbiorcy powstanie zagrożenie istotnego obniżenia poziomu usług świadczonych przez Urząd, Odbiorca zostanie wezwany do natychmiastowego usunięcia przyczyn zagrożeń.

§ 25

Urząd obowiązany jest do zawiadomienia odbiorców usług o planowanych zmianach warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków z wyprzedzeniem umożliwiającym dostosowanie instalacji do nowych warunków, nie krótszym niż 12 miesięcy.

§ 26

1. Odbiorca usług ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących ilości i jakości świadczonych usług oraz o wysokości opłat za usługi.

2. Reklamacje, o których mowa w ust. 1, wnoszone są na piśmie, osobiście przez zainteresowanego, w siedzibie Urzędu Gminy lub listem poleconym i rozpatrywane przez Wójta Gminy.

Urząd Gminy zobowiązany jest do powiadomienia zainteresowanego o sposobie załatwienia reklamacji w terminie 30 dni od daty wpływu.

§ 27

Na pisemne żądanie Odbiorcy Urząd obowiązany jest dokonać kontroli funkcjonowania wodomierza. Jednakże w przypadku stwierdzenia jego prawidłowego działania, kosztami czynności kontrolnych zostanie obciążony Odbiorca usług.

R o z d z i a ł VIII

Przepisy karne i kary pieniężne

§ 28

Zgodnie z art. 28 ustawy:

1. Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa w rozdziale drugim, pobiera wodę z urządzeń wodociągowych oraz odprowadza ścieki, podlega karze grzywny do 5.000 zł.

2. Kto zrywa lub uszkadza plomby umieszczone na urządzeniach pomiarowych lub zaworze odcinającym podlega karze grzywny do 5.000 zł.

3. Kto nie dopuszcza przedstawiciela urzędu do wykonania czynności określonych w § 6.2 podlega karze grzywny do 5.000 zł.

4. Obok orzeczenia kary, organ orzekający może nałożyć obowiązek zapłaty na rzecz urzędu kary dodatkowej w wysokości 1000 zł za każdy miesiąc, w którym nastąpiło bezumowne pobieranie wody z urządzeń wodociągowych.

5. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1–3, następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-16/12/03 z dnia 21 marca 2003 r. stwierdzono nieważność § 28).

R o z d z i a ł IX

Postanowienia końcowe

§ 29

Regulamin niniejszy został zatwierdzony uchwałą nr V/20/2003 Rady Gminy w Janowicach Wielkich z dnia 3 marca 2003 roku i obowiązuje od 1 lipca 2003 roku.

§ 30

W sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie umowy.

§ 31

Urząd zobowiązany jest do bezpłatnego udostępnienia niniejszego regulaminu odbiorcom jego usługi.

§ 32

Niniejszy Regulamin jest załączany do umowy o dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków.