840 UCHWAŁA RADY GMINY ŻÓRAWINA z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu we wsi Jaksonów Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 z późn. zm.) oraz w nawiązaniu do uchwały Rady Gminy nr XXIII/198/2000 z dnia 27 września 2000 r. Rada Gminy Żórawina uchwala, co następuje: |
§ 1
1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu we wsi Jaksonów obejmującego dz. 138.
2. Przedmiotem planu jest ustalenie:
1) przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,
2) lokalnych warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenów,
3) zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz wyznaczenie linii rozgraniczających tereny tej infrastruktury.
§ 2
1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1 : 1000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
2. Rysunek planu stanowi integralną część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
3. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunku planu:
1) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów,
2) nieprzekraczalna linia zabudowy.
§ 3
Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały,
2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1 : 1000 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,
3) terenie – należy przez to rozumieć obszar wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem określającym przeznaczenie podstawowe,
4) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniu terenami wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,
5) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi,
6) przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe,
7) liniach rozgraniczających – należy przez to rozumieć linie rozdzielające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania,
8) nieprzekraczalnej linii zabudowy – należy przez to rozumieć linie wyznaczające minimalne zbliżenie budynku do wskazanej linii rozgraniczającej danego terenu, regulacji tej nie podlegają wykusze, zadaszenia wejściowe, podesty, schody i okapy; na terenach, dla których nie zostały określone linie zabudowy, należy stosować ogólne zasady lokalizacji obiektów określone w przepisach szczególnych,
9) zagospodarowaniu tymczasowym – należy przez to rozumieć sposoby zagospodarowania terenów do czasu realizacji podstawowej lub dopuszczalnej funkcji określonej w planie,
10) urządzeniach towarzyszących – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, parking, wiaty i zadaszenia, małą architekturę oraz inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominującej.
§ 4
Przeznaczenie terenów
1. UK/UO – przeznaczenie podstawowe – usługi kultury i oświaty (świetlica wiejska), z urządzeniami towarzyszącymi.
1) Przeznaczenie dopuszczalne:
a) rekreacja plenerowa, ogródek i plac zabaw dla dzieci,
b) sezonowa gastronomia.
2) Ustala się zakaz trwałego składowania surowców i materiałów masowych oraz lokalizowania obiektów i urządzeń związanych z trwałym składowaniem, gospodarczym wykorzystaniem i uty-lizacją odpadów i surowców wtórnych.
3) Dopuszcza się przeznaczanie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 40% powierzchni działki.
4) Ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla samochodów osób korzystających ze świetlicy, zaleca się wydzielenie min. 1 stanowiska/15 m2 powierzchni użytkowej świetlicy, lecz nie mniej niż 10 stanowisk.
5) Obsługa komunikacyjna terenu objętego planem z drogi gminnej (dz. 123 dr).
§ 5
Lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów
1. Ustala się nieprzekraczalną linię zabudowy od strony ulicy dojazdowej (dz. 123 dr) w odległości 6 m od granicy działki.
2. Wysokość zabudowy nie może przekroczyć 2 kondygnacji nadziemnych, bryłę budynku należy projektować w układzie horyzontalnym.
3. Ustala się obowiązek zastosowania dachu o symetrycznym układzie nachylenia połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.), dopuszcza się dach wielospadowy, o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej.
§ 6
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
1. Zaopatrzenie w wodę: przyłączem wodociągowym z lokalnej sieci wodociągowej wsi Jaksonów.
2. Kanalizacja sanitarna
1) Odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych – do szczelnego bezodpływowego zbiornika na nieczystości płynne, zlokalizowanego w granicach działki zgodnie z wymogami przepisów szczególnych.
2) Docelowo należy włączyć obiekt świetlicy do kanalizacji sanitarnej wsi Jaksonów – po jej realizacji.
3. Kanalizacja deszczowa – odprowadzenie wód opadowych z połaci dachowych i nawierzchni utwardzonych do kolektora wód deszczowych kd 300, biegnącego przez sąsiadującą dz. nr 131.
1) Teren, na którym może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi (parking), należy utwardzić i skanalizować, zanieczyszczenia winny być zneutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej.
2) Wyloty kanalizacji deszczowej do odbiorników wód opadowych należy wyposażyć w piaskowniki.
4. Elektroenergetyka – zasilanie przyłączem z lokalnej elektroenergetycznej sieci niskiego napięcia, na warunkach uzgodnionych z zarządcą sieci, dopuszcza się lokalizację na terenie objętym planem słupowej stacji transformatorowej służącej prawidłowemu zaopatrzeniu w energię elektryczną obiektów usług kultury i oświaty, lokalizacja stacji oraz warunki dostępności należy uzgodnić z zarządcą sieci.
5. Zaopatrzenie w ciepło: z indywidualnego źródła zaopatrzenia w ciepło, zalecane stosowanie paliw proekologicznych, niskoemisyjnych (energia elektryczna, olej opałowy, gaz płynny itp.) nie powodujących ponadnormatywnego zanieczyszczenia powietrza.
6. Telekomunikacja – przyłączem telekomunikacyjnym z lokalnej sieci abonenckiej.
7. Usuwanie odpadów komunalnych – wywóz na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych.
8. Melioracje – należy uwzględnić potrzeby odtworzenia uszkodzonej sieci w zakresie niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania na terenach przyległych, koszty odtworzenia sieci melioracyjnej spoczywają na inwestorze; o naruszeniu istniejącej sieci drenarskiej należy niezwłocznie powiadomić jednostkę właściwą w zakresie melioracji i urządzeń wodnych.
§ 7
1. Ochrona środowiska kulturowego.
1) Ze względu na lokalizację terenu objętego planem w obszarze strefy “OW” obserwacji archeologicznych ustala się następujące wymagania konserwatorskie:
a) O wszelkich zamierzeniach inwestycyjnych związanych z prowadzeniem prac ziemnych (w tym budowa podziemnej infrastruktury technicznej) należy powiadomić inspekcję zabytków archeologicznych właściwej służby ochrony zabytków, a prace ziemne należy prowadzić pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim.
b) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych. Badania wykonywane są na koszt inwestora. Wyniki tych badań decydują o możliwości kontynuowania prac budowlanych, konieczności zmiany technologii lub ewentualnie o ich zaniechaniu i zmianie przeznaczenia terenu.
c) Bez uzgodnienia dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.
2. Ochrona środowiska przyrodniczego.
1) Ustala się bezwzględny zakaz odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych, podziemnych oraz gruntów.
§ 8
W granicach określonych w § 1 tracą moc obowiązującą ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Żórawina zatwierdzonego uchwałą Gminnej Rady Narodowej nr XIV/71/88 z dnia 14 czerwca 1988 r. (ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 13/88, poz. 193).
§ 9
Ustala się 1% stawki procentowej służącej naliczeniu jednorazowej opłaty uiszczanej w przypadku zbycia terenów objętych niniejszym planem w ciągu 5 lat od dnia, w którym ustalenia planu stały się obowiązujące.
§ 10
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Żórawina.
§ 11
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu we wsi Jaksonów, obejmujący dz. 138, wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia niniejszej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY GMINY |
MAREK STANISŁAW OSIŃSKI |
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Żórawina z dnia 30 grudnia 2002 r. (poz. 840)