Regulamin

dostarczania wody i odprowadzania ścieków

obowiązujący na terenie gminy Ścinawa

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Regulamin określa zasady i warunki zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz zbiorowego odprowadzania ścieków, a także wzajemne relacje pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.

§ 2

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne świadczy usługi w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w oparciu o majątek własny, a Zakład Gospodarki Komunalnej w Ścinawie także w oparciu o oddany mu do dyspozycji majątek gminy.

§ 3

1. Użyte w regulaminie określenia oznaczają:

1) gmina – gmina Ścinawa,

2) ustawa – ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747),

3) podlicznik – wodomierz mierzący zużycie wody w lokalu położonym w budynku wielolokalowym,

4) właściciel nieruchomości – osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości lub korzystająca z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym,

5) umowa – umowa o dostarczanie wody i/lub odbiór ścieków.

2. Pozostałe określenia użyte w regulaminie należy interpretować zgodnie z art. 2 ustawy i § 2 rozporządzenia.

R o z d z i a ł II

Minimalny poziom usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne

§ 4

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek dostarczyć wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi pod ciśnieniem umożliwiającym normalne korzystanie z instalacji wodociągowej oraz odbierać ścieki do urządzeń kanalizacyjnych w sposób ciągły i niezawodny.

§ 5

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może wstrzymać dostawę wody w razie:

a) braku wody na ujęciu,

b) niezawinionego przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zanieczyszczenia wody w sposób niebezpieczny dla zdrowia,

c) potrzeby zwiększenia dopływu do hydrantów przeciwpożarowych,

d) konieczności przeprowadzenia niezbędnych napraw urządzeń zaopatrzenia w wodę i kanalizacyjnych,

e) poważnego uszkodzenia przyłączy i instalacji odbiorcy,

f) przerw w zasilaniu energetycznym urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

R o z d z i a ł III

Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług

§ 6

1. Zawarcie umowy następuje na pisemny wniosek osoby, której nieruchomość została przyłączona do sieci.

2. Umowa może być zawarta z właścicielem nieruchomości, do której ma być dostarczona woda lub z której mają być odprowadzone ścieki.

(Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914- -9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 6).

§ 7

Przed zawarciem umowy o dostawę wody właściciel nieruchomości obowiązany jest przedstawić dokumenty stwierdzające, że obiekt wraz z przyłączami wodociągowymi i kanalizacyjnymi został wykonany zgodnie z przepisami prawa budowlanego i sanitarnego.

§ 8

Jeżeli przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wyrazi zgodę na zawarcie umów z osobami korzystającymi z lokali położonych w budynku wielolokalowym, mimo że nie są spełnione warunki określone w art. 6 ust. 6 ustawy, stosuje wówczas następuje zasady ustalania ilości zużytej w tych lokalach wody:

1. W lokalach wyposażonych w podliczniki zimnej wody (lokale opomiarowane), ilość pobranej wody i odprowadzonych ścieków ustala się według wskazań podlicznika.

2. Różnica między ilością wody wykazanej przez wodomierz główny a sumą ilości wody wykazanej przez podliczniki w lokalach opomiarowanych stanowi łączną ilość wody pobranej w lokalach nieposiadających podlicznika (nieopomiarowanych).

3. Ilość pobranej wody i odprowadzonych ścieków w poszczególnych lokalach nieopomiarowanych ustala się współczynnikiem udziału tego lokalu w łącznej ilości dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków do lokali nieopomiarowanych.

4. Współczynnik udziału danego lokalu ustala się dzieląc ilość wody jaka byłaby zużyta w tym lokalu w myśl przeciętnych norm zużycia wody ustaloną na podstawie odrębnych przepisów przez łączną ilość wody jaka byłaby pobrana w lokalach nieopomiarowanych w myśl tych przepisów.

5. Współczynnik ustalony w myśl ust. 4 będzie obliczany od nowa w razie zmiany ilości osób zamieszkałych w lokalach nieopomiarowanych albo zwiększenia norm zużycia wody w jednym lub kilku lokalach nieopomiarowanych zgodnie z cytowanym rozporządzeniem.

6. Lokale niewyposażone w punkt poboru wody, czerpiące wodę z ujęcia poza lokalem, traktuje się jako lokale nieopomiarowane.

7. Jeżeli wszystkie lokale w budynku są opomiarowane, a suma ilości pobranej wody wykazanej przez podliczniki w lokalach jest większa od ilości wody wykazanej przez wodomierz główny, wartość nadwyżki wody i ścieków ponad wskazania wodomierza głównego zwracana jest osobom korzystającym z lokalu proporcjonalnie do ilości wody pobranej w ich lokalach, jako nadpłata; nadpłata nie występuje w razie awarii lub uszkodzenia wodomierza głównego.

8. Jeżeli ilość dostarczonej wody wykazana przez wodomierz główny w budynku, w którym wszystkie lokale są opomiarowane, jest większa od sumy zużycia wody wykazanej przez podliczniki w lokalach, różnice pokrywają osoby korzystające z lokali proporcjonalnie do ilości wody pobranej w ich lokalach.

9. Osoby korzystające z lokali obowiązane są zgłaszać przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu założenie wodomierza, jego wymianę i legalizację.

§ 9

Okresy obrachunkowe ustalane są indywidualnie w umowie pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo--kanalizacyjnym a odbiorcami lub w taryfie.

§ 10

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne uprawnione jest do pobierania odsetek ustawowych lub umownych określonych w umowie z tytułu zwłoki w terminie płatności za dostarczoną wodę i odebrane ścieki.

§ 11

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma prawo do stosowania dopłat za wprowadzanie do kanalizacji ścieków przekraczających określone w umowie wskaźniki zanieczyszczeń celem pokrycia zwiększonych kosztów oczyszczania ścieków.

§ 12

1. Umowa może być zawarta na czas określony lub nieokreślony.

2. Umowa zawarta na czas nieokreślony winna dopuszczać możliwość jej rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia nie krótszym niż jeden miesiąc.

3. Umowa winna określać możliwość jej rozwiązania bez zachowania okresu wypowiedzenia oraz podawać podstawy takiego rozwiązania.

§ 13

Treść umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków nie może ograniczać praw i obowiązków stron, wynikających z przepisów ustawy, z przepisów wykonawczych do ustawy oraz z niniejszego regulaminu.

§ 14

W przypadku zmiany właściciela nieruchomości, umowa zawarta z nim wygasa.

R o z d z i a ł IV

Sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat ustalone w taryfach

§ 15

Za dostarczenie wody i odbiór ścieków odbiorca usług uiszcza opłaty wynikające z taryfy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego zatwierdzonej przez Radę Miejską w Ścinawie. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914-9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 15).

§ 16

W przypadku niesprawności wodomierza głównego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 6 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności wodomierza, a gdy nie jest to możliwe – na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy niesprawności wodomierza. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914-9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 16).

R o z d z i a ł V

Warunki przyłączania do sieci

§ 17

1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa warunki przyłączenia i przekazuje wnioskodawcy wraz z projektem umowy o przyłączenie, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku.

2. Warunki przyłączenia do sieci są ważne dwa lata od dnia ich określenia.

3. Warunki przyłączenia powinny określać w szczególności:

a) miejsca i sposób przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej z instalacjami odbiorcy,

b) maksymalne dobowe zapotrzebowanie na pobór wody,

c) miejsca zainstalowania wodomierza głównego i ewentualnie urządzenia pomiarowego,

d) dopuszczalną ilość i jakość odprowadzanych ścieków,

e) termin ważności warunków przyłączenia.

§ 18

Przyłączenie do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej następuje na podstawie umowy o przyłączenie i po spełnieniu technicznych warunków przyłączenia, określonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanali-zacyjne, zwanych dalej “warunkami przyłączenia”.

§ 19

1. Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej może występować właściciel nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci.

2. Osoba, o której mowa w ust. 1, składa w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym wniosek o określenie warunków przyłączenia.

3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, stanowi załącznik nr 1 do regulaminu.

4. Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci, powinna załączyć:

a) dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, której dotyczy wniosek,

b) mapę sytuacyjną, określającą usytuowanie nieruchomości, o której mowa w ust. 1, względem istniejących sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu,

c) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

§ 20

Umowa o przyłączenie w szczególności określa:

1) strony zawierające umowę,

2) zakres prac projektowych i budowlano-montażo-wych oraz prac związanych z przeprowadzeniem prób i odbiorów końcowych, wykonanych przez strony,

3) sposób koordynacji prac wykonawczych przez strony oraz kontroli dotrzymywania wymagań określonych w warunkach przyłączenia,

4) terminy:

a) zakończenia budowy przyłącza oraz terminy przeprowadzenia niezbędnych prób i odbiorów częściowych,

b) przeprowadzenia prób końcowych i końcowego odbioru przyłącza,

5) przewidywany termin rozpoczęcia zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków,

6) odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy o przyłączenie.

§ 21

1. Umowa o przyłączenie stanowi podstawę do rozpoczęcia realizacji prac projektowych i budowlano- -montażowych.

2. Określone w umowie o przyłączenie próby i odbiory częściowe oraz końcowe są przeprowadzane przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron.

3. Wyniki prób i odbiorów, o których mowa w ust. 2, są potwierdzane przez strony w protokołach, których wzory określa przedsiębiorstwo wodociągowo--kanalizacyjne.

§ 22

1. W przypadkach, gdy plany inwestycyjne właścicieli lub zarządców nieruchomości wyprzedzają plan inwestycyjny przedsiębiorstwa wodociągowo-kanali-zacyjnego, mogą oni wybudować na własny koszt, w porozumieniu z tym przedsiębiorstwem i gminą, urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne niezbędne do korzystania z usług.

2. Urządzenia, o których mowa w ust. 1, podlegają odpłatnemu przekazaniu przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, do którego sieci zostaną włączone, na zasadach określonych w ust. 3. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914-9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 22 ust. 2).

3. Przekazanie, o którym mowa w ust. 2, nastąpi w roku, w którym planowane jest wykonanie inwestycji. Do rozliczenia zostaną przyjęte ceny i stawki wykonawcy inwestycji oraz stan i wartość urządzeń w chwili ich przekazania. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914-9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 22 ust. 3).

R o z d z i a ł VI

Techniczne warunki określające możliwości dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych

§ 23

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne obowiązane jest wyrazić zgodę na przyłączenie nieruchomości wnioskodawcy do sieci, jeżeli istnieją techniczne warunki świadczenia usług, a w szczególności sieć wodociągowa i kanalizacyjna mają wydajność pozwalającą świadczyć usługi na należytym poziomie dotychczasowym odbiorcom usług i wnioskodawcy.

R o z d z i a ł VII

Sposób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostar- czanej wody i odprowadzanych ścieków

§ 24

1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zobowiązane jest do udzielania odbiorcom usług informacji dotyczących występujących zakłóceń zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz awarii urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

2. O planowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody przedsiębiorstwo wodociągowo-
-kanalizacyjne obowiązane jest poinformować odbiorców usług w sposób zwyczajowo przyjęty, co najmniej na dwa dni przed planowanym terminem.

3. Wstrzymanie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków może nastąpić bez uprzedniego zawiadamiania odbiorców w przypadkach, gdy występują warunki stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia i środowiska, lub uniemożliwiające świadczenia usług, opisane w § 5 regulaminu.

§ 25

Jeżeli przerwa w dostawie wody przekracza 12 godzin, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek zapewnić zastępczy punkt poboru wody i poinformować odbiorców o jego lokalizacji w sposób zwyczajowo przyjęty.

R o z d z i a ł VIII

Standardy obsługi odbiorców usług, a w szczególności sposoby załatwiania reklamacji oraz wymiany informacji dotyczących w szczególności zakłóceń w dostawie wody i odprowadzania ścieków

§ 26

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne winno zapewnić odbiorcom należyty poziom usług.

§ 27

Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do udzielania na życzenie odbiorcy lub z własnej inicjatywy informacji dotyczącej realizacji usług, a przede wszystkim informacji taryfowych.

§ 28

W razie niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody i wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej ścieków udzielenie informacji na żądanie odbiorców następuje w ciągu:

a) 12 godzin – na telefoniczne żądanie określenia przewidywanego terminu usunięcia przerw i zakłóceń w świadczeniu usług,

b) na 7 dni – na pisemne żądanie usunięcia przerw i zakłóceń,

c) 14 dni – na pisemne i telefoniczne skargi i zażalenia, wymagające przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

§ 29

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zobowiązane jest do zawiadomienia odbiorców usług o planowanych zmianach warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków z wyprzedzeniem umożliwiającym dostosowanie instalacji do nowych warunków, nie krótszym niż 12 miesięcy.

§ 30

1. Odbiorca usług ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczącej ilości i jakości świadczonych usług oraz wysokości opłat za usługi.

2. Reklamacje, o których mowa w ust. 1, wnoszone są na piśmie, osobiście przez zainteresowanego w siedzibie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanali-zacyjnego, listem poleconym lub za pomocą poczty elektronicznej i rozpatrywane są przez zarząd przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

3. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zobowiązane jest do powiadamiania zainteresowanego o sposobie załatwiania reklamacji w terminie 14 dni od daty wpływu.

§ 31

Potencjalni odbiorcy usług wodociągowo-kanaliza-cyjnych mogą uzyskać informacje dotyczące dostępności tych usług:

1) w Urzędzie Miasta i Gminy Ścinawa, który udostępnia nieodpłatnie wgląd:

a) do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,

b) do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

c) do regulaminu świadczenia usług,

d) do warunków udzielania zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków,

2) w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych, udostępniających nieodpłatnie wgląd:

a) do wieloletniego planu rozwoju i modernizacji,

b) do planu inwestycyjnego,

c) do regulaminu świadczenia usług.

R o z d z i a ł IX

Prawa i obowiązki odbiorcy wody

§ 32

Odbiorca wody ma prawo:

1) do dostawy wody o odpowiednim ciśnieniu i jakości określonych w odrębnych przepisach,

2) żądać upustów w przypadku dostawy wody obniżonej jakości (upusty określa umowa).

§ 33

Odbiorca wody zobowiązany jest do:

1) wnoszenia na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo--kanalizacyjnego określonych w taryfie opłat za dostarczoną wodę. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914-9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 33 ust. 1),

2) utrzymania właściwego stanu technicznego należących do niego instalacji, przyłączy i urządzeń wodociągowych,

3) powstrzymania się od jakichkolwiek czynności mogących wpłynąć na zmianę stanu technicznego sieci należących do Usługodawcy,

4) wydzielenia i utrzymania w należytym stanie pomieszczenia na zainstalowanie wodomierza wraz z zaworami przed i za wodomierzem oraz zabezpieczenie go przed uszkodzeniem lub zaborem. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914- -9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 33 ust. 4),

5) umożliwienia przedsiębiorstwu wodociągowo- -kanalizacyjnemu swobodnego dostępu do pomieszczenia wodomierzowego w celu dokonania odczytu z licznika,

6) zapewnienia przedsiębiorstwu wodociągowo-kanali-zacyjnemu możliwości wstępu na teren posesji odbiorcy celem wykonania niezbędnych napraw sieci wodociągowych, wodomierza oraz zainstalowanych w nich urządzeń,

7) pokrycia kosztów napraw wodomierza powstałych w wyniku braku zabezpieczenia go przed działaniem warunków atmosferycznych albo wskutek uszkodzeń mechanicznych. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914-9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 33 ust. 7),

8) wyeliminowania możliwości skażenia bekteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej,

9) pokrycia strat wody po zerwaniu plomby przy wodomierzu i punktu przyłącza wodomierza. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914- -9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 33 ust. 9).

§ 34

Odbiorcy wody zabrania się:

1) poboru wody z sieci wodociągowej bez zawarcia umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kana-lizacyjnym,

2) używania wody dostarczanej z sieci wodociągowej niezgodnie z umową zawartą z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym,

3) poboru wody z sieci z pominięciem wodomierza,

4) przemieszczania wodomierza, zakłócania jego funkcjonowania, zrywania plomb lub osłon,

5) wykorzystania sieci wodociągowej bądź instalacji wodociągowej do uziemiania urządzeń elektrycznych,

6) lokalizacji budynków i budowli oraz nasadzania drzew i krzewów nad sieciami wodociągowymi i przyłączami w pasie o szerokości 3 m. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914- -9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 34 ust. 6),

7) pobierania do wewnętrznej instalacji wodociągowej wody z sieci wodociągowej oraz wody z innych źródeł.

R o z d z i a ł X

Prawa i obowiązki odbiorcy jako dostawcy ścieków

§ 35

Odbiorca ma prawo do ciągłego i nieprzerwanego odbioru ścieków.

§ 36

Odbiorca zobowiązany jest do:

1) wnoszenia na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo--kanalizacyjnego określonych w taryfie opłat za odprowadzone ścieki,

2) wykonywania na swój koszt wszelkich napraw wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej do pierwszej studzienki licząc od strony budynku włącznie, a w przypadku braku studzienki od granicy nieruchomości. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914-9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 36 ust. 2),

3) użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób wykluczający możliwość występowania zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kanalizacyjnej,

4) zapewnienia dostępu pracownikom przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego do studzienki rewizyjnej w celu kontrolnego pobierania ścieków do analizy laboratoryjnej,

5) umożliwienia przeprowadzania kontroli przez pracowników przedsiębiorstwa wodociągowo-kana-lizacyjnego instalacji i urządzeń kanalizacyjnych,

6) informowania przedsiębiorstwa wodociągowo-kana-lizacyjnego o ilości wody pobranej w własnych lub innych ujęć wody w celu prawidłowego obliczenia należności za odbiór ścieków,

7) wykorzystywania swojego przyłącza wyłącznie na użytek własny i tylko do ścieków sanitarnych, chyba że zawarta umowa stanowi inaczej,

8) odcięcia i ewentualnie likwidacji na własny koszt zbiornika bezodpływowego lub odpływowego oraz towarzyszących im instalacji w razie przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914- -9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 36 ust. 8),

9) stosowania takich rozwiązań technicznych, które uniemożliwiają bezpośrednie połączenie instalacji wodociągowej z instalacją kanalizacyjną,

10) instalowania niezbędnych urządzeń podczyszczających ścieki w razie odprowadzania ścieków przemysłowych,

11) udostępniania przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą przedsiębiorstwu wodociągowo- -kanalizacyjnemu, wyników wewnętrznej kontroli wielkości zanieczyszczeń w ściekach oraz informowanie o rodzaju i pochodzeniu substancji niebezpiecznych odprowadzanych ze ściekami.

§ 37

Odbiorcy zabrania się:

a) lokalizacji budynków i budowli oraz nasadzania drzew i krzewów nad sieciami i przyłączami kanalizacyjnymi w pasie o szerokości 5 m. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA PN.II.0914- 9/4/03 z dnia 7 marca 2003 r. na § 37 lit. a),

b) przekraczania dopuszczalnych wskaźników zanieczyszczeń w ściekach określonych w umowie,

c) wprowadzania do urządzeń i instalacji kanalizacyjnej odpadów, substancji i ścieków opisanych w art. 9 ust. 2 ustawy,

d) wprowadzania ścieków bytowych i/lub przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych, a także wprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej,

e) wprowadzania ścieków do kanalizacji bez zawarcia umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanali-zacyjnym,

f) wprowadzania do kanalizacji ścieków mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa lub zdrowia osób obsługujących urządzenia kanalizacyjne, lub bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych i wyposażenia technicznego urządzeń kanalizacyjnych bądź procesu oczyszczania ścieków.

R o z d z i a ł XI

Uprawnienia przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego

§ 38

W razie zmniejszenia ilości podawanej wody przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne za zgodą Burmistrza gminy ma prawo wprowadzić ograniczenie zużycia wody wyłącznie do celów sanitarno-bytowych po zawiadomieniu odbiorców o tych ograniczeniach i ich przyczynach.

§ 39

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma prawo odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne w sytuacjach określonych w ustawie.

R o z d z i a ł XII

Postanowienia końcowe

§ 40

Regulamin obowiązuje na czas nieokreślony.

§ 41

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zobowiązane jest do bezpłatnego dostarczenia odbiorcy jednego egzemplarza niniejszego regulaminu przy zawarciu umowy o dostawę wody i/lub odprowadzanie ścieków.

§ 42

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków.

§ 43

Regulamin wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.