788

UCHWAŁA RADY GMINY OLEŚNICA

z dnia 5 lutego 2003 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych, do których nie stosuje

się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa

Na podstawie art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 z późn. zm.) Rada Gminy Oleśnica uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwała określa szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych, w tym cywilnoprawnych, zwanych dalej “należnościami”, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) przypadających na podstawie przepisów szczególnych.

1) gminnym jednostkom budżetowym,

2) gospodarstwom pomocniczym gminnych jednostek budżetowych,

3) gminnym funduszom celowym

od osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – zwanych dalej dłużnikami.

2. Należnościami, o których mowa w ust. 1, są kwoty bez podatku od towarów i usług, a w szczególności:

1) czynsze z najmu i dzierżawy (netto),

2) opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu,

3) należności z tytułu zbycia mienia gminy (netto),

4) opłaty za trwały zarząd,

5) należności z tytułu kar za korzystanie ze środowiska.

§ 2

Umarzanie całości lub części, odraczanie lub rozkładanie na raty spłaty należności można zastosować w przypadku wystąpienia jednej z niżej wymienionych okoliczności:

1) należności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,

2) dłużnik – osoba fizyczna zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawiła ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo nie można ustalić spadkobierców lub gdy koszty postępowania sądowego przewyższą należność,

3) dłużnik – osoba prawna został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

4) ściąganie należności zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji,

5) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia lub gdy postępowanie okazało się nieskuteczne,

6) sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe na podstawie odrębnych przepisów,

7) przemawiają za umorzeniem uzasadnione względy społeczne lub gospodarcze.

§ 3

1. Umarzanie całości lub części, odraczanie lub rozkładanie na raty spłaty należności może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w § 2 pkt 1, 2, 3, 6 również z urzędu.

2. Umorzenie należności, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich dłużników.

3. Jeżeli umorzenie dotyczy tylko części należności, należy określić termin zapłaty pozostałej części należności z tym, że w razie niedotrzymania tego terminu przez dłużnika umorzenie może być cofnięte w całości.

§ 4

Organem upoważnionym do umarzania, odraczania terminu spłaty całości lub części oraz rozkładania na raty całości lub części należności jest – wójt.

§ 5

Wójt oprócz umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności głównej jest również uprawniony do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat odsetek od tych należności oraz do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat innych należności ubocznych na zasadach określonych w uchwale.

§ 6

Umarzanie należności, odraczanie terminu zapłaty całości lub części oraz rozkładania na raty całości lub części należności następuje:

1) w odniesieniu do należności o charakterze administracyjnym – w drodze decyzji administracyjnej,

2) w odniesieniu do należności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych – w drodze ugody,

3) w odniesieniu do umarzania należności o charakterze administracyjnym i wynikających ze stosunków cywilnoprawnych, w sytuacjach określonych w § 2 ust. 1 pkt 2 – w drodze jednostronnego oświadczenia woli.

§ 7

1. Wójt przedstawia Radzie Gminy sprawozdanie dotyczące zakresu umorzonych należności w trybie określonym uchwałą, zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do uchwały w terminie do dnia złożenia sprawozdania z wykonania budżetu za rok poprzedni.

2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, jest sporządzane według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku kalendarzowego.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się wójtowi.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY GMINY

ALEKSANDRA SIERUGA

Załącznik do uchwały Rady Gminy Oleśnica z dna 5 lutego 2003 r. (poz. 788)

Sprawozdanie

z dokonanych umorzeń należności jednostek organizacyjnych Gminy Oleśnica, do których nie stosuje się

przepisów – Ordynacja podatkowa, w roku ......

Lp.

Nazwa

symbol dłużnik*

Liczba

dłużników

Kwota

należności

Kwota

umorzenia

Podstawa

prawna

powstałej

należności

Podstawa

zastosowania

umorzenia

z § 2 pkt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* wstawić odpowiednio:

A – osoba fizyczna

B – osoba prawna

C – jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej