752

UCHWAŁA RADY GMINY OLEŚNICA

z dnia 5 lutego 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu wzdłuż planowanej drogi ekspresowej w obrębie Cieśle

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 – ze zm.) oraz art. 4 ust. 1 i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 – ze zm.) i w związku z uchwałą nr 263/XLV/02 Rady Gminy Oleśnica z dnia 4 września 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu wzdłuż planowanej drogi ekspresowej w obrębie Cieśle, Rada Gminy Oleśnica uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu wzdłuż planowanej drogi ekspresowej w obrębie Cieśle.

2. Rysunek planu w skali 1:5000 jest integralną częścią uchwały i stanowi załącznik graficzny nr 1.

3. Granice planu oznaczono na załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Przedmiotem ustaleń planu są:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

2) linie rozgraniczające ulice i drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi,

3) tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny,

4) granice i zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie,

5) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające te tereny,

6) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu,

7) zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane,

8) szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, zasobów wodnych i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

9) tymczasowe sposoby zagospodarowania oraz użytkowania terenu.

2. Rysunek planu obowiązuje w zakresie oznaczonym jako graficzne ustalenia planu, a w szczególności:

1) ustalenia liniowe i punktowe:

a) granice obszaru objętego planem,

b) linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie zagospodarowania,

c) orientacyjne linie rozgraniczające,

d) strefa obserwacji archeologicznej,

e) osie widokowe – ochrona ekspozycji,

2) ustalenie przeznaczenia terenu:

a) UCm – teren zabudowy usług komercyjnych z mieszkaniami,

b) UCz – teren usług i urządzeń związanych funkcjonalnie z cmentarzem,

c) UC(PP) – teren zabudowy usług komercyjnych lub produkcji,

d) KS – teren obsługi transportu samochodowego – stacja paliw,

e) R – tereny użytków rolnych,

f) ZC – teren cmentarza – cel publiczny,

g) ZL – tereny lasów,

h) Rz – tereny do zalesienia,

i) KUe – teren pod drogę ekspresową – cel publiczny,

j) KUz – teren pod drogę zbiorczą – cel publiczny,

k) KUl – tereny pod drogi lokalne – cel publiczny,

l) KUd – tereny pod drogi dojazdowe – cel publiczny.

3. Pozostałe oznaczenia na rysunku planu, niewymienione w ust. 2, nie stanowią ustaleń planu.

§ 3

1. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) ustaleniach planu – rozumie się przez to przepisy prawa lokalnego ograniczające wykonywanie prawa własności dotyczącego zagospodarowania terenu i sposobu jego użytkowania, określone niniejszą uchwałą,

2) przeznaczeniu terenu – rozumie się przez to planowaną dominującą funkcję terenu determinującą warunki jego użytkowania i zagospodarowania,

3) liniach rozgraniczających – rozumie się przez to planowany przebieg granicy pomiędzy różnym przeznaczeniem terenu lub różnym sposobem zagospodarowania,

linie rozgraniczające nie określają granic podziału geodezyjnego lub własności terenu, z wyjątkiem linii rozgraniczających tereny dróg i ulic od terenów pozostałych, które są podstawą do geodezyjnego wydzielenia działek stanowiących teren dróg,

4) urządzeniach towarzyszących drodze – rozumie się przez to urządzenia techniczne związane z prowadzeniem i zabezpieczeniem ruchu, obiekty inżynierskie, chodniki i ścieżki rowerowe, ewentualne drogi lokalne i pasy zieleni, w tym drzewa i krzewy, oraz elementy infrastruktury technicznej, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania drogi,

5) realizacji zagospodarowania w II etapie – rozumie się przez to możliwość zmian dotychczasowego sposobu użytkowania terenu na wskazany w planie dopiero po wykorzystaniu w 80% terenów przeznaczonych w planie pod taki sam sposób użytkowania, ale bez zastrzeżenia etapowania,

6) przepisach odrębnych – rozumie się przez to ogół przepisów powszechnie obowiązujących oraz przepisy lokalne i obowiązujące normy, odnoszące się do danej sprawy.

2. Definicje innych pojęć użytych w uchwale należy opierać o wykładnię przepisów odrębnych, w tym w szczególności dotyczących zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, ochrony środowiska, prawa wodnego, gospodarki odpadami, prawa energetycznego i dróg publicznych.

§ 4

Ustala się następujące ogólne zasady zagospodarowania terenu na obszarze objętym niniejszym planem:

1. W zakresie zasad zagospodarowania terenów lub obiektów podlegajacych ochronie:

1) Ustanawia się ochronę ekspozycji kościoła p.w. MB Tuchowskiej od strony wskazanego na rysunku planu początku osi widokowej, położnego na istniejącej trasie drogi krajowej nr 8, w kierunku wieży kościoła.

Na terenach bezpośrednio przyległych do wyznaczonej osi widokowej nie dopuszcza się zagospodarowania (w tym zabudowy) mogącego przesłonić lub zdegradować chroniony element widokowy.

Planowane zagospodarowanie w bezpośrednim sąsiedztwie wyznaczonej osi widokowej wymaga opinii odpowiednich służb ochrony zabytków.

2) Ustanawia się obszar ochrony konserwatorskiej – strefę “OW” obserwacji archeologicznej w granicach ustalonych na rysunku planu.

3) Na rysunku planu zaznaczono zidentyfikowane stanowiska archeologiczne.

Wszelkie prace ziemne na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk archeologicznych

mogą być wykonywane po przeprowadzeniu wyprzedzających ratowniczych badań archeologicznych, stosownie do przepisów odrębnych.

4) Wszelka działalność inwestycyjna lub inna wymagająca prowadzenia prac ziemnych w ustanowionej strefie "OW" lub w sąsiedztwie stanowisk archeologicznych wymaga opinii odpowiednich służb ochrony zabytków, ponieważ w czasie robót ziemnych może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych.

W związku z powyższym prace ziemne w tej strefie muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim.

W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych należy podjąć ratownicze badania wykopaliskowe stosownie do przepisów odrębnych.

Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome,

nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów odrębnych.

5) W bezpośrednim sąsiedztwie terenu objętego planem zlokalizowany jest obiekt zabytkowego kościoła p.w. MB Tuchowskiej, wpisany do rejestru zabytków pod nr 459/W dnia 29 października 1980 r.

Wokół obiektu ustanowiony jest obszar ochrony konserwatorskiej – strefa "A" ścisłej ochrony konserwatorskiej i strefa ochrony zabytkowego układu zieleni obejmująca teren cmentarza historycznego, graniczący z obszarem objętym planem.

Wszelka działalność na tym terenie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, w tym prace porządkowe i renowacyjne, wymaga uzgodnienia ze Służbą Ochrony Zabytków.

2. W zakresie terenów ulic i dróg publicznych wraz z urządzeniami pomocniczymi:

1) Plan wyznacza tereny przewidziane pod podstawowy układ komunikacyjny.

Dopuszcza się wyznaczenie dodatkowych dróg dojazdowych, jeżeli będzie to niezbędne dla stworzenia warunków dojazdu wynikających z przepisów odrębnych, w tym przeciwpożarowych.

2) Plan ustala trasę obejścia planowaną drogą krajową ekspresową nr 8 miasta Oleśnicy i wsi Cieśle, wyznaczając teren pod pas drogowy i węzły komunikacyjne.

Zagospodarowanie zgodne z planem terenów wzdłuż planowanej trasy obejścia możliwe dopiero po rozpoczęciu jego realizacji na odcinku od drogi krajowej nr 25 do włączenia w istniejący ciąg drogi nr 8.

3) Ustala się następującą klasyfikację dróg na terenie objętym planem pod względem funkcjonalno--technicznym oraz podstawowe parametry techniczne dla poszczególnych klas dróg:

a) oznaczony na rysunku planu KUe – teren drogi ekspresowej wraz z urządzeniami towarzyszącymi – szerokość w liniach rozgraniczających zgodnie z rysunkiem planu, min. 100 m, przekrój dwujezdniowy, odległość linii zabudowy od krawędzi jezdni min. 40 m.

Droga izolowana od ruchu lokalnego – dostępność wyłącznie przez ustalone w planie węzły i skrzyżowania,

b) oznaczony na rysunku planu KUz – teren drogi i ulicy zbiorczej wraz z urządzeniami towarzyszącymi – odcinek obecnej trasy drogi nr 8, po realizacji obejścia obniżenie kategorii technicznej – szerokość w liniach rozgraniczających zgodnie z rysunkiem planu, przekrój jednojezdniowy, odległość linii zabudowy od krawędzi jezdni min. 10 m dla budynków niemieszkalnych i min. 20 m dla budynków z pomieszczeniami mieszkalnymi.

Na odcinku biegnącym przez tereny zabudowane i przewidziane w planie pod zabudowę wymagane urządzenie wzdłuż drogi chodników dla pieszych, ścieżek rowerowych, pasów zieleni urządzonej i oświetlenia, stosownie do przepisów odrębnych,

c) oznaczony na rysunku planu KUl – teren drogi i ulicy lokalnej wraz z urządzeniami towarzyszącymi – szerokość w liniach rozgraniczających 12–15 m, przekrój jednojezdniowy, szer. jezdni 6 m, minimalna odległość linii zabudowy od linii rozgraniczającej 5 m.

Na odcinkach biegnących przez tereny zabudowane i przewidziane w planie pod zabudowę wymagane urządzenie wzdłuż drogi chodników dla pieszych, ścieżek rowerowych i oświetlenia, stosownie do przepisów odrębnych,

d) oznaczone na rysunku planu KUd – tereny dróg i ulic dojazdowych wraz z urządzeniami towarzyszącymi – szerokość w liniach rozgraniczających 10 m, przekrój jednojezdniowy, szer. jezdni 5–6 m, minimalna odległość linii zabudowy od linii rozgraniczającej 5 m.

Na odcinkach biegnących przez tereny zabudowane i przewidziane w planie pod zabudowę wymagane urządzenie wzdłuż drogi chodników dla pieszych, ścieżek rowerowych i oświetlenia, stosownie do przepisów odrębnych.

4) Warunki dostępności drogi i obsługi komunikacyjnej terenów przyległych, z zastrzeżeniem pkt 3 lit. a, określa zarządca drogi na podstawie przepisów odrębnych.

5) Należy wyznaczyć stosownie do przeznaczenia terenów i intensywności zabudowy odpowiednią ilość miejsc postojowych dla samochodów, w ramach poszczególnych działek budowlanych. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą odpowiedniego zarządcy drogi, dopuszcza się wyznaczenie miejsc postojowych w pasie drogowym.

6) W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się obsługę komunikacyjną terenów poprzez drogi niepubliczne, tzw. wewnętrzne, o parametrach technicznych dostosowanych do funkcji, jaką będą spełniać.

Powiązanie dróg wewnętrznych z układem dróg publicznych wyłącznie poprzez drogi lokalne i dojazdowe.

3. W zakresie terenów przeznaczonych do realizacji celów publicznych:

1) Ustala się, że na obszarze objętym planem terenami przeznaczonymi do realizacji celów publicznych będą tereny wyznaczone pod drogi i cmentarz.

2) Dopuszcza się realizację celów publicznych na innych terenach, stosownie do potrzeb, na zasadach określonych w przepisach odrębnych.

4. W zakresie zasad obsługi w infrastrukturę techniczną:

1) Na terenach zabudowanych lub przewidzianych w planie pod zabudowę pasy ulic wyznaczonych w planie, w liniach rozgraniczajacych, stanowią podstawowy układ korytarzy dla prowadzenia sieci infrastruktury technicznej.

2) W przypadkach uzasadnionych względami technicznymi lub ekonomicznymi dopuszcza się budowę sieci infrastruktury technicznej poza wyznaczonymi korytarzami, o których mowa w pkt 1, przy czym nie należy dopuścić do obniżenia wartości terenów przez które przebiegać będzie sieć, pod względem możliwości zagospodarowania i użytkowania zgodnego z planem.

3) Zaopatrzenie w wodę z wodociągu komunalnego.

Ustala się konieczność budowy urządzeń służących zaopatrzeniu w wodę do celów: gospodarczych, produkcyjnych, bytowych i przeciwpożarowych.

4) Dopuszcza się zaopatrzenie w wodę z własnego ujęcia, które powinno odpowiadać warunkom określonym w przepisach odrębnych.

5) Odprowadzenie ścieków bytowych i przemysłowych do komunalnej sieci kanalizacji, z zastrzeżeniem pkt 6 i 10.

Ustala się konieczność budowy urządzeń służących do odprowadzania ścieków do sieci kanalizacji.

6) Planuje się budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-ciśnieniowej z odprowadzeniem ścieków do planowanej oczyszczalni ścieków w Bogusławicach, zgodnie z przyjętym programem gospodarki wodno-ściekowej na obszarze gminy.

Do czasu wybudowania sieci kanalizacji, odprowadzenie ścieków do zbiorników szczelnych lub indywidualne oczyszczalnie ścieków na warunkach określonych w przepisach odrębnych.

Przy lokalizacji zbiorników szczelnych na ścieki należy uwzględnić ich tymczasowy charakter i konieczność późniejszego przełączenia przykanalików do planowanej sieci kanalizacji.

7) Wody opadowe z powierzchni dróg i placów o trwałej nawierzchni należy odprowadzić do komunalnej sieci kanalizacji deszczowej, z zastrzeżeniem pkt 8 i 10.

8) Dopuszcza się budowę indywidualnych urządzeń do oczyszczania wód opadowych, o których mowa w pkt. 7, z odprowadzeniem do gruntu lub cieków, na warunkach określonych w prawie ochrony środowiska i prawie wodnym oraz innych przepisach odrębnych.

9) Odprowadzenie wód opadowych z powierzchni niewymienionych w pkt 7, na teren działki, pod warunkiem zachowania naturalnego kierunku spływu wód.

10) Ustala się konieczność budowy lub instalowania niezbędnych urządzeń podczyszczających ścieki przemysłowe i wody opadowe, tak aby ścieki odprowadzane do sieci kanalizacji odpowiadały wymaganiom określonym w przepisach odrębnych.

11) Na terenie objętym planem mogą wystąpić niezewidencjonowane urządzenia melioracyjne – rurociągi drenarskie.

Ewentualne uszkodzenia tych urządzeń w trakcie prowadzenia robót ziemnych wymagają naprawy, a usuwanie kolizji z planowaną zabudową wymaga uzgodnienia z właściwym zarządem melioracji, ze względu na zagrożenie zmiany istniejących stosunków wodnych.

12) Zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej sieci energetycznej.

Ustala się rozbudowę istniejącej sieci energetycznej oraz ewentualną budowę stacji transformatorowo-rozdzielczch dla zaopatrzenia w energię elektryczną terenów planowanych pod zabudowę i komunikację. Na rysunku planu zaznaczono orientacyjnie lokalizacje stacji ransformatorowo-rozdzielczych.

Istniejąca sieć energetyczna średniego i niskiego napięcia kolidująca z zagospodarowaniem zgodnym z planem wymaga przebudowy.

Planowana przebudowa i rozbudowa sieci powinna zostać uwzględniona w planach rozwoju w zakresie zaspokojenia potrzeb na energię elektryczną stosownie do przepisów prawa energetycznego.

13) Zaopatrzenie w gaz ziemny z planowanej sieci gazowej.

Ustala się możliwość budowy sieci i urządzeń gazowych dla zaopatrzenia w gaz terenu planowanego pod zabudowę.

Planowana budowa sieci powinna zostać uwzględniona w planach rozwoju w zakresie zaspokojenia potrzeb na paliwo gazowe stosownie do przepisów prawa energetycznego.

14) Ustala się możliwość rozbudowy istniejącej sieci teletechnicznej dla obsługi terenu planowanego pod zabudowę.

15) Ustala się możliwość budowy sieci i urządzeń infrastruktury technicznej na terenie objętym planem, dla obsługi terenów leżących poza granicami obowiązywania planu z zastrzeżeniem pkt 2.

5. W zakresie lokalnych warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu:

1) Nowa zabudowa na terenach wyznaczonych w planie pod zabudowę usług komercyjnych z dopuszczeniem mieszkań powinna odpowiadać następującym wymogom:

a) budynki wolno stojące, o kubaturze do 1.500 m3; obiekty wymagające większej kubatury należy podzielić przestrzennie lub sytuować w innej strefie zabudowy,

b) wysokość max. do 2 kondygnacji z dop. poddaszem użytkowym, kalenica dachu do 10 m nad poziom przyległego terenu,

c) przekrycie dachami stromymi, dwu- lub wielospadowymi o jednakowym nachyleniu połaci w granicach 35–45 stopni,

d) pokrycie dachówką ceramiczną lub inne imitujące pokrycie dachówką w zakresie struktury powierzchni i barwy,

e) ponadto zabudowa winna nawiązywać do lokalnych wzorców zabudowy historycznej, w zakresie skali, bryły i charakterystycznych elementów architektonicznych.

2) Istniejąca zabudowa na terenach wymienionych w pkt 1 powinna być przy okazji remontów i modernizacji dostosowana do wymogów określonych jak wyżej.

3) Wymagania określone w pkt 1 i 2 dotyczą zarówno budynków o funkcji podstawowej, jak i budynków o funkcjach towarzyszących (np. budynki gospodarcze, garaże itp ).

4) Zabudowa na terenach wyznaczonych w planie pod zabudowę usług komercyjnych i produkcji oraz baz i składów powinna odpowiadać następującym wymogom:

a) budynki kształtowane jako pawilony lub hale, o współczesnej formie architektonicznej,

b) wysokość 1–2 kondygnacje, max. do 10 m,

c) przekrycie stropodachami o niewielkim spadku, max. 20%,

d) obiekty lokalizowane wzdłuż drogi krajowej nr 8 oraz planowanego obejścia wymagają szczególnie starannego zaprojektowania pod względem architektonicznym.

5) Na terenach wyznaczonych w planie pod zabudowę usług komercyjnych z dopuszczeniem mieszkań, co najmniej 50 % terenu działki budowlanej powinno być zagospodarowane zielenią, w tym min. 20% zielenią wysoką (drzewami).

6) Na terenach wyznaczonych w planie pod zabudowę usług komercyjnych i produkcji oraz baz i składów, co najmniej 30% terenu działki budowlanej powinno być zagospodarowane zielenią, w tym min. 10% zielenią wysoką (drzewami).

6. W zakresie zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane:

1) Przy wyborze trybu podziału i wielkości obszaru do podziału należy uwzględnić wymagania techniczne dotyczące uzbrojenia terenu i obsługi komunikacyjnej.

2) Nowy podział winien przebiegać odpowiednio względem układu komunikacji i istniejącego zainwestowania, tak aby zapewnić właściwe warunki dla uzbrojenia terenu i zabudowy.

7. W zakresie szczególnych warunków zagospodarowania terenów, w tym zakazu zabudowy, wynikających z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, zasobów wodnych i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych:

1) Wszelkie uciążliwości związane ze sposobem użytkowania i zagospodarowania terenu nie mogą przekraczać dopuszczalnych norm, określonych w przepisach odrębnych, zależnie od sposobu użytkowania i przeznaczenia tych terenów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, z zastrzeżeniem pkt 2.

2) Uciążliwości związane z planowaną drogą ekspresową mogą wykraczać poza granice planowanego pasa drogowego, ale obiekty położone przy trasie planowanej drogi należy chronić przed przekroczeniem norm dopuszczalnego hałasu i wibracji oraz zanieczyszczenia powietrza przez zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych.

3) Ustalenie lokalizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko w rozumieniu przepisów prawa ochrony środowiska.

4) Cały teren objęty planem położony jest w obszarze wysokiej ochrony zbiorników wód podziemnych nr 322 – Zbiornik Oleśnica.

Gospodarka ściekowa i odpadami na terenie objętym niniejszym planem powinna w sposób szczególny uwzględniać ochronę wód powierzchniowych i podziemnych przed zanieczyszczeniem, z uwzględnieniem ust. 4 pkt 5–10.

5) Na terenie objętym planem dopuszcza się gromadzenie odpadów komunalnych i innych, powstałych wyłącznie na tym obszarze, w wyniku użytkowania terenu zgodnie z ustaleniami planu i przepisami odrębnymi, z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych dla środowiska, z zastrzeżeniem pkt 6.

Odpady powinny być gromadzone tymczasowo, w szczelnych pojemnikach i regularnie wywożone na składowisko odpadów, zgodnie z gminnym planem gospodarki odpadami.

6) Na terenach przeznaczonych w planie pod zabudowę i zainwestowanie obiektami i urządzeniami usług komercyjnych i związanymi z działalnością produkcyjną dopuszcza się działalność niestwarzającą zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, polegającą na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, lub prowadzącą do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania, ze szczególnym uwzględnieniem pkt 4.

7) Tereny gruntów rolnych, dla których plan zmienia przeznaczenie, powinny być do czasu faktycznej zmiany sposobu użytkowania dalej użytkowane rolniczo lub zagospodarowane zielenią w sposób zabezpieczający przed erozją gleby, z uwzględnieniem przepisów odrębnych, w tym szczególnie o ochronie gruntów rolnych i leśnych i o ochronie powierzchni ziemi.

8) Na terenach przeznaczonych w planie pod komunikację i terenach publicznych nawierzchnie nieutwardzone należy zagospodarować zielenią urządzoną, w tym znaczący udział powinna mieć zieleń wysoka – drzewa.

8. W zakresie tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów:

Dopuszcza się użytkowanie dotychczasowe, do czasu zmiany sposobu użytkowania terenów zgodnie z ustaleniami planu, z zastrzeżeniem niedopuszczenia zwiększenia uciążliwości dla otoczenia, w związku z obecnym sposobem użytkowania, o ile jest to niezgodne z ustaleniami niniejszego planu.

§ 5

Ustala się następujące przeznaczenie terenów oraz dodatkowe szczegółowe zasady zagospodarowania na obszarze objętym planem:

1. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 1 KUe.

1) Przeznacza się pod drogę ekspresową wraz z węzłami komunikacyjnymi i urządzeniami towarzyszącymi.

2) Lokalizacja wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko w rozumieniu przepisów prawa ochrony środowiska i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

2. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 2 Rz.

1) Teren gruntów rolnych przeznaczonych do zalesienia.

2) Na terenie tym dopuszcza się budowę urządzeń infrastruktury technicznej związanej z planowaną drogą ekspresową, w tym urządzenia odwadniające i zbiorniki odparowujące.

3) Obsługa komunikacyjna wyłącznie z dróg lokalnych, dojazdowych lub wewnętrznych, na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

3. Tereny oznaczone na rys. planu symbolami 3 UC(PP).

1) Przeznacza się pod zabudowę i zainwestowanie obiektami i urządzeniami usług komercyjnych i związanymi z działalnością produkcyjną, do realizacji w drugim etapie.

2) Dopuszcza się na terenie również budowę obiektów i instalacji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania zagospodarowania wynikającego z przeznaczenia terenu.

3) Obsługa komunikacyjna wyłącznie z dróg lokalnych, dojazdowych lub wewnętrznych, na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

4) Standardy zabudowy jak w ustaleniach ogólnych.

4. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 4 UC(PP).

1) Przeznacza się pod pod zabudowę i zainwestowanie obiektami i urządzeniami usług komercyjnych i związanymi z działalnością produkcyjną.

2) Dopuszcza się na terenie również budowę obiektów i instalacji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania zagospodarowania wynikającego z przeznaczenia terenu.

3) Warunkiem ustalenia lokalizacji i rozpoczęcia budowy jest wydzielenie pasa drogowego planowanej drogi ekspresowej.

4) Obsługa komunikacyjna wyłącznie z dróg lokalnych, dojazdowych lub wewnętrznych, na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

5) Standardy zabudowy jak w ustaleniach ogólnych.

5. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 5 UCm.

1) Przeznacza się pod zabudowę i zainwestowanie obiektami i urządzeniami usług komercyjnych z dopuszczeniem lokalizacji mieszkań.

2) Adaptacja i stopniowe przekształcanie istniejącego zagospodarowania w kierunku zagospodarowania zgodnego z planem.

3) Na terenie dopuszcza się lokalizację budynków mieszkalnych, o ile charakter działalności usługowej lub produkcyjnej nie powoduje przekroczenia dopuszczalnych norm uciążliwości dla tych mieszkań w rozumieniu przepisów prawa ochrony środowiska.

4) Dopuszcza się na terenie również budowę obiektów i instalacji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania zagospodarowania wynikającego z przeznaczenia terenu.

5) Obsługa komunikacyjna z dróg lokalnych, dojazdowych lub wewnętrznych, na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

W uzasadnionych przypadkach, za zgodą zarządcy drogi, dopuszcza się obsługę komunikacyjną z drogi zbiorczej terenów bezpośrednio do niej przyległych.

6) Standardy zabudowy jak w ustaleniach ogólnych.

7) W rejonie kościoła występuje ochrona jego ekspozycji, nie dopuszcza się zagospodarowania (w tym zabudowy) mogącego przesłonić lub zdegradować chroniony element widokowy – wymagana opinia służb ochrony zabytków na etapie ustalania lokalizacji.

8) Część terenu leży w strefie ochrony konserwatorskiej “OW” obserwacji archeologicznej w granicach ustalonych na rysunku planu.

Wymagania i ograniczenia dotyczące inwestowania na tym obszarze jak w ustaleniach ogólnych.

6. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 6 Rz.

1) Teren byłego składowiska odpadów, obecnie zrekultywowany, przeznaczony do zalesienia.

2) Zakaz zabudowy, z wyjątkiem urządzeń sieciowych infrastruktury technicznej.

3) Obsługa komunikacyjna wyłącznie z dróg lokalnych, dojazdowych lub wewnętrznych, na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

7. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 7 KUl.

Przeznacza się pod drogę lokalną wraz z urządzeniami towarzyszącymi.

8. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 8 UCz.

1) Przeznacza się pod usługi i urządzenia związane funkcjonalnie z sąsiadującym cmentarzem, np. zakłady kamieniarskie, ogrodnictwo kwiatowe, usługi pogrzebowe, parking itp., wraz z zielenią towarzyszącą.

2) Dopuszcza się na terenie również budowę obiektów i instalacji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania zagospodarowania wynikającego z przeznaczenia terenu.

3) Obsługa komunikacyjna wyłącznie z dróg lokalnych i dojazdowych na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

4) Co najmniej 40 % terenu działki budowlanej należy zagospodarować zielenią wysoką.

5) Standardy zabudowy jak w ustaleniach ogólnych.

9. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 9 ZC.

1) Istniejący czynny cmentarz wraz z rezerwą terenu na powiększenie.

2) Rezerwę terenu tymczasowo zagospodarować zielenią.

3) Obsługa komunikacyjna wyłącznie z dróg lokalnych i dojazdowych na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

10. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 10 UC(PP).

1) Przeznacza się pod zabudowę i zainwestowanie obiektami i urządzeniami usług komercyjnych i związanymi z działalnością produkcyjną, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1 pkt 1.

2) Dopuszcza się na terenie również budowę obiektów i instalacji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania zagospodarowania wynikającego z przeznaczenia terenu.

3) Obsługa komunikacyjna z dróg lokalnych, dojazdowych lub wewnętrznych, na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

W uzasadnionych przypadkach, za zgodą zarządcy drogi, dopuszcza się obsługę komunikacyjną z drogi zbiorczej terenów bezpośrednio do niej przyległych.

4) Standardy zabudowy jak w ustaleniach ogólnych.

11. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 11 KUz.

1) Droga główna – docelowo, po realizacji drogi ekspresowej obniżenie kategorii do drogi zbiorczej wraz z urządzeniami towarzyszącymi.

2) Wymagania techniczne jak w ustaleniach ogólnych dla drogi zbiorczej.

12. Teren oznaczony na rys. planu symbolem 12 KS.

1) Przeznacza się pod zagospodarowanie związane z obsługą transportu samochodowego – stację paliw oraz miejsca obsługi podróżnych z bazą handlową, gastronomiczną i noclegową.

2) Obsługa komunikacyjna bezpośrednio z drogi ekspresowej oraz z dróg lokalnych, na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

3) Standardy zabudowy jak w ustaleniach ogólnych.

13. Tereny oznaczone na rys. planu symbolem R.

1) Tereny użytków rolnych – użytkowanie bez zmian, z zastrzeżeniem pkt 3, zakaz zabudowy mieszkalnej i zagrodowej.

2) Obsługa komunikacyjna wyłącznie z dróg lokalnych, dojazdowych lub wewnętrznych, na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

3) Dopuszcza się przeznaczenie gruntów rolnych o niskich klasach bonitacji do zalesienia zgodnie z przepisami odrębnymi.

14. Teren oznaczony na rys. planu symbolem ZL.

1) Tereny lasów – użytkowanie bez zmian.

2) Obsługa komunikacyjna wyłącznie z dróg lokalnych, dojazdowych lub wewnętrznych, na warunkach określonych przez zarządcę drogi.

§ 6

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36. ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w wysokości 10% do zastosowania w razie zbycia przez właściciela terenu objętego niniejszym planem.

§ 7

Tracą moc:

– uchwała Gminnej Rady Narodowej w Oleśnicy nr III/10/1984 z dnia 23 października 1984 r. w sprawie zatwierdzenia planu zagospodarowania przestrzennego gminy Oleśnica oraz

– uchwała Rady Gminy Oleśnicy nr 21/90 z dnia 17 września 1990 r. w sprawie zmian w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Oleśnica, oraz

– uchwała Rady Gminy Oleśnicy nr I/XXXVII/194 z dnia 29 sierpnia 1993 r. w sprawie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Oleśnica, oraz

– uchwała Rady Gminy Oleśnicy nr 195/XXXVII/01 z dnia 9 sierpnia 2001 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Cieśle,

w częściach dotyczących obszaru w granicach objętych niniejszym planem.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

ALEKSANDRA SIERUGA

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Oleśnica z dnia 5 lutego 2003 r. (poz. 752)