723

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE

z dnia 26 lutego 2003 r.

w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych stanowiących zasób nieruchomości Gminy Żarów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a, art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 68 ust. 1 pkt 7, art. 70 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.) Rada Miejska w Żarowie uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł 1

Postanowienia ogólne

§ 1

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1. Ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późniejszymi zmianami).

2. Budynku – rozumie się przez to budynek mieszkalny, mieszkalno-użytkowy, budynek użytkowy oraz związane z nim wewnętrzne i zewnętrzne instalacje oraz urządzenia umożliwiające użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem.

3. Nieruchomość – rozumie się przez to:

a) “nieruchomość gruntową” – jako grunt wraz z częściami składowymi z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności,

b) “nieruchomość budynkową” – jako trwale związane z gruntem budynki, będące przedmiotem odrębnej od gruntu własności, zwane w dalszej części uchwały budynkami,

c) “nieruchomości lokalowe” – jako części budynków, stanowiące odrębny przedmiot własności w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, zwane w dalszej części uchwały lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi.

4. Najemcy – rozumie się przez to najemcę lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego lub budynku.

R o z d z i a ł 2

Zasady sprzedaży lokali mieszkalnych

§ 2

1. Lokale mieszkalne w budynkach stanowiących własność Gminy sprzedaje się w drodze bezprzetargowej dotychczasowemu najemcy na zasadzie pierwszeństwa ich nabycia przez aktualnych najemców.

2. Pierwszeństwo nabycia przysługuje najemcom lokali mieszkalnych, których najem nawiązany został na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, umowy najmu przed 12 listopada 1994 r., jak również po tym terminie.

3. Lokale mieszkalne, których najemcy nie skorzystali z przysługującego im pierwszeństwa w ich nabyciu mogą być przedmiotem sprzedaży w drodze przetargu.

4. W drodze przetargu mogą być sprzedawane wolne lokale mieszkalne znajdujące się w domach, w których na 31 marca danego roku kalendarzowego sprzedano więcej niż 50 % lokali mieszkalnych.

5. O przeznaczeniu lokalu do zbycia w drodze przetargu decyduje Burmistrz Miasta Żarów w formie zarządzenia, biorąc pod uwagę:

a) zasady racjonalnej gospodarki lokalami stanowiącymi mienie komunalne,

b) uzasadniony interes gminy lub mieszkańców budynku, w którym usytuowany jest lokal,

c) szczególne okoliczności powstałe po złożeniu wniosku o wykup.

§ 3

1. Burmistrz Miasta odmawia sprzedaży lokali mieszkalnych w przypadku niezgodności z planem zagospodarowania przestrzennego.

2. Burmistrz Miasta może odmówić sprzedaży lokalu w przypadku, gdy lokal jest niezbędny do realizacji zadań własnych gminy oraz ze względu na uzasadniony interes społeczny.

§ 4

Cenę zbycia ustala Burmistrz Miasta w oparciu o wartość nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego, zgodnie z obowiązującym w tym zakresie prawem.

§ 5

Osobie, która dokonała – za zgodą właściciela – przebudowy lub rozbudowy budynku, stanowiącego własność Gminy, w wyniku czego nastąpiło wyodrębnienie lokalu, w razie nabycia tego lokalu na poczet ceny nabycia zalicza się nakłady poniesione na jego przebudowę lub rozbudowę. Przy ustalaniu wysokości poniesionych nakładów bierze się za podstawę faktycznie wykonane roboty oraz wartość tych robót w dniu ustalenia ceny.

§ 6

1. Zapłata za nabywany lokal mieszkalny może być dokonana w formie jednorazowej.

2. W przypadku jednorazowej zapłaty całości ceny przed zawarciem aktu notarialnego udziela się nabywcy bonifikaty w wysokości 90% wartości lokalu.

3. W razie wykupu ostatniego lokalu mieszkalnego w budynku lub równoczesnego wykupu wszystkich lokali w budynku nabywcy korzystają z bonifikaty w wysokości 95% wartości lokali.

§ 7

Na wniosek nabywcy zapłata za lokal może być rozłożona na raty płatne przez okres do 10 lat, wg poniższych zasad:

1. Pierwsza rata wynosi 30% ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego, z uwzględnieniem należnej bonifikaty i płatna jest najpóźniej w dniu zawarcia umowy notarialnej.

2. W razie rozłożenia zapłaty za lokal mieszkalny na raty, płatne do końca 2004 roku nabywca korzysta z bonifikaty w wysokości 70% ceny lokalu.

3. W przypadku rozłożenia zapłaty na raty płatne dłużej niż do końca 2004 roku nabywca korzysta z bonifikaty w wysokości 50% ceny lokalu mieszkalnego.

§ 8

1. W przypadku rozłożenia ceny sprzedaży na raty, naliczane i pobierane będzie oprocentowanie w wysokości 5% rocznie od pozostałej do spłaty należności, a niespłacona należność wobec Gminy z tytułu nabycia lokalu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu na nieruchomości.

2. W przypadku nieterminowej zapłaty raty, pozostała do spłaty kwota staje się natychmiast wymagalna.

3. Przeniesienie prawa własności lokalu lub budynku zakupionego od Gminy obciążonego hipoteką, może nastąpić po uprzedniej zapłacie pozostałej należności Gminie.

4. Ilość, wysokość oraz terminy płatności rat każdorazowo określane są w umowie sprzedaży lokalu mieszkalnego.

R o z d z i a ł 3

Zasady sprzedaży lokali użytkowych

§ 9

Lokale użytkowe mieszczące się w budynkach, stanowiących własność Gminy mogą być sprzedawane w drodze bezprzetargowej, na rzecz aktualnych najemców.

§ 10

Decyzje w sprawie sprzedaży podejmuje Burmistrz Miasta w drodze zarządzenia.

§ 11

Lokale użytkowe, których najemcy nie skorzystają z przysługującego im pierwszeństwa nabycia do dnia 31 grudnia 2004 r., po tym terminie mogą być przeznaczone do sprzedaży w drodze przetargu.

§ 12

O przeznaczeniu lokalu do zbycia w drodze przetargu decyduje Burmistrz Miasta w formie zarządzenia, biorąc pod uwagę:

a) zasady racjonalnej gospodarki lokalami stanowiącymi mienie komunalne,

b) uzasadniony interes mieszkańców budynku, w którym usytuowany jest lokal użytkowy,

c) szczególne okoliczności powstałe po złożeniu wniosku o wykup.

§ 13

Burmistrz Miasta może odmówić sprzedaży lokalu użytkowego z ważnych uzasadnionych przyczyn.

§ 14

Lokale użytkowe ze współużywalnością części użytkowej lub przynależnej mogą być sprzedane jednocześnie tylko najemcom tych lokali na zasadzie współwłasności ustawowej.

§ 15

1. Wartość lokalu określana jest każdorazowo przez rzeczoznawcę majątkowego, zgodnie z obowiązującym w tym zakresie prawem.

2. W przypadku sprzedaży lokali użytkowych w drodze bezprzetargowej, najemca lokalu winien zapłacić najpóźniej w dniu zawarcia aktu notarialnego przynajmniej 30% ceny sprzedaży.

3. Zapłata pozostałej kwoty może być, na wniosek nabywcy rozłożona na raty płatne nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2005 roku. Roszczenia Gminy z tego tytułu podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu.

4. W przypadku, gdy spłata ceny sprzedaży lokalu zostaje rozłożona na raty, ustala się oprocentowanie w wysokości 5% w skali roku, od kwoty pozostałej do spłaty.

§ 16

Wolne lokale użytkowe sprzedawane są w drodze przetargu.

R o z d z i a ł 4

Zasady ustalania opłat

§ 17

Sprzedaż lokali mieszkalnych, lokali użytkowych następuje łącznie z oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu niezbędnego do racjonalnego korzystania z budynku.

§ 18

Ustala się pierwszą opłatę roczną za użytkowanie wieczyste gruntu w wysokości 25% ceny gruntu wyszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego.

§ 19

1. Koszty geodezyjne związane z wydzieleniem budynku, w którym znajduje się lokal będący przedmiotem sprzedaży, pokrywa nabywca w takiej wysokości, jaka przypada w części na każdy lokal znajdujący się w tym budynku.

2. Nabywca lokalu pokrywa w całości opłaty notarialne, sądowe i skarbowe związane z przeniesieniem prawa własności lokalu i ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz koszty wyceny nieruchomości.

3. Tytułem pokrycia kosztów przygotowawczych związanych z przygotowaniem do sprzedaży lokalu mieszkalnego nabywca winien wpłacić w dniu złożenia wniosku o wykup lokalu zaliczkę w kwocie 500 zł, nabywca lokalu użytkowego 1.500 złotych.

4. W przypadku odstąpienia od kupna lokalu mieszkalnego lub użytkowego wnioskodawca jest zobowiązany ponieść koszty, jakie poniosła Gmina na prace przygotowawcze do sprzedaży na dzień wycofania wniosku.

R o z d z i a ł 5

Postanowienia końcowe

§ 20

W sprawach nieunormowanych niniejszą uchwałą obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2000 r. Dz. U. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.) oraz Kodeksu Cywilnego.

§ 21

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Żarów.

§ 22

Traci moc uchwała nr L/307/98 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 12 marca 1998 r. w sprawie zasad sprzedaży nieruchomości stanowiących zasób nieruchomości Gminy Żarów.

§ 23

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

§ 24

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

STANISŁAW SZCZĘSNY