681

SPRAWOZDANIE

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w powiecie jaworskim
za rok 2002

Na podstawie § 38b ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym utworzona została Komisja Bezpieczeństwa i Porządku, a jej przewodniczący, Starosta, składa Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności Komisji za rok ubiegły.

Przypomnę, iż Komisję Bezpieczeństwa i Porządku powołałem 5 grudnia 2001 r. Jej celem powinno być wspieranie realizacji zadań Starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Do najważniejszych zadań Komisji należy:

– ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu,

– opiniowanie pracy Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straży, a także jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,

– przygotowanie projektu powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,

– opiniowanie projektów innych programów współdziałania Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego,

– opiniowanie projektu budżetu powiatu w zakresie zadań dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu,

– opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego i innych dokumentów w sprawach związanych z wykonywaniem zadań obejmujących bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Do składu Komisji powołałem:

– dwóch radnych delegowanych przez Radę Powiatu,

– trzy osoby wyróżniające się wiedzą o problemach obejmujących zakres pracy Komisji, delegowane przez burmistrzów Jawora i Bolkowa oraz Starostę,

– dwóch przedstawicieli delegowanych przez komendantów Powiatowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

W ciągu roku 2002 dwoje radnych delegowanych przez Radę Powiatu utraciło członkostwo w Komisji na skutek wygaśnięcia mandatu radnego. W ich miejsce powołano do składu Komisji radnych, Panów: Jerzego Radzio i Stanisława Leszczyńskiego.

Komisja przyjęła w planie pracy na 2002 r. trzy tematy:

1. Ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu jaworskiego.

2. Zaznajomienie się z informacją w sprawie realizacji “Programu bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego w powiecie jaworskim na lata 2000 – 2002”.

3. Zorganizowanie I Konferencji Powiatowej “Narkomania wśród nieletnich”.

Dwa pierwsze tematy były przedmiotem obrad Rady Powiatu z udziałem Wojewódzkiego Komendanta Policji, a informacje w przedmiotowych sprawach, przygotowane przez Komendanta Powiatowego Policji oraz Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, przyjęte zostały bez zastrzeżeń.

Odnotowano wiele zjawisk pozytywnych, jak spadek przestępczości przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu, wzrost wykrywalności sprawców przestępstw o charakterze gospodarczym oraz wzrost wykrywalności sprawców najniebezpieczniejszych przestępstw, przeciwko życiu i zdrowiu. Nastąpił spadek przestępczości przez nieletnich, ale bezwzględna liczba przestępstw jest nadal wysoka.

Oceniając realizację “Programu bezpieczeństwa ładu i porządku publicznego w powiecie jaworskim na lata 2000 – 2002”, podkreślono, że:

– sukcesywnie następuje poprawa bezpieczeństwa publicznego w odczuciu społecznym,

– wymiernym efektem pozytywnych zjawisk jest zaangażowanie samorządów lokalnych, polegające na finansowym wsparciu programów prewencyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej,

– następuje wzrost zaangażowania szkoły na rzecz realizacji wspomnianych programów,

– nadal utrzymuje się dość wysoki udział nieletnich w ogólnej liczbie przestępstw oraz notuje się zjawiska narkomanii.

Pojawiający się problem narkomanii wśród nieletnich zainspirował Komisję do organizacji I Powiatowej Konferencji pod nazwą “Narkomania wśród nieletnich”.

Zorganizowało ją Starostwo Powiatowe w Jaworze 26 września 2002 r., a uczestnikami byli wychowawcy i pedagodzy szkolni, członkowie rad rodziców oraz samorządów uczniowskich szkół średnich i gimnazjów, pełnomocnicy samorządowi ds. uzależnień, psycholodzy oraz przedstawiciele samorządów gminnych. Łącznie udział wzięło ponad 160 uczestników. W powszechnej opinii Konferencja uznana została za bardzo ważne wydarzenie o charakterze profilaktycznym, a udział prelegentów, dobór tematów i oprawę uznano za wysoce profesjonalne.

Problem narkomanii wśród nieletnich traktować należy jako proces wymagający działań konsekwentnych i systematycznych, z udziałem przede wszystkim samej młodzieży, dlatego też planuje się zorganizowanie w 2003 roku Powiatowego Forum Profilaktyki, którego dewizą ma być hasło: “Działajmy razem, zanim nie jest za późno”.

Powiatowe Forum Profilaktyki proponuje się skierować do młodzieży szkolnej liceów ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szóstych klas szkół podstawowych.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego odbyła także posiedzenie celem zaopiniowania projektu budżetu powiatu na 2003 rok obejmującego zadania Starosty z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, spełniając przysługujące Komisji uprawnienia wynikające z art. 38a ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Komisja postanowiła:

1. Wyrazić zaniepokojenie wyodrębnieniem z budżetu powiatu wydatków dla Policji oraz pozbawieniem Starosty sprawowania ustawowego “zwierzchnictwa” w stosunku do Policji, co Komisja uznaje za rozwiązanie całkowicie nietrafne, gdyż konstrukcja ta “osłabia” wpływ Starosty na Policję w zakresie realizacji zadań dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa, przypisanych samorządowi powiatowemu, a realizacja których, w największym stopniu zależy od zaangażowania Policji.

2. Wykazać dezaprobatę dla wysokości dotacji na Państwową Straż Pożarną, której zadania sukcesywnie ulegają zwiększeniu, natomiast dotacja na jej utrzymanie pozostaje praktycznie na niezmienionym poziomie.

Minimalny jest wzrost, bo 1,9% w stosunku do 2002 r., nie rekompensuje nawet poziomu inflacji.

Komisja zauważa również wyraźną dysproporcję między wzrastającymi kompetencjami samorządów powiatowych obejmującymi zadania z zakresu administracji rządowej a wielkością środków finansowych na ich realizację. Potrzeba angażowania środków “własnych” powiatu na te zadania uniemożliwia stworzenie rezerwy finansowej chociażby na coraz częściej występujące, nadzwyczajne zdarzenia kryzysowe.

3. Komisja opiniuje warunkowo projekt budżetu, obejmujący zadania z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego, chociaż dostrzega szereg zagrożeń dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu, na skutek niedostatecznego zabezpieczenia środków finansowych – dotacji, których wysokość jest od powiatu niezależna.

Pragnę jednocześnie poinformować, iż Komisja przewidziała w swoich zamiarach na 2003 rok następujące działania:

1. Ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu jaworskiego w świetle “Programu bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego w powiecie jaworskim na lata 2000 – 2002”.

2. Przygotowanie projektu powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli pn. “Bezpieczny Powiat Jaworski” na lata 2003 – 2006.

3. Patronat nad organizacją Powiatowego Forum Profilaktyki.

4. Zaopiniowanie projektu budżetu powiatu na 2004 r. w zakresie zadań Starosty dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

STAROSTA

JAN F. JAROSIŃSKI