1. Dyrektor:

1) Specjalnego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu

2) Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu

3) Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Bogatyni

z upoważnienia Starosty Zgorzeleckiego ustala w drodze decyzji administracyjnej odpłatność rodziców (opiekunów prawnych) za pobyt dziecka (dzieci) w placówce opiekuńczo-wychowawczej”.

4) Decyzję o ustaleniu odpłatności podejmuje się nie rzadziej niż 1 raz w roku szkolnym, a w stosunku do dzieci nowo przyjętych nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ich przyjęcia. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-15/5/03 z dnia 6 marca 2003 r. stwierdzono nieważność ust. 1).

2. Zasady ustalania odpłatności:

1) Maksymalna wysokość odpłatności za jedno dziecko nie może być wyższa, niż bieżące wydatki ponoszone przez wymienione placówki na utrzymanie dziecka.

Tabela odpłatności za pobyt dziecka w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Lp.

Kryterium dochodowe

Odpłatność wg kryterium dochodowego

1.

Dochód na osobę w rodzinie poniżej kryterium dochodowego ustalonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

Nieodpłatnie

2.

Dochód na osobę w rodzinie powyżej 101 – 125% kryterium dochodowego ustalonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

40% z kwoty nadwyżki ponad kwotę kryterium dochodowego ustalonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

3.

126 – 150%

50% z kwoty nadwyżki ponad kwotę kryterium dochodowego ustalonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

4.

151 – 175%

60% z kwoty nadwyżki ponad kwotę kryterium dochodowego ustalonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

5.

176 – 200%

70% z kwoty nadwyżki ponad kwotę kryterium dochodowego ustalonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

6.

201 – 225%

80% z kwoty nadwyżki ponad kwotę kryterium dochodowego ustalonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

7.

226 – 250%

90% z kwoty nadwyżki ponad kwotę kryterium dochodowego ustalonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

8.

powyżej 250%

100% z kwoty nadwyżki ponad kwotę kryterium dochodowego ustalonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

2) Opiekun dziecka, który dysponuje dochodami dziecka, ponosi odpłatność w wysokości nie wyższej niż 50% kwoty stanowiącej dochód dziecka i nie wyższej niż kwota określona w ustępie 2.

3) Odpłatność za pobyt dziecka (dzieci) w placówkach, o których mowa w ust. 1, powinna być wnoszona do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni w formie wpłaty na konto środka specjalnego placówki.

4) W przypadku braku wnoszenia odpłatności przez osoby do tego zobowiązane będzie wdrażany tryb postępowania egzekucyjnego w administracji.

5) W przypadku usprawiedliwionych nieobecności powyżej 3 dni dokonuje się odliczeń dziennej stawki wnoszonej przez rodziców i opiekunów dziecka.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor może dokonać umorzenia zaległości w odpłatności, co wyklucza przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-15/5/03 z dnia 6 marca 2003 r. stwierdzono nieważność ust. 2 w zakresie dotyczącym umarzania zaległości w odpłatności oraz ust. 2 pkt 3 i 5).

3. Zasady częściowych i całkowitych zwolnień z odpłatności:

1) Zwolnienia z części lub całości odpłatności dokonuje z upoważnienia Starosty Zgorzeleckiego dyrektor placówki, o której mowa w pkt 1, na pisemny wniosek osoby, której wystawiono decyzję o odpłatności lub z urzędu.

2) Zwolnienia z odpłatności dokonuje się po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego (standardowy druk) i po zasięgnięciu opinii pedagoga i wychowawcy. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-15/5/03 z dnia 6 marca 2003 r. stwierdzono nieważność ust. 3 pkt 1 i 2)

3) Decyzję o zwolnieniu częściowym lub całkowitym z odpłatności podejmowana jest na czas określony, nie dłuższy niż 12 miesięcy.

4) W szczególnie uzasadnionych przypadkach, niezależnie od posiadanego dochodu na osobę w rodzinie, osoba zainteresowana może być całkowicie zwolniona z ponoszenia odpłatności na czas określony, nie dłuższy niż 1 rok, zwłaszcza ze względu na:

a) konieczność ponoszenia opłat za pobyt drugiego członka rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia i wszelkiego typu placówce opiekuńczo-wychowawczej lub leczniczo-rehabilitacyjnej,

b) gdy występują uzasadnione okoliczności, takie jak: długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych.

5) Do wniosku o częściowe lub całkowite zwolnienie z odpłatności osoba zainteresowana dołącza dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania ze zwolnienia. Dokumenty te powinny zawierać następujące pozycje:

a) zaświadczenie o dochodach brutto,

b) w przypadku bezrobocia zaświadczenie z PUP o prawie do zasiłku lub jego braku,

c) zaświadczenie potwierdzające korzystanie z innych form pomocy (np. MOPS-u, alimenty, renty itp.),

d) wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pedagoga lub wychowawcę,

e) podanie zainteresowanego o częściowe lub całkowite zwolnienie z odpłatności.

6) Uchwałą Rady Pedagogicznej powoływana jest wewnętrzna Komisja do Spraw Odpłatności, w skład której wchodzą:

a) dyrektor,

b) nauczyciel odpowiedzialny za skompletowanie dokumentacji,

c) magazynier – intendent,

d) pedagog,

e) wychowawca dziecka, którego dotyczy sprawa.

Komisja zbiera się w celu rozpatrzenia dostarczonych dokumentów i sporządza protokół ustaleń, na podstawie którego dyrektor podejmuje decyzję. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-15/5/03 z dnia 6 marca 2003 r. stwierdzono nieważność ust. 3 pkt 5 i 6).

7) Do 31 stycznia każdego roku dyrektor składa Zarządowi Powiatu pisemne sprawozdanie za poprzedni rok z realizacji zadań wynikających z niniejszej uchwały.

8) W postępowaniu o umorzenie zaległości w odpłatności za pobyt dziecka w placówce stosuje się zasady ustalone w ust. 3 załącznika nr 1 do uchwały. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-15/5/03 z dnia 6 marca 2003 r. stwierdzono nieważność ust. 3 pkt 8).