625

UCHWAŁA RADY GMINY ŻÓRAWINA

z dnia 30 grudnia 2002 r.

w sprawie miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy jednorodzinnej we wschodniej części obszaru wsi Suchy Dwór

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. ustawy Dz. U. Nr 142/2001, poz. 1591; wraz z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. ustawy Dz. U. Nr 15/99, poz. 139 wraz z poźn. zm. ustawy, a mianowicie: z 1999 roku: Nr 41, poz. 412, Nr 111, poz. 1279, z 2000 roku: Nr 12, poz. 136, Nr 109, poz. 1157, Nr 120, poz. 1268, z 2001 roku: Nr 5, poz. 42, Nr 14, poz. 124, Nr 100, poz. 1085, nr 115, poz. 1229, Nr 154, poz. 1804 oraz w związku z uchwałą nr XIX/155/2000 Rady Gminy Żórawina z dnia 15 maja 2000 roku, Rada Gminy Zórawina uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy jednorodzinnej we wschodniej części obszaru wsi Suchy Dwór.

R o z d z i a ł I

§ 1

Przepisy ogólne

1. Niniejszy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zwany dalej miejscowym planem, obejmuje teren o łącznej powierzchni ca 1,57 ha, położony we wschodniej części obszaru wsi Suchy Dwór; w granicach działek ewidencyjnych o nr nr: 85/1, 85/2, 85/3, 86/3, 86/4, 86/5 oraz części działek ewidencyjnych o nr nr: 85/4, 86/6, 72/3, 75/1, 75/2 i 124 dr A.M.1.

2. Dla terenu określonego w ust. 1 § 1 obowiązują ustalenia zawarte w treści niniejszej uchwały oraz z rysunku planu, który jako integralna część miejscowego planu stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

3. Obowiązują ustalenia rysunku miejscowego planu w następującym zakresie:

3.1. podstawowego przeznaczenia terenów,

3.2. ściśle określonych linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu podstawowym,

3.3. nieprzekraczalnych liniach zabudowy,

3.4. zasad obsługi komunikacyjnej wyznaczonych działek budowlanych,

3.5. zasad rozwiązań w zakresie infrastruktury technicznej.

Pozostałe oznaczenia graficzne zawarte w rysunku miejscowego planu mają znaczenia informacyjne.

4. Ilekroć w dalszych przepisach uchwały jest mowa o:

4.1. miejscowym planie – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy jednorodzinnej we wschodniej części obszaru wsi Suchy Dwór, w granicach określonych w ust. 1 § 1 niniejszej uchwały,

4.2. uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Gminy Żórawina,

4.3. rysunku miejscowego planu – należy przez to rozumieć, opracowany na mapie podstawowej w skali 1:1000, rysunek miejscowego planu; stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,

4.4. przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie realizacji miejscowego planu przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniu terenami; wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

4.5. terenie – należy przez to rozumieć teren o jednorodnym przeznaczeniu podstawowym, ograniczony wyznaczonymi dla niego ściśle określonymi liniami rozgraniczającymi oraz oznaczony stosownym symbolem numerycznym i literowym, w obrębie którego obowiązują te same ustalenia szczegółowe,

4.6. przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć rodzaj przeznaczenia terenu, które się mu przypisuje, w granicach ściśle określonych linii rozgraniczających,

4.7. przestrzeni publicznej – należy przez to rozumieć tereny w obrębie ściśle określonych linii rozgraniczających ulic i wydzielonych ciągów pieszo-jezdnych powszechnie dostępnych lub określonych za dostępne przez władze samorządowe lub organy administracji rządowej,

4.8. zabudowie jednorodzinnej – należy przez to rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub ich zespół wraz z przeznaczonymi dla potrzeb mieszkających w nim rodzin budynkami garażowymi i gospodarczymi.

5. Przedmiotem ustaleń miejscowego planu jest:

5.1. ustalenie podstawowego przeznaczenia dla poszczególnych terenów wyznaczonych w miejscowym planie,

5.2. wyznaczenie ściśle określonych linii rozgraniczających dla terenów o odmiennym przeznaczeniu podstawowym oraz terenów przestrzeni publicznej,

5.3. określenie dla wyznaczonych w miejscowym planie terenów zasad obsługi w zakresie komunikacji oraz dostępu do sieci i urządzeń infrastruktury technicznej,

5.4. określenie zasad zabudowy i zagospodarowania poszczególnych terenów i standardów kształtowania zabudowy,

5.5. uściślenie warunków szczególnych wynikających z potrzeb ochrony środowiska,

5.6. określenie dla terenów projektowanej zabudowy jednorodzinnej zasad podziału na działki budowlane.

6. Celem regulacji zawartych w miejscowym planie jest zabezpieczenie terenów we wsi Suchy Dwór dla potrzeb jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z zapotrzebowaniem społecznym.

§ 2

Ustalenia formalno-prawne

1. Uchwalony miejscowy plan jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania dla terenów zawartych w jego granicach.

2. Warunki zabudowy i zagospodarowania terenów należy w decyzjach administracyjnych określać zgodnie z ustaleniami miejscowego planu. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu są nieważne.

3. Dla terenów położonych w granicach niniejszego miejscowego planu tracą moc ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Żórawina, uchwalonego uchwałą Gminnej Rady Narodowej w Żórawinie nr XIV/71/88 z dnia 14 marca 1988 roku; ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Rady Narodowej Województwa Wrocławskiego nr 13/88, poz. 193.

§ 3

Podstawowe przeznaczenie terenów

Dla poszczególnych terenów wydzielonych w miejscowym planie ściśle określonymi liniami rozgraniczającymi różnicuje się w sposób następujący ich podstawowe przeznaczenie:

1. Tereny zabudowy jednorodzinnej; oznaczone w rysunku miejscowego planu symbolem literowym “MN”. Wyznaczone w ich obrębie działki budowlane przeznacza się pod zabudowę jednorodzinnymi, wolno stojącymi budynkami mieszkalnymi. Dopuszcza się przeznaczenie do 25% powierzchni użytkowej budynków realizowanych na działce na cele wbudowanych usług komercyjnych, nieoddziaływujących znacząco na środowisko i zdrowie ludzi.

2. Tereny przestrzeni publicznej w zakresie komunikacji, w tym:

2.1. Ulica dojazdowa,

oznaczona w rysunku miejscowego planu symbolem literowym “KD”.

2.2. Ciągi pieszo-jezdne,

oznaczone w rysunku miejscowego planu symbolem literowym “KX”.

§ 4

Zasady podziału terenów na działki budowlane

1. Określone w miejscowym planie linii podziału wewnętrznego poszczególnych terenów zabudowy jednorodzinnej na działki budowlane mają charakter orientacyjny.

2. Dopuszcza się zmianę i korektę ich przebiegu w dostosowaniu do wydzieleń geodezyjnych, względnie konieczności zabezpieczenia aktualnych potrzeb inwestora.

3. Dopuszcza się ponadto możliwość łączenia w jedną dwóch sąsiadujących działek budowlanych.

§ 5

Lokalne warunki, standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zasady ochrony dziedzictwa kulturowego

1. W obrębie wyznaczonych działek budowlanych pod zabudowę i utwardzenie terenu (w tym: powierzchnia zabudowy; utwardzone nawierzchnie dojazdów miejsc postojowych dla samochodów, dojście oraz trwałe urządzenia rekreacyjne) dopuszcza się przeznaczenie maksimum 40% powierzchni działki. Pozostałą cześć powierzchni działek należy pozostawić jako biologicznie czynne; użytkując je jako ogródki przydomowe bądź zieleń rekreacyjną.

2. Ustala się nieprzekraczalna odległość linii zabudowy zasadniczej bryły budynku mieszkalnego i gospodarczego od linii rozgraniczającej ulicy dojazdowej “KD” i ciągów pieszo-jezdnych “KX” w wymiarze 6,0 m.

3. Na wyznaczonych działkach budowlanych dopuszcza się realizację jednego, wolno stojącego budynku mieszkalnego, jednorodzinnego.

4. Maksymalną wysokość projektowanych budynków jednorodzinnych ustala się na 2 kondygnację nadziemne, w tym poddasze użytkowe w dachu stromym; tj. 11,0 m liczonych od powierzchni terenu do kalenicy.

5. Budynki gospodarcze, w tym również garaże, należy realizować wyłącznie jako obiekty parterowe.

6. Dla budynków jednorodzinnych zaleca się dachy minimum dwuspadowe, o symetrycznych połaciach i kącie nachylenia w granicach 30°–45°; kryte dachówką lub materiałem odpowiadającym dachówce.

7. W ciągach projektowanej zabudowy jednorodzinnej zaleca się stosowanie zasady ujednoliconego wyniesienia poziomów parterów nad powierzchnię terenu oraz usytuowania układu kalenic w nawiązaniu do sąsiadującej zabudowy.

8. Architektury projektowanych budynków mieszkalnych winna nawiązywać gabarytem i wystrojem zewnętrznym do zrealizowanej w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej oraz reprezentowanego we wsi lokalnego stylu budownictwa.

§ 6

Szczególne warunki zabudowy i zagospodarowania terenów

1. Obowiązuje bezwzględny zakaz lokalizacji w granicach wyznaczonych działek budowlanych obiektów i urządzeń znacząco oddziałujących na środowisko i zdrowie ludzi.

2. Ustala się obowiązek utrzymania na granicy działek budowlanych dopuszczalnych poziomów hałasu zewnętrznego, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

3. Celem ochrony przed ewentualną uciążliwością akustyczną autostrady A4 zaleca się wyposażenie projektowanych budynków w urządzenia o podwyższonej izolacyjności akustycznej, np. szczelne okna, ściany lub wprowadzenie ogrodzeń tłumiących hałas.

4. Przy realizacji obiektów budowlanych i zagospodarowania terenów działek budowlanych należy dążyć do zachowania bez zmian istniejącego ukształtowania powierzchni terenu.

5. W zakresie ochrony powietrza przed zanieczyszczeniem zaleca się powszechne stosowania paliw proekologicznych dla celów grzewczych i bytowych.

6. W zakresie ochrony przed zanieczyszczeniem powierzchni ziemi, gleby, wód powierzchniowych i podziemnych ustala się wymóg prowadzenia zorganizowanej gospodarki odpadami komunalnymi oraz gospodarki ściekami bytowymi i opadowymi, zgodnie z warunkami określonymi paragrafie 7 niniejszej uchwały.

7. Obowiązuje bezwzględny zakaz odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód, gleby lub ziemi. Należy chronić wody powierzchniowe i podziemne, glebę oraz powierzchnię ziemi przed jakimkolwiek zanieczyszczeniem.

§ 7

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Zaopatrzenie w wodę pitną:

1.1. Zaopatrzenie w wodę pitną projektowanej zabudowy należy oprzeć o istniejące ujęcie wody we wsi Wysoka w gminie Kobierzyce; z wykorzystaniem istniejącej, przesyłowej sieci wodociągowej i sieci rozdzielczej we wsi Suchy Dwór.

1.2. Istniejący odcinek sieci wodociągowej Ř 100 w ulicy dojazdowej nalećy przedłućyę w kierunku wschodnim; prowadząc go w pasie linii rozgraniczających projektowanego odcinka ulicy dojazdowej “KD”; z odgałęzieniami wzdłuż projektowanych ciągów pieszo- -jezdnych “KX”, w uzgodnieniu z zarządcą ulic. Orientacyjny przebieg projektowanej sieci wodociągowej wskazano w rysunku miejscowego planu.

2. Gospodarka ściekowa:

2.1. Do czasu realizacji we wsi oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacyjną jako rozwiązanie przejściowe dopuszcza się realizację na poszczególnych działkach przydomowych, biologicznych oczyszczalni ścieków; lokalizowanych zgodnie z wymogami przepisów szczególnych.

2.2. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się gromadzenie ścieków bytowych w szczelnych zbiornikach bezodpływowych; lokalizowanych na poszczególnych działkach budowlanych, zgodnie z warunkami przepisów szczególnych. Zbiorniki ścieków bytowych winny być sukcesywnie opróżniane przez gminną służbę komunalną; z wywozem nieczystości do najbliższej oczyszczalni ścieków.

2.3. Do czasu realizacji we wsi kanalizacji deszczowej, dopuszcza się odprowadzanie ścieków opadowych z połaci dachowych obiektów budowlanych i utwardzonych nawierzchni w obrębie działek budowlanych, bezpośrednio do gruntu; po uprzednim ich oczyszczeniu w zrealizowanych na działkach urządzeniach oczyszczających.

3. Gospodarka odpadami komunalnymi:

3.1. Projektowaną zabudowę jednorodzinną należy wyposażyć w kontenerowe pojemniki na odpady komunalne; zapewniając na miejscu selektywną ich zbiórkę i magazynowanie.

3.2. Kontenerowe pojemniki winny być systematycznie opróżnione przez specjalistyczną służbę komunalną.

3.3. Gromadzone w kontenerach odpady komunalne należy na bieżąco wywozić na najbliższe składowisko odpadów komunalnych.

3.4. Obowiązuje bezwzględny zakaz gromadzenia jakichkolwiek odpadów poza kontenerami w granicach terenu objętego miejscowym planem.

4. Gospodarka cieplna:

4.1. Zaleca się uzyskiwanie ciepła do celów grzewczych i bytowych przy udziale paliw proekologicznych, tj. energii elektrycznej, oleju opałowego bądź gazu bezprzewodowego. Możliwe jest również stosowanie innych, odnawialnych źródeł energii cieplnej.

4.2. Dopuszcza się stosowanie wysoko sprawnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym, przy spełnieniu wymogów przepisów szczególnych w zakresie wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza.

5. Zaopatrzenie w energię elektryczną:

5.1. Zaopatrzenie w energię elektryczną projektowanej zabudowy jednorodzinnej należy oprzeć na funkcjonującym we wsi systemie elektroenergetycznym; z wykorzystaniem istniejącej napowietrznej linii elektroenergetycznej średniego napięcia 20 kV, przebiegającej równolegle do drogi powiatowej nr 47346, słupowej stacji transformatorowej i odcinka zrealizowanego kabla doziemnego niskiego napięcia.

5.2. Projektowany odcinek kabla doziemnego linii elektrycznej niskiego napięcia należy prowadzić w liniach rozgraniczających ulicy dojazdowej “KD” i ciągów pieszo-jezdnych “KX”, zgodnie z rysunkiem miejscowego planu; w uzgodnieniu z zarządcą ulic.

6. Zaopatrzenie w gaz:

6.1. Ustala się system bezprzewodowego zaopatrzenia projektowanej zabudowy jednorodzinnej w gaz.

7. Telekomunikacja:

7.1. Dla projektowanej zabudowy jednorodzinnej należy zapewnić przyłącza telefoniczne przy udziale funkcjonującego we wsi systemu, tj. napowietrznej i doziemnej kablowej sici telefonicznej.

7.2. Istniejący odcinek kabla doziemnego, zapewniający łączność telefoniczną nowo zrealizowanej zabudowy jednorodzinnej, należy przedłużyć w kierunku wschodnim, prowadząc go liniach rozgraniczających projektowanej ulicy dojazdowej “KD” i ciągów pieszo-jezdnych “KX” w uzgodnieniu z zarządcą ulic.

§ 8

Zasady obsługi w zakresie komunikacji kołowej

1. Dojazd i dojście do wyznaczonych działek budowlanych, przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną, zapewnia ulica dojazdowa “KD” oraz projektowane odcinki ciągów pieszo-jezdnych “KX”, stanowiące łącznie powszechnie dostępną przestrzeń publiczną.

2. Dla ulicy dojazdowej, oznaczonej w rysunku miejscowego planu symbolem literowym “KD”, ustala się następujące parametry geometryczne:

2.1. szerokość w liniach rozgraniczających – 10,0 m,

2.2. zalecana szerokość jezdni – 5,0 m; z obustronnymi chodnikami pieszymi,

2.3. w obrębie linii rozgraniczających ulicy dojazdowej zaleca się prowadzenie projektowanej sieci uzbrojeniowej, co winno być przedmiotem uzgodnienia z jej zarządcą.

3. Dla ciągów pieszo-jezdnych, oznaczonych w rysunku miejscowego planu symbolem literowym “KX”, ustala się szerokość w liniach rozgraniczających w wymiarze 7,0 m.

4. Miejsce postojowe i garaże dla projektowanej zabudowy jednorodzinnej należy lokalizować w granicach wyznaczonych działek budowlanych. Ustala się minimalną ilość miejsc postojowych w wymiarze 1–2 stanowiska dla potrzeb mieszkańców budynku jednorodzinnego. Dopuszcza się realizację dodatkowych miejsc postojowych na działce budowlanej w przypadku funkcjonowania w jej obrębie usługi wbudowanej.

R o z d z i a ł II

§ 9

Ustalenia szczegółowe

W granicach miejscowego planu wyodrębnia się ściśle określonymi liniami rozgraniczającymi następujące tereny i jednorodnym przeznaczeniu podstawowym. Są to:

1 MNTeren projektowanej zabudowy jednorodzinnej;

w granicach części działki ewidencyjnej nr 72/3 AM 1. Powierzchnia terenu ca 0,1500 ha. Zaleca się podział terenu na 2 działki budowlane, jak orientacyjnie wskazano w rysunku miejscowego planu.

2 MNTeren projektowanej zabudowy jednorodzinnej;

w granicach części działek ewidencyjnych nr 75/1 i 75/2 AM 1. Powierzchnia terenu ca 0,3770 ha. Zaleca się podział na 4 działki budowlane, jak orientacyjnie wskazano w rysunku miejscowego planu, przy uw- zględnieniu istniejącego rozgraniczenia geodezyjnego.

3 MNTeren projektowanej zabudowy jednorodzinnej;

w granicach części działki ewidencyjnej nr 75/2 AM 1. Powierzchnia terenu ca 0,1950 ha. Zaleca się podział terenu na 2 działki budowlane, jak orientacyjnie wskazano w rysunku miejscowego planu.

4 MNTeren projektowanej zabudowy jednorodzinnej;

w granicach części działek ewidencyjnych nr 85/1 i 85/2 i 85/3 AM 1. Powierzchnia terenu ca 0,3140 ha. Zaleca się podział terenu na 3 działki budowlane w dostosowaniu do istniejącego rozgraniczenia geodezyjnego.

5 MNTeren projektowanej zabudowy jednorodzinnej;

w granicach części działek ewidencyjnych nr: 86/3, 86/4 i 86/5 AM 1. Powierzchnia terenu ca 0,3270 ha. Zaleca się podział terenu na 3 działki budowlane, jak orientacyjnie wskazano w rysunku miejscowego planu.

Dopuszcza się zachowanie bez zmian granic określonych istniejącym rozgraniczeniem geodezyjnym.

R o z d z i a ł III

§ 10

Ustalenia dotyczące wartości nieruchomości

1. Konsekwencją uchwalenia miejscowego planu jest wzrost wartości nieruchomości terenów położonych w jego granicach.

2. Ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 20%.

3. Jednorazowa opłata w tej wysokości będzie naliczona i pobrana od właściciela nieruchomości na rzecz Gminy Żórawina, w przypadku zbycia przez niego nieruchomości.

§ 11

Ustalenia końcowe

1. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Żórawina.

2. Uchwałą podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

MAREK STANISŁAW OSIŃSKI

Załącznik do uchwały Rady Gminy Żórawina z dnia 30 grudnia 2002 r. (poz. 625)