553

SPRAWOZDANIE

Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Trzebnicy za rok 2002

Zgodnie z art. 38b pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. Nr 142 z 2001 r. poz., 1592 ze zm.) przedstawiam Radzie Powiatu Trzebnickiego sprawozdanie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok 2002.

Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku w Trzebnicy powstała na mocy art. 38a pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o działalności ubezpieczeniowej – Prawo bankowe, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 100, poz. 1084 z 2001 r.).

Celem Komisji jest realizacja zadań Starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i zadaniami określonymi w innych ustawach dot. porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. W skład komisji weszli:

1. Marek Koliński – Starosta Trzebnicki jako przewodniczący.

2. Dwóch radnych – delegowanych przez radę powiatu

– Józef Ślączka,

– Andrzej Stadnicki.

3. Trzy osoby powołane przez Starostę:

– Komendant PSP brygd. poż. Andrzej Abulewicz,

– Powiatowy Inspektor Sanitarny – Aleksandra Rzewuska,

– Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy – Roman Głuszek.

4. Dwóch przedstawicieli, delegowanych przez Komendanta Powiatowego Policji:

– mł. insp. Franciszek Borycki,

– podinsp. Józef Gardiasz.

5. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Trzebnicy – Pani Mirosława Mulczyk.

6. Przedstawiciele samorządów gminnych:

Zastępca Burmistrza Żmigrodu – Henryk Bagiński,

– Zastępca Wójta Gminy Wisznia Mała – Jakub Bronowicki.

7. Pan Paweł Gulewicz – Szef Agencji Ochrony Osób i Mienia “Societas” – uczestniczący w pracach komisji z głosem doradczym.

Kadencja Komisji trwa 3 lata.

W roku 2002 komisji odbyła 2 spotkania. Na pierwszym z nich – organizacyjnym, członkowie zostali zapoznani z zadaniami jaki na nich spoczywają a także ze stanem bezpieczeństwa na terenie powiatu, wynikającym z informacji na temat realizacji programu “Bezpieczne drogi w powiecie”. Informację tę przedstawił I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Trzebnicy. Program, został opracowany jeszcze przez Międzyinstytucjonalny Zespół do Spraw Bezpieczeństwa i Porządku, powołany przez Starostę Trzebnickiego.

W związku z powstaniem Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, Międzyinstytucjonalny Zespół został rozwiązany.

W ramach programu “Bezpieczne drogi w powiecie” została opracowana tzw. mapa zagrożeń. Sporządzono ją w oparciu o analizę przyczyn i okoliczności wypadków i kolizji drogowych powodujących, że zdarzenia te występują z większym nasileniem w określonych miejscach.

Podczas drugiego posiedzenia, Komisja została zapoznana przez I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Trzebnicy z przygotowanymi tezami powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku i bezpieczeństwa.

Ustalono główne cele programu, to jest:

– zmniejszenie liczby zdarzeń kryminalnych,

– wzrost poczucia bezpieczeństwa obywateli,

– uruchomienie lokalnych mechanizmów przeciwstawiania się przemocy,

– kształtowanie partnerskiego układu w działaniu na rzecz poprawy bezpieczeństwa,

– zaangażowanie masmediów na szczeblu lokalnym w promowaniu profilaktyki kryminalnej.

Członkowie Komisji uznali, ze program musi być długofalowy i że słusznym będzie włączenie do niego zadań z zakresu działania Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która to sugerowała utworzenie swojego odpowiednika na szczeblu powiatowym.

Do zadań Komisji, a tym samym do ujęcia w Powiatowym Programie Bezpieczeństwa, postanowiono włączyć zadania dotyczące ochrony dóbr kultury przed pożarem i przestępczością, zamiast tworzyć Powiatowa Grupę Roboczą ds. Ochrony Dóbr Kultury przed Pożarem i Przestępczością – co zalecał Wojewódzki Oddział Służby Ochrony Zabytków.

Do przedstawionych tez programu ustosunkowała się Komenda Powiatowa PSP w Trzebnicy, proponując uwzględnienie w nim takich tematów jak:

– podniesienie poziomu bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych, w tym możliwości zapewnienia ewakuacji przebywających tam osób,

– zapewnienie warunków ochrony przeciwpożarowej w obiektach i na terenach, gdzie może występować zagrożenie inne niż pożarowe (np. zakłady produkcyjne lub przewożące trujące środki przemysłowe).

Komisja na swoich posiedzeniach analizowała nakreślone w tezach programu bezpieczeństwa zadania, w oparciu o przedstawione informacje i formułowała swoje wnioski i opinie. Członkowie Komisji sugerowali bardziej aktywne włączenie się w działania profilaktyczne samorządów gminnych, prasy lokalnej i innych instytucji dbających o bezpieczeństwo obywateli.

Obecnie skład Komisji jest niepełny. Sytuacja ta jest związana ze zmianami personalnymi w instytucjach, które oddelegowały swoich przedstawicieli do Składu Komisji, a także upływem kadencji Rad Powiatu i Rad Gmin.

Po uzupełnieniu składu, Komisja przedstawi pod obrady Rady Powiatu “Powiatowym Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa. Po jego zatwierdzeniu stosowną uchwałą zostanie on przyjęty do realizacji.

STAROSTA

MAREK KOLIŃSKI