R o z d z i a ł IX

Jednostki pomocnicze Gminy

§ 67

1. Jednostki pomocnicze tworzy Rada w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy.

2. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy określa uchwała Rady.

3. Projekt podziału obszaru Gminy na jednostki pomocnicze Rada przedstawia do publicznej konsultacji, według zasad ustalonych odrębną uchwałą. Podział ten powinien uwzględniać zdolność wykonywania zadań publicznych przez tworzone jednostki.

4. Zniesienie lub podział jednostki pomocniczej oraz powiększenie jej obszaru może nastąpić z ważnych powodów z inicjatywy własnej Rady albo na wnioski zainteresowanych rad osiedli.

§ 68

1. Organem uchwałodawczym w osiedlu jest rada osiedla. Statut osiedla może ustalić, że w osiedlu organem uchwałodawczym jest ogólne zebranie mieszkańców.

2. Organem wykonawczym w osiedlu jest zarząd osiedla.

§ 69

1. Rada nadaje jednostkom pomocniczym statuty oraz zarządza wybory do rad osiedli.

2. Wybory do rad osiedli odbywają się według uchwalonej odrębnie przez Radę ordynacji wyborczej.

§ 70

1. Jednostkom pomocniczym może być, w drodze uchwały Rady, przyznane prawo zarządzania i korzystania z wydzielonej części mienia komunalnego znajdującego się na ich terytorium, niezbędnego do wykonywania zadań statutowych jednostek.

2. O prawnej formie przekazania składników mienia jednostkom pomocniczym rozstrzyga Burmistrz.

3. Korzystanie z mienia oznacza w szczególności samodzielne, z zastrzeżeniem ust. 2, rozporządzanie mieniem, z wyjątkiem zbycia oraz dysponowanie dochodami uzyskanymi z mienia drogą dozwolonych czynności prawnych.

4. Czynności dokonywane samodzielnie przez organy jednostek pomocniczych nie mogą przekraczać granic zwykłego zarządu.

§ 71

1. Jednostki pomocnicze prowadzą gospodarkę finansową w ramach budżetu Gminy.

2. W budżecie winny być zapewnione środki finansowe niezbędne na prowadzenie działalności statutowej jednostek pomocniczych.

3. W zakresie czynności, o których mowa w § 70 ust. 3, jednostki pomocnicze dysponują prawem rozporządzania dochodami z przydzielonego im mienia komunalnego.

4. Obsługa kasowa jednostek pomocniczych odbywa się za pomocą konta bankowego Gminy.

5. Projekt budżetu Gminy jest przygotowywany z udziałem organów wykonawczych jednostek pomocniczych. Wnioski tych organów w sprawie projektu budżetu w części dotyczącej tych jednostek powinny być złożone do dnia 15 października roku poprzedzającego rok budżetowy.

§ 72

1. Organy jednostek pomocniczych inicjują i opiniują wykonanie zadań Gminy na swoim terenie.

2. W ramach uprawnień z ust. 1 przewodniczący organów wykonawczych jednostek pomocniczych mogą uczestniczyć w sesjach Rady oraz posiedzeniach komisji, w czasie których mogą zgłaszać wnioski Radzie oraz jej komisjom.

§ 73

1. Rada może powierzyć organom jednostek pomocniczych rozpatrywanie i rozstrzyganie niektórych spraw Gminy odnoszących się do terytorium tych jednostek, z wyjątkiem zadań przypisanych do wyłącznej kompetencji Rady.

2. Przekazanie spraw, o których mowa w ust. 1, następuje w drodze uchwały Rady na wniosek organów jednostek pomocniczych, Przewodniczącego, radnego, komisji, klubu lub Burmistrza.

§ 74

Koordynacja współdziałania organów jednostek pomocniczych z organami Gminy spoczywa na Przewodniczącym, który w tym celu:

1) inicjuje: współdziałanie pomiędzy organami jednostek pomocniczych, prowadzenie szkoleń ich działaczy, udzielanie pomocy i instruktażu,

2) sprawuje pieczę nad realizacją wniosków tych organów przez komisje Rady,

3) zapewnia informację o działaniach organów Gminy,

4) zaprasza do udziału w sesjach Rady i posiedzeniach komisji przedstawicieli jednostek pomocniczych zainteresowanych omawianą tematyką oraz zapewnia udział radnych w zebraniach mieszkańców tych jednostek.

§ 75

1. Nadzór nad działalnością organów jednostek pomocniczych sprawują odpowiednio Rada oraz Burmistrz.

2. Rada nadzoruje działalność jednostek pomocniczych za pomocą komisji, przy czym w miarę potrzeby, przez Komisję Rewizyjną przeprowadza kontrolę gospodarki finansowej tych jednostek.

3. Nadzór nad mieniem komunalnym przekazanym jednostkom pomocniczym sprawuje Burmistrz.

4. Organy sprawujące nadzór lub osoby przez nie upoważnione, mają prawo wglądu w dokumenty, wstępu do pomieszczeń i budynków należących do jednostek pomocniczych.

§ 76

Burmistrz udziela pomocy organom jednostek pomocniczych w wykonywaniu ich statutowych zadań i w tym celu zapewnia im niezbędne warunki organizacyjne, techniczne i lokalowe.